Știri
Știri din categoria Politică

Dragoș Pîslaru indică două formule de guvernare, cu PSD în rol decisiv, iar miza imediată este dacă social-democrații își asumă direct puterea sau rămân în poziția de „susținător” care poate condiționa stabilitatea politică pe termen scurt, potrivit Mediafax.
Invitat la emisiunea „Harta de impact”, realizată de Economedia și G4Media, Pîslaru a spus că, în opinia sa, nu există o singură variantă de guvernare, ci două opțiuni distincte, în contextul crizei politice.
Prima variantă descrisă de Pîslaru este un guvern monocolor PSD, pe care a legat-o de asumarea de către social-democrați a responsabilității pentru declanșarea crizei politice și pentru ceea ce el a numit „torpilarea guvernului”.
A doua variantă, pe care o consideră „viabilă” și cu „un ascendent moral mai mare”, ar fi un guvern minoritar format din PNL–USR–UDMR și minorități naționale, susținut indirect de PSD printr-un acord politic.
În acest al doilea scenariu, Pîslaru a spus că susținerea PSD ar trebui să fie condiționată de un angajament politic clar, „eventual sub forma unui moratoriu de cel puțin șase luni”.
El a invocat și episoade recente de tensiune politică, inclusiv eșecul asociat guvernului Veștea și implicarea unor lideri PSD în susținerea unor demersuri controversate, susținând că partidul ar fi depășit „linii roșii” în anumite momente.
În final, Pîslaru a arătat că discuțiile despre formula viitorului guvern rămân deschise, dar depind de un acord politic solid între principalele forțe parlamentare.
Recomandate

Criticile ministrului Dragoș Pîslaru la adresa „liniilor roșii” invocate de PSD riscă să rigidizeze negocierile pentru formarea guvernului , într-un moment în care, potrivit Mediafax , se conturează două scenarii de guvernare și o posibilă soluție minoritară. Pîslaru, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, a declarat miercuri pentru G4Media că poziția PSD în negocieri este „prea restrictivă” și că partidul ar pune „condiții limitative” în discuțiile despre formarea Executivului. În acest context, el a ironizat faptul că PSD ar adopta acum „linii roșii”, după ce ar fi criticat anterior „inflexibilitatea și rigiditatea” premierului Ilie Bolojan. „Ideea pe care PSD-ul a pus-o acum, că ei nu se joacă de lucrurile acestea, este extrem de limitativă pe de-o parte și nu cred că sunt în măsură să pună condiții.” Două opțiuni de guvernare, cu PSD în centru În declarațiile citate, Pîslaru a indicat că discuțiile se poartă în jurul a două variante, pe care le consideră „legitime și posibile”: un guvern PSD „monocolor”; un guvern minoritar PNL–USR–UDMR, susținut de PSD. Ministrul a mai spus că, în final, acceptarea unui vot în Parlament din partea celeilalte tabere este „inevitabilă” în procesul politic. Ce urmează în negocieri: rolul președintelui și ideea unui acord politic Pîslaru a afirmat că președintele României, Nicușor Dan , „a anunțat foarte clar” că se uită la o soluție minoritară și așteaptă de la partide o propunere. În viziunea sa, următorul pas nu ar fi o negociere directă „în cameră între partide”, ci informarea președintelui că există o soluție pentru fiecare dintre cele două posibilități. El a mai indicat că responsabilitatea ar reveni în mare măsură președintelui să decidă „cine are și legitimitatea morală și profesionalismul” și că ar trebui să se ajungă ulterior la un „acord politic” care să includă o condiționare reciprocă pe o perioadă de timp, inclusiv în raport cu moțiuni potențiale și agenda de guvernare. [...]

PSD susține că negocierile pentru formarea guvernului sunt blocate de condițiile USR , iar propunerea de „rotativă” ar prelungi criza politică, cu efecte „importante” în plan economic și social, potrivit Mediafax . Într-un comunicat, PSD afirmă că acordul politic cerut de președintele României înaintea desemnării premierului, „agreat de principiu” de partidele parlamentare pro-occidentale din fosta coaliție, este „subminat cu bună știință” de USR. Social-democrații susțin că „pretențiile inacceptabile și inaplicabile” ale USR mențin România în criza politică, cu consecințe economice și sociale. De ce respinge PSD „ rotativa ” propusă de USR PSD argumentează că scenariul în care România ar avea „în primele luni” un guvern minoritar PNL–USR–UDMR, urmat apoi de un guvern monocolor PSD, nu ar asigura stabilitatea și predictibilitatea de care ar fi nevoie. În același mesaj, partidul califică propunerea USR drept o tactică de negociere care ar face imposibil un rezultat: „Pretenția «rotativei» USR este în fapt un tertip meschin prin care schimbă mereu condițiile pentru a face imposibil rezultatul și maschează, de fapt, disperarea de a profita de funcții și de sinecuri la stat. Nimic altceva!” PSD mai afirmă că „eschivele” USR „nu au nicio legătură cu realitatea economică și socială” și nu ar urmări „să rezolve ceva concret, în beneficiul românilor”. Ce spune PSD că urmează și ce cere partidelor Social-democrații susțin că și-au asumat guvernarea și că au dat mandat președintelui partidului să formeze guvernul, în cazul în care va fi nominalizat de președintele României. Totodată, PSD face apel la partide și parlamentari „să nu se joace din motive meschine cu dezvoltarea țării și cu traiul zilnic al românilor”, invocând nevoia unei guvernări „cu puteri depline”. Context: cum justifică USR ideea de rotație În material este redată și poziția USR, printr-o declarație a lui Radu Miruță la Digi24, care descrie „constrângerile” dintre partide și propune o rotație între guverne formate din PNL, USR și UDMR, urmată de un guvern monocolor PSD. [...]

USR împinge scenariul unui guvern minoritar PNL–USR–UDMR, dar PSD avertizează că o „rotativă” ar afecta stabilitatea și costurile de finanțare ale statului , potrivit HotNews . Miza imediată este ieșirea din blocajul politic după eșecul învestirii unui guvern și, mai ales, riscul ca prelungirea negocierilor să se traducă în presiune pe ratingul de țară și pe dobânzile la care se împrumută România. Dominic Fritz a publicat miercuri seară o fotografie alături de liderii PNL și UDMR, Ilie Bolojan și Kelemen Hunor, susținând că cele trei formațiuni sunt „hotărâte” să își asume un guvern minoritar în formula PNL–USR–UDMR. În mesajul care însoțește fotografia, Fritz a scris că „modernizarea României nu poate fi amânată încă o generație” și că este nevoie de „un guvern serios” care să continue reformele. (Postarea este pe Facebook, la acest link .) „Rotativa” propusă de USR: guvern minoritar, apoi cabinet PSD În aceeași zi, ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță (USR), a spus la Digi24, potrivit Agerpres, că partidul propune o rotație la guvernare între un executiv minoritar PNL–USR–UDMR și un guvern monocolor PSD. Miruță a argumentat că varianta ar încerca să împace constrângeri politice simultane: președintele Nicușor Dan „nu cu AUR”, USR „nu pentru guvern PSD”, iar PNL ar prefera opoziția dacă PSD intră la guvernare. Miruță a mai afirmat că USR nu va vota un guvern PSD și a invocat lipsa „acceptabilității sociale” pentru un executiv condus de social-democrați în acest moment. Pe fondul acestor discuții, HotNews notează că surse politice au indicat că USR a propus, în discuții cu PNL și UDMR, să ceară împreună o „rotativă” în care să înceapă cu guvernarea coaliția minoritară de dreapta, urmând ca ulterior să vină PSD cu un guvern monocolor. Potrivit acelorași surse, PNL și UDMR analizează varianta, iar dacă ar exista un acord, propunerea ar urma să fie dusă direct la președintele Nicușor Dan. Varianta nu ar fi fost discutată cu PSD, conform surselor citate. Contextul imediat este că Biroul Permanent al PSD a decis miercuri, în unanimitate, să îl propună pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier și să formeze o echipă de negociere pentru un acord politic cu celelalte partide parlamentare. Decizia a venit la două zile după respingerea în Parlament a guvernului propus de liberalul Adrian Veștea, desemnat premier de Nicușor Dan fără consultarea PNL. PSD: stabilitatea guvernamentală e legată de rating și de dobânzile statului PSD a respins public scenariul „rotativei”, printr-un comunicat de presă, și a acuzat USR că „subminează” acordul politic premergător desemnării premierului. Social-democrații susțin că România nu își poate permite, în următoarele șase luni, un guvern minoritar PNL–USR–UDMR condus de un premier de dreapta, urmat de un guvern monocolor PSD. În comunicat, PSD leagă explicit stabilitatea și predictibilitatea guvernamentală de condițiile de finanțare ale statului: „Este absolută nevoie de stabilitate și predictibilitate guvernamentală pentru menținerea ratingului de țară și a costurilor de finanțare ale statului român.” PSD mai afirmă că „pretențiile” USR mențin criza politică „cu efecte importante în plan economic și social” și cere USR „să înceteze sabotarea” formării rapide a unui guvern funcțional. În același text, social-democrații susțin că participă „cu bună credință” la discuțiile pentru un acord politic și că au dat mandat președintelui partidului să formeze guvernul, dacă va fi nominalizat de președintele României. Ce urmează Din informațiile prezentate, următorul pas depinde de decizia PNL și UDMR privind varianta „rotativei” și de modul în care ar fi prezentată președintelui Nicușor Dan. În paralel, poziția PSD indică faptul că o formulă cu guvern minoritar și schimbare programată a executivului rămâne, cel puțin deocamdată, un punct de conflict, cu argumentul central al social-democraților legat de stabilitate, rating și costurile de împrumut ale României. [...]

Robert Negoiță susține că PSD are un „parteneriat” cu președintele Nicușor Dan , o formulare care alimentează percepția unei înțelegeri politice informale în jurul deciziilor de la vârful puterii, într-un moment în care se discută despre formule de guvernare și majorități, potrivit Mediafax . Declarațiile au fost făcute în emisiunea „Ai aflat! Cu Ionuț Cristache”, unde liderul PSD Sector 3 a fost întrebat dacă apropierea partidului de Nicușor Dan este o greșeală. Negoiță a spus că „între PSD și Nicușor Dan există un parteneriat politic”, iar întrebat de ce folosește această etichetă, a răspuns: „De la mine așa se vede”. Cum definește Negoiță „parteneriatul” Primarul Sectorului 3 a descris relația în termeni de colaborare și înțelegere politică, fără a o prezenta ca pe ceva negativ, dar condiționând-o de respectarea unor „principii minimale”. „Parteneriat, înțelegere. Mergem împreună pe un drum. Așa se citește de la mine. Eu nu comentez că e de rău. Mie mi se pare că în viață ai nevoie de astfel de parteneriate, atâta vreme cât respectă anumite principii măcar minimale.” În același context, Negoiță a afirmat că, dacă PSD „știe să folosească acest parteneriat cu președintele” pentru a-și atinge obiectivele, atunci ar exista un câștig, iar întrebat cine ar beneficia, a răspuns: „Sper că măcar fărâmituri, așa, și poporul român”. De ce contează: semnal politic într-o perioadă fără presiune electorală imediată Negoiță a argumentat și că Nicușor Dan nu ar avea o problemă electorală „imediată”, invocând faptul că „nu sunt alegeri în viitorul apropiat”. În acest cadru, el a sugerat că timpul până la finalul mandatului ar putea schimba percepțiile publice asupra actorilor politici. „Domnul Nicușor avea o problemă dacă erau alegeri mâine. Nu, nu avem alegeri anul ăsta. Mai mult, până atunci are tot timpul din lume. La finalul celor cinci ani vor fi toți demoni, va rămâne singurul înger”, a mai spus Negoiță. [...]

USR propune o rotație la guvernare ca soluție de deblocare , între un executiv minoritar PNL–USR–UDMR și un guvern monocolor PSD, în condițiile în care liniile roșii anunțate de actorii politici fac dificilă formarea unei majorități stabile, potrivit G4Media . Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță (membru al Biroului Național al USR), a declarat la Digi24 că propunerea pleacă de la „constrângerile” existente: președintele Nicușor Dan exclude o colaborare cu AUR, USR spune că nu susține un guvern PSD, iar PNL afirmă că ar trece în opoziție dacă PSD ar ajunge la putere. În acest context, Miruță a descris rotația ca o soluție „nu ideală”, dar adaptată unui „blocaj” politic. De ce contează: o formulă care încearcă să împace veto-urile politice În viziunea USR, rotația ar permite alternarea între două formule de guvernare: una minoritară, formată din PNL–USR–UDMR, și una monocolor PSD. Miruță a insistat însă că USR nu va vota instalarea unui guvern PSD și a argumentat că un executiv social-democrat nu ar avea „acceptabilitate socială” în acest moment. „USR spune «nu pentru guvern PSD» (...) soluția (...) presupune, în viziunea noastră, o rotație a guvernelor formate din PNL-USR-UDMR și guvern monocolor PSD.” Ce urmează: negocieri și, eventual, un nume de premier Miruță a mai spus că au loc discuții între liderii PNL, USR și UDMR, iar dacă soluția propusă ar fi agreată, următorul pas ar fi identificarea unei propuneri de premier, inclusiv în discuții cu președintele Nicușor Dan. Potrivit declarațiilor sale, numele pentru funcția de prim-ministru ar deveni o etapă ulterioară, „ușor de realizat”, dacă există acord pe arhitectura politică a rotației. [...]

În plină criză politică, președintele Nicușor Dan pleacă joi în Polonia , unde participă la Summitul Flancului Estic , într-un moment în care la București încă nu există o formulă de guvernare conturată, potrivit HotNews . Conform agendei publicate de Administrația Prezidențială , șeful statului va lua parte la summit începând cu ora 13:30, la Artus Court – Primăria Gdansk. La ora 15:00 sunt programate declarații de presă comune cu liderii prezenți. După summit, la ora 16:30, Nicușor Dan are programată o întâlnire cu Lech Wałęsa, fost președinte al Republicii Polone, la Centrul European Solidaritatea din Gdansk. Context: blocaj politic la București și presiune pentru un guvern „funcțional” Deplasarea are loc pe fondul unei crize politice prelungite în România. HotNews amintește că guvernul Bolojan a fost demis prin moțiune de cenzură, premierul desemnat Eugen Tomac și-a depus mandatul, iar ulterior președintele l-a nominalizat pe liberalul Adrian Veștea fără consultarea PNL; cabinetul propus de Veștea a fost respins la vot în plenul reunit al Parlamentului. Marți, președintele a avut consultări de peste șase ore cu toate partidele și grupurile parlamentare, fără a face o nouă nominalizare de premier. În schimb, a indicat drept „varianta care pare să se contureze” un „guvern politic minoritar” și a cerut partidelor un „ritm accelerat”, invocând „urgența” instalării unui guvern „funcțional”. Ce opțiuni sunt pe masă În acest moment, președintele așteaptă propuneri pentru un guvern minoritar, fie: format din PSD, fie format din PNL, USR și UDMR. Miercuri, Biroul Permanent al PSD a decis în unanimitate să-l propună pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier și să formeze o echipă de negociere pentru un acord politic. Separat, liderii PNL, USR și UDMR au discutat strategia, iar potrivit informațiilor HotNews, USR a propus ideea unei „rotative”: mai întâi o guvernare minoritară a celor trei formațiuni de dreapta, urmată de un executiv monocolor PSD. [...]