Știri
Știri din categoria Externe

Posibila recalibrare a planurilor Pentagonului pentru Cuba ridică riscul unei noi escaladări în relația SUA–Havana, într-un moment în care presiunea economică asupra insulei este deja amplificată de blocajul petrolier, potrivit Economica . Informația pornește de la oficiali citați sub protecția anonimatului de publicația USA Today, care susțin că Pentagonul ar ajusta planuri referitoare la Cuba, „în așteptarea ordinelor directe” ale președintelui american Donald Trump , notează Agerpres. Departamentul de Război a transmis pentru EFE că nu dorește să facă speculații despre „scenarii ipotetice” și că forțele armate iau în calcul diverse situații de urgență și „rămân pregătite să execute ordinele președintelui”. Presiune economică și tensiuni diplomatice în creștere Tensiunile dintre Cuba și Statele Unite, intensificate în luna ianuarie, au escaladat din nou în această săptămână, după ce ministrul de externe cubanez Bruno Rodriguez a acuzat Washingtonul că îi intimidează pe cei care încearcă să facă comerț cu insula și a apărat dreptul Cubei de a importa combustibil. În ianuarie, Donald Trump și-a intensificat presiunea asupra guvernului cubanez condus de Miguel Diaz-Canel, blocând trimiterea de petrol venezuelean, după capturarea președintelui Nicolas Maduro, pe 3 ianuarie, la Caracas. Context: criză structurală agravată de blocajul petrolier Potrivit textului citat, blocajul petrolier impus de SUA în ultimele trei luni a agravat o criză structurală resimțită de Cuba de peste șase ani. EFE amintește că economia Cubei s-a contractat cu 15% între 2020 și 2025. În acest context, orice semnal privind planificarea militară — chiar și la nivel de „scenarii” — se suprapune peste un tablou economic fragil și peste riscuri suplimentare pentru comerțul cu insula, pe fondul acuzațiilor de intimidare formulate de Havana. [...]

Chișinăul ar fi declarat „persona non grata” conducerea trupelor ruse din Transnistria , o măsură care, dacă se confirmă oficial, restrânge direct capacitatea de comandă și deplasare a Grupului Operativ al Trupelor Ruse (GOTR) în afara regiunii separatiste, potrivit Digi24 . Informația este atribuită canalelor de Telegram de la Tiraspol și unor surse din regiune, citate de Deschide.MD . Miza principală este una operațională: odată declarați indezirabili, ofițerii vizați nu ar mai putea părăsi Transnistria fără riscul de a fi deportați și de a nu se mai putea întoarce în zona separatistă, ceea ce ar reduce „spațiul de manevră” al conducerii GOTR. Cine ar fi vizat de măsură Conform Deschide.MD (care spune că a discutat cu surse din regiunea separatistă), statutul de „persona non grata” ar fi fost aplicat mai multor ofițeri din conducerea GOTR, inclusiv: comandantului GOTR, Dmitri Zelenkov; adjuncților săi: Dmitri Opalev, Serghei Mașenko și Serghei Șirșov; șefului statului major al GOTR, Marat Iarulin; Alexei Bogomolov, descris ca persoană care „se ocupă de schemele de finanțare ilegală a GOTR”. Efectul imediat: presiune pe comandă și pe mobilitate Materialul notează că, după ce ar fi aflat despre măsurile luate de autoritățile constituționale de la Chișinău, conducerea GOTR ar fi intensificat controalele interne și verificările asupra militarilor incorporați. În același timp, consecința practică indicată este blocarea ieșirii din regiune: conducerea GOTR nu ar mai putea părăsi Transnistria fără a risca deportarea și imposibilitatea revenirii. Ce lipsește: confirmarea oficială a Chișinăului Deocamdată, autoritățile de la Chișinău nu au făcut un anunț oficial, potrivit Digi24. Asta înseamnă că detaliile rămân, în acest moment, la nivel de informații din surse locale și canale neoficiale. Context: măsuri recente împotriva unor oficiali ai regimului de la Tiraspol Digi24 amintește că, la finalul lunii martie, Ruslan Mova, fost așa-zis ministru de interne al regimului de la Tiraspol, nu a fost lăsat să intre în Republica Moldova. Totodată, în februarie, Mova și alți opt foști și actuali funcționari ai regimului separatist au rămas fără cetățenia Republicii Moldova, printr-un decret semnat de președinta Maia Sandu . [...]