Știri
Știri din categoria Diverse

Consultările de la Cotroceni se duc spre un blocaj de majoritate, după ce PNL pune pe masă două formule de guvernare, iar USR respinge explicit orice variantă care ar implica PSD, potrivit Digi24. Miza imediată este dacă președintele Nicușor Dan poate contura rapid o majoritate funcțională sau dacă negocierile vor prelungi incertitudinea politică, cu efect direct asupra capacității de decizie a Executivului.
Liberalii merg la consultări cu două propuneri: fie președintele dă mandat PSD, cu Sorin Grindeanu premier, fie desemnează un premier care să construiască un guvern în jurul PNL–USR–UDMR, alături de minorități.
Ilie Bolojan a reiterat public ideea unui guvern minoritar „bazat pe un pact național” pentru stabilirea priorităților pe următoarele șase luni.
„Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele 6 luni.”
Deși până acum USR și-a coordonat strategia cu echipa lui Ilie Bolojan, partidul condus de Dominic Fritz nu ar fi de acord cu un guvern format exclusiv de PSD și spune că nu va vota un guvern care „să conțină PSD”, conform declarațiilor vicepreședintelui USR, Radu Mihaiu, la Digi24.
„Eu cred că un guvern se poate construi în jurul USR, PNL și UDMR. (...) USR n-ar vota un guvern PSD care să conțină PSD. Noi deja am decis acest lucru.”
În PSD, calculele rămân neclare: Sorin Grindeanu a exclus încă de luni seară susținerea unui guvern de dreapta, format din PNL și USR, iar conducerea partidului nu ar fi convocat o nouă ședință pentru a stabili pașii următori, ceea ce menține partidul într-o zonă de decizie fragmentată, potrivit Digi24.
Totuși, o parte dintre lideri transmit public că PSD ar trebui să își asume guvernarea, inclusiv cu Sorin Grindeanu premier. Paul Stănescu a argumentat această opțiune prin rezultatul electoral al PSD.
„Da, să își asume, pentru că PSD a câștigat alegerile. E pe primul loc.”
AUR va merge la consultări cu propunerea ca președintele să desemneze un premier din rândurile formațiunii, după ce partidul a blocat voturile pentru Cabinetul Veștea, potrivit unor surse citate de Digi24.
Separat, Ludovic Orban a spus, într-o intervenție la Digi24, că Ilie Bolojan ar trebui desemnat din nou premier și s-a declarat împotriva numirii lui Sorin Grindeanu.
Din datele prezentate, liniile roșii anunțate public (în special refuzul USR de a vota un guvern cu PSD și excluderea de către Grindeanu a unei formule PNL–USR) reduc spațiul de negociere pentru o majoritate rapidă. Următorul test este la consultările de la Cotroceni, unde președintele Nicușor Dan trebuie să aleagă un mandat care să aibă șanse reale de trecere prin Parlament.
Recomandate

PSD își condiționează următorul pas la Cotroceni și respinge un guvern minoritar , într-un mesaj care mută presiunea pe consultările prezidențiale și pe formula de majoritate din Parlament, potrivit Digi24 . Sorin Grindeanu a declarat luni seară, după votul pentru învestirea Guvernului Veștea , că PSD „a înțeles responsabilitatea” momentului și că „toți colegii” săi au fost prezenți la vot. În același timp, liderul social-democrat i-a criticat pe parlamentarii care au lipsit, afirmând că „le va veni mintea din urmă”. Linia roșie: fără guvern minoritar PNL–USR–UDMR și fără guvern cu AUR Grindeanu a respins explicit varianta unei colaborări guvernamentale cu AUR, răspunzând „Nu” la întrebarea dacă PSD face guvern cu acest partid. Totodată, el a spus că PSD nu va vota „un guvern minoritar PNL–USR–UDMR”, indicând că, în lipsa unei majorități, un astfel de cabinet nu ar trece sau nu ar avea susținere parlamentară din partea PSD. Ce urmează: consultări la Cotroceni și o „altă formulă” pentru Parlament Grindeanu a legat decizia PSD de consultările de la Cotroceni și de mandatul pe care președintele l-ar putea acorda partidului, afirmând că PSD „nu fuge de această responsabilitate” dacă va fi chemat. În final, el a exclus o eventuală revenire a lui Ilie Bolojan în funcția de premier și a condamnat gestul liderului AUR, George Simion , de a părăsi plenul, pe care l-a catalogat drept „deplasat”. În opinia sa, România are nevoie „în scurt timp” de un guvern stabil, „într-o formulă” care urmează să fie discutată în zilele următoare. [...]

Președintele Nicușor Dan reia consultările pentru desemnarea unui premier , după ce Guvernul Veștea a fost respins la votul de învestitură din Parlament, potrivit Libertatea . Miza imediată este deblocarea formării Executivului, într-un context în care două nominalizări anterioare au eșuat. Administrația Prezidențială a publicat marți calendarul consultărilor de la Palatul Cotroceni, organizate în baza articolului 103 alin. (1) din Constituție , pentru desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru. De ce contează: a treia încercare de a forma un guvern După două desemnări „irosite”, cu Eugen Tomac și Adrian Veștea, președintele trebuie să propună un nou nume de prim-ministru. Următorul candidat va trebui să construiască o majoritate care să treacă de votul de învestitură, pragul indicat fiind de 233 de voturi în Parlamentul României. Programul consultărilor de la Cotroceni (23 iunie 2026) Consultările sunt programate în aceeași zi, în următoarea ordine: 13.00 – Partidul Social Democrat (PSD) 13.30 – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) 14.00 – Partidul Național Liberal (PNL) 14.30 – Uniunea Salvați România (USR) 15.00 – Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR) 15.30 – Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale 16.00 – Partidul S.O.S. România (SOS) 16.30 – Partidul Oamenilor Tineri (POT) 17.00 – Grupul parlamentar Uniți pentru România 17.30 – Grupul parlamentar PACE – Întâi România 18.00 – Parlamentarii neafiliați Ce urmează După consultări, președintele ar urma să anunțe o nouă desemnare de premier. Sursa nu precizează un termen pentru această decizie și nici numele unei posibile propuneri. [...]

Ludovic Orban cere evitarea unei a treia nominalizări PSD la guvernare , avertizând că desemnarea lui Sorin Grindeanu ca premier ar prelungi criza politică și ar afecta credibilitatea externă a României, potrivit Digi24 . Președintele Forța Dreptei îi solicită președintelui Nicușor Dan să nu îi acorde mandatul de formare a guvernului liderului PSD, argumentând că PSD a eșuat deja de două ori să obțină o majoritate parlamentară pentru propriile propuneri de prim-ministru. Orban invocă în acest sens faptul că „guvernul Tomac” și „ guvernul Veștea ” ar fi fost, în esență, „guverne PSD”, iar ambele au eșuat: unul prin depunerea mandatului, celălalt prin respingerea în Parlament. „Sub nicio formă Grindeanu. (...) PSD nu are cum să mai primească și a treia oară mandat de la președinte, după ce s-a văzut clar că nu poate obține majoritate în Parlament.” Argumentul de fond: risc de blocaj politic și cost de încredere externă În mesajul publicat pe Facebook, Orban susține că partenerii internaționali nu ar avea încredere în Sorin Grindeanu și în PSD și leagă această idee de „evaluările agențiilor de rating”, despre care afirmă că ar arăta „foarte explicit” neîncrederea. În textul citat de Digi24 nu sunt prezentate detalii sau exemple concrete din rapoarte de rating. Orban mai afirmă că Grindeanu ar fi devenit „nefrecventabil” pentru celelalte partide parlamentare, acuzându-l, între altele, că a depus o moțiune de cenzură împreună cu AUR împotriva guvernului din care făcea parte și că a exclus USR din formule de guvernare. Ce soluție propune Orban Liderul Forța Dreptei indică drept „singura soluție decentă” desemnarea unui premier susținut de PNL, USR și UDMR, care să meargă în Parlament cu un „guvern minoritar reformist”. El mai susține că președintele ar trebui să transmită parlamentarilor că, dacă și un al doilea guvern este respins, ar urma dizolvarea Parlamentului și declanșarea alegerilor anticipate, „conform prevederilor constituționale”. Ce urmează la Cotroceni Nicușor Dan are programate marți noi consultări cu partidele și formațiunile politice parlamentare pentru desemnarea unui candidat la funcția de premier. Negocierile încep la ora 13:00, primii invitați fiind reprezentanții PSD, urmați de cei ai AUR și PNL. [...]

Paul Stănescu deschide public scenariul unui premier PSD și al unei majorități cu voturi AUR , într-un moment în care învestirea Guvernului Veștea este incertă, potrivit Digi24 . Miza practică este una de stabilitate guvernamentală: dacă Executivul propus nu trece de Parlament, PSD ar urma să revendice desemnarea premierului, iar discuția despre voturile AUR revine în prim-plan. Fostul secretar general al PSD spune că Sorin Grindeanu ar trebui să fie „următoarea propunere de premier” în cazul în care Guvernul Veștea nu obține votul de încredere, argumentând că PSD „a câștigat alegerile” și este „pe primul loc”. „Da, pentru că PSD a câștigat alegerile. PSD a câștigat alegerile, e pe primul loc.” Mesajul central: „România nu poate să-și permită să nu aibă guvern” Stănescu își prezintă intervenția ca o opinie personală, precizând că nu mai face parte din forurile de conducere ale partidului. În același timp, insistă pe urgența formării unui guvern, indiferent de formulă, pe fondul blocajului politic. „Trebuie să facem un Guvern. Nu știu, ăsta va trece, nu va trece. Nu contează formula. România nu poate să-și permită la această oră, din toate punctele de vedere, să nu aibă guvern.” Reabilitarea ideii de colaborare cu AUR, prin prisma votanților Întrebat despre posibilitatea ca AUR să intre la guvernare, Stănescu mută discuția de la partid la electorat și invocă ponderea votului obținut de AUR, susținând că PSD ar fi greșit când „s-a dezis” de această opțiune. „Românii au votat 20% AUR. Noi nu discutăm de persoane de la AUR, discutăm de votanții AUR.” „S-a greșit aici.” Contextul politic invocat: variante de majoritate la Cotroceni În relatarea lui Stănescu, Ilie Bolojan ar fi mers la Nicușor Dan cu două variante: una în care PSD își asumă funcția de prim-ministru și primește votul, respectiv una în care ar fi votată o coaliție PNL–USR–UDMR, dacă PSD nu își asumă premierul. Ce urmează depinde de votul din Parlament pentru Guvernul Veștea și de negocierile pentru o majoritate funcțională. În acest cadru, declarațiile lui Stănescu indică o presiune internă și externă pentru o soluție rapidă, inclusiv prin acceptarea unor voturi care până recent erau respinse explicit. [...]

UDMR propune trei formule de guvernare care ar putea închide rapid criza politică, cu miză directă pe stabilitatea bugetară pentru 2027 , după ce Kelemen Hunor i-a prezentat președintelui Nicușor Dan scenarii de lucru la consultările de la Cotroceni , potrivit Digi24 . Liderul UDMR a spus că „pentru vechea coaliție nu mai există nicio speranță” și a indicat că orice soluție ar trebui să pornească de la un acord politic înainte de nominalizarea unui premier. În declarațiile făcute după consultări, Kelemen Hunor a legat explicit nevoia de stabilitate de agenda guvernării din a doua parte a anului și de pregătirea bugetului pe 2027, sugerând că o majoritate funcțională ar trebui să fie capabilă să treacă rapid de etapa negocierilor și să intre în zona de decizii. Cele trei variante avansate de Kelemen Hunor Kelemen Hunor a descris trei opțiuni pentru viitorul Executiv, insistând că refacerea vechii coaliții (în sensul formulei anterioare) nu mai este o variantă realistă în acest moment. Guvern minoritar PNL–USR–UDMR , susținut „transparent”, pe bază de înțelegere, de PSD (Kelemen Hunor a afirmat că Sorin Grindeanu „nu a exclus această variantă”). Guvern minoritar monocolor PSD , susținut de PNL și UDMR, plus grupul minorităților etnice, tot pe bază de înțelegere parlamentară; liderul UDMR a punctat că ar fi nevoie de întreg grupul PNL, inclusiv de cei care au votat guvernul Veștea , „fiindcă altfel nu iese la socoteală”. Guvern cu majoritate „foarte, foarte subțire” , în formula PSD–PNL–UDMR plus grupul minorităților, similară coaliției care a funcționat până în iunie 2025, despre care a spus că ar oferi „o stabilitate mai bună” și capacitatea de a pune în aplicare ce urmează în acest an, „inclusiv bugetul anului 2027”. De ce insistă UDMR pe acord politic înainte de premier Kelemen Hunor a susținut că partidele ar trebui să ajungă mai întâi la o înțelegere parlamentară, abia apoi să se treacă la nominalizarea unui prim-ministru, argumentând că altfel „spațiul de manevră se schimbă” după desemnare. „Prima dată partidele trebuie să se înțeleagă (...) trebuie un acord politic”, a explicat el. Potrivit acestuia, dacă există un acord politic, procedura ar putea fi închisă „relativ repede”, la începutul săptămânii viitoare, adică spre finalul lunii iunie. Tot atunci, a spus liderul UDMR, rămâne de văzut dacă președintele Nicușor Dan va face o nominalizare „azi, mâine” sau va lăsa timp partidelor pentru o înțelegere. Contextul imediat: Guvernul Veștea a picat la vot Consultările de la Cotroceni au fost convocate după ce, luni, Guvernul Veștea nu a obținut votul de învestire în Parlament. În acest cadru, propunerile UDMR sunt prezentate ca opțiuni de ieșire din blocaj, cu accent pe formarea rapidă a unei majorități care să poată susține deciziile bugetare și legislative din perioada următoare. [...]

Marian Neacșu acceptă deschis sprijinul AUR la învestire, semnalând că formarea Guvernului Veștea se poate baza pe o majoritate „de circumstanță” pentru a ieși din blocajul politic , potrivit Digi24 . Vicepremierul PSD a spus, la finalul audierii în comisiile de specialitate ale Parlamentului, că nu are „nicio problemă” ca Executivul din care face parte să fie votat de AUR, invocând nevoia unui guvern funcțional. Neacșu a amintit că AUR este „partidul alături de care am semnat și votat o moțiune de cenzură” și a susținut că România se află de „două luni de zile în afara unei funcționalități guvernamentale”, motiv pentru care prioritatea ar fi instalarea rapidă a unui cabinet cu susținere parlamentară. „Eu cred că în primul rând trebuie să avem un guvern, în al doilea rând să avem un guvern cu susținere parlamentară reală, pentru că altfel nu va funcționa”. Negocieri negate, dar dialogul cu toate partidele, acceptat Întrebat de când ar negocia PSD cu AUR pentru susținerea Cabinetului Veștea, Neacșu a respins ideea unor negocieri și a afirmat că nu crede „că s-a negociat cu parlamentari AUR”. În același timp, a spus că este „corect” ca premierul desemnat, Adrian Veștea, să discute cu toate partidele parlamentare. Întrebat dacă AUR ar putea primi președinția Senatului, Neacșu a răspuns că „în politică nimic nu este exclus”. Contextul imediat: întâlnirea Veștea – Simion Declarațiile vin în contextul în care premierul desemnat urmează să se întâlnească cu liderul AUR, George Simion. Digi24 notează că Veștea a scris pe Facebook că își asumă „un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români”, după ce Simion a cerut o discuție în aceeași zi dacă AUR ar urma să dea voturile necesare învestirii. În plus, Neacșu a făcut o apreciere la adresa liderului senatorilor AUR, Petrișor Peiu, despre care a spus că are cunoștințe consistente în zona economică și că apreciază unele dintre ideile acestuia. [...]