Știri
Tag: ministerul mediului

Statul a recuperat definitiv 4.600 de hectare de pădure la Nadăș , după o decizie a instanței care închide un litigiu întins pe două decenii, potrivit TVR Info , care o citează pe ministra Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu. Miza depășește cazul punctual: hotărârea consolidează poziția statului în disputele privind proprietatea publică asupra resurselor naturale și poate deveni un reper pentru alte dosare în care autoritățile invocă retrocedări contestate. Ce s-a decis și ce suprafață revine statului Diana Buzoianu a anunțat că „4.600 de hectare de pădure au fost recuperate definitiv în instanță”, iar pădurea Nadăș „este, din nou, în proprietatea statului”, după „20 de ani de litigii”. Cum justifică Ministerul Mediului demersul Într-o postare pe Facebook, ministra a legat cazul de un context mai larg al disputelor privind pădurile, invocând „retrocedări dubioase” și „interese de grup”. Ea a susținut că rezultatul a fost obținut prin „o muncă minuțioasă a echipei juridice și a experților de la Romsilva ”, care ar fi demonstrat în instanță dreptul statului. „După 20 de ani de litigii, pădurea Nadăș este, din nou, în proprietatea statului. (…) A fost nevoie de determinare și de o muncă minuțioasă a echipei juridice și a experților de la Romsilva pentru a demonstra, în instanță, că dreptatea este de partea statului.” Ce urmează, potrivit ministerului Conform informațiilor citate de Agerpres, Ministerul Mediului ar urma să continue verificările „în fiecare caz” în care există suspiciuni de ilegalitate legate de administrarea resurselor naturale. „Nu ne oprim aici. Protejarea mediului înseamnă, înainte de toate, protejarea proprietății publice împotriva intereselor de grup.” [...]

Programul „Rabla pentru tractoare” riscă să rămână fără bani în 2026 , după ce proiectul de buget al Fondului pentru Mediu, aflat în consultare publică, nu ar include sume dedicate achiziției de utilaje agricole, potrivit Agrointel . Deputatul AUR de Călărași Dragoș-Florin Coman a adresat o întrebare oficială ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu , cerând explicații pentru lipsa finanțării programului destinat achiziției de tractoare și utilaje agricole noi, eficiente și nepoluante. Parlamentarul susține că Ministerul Mediului a ratat lansarea programului în 2025, invocând probleme tehnice ale platformei electronice și numărul mare de beneficiari înscriși, iar ulterior fondurile promise nu ar mai fi fost alocate prin Administrația Fondului de Mediu (AFM) . Ce reclamă parlamentarul: buget AFM fără linie pentru utilaje agricole În documentul transmis ministerului, Coman critică proiectul de buget al Fondului pentru Mediu și al AFM, aflat în consultare publică din 8 mai 2026. Acesta afirmă că proiectul ar prevedea finanțări pentru piste de biciclete și servicii de consultanță, însă nu ar include sume pentru sprijinirea achiziției de utilaje agricole moderne. Întrebarea formulată către ministru vizează explicit absența alocării: „Care sunt motivele pentru care nu ați propus niciun leu pentru finanțarea programului de sprijin pentru achiziția de tractoare/utilaje agricole?” Context: programul a fost blocat și anulat după suprasolicitarea aplicației Programul „Rabla pentru Tractoare” a avut, anterior, blocaje și anulări din cauza suprasolicitării aplicației informatice a AFM. Pentru „asigurarea echității”, AFM a decis anularea înscrierilor și implementarea unui nou ghid de finanțare, însă programul „nu a mai fost deblocat”, potrivit informațiilor prezentate. Separat de subiectul „Rabla Tractoare”, deputatul mai solicită ministerului o situație a investițiilor finanțate în 2026 pentru proiecte de apă și canalizare în județul Călărași și informații despre proiecte preluate din PNRR și transferate către alte surse de finanțare. [...]