Știri
Tag: guvernare romania

Premierul interimar Ilie Bolojan cere măsuri structurale pentru disciplina banului public și leagă direct credibilitatea fiscală de felul în care statul își plătește și își controlează demnitarii și managerii, potrivit G4Media . Bolojan a spus vineri că statul „trebuie să ia niște măsuri structurale” și „să nu își mai bată joc de banul public”, argumentând că oamenii sunt mai puțin dispuși să-și plătească taxele dacă văd salarii mari în companii sau bănci de stat fără performanță în spate. Declarațiile au fost făcute la HotNews, iar informația este transmisă de Agerpres. „Trebuie să lucrăm la niște măsuri structurale și să nu ne mai batem joc de banul public.” În același context, premierul interimar a susținut că guvernanții trebuie să le spună oamenilor „adevărul” despre ce se poate și ce nu se poate face, avertizând asupra riscului promisiunilor nerealiste. Ca exemplu, Bolojan a invocat cazul Greciei și al partidului Syriza, despre care a afirmat că a promis „soluții deosebite”, a ajuns la guvernare prin alianțe politice și a dus țara „într-o fundătură” după un referendum împotriva unor măsuri de plată a datoriilor. Atac la PSD: „în spate, la șurubăreală” Bolojan a lansat și o critică la adresa PSD, afirmând că partidul ar vrea să participe la guvernare, dar fără asumare publică. „Pe ai noștri, cei de la PSD – vor să fie în guvernare, dar nu în față, ci în spate, la șurubăreală. Nu merge această chestiune.” [...]

Cătălin Predoiu susține că PNL își păstrează relevanța politică doar dacă rămâne la guvernare, inclusiv prin poziția de premier , în contextul în care partidul ar avea „14%” în acest moment, potrivit News . Prim-vicepreședintele PNL respinge ideea unei repoziționări rapide în opoziție pentru un „pol de modernizare” și spune că discuția centrală ar trebui să rămână asumarea guvernării, nu calculele electorale. Predoiu a explicat că votul din ședința PNL, în care s-a adoptat o rezoluție ce cere PSD să își asume guvernarea după moțiunea inițiată și susținută „în asociere cu AUR”, reflectă o poziție „unanimă” în partid față de demersul social-democraților. Cu toate acestea, el afirmă că „abandonul responsabilității de a guverna România” alături de partide cu orientare pro-europeană și euroatlantică nu ar fi „cea mai bună soluție”. În argumentația sa, liberalul a invocat rațiunea inițială a coaliției: depășirea diferențelor politice și evitarea confruntării, în lipsa unor alegeri imediate, pentru a putea fi asumate și implementate măsuri considerate necesare. „Nu s-a discutat” despre un nou premier PNL Predoiu neagă că i s-ar fi propus să devină noul premier din partea PNL, în scenariul continuării coaliției. „Răspunsul scurt este nu. Nu, nu s-a discutat acest lucru deloc de către colegi, nici înainte de ședință și nici după, ca să fie limpede.” El spune că preocuparea reală este dacă partidul „abandonează sau nu responsabilitatea guvernării”. Opoziția, ca proiect pentru 2028: „Nu suntem în campanie electorală” Referitor la ideea unor colegi de a construi din opoziție un „pol de modernizare” care să aducă mai multe voturi în 2028, Predoiu afirmă că nu aceasta ar trebui să fie prioritatea imediată. „Am înțeles și preocuparea colegilor (...), dar, totuși, nu suntem în campanie electorală.” În același context, el a spus că ar fi necesară „o consultare mai largă” în partid privind traiectoria pe care ar trebui să o urmeze liberalii. La nivelul conducerii PNL, președintele partidului, Ilie Bolojan , a declarat după adoptarea rezoluției că PNL intră în opoziție și va susține drumul pro-european al României, urmând să lucreze pentru construirea unui „pol de modernizare”. [...]