Știri
Știri din categoria Politică

USR își menține votul negativ la învestirea Guvernului Veștea, iar premierul desemnat rămâne dependent de negocieri cu AUR pentru a strânge majoritatea, potrivit HotNews. Dominic Fritz spune că formațiunea va rămâne „consecventă” și nu va vota cabinetul condus de liberalul Adrian Veștea, în contextul în care aritmetica parlamentară indică faptul că fără sprijinul AUR guvernul nu poate trece.
Într-un mesaj publicat pe Facebook, Fritz a reacționat după ce George Simion a vorbit despre o posibilă „reconciliere” AUR–PSD, afirmând că „Veștea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion”. Liderul USR a criticat ideea unei apropieri între AUR și PSD, pe care îl numește „constructorul sistemului”.
Dominic Fritz a enumerat motivele pentru care USR nu susține învestirea, într-o formulare în patru puncte:
George Simion a declarat că Guvernul Veștea nu va avea voturile AUR la învestirea din plenul reunit (programată inițial la ora 21:30) și că, dacă „va exista un vot” luni seară, parlamentarii AUR vor ieși din sală. Simion a spus că îl așteaptă pe Adrian Veștea la sediul AUR până la ora 20:00 și a invocat un „efort de consens” și „reconciliere”.
În aceeași declarație, liderul AUR a menționat și varianta alegerilor anticipate „atât timp când nu există dialog”, iar ca altă opțiune a invocat „suspendarea lui Nicușor”, dacă situația politică „va continua în acest stil”.
Adrian Veștea a anunțat că se va întâlni cu George Simion, invocând „responsabilitatea” de a pune capăt „haosului politic” și susținând că își asumă „un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români”. Premierul desemnat nu a precizat unde și când va avea loc întâlnirea.
După anunțul AUR că nu votează guvernul, PSD analizează dacă amână plenul programat la 21:30. O eventuală amânare ar trebui votată în Biroul Permanent Reunit, deoarece calendarul a fost deja aprobat.
Pentru învestire sunt necesare 233 de voturi. Conform informațiilor prezentate de HotNews:
Potrivit surselor HotNews, social-democrații ar mai avea nevoie de 40 de voturi pentru a atinge majoritatea, motiv pentru care ar trebui să atragă voturi din AUR, care are 90 de parlamentari.
Recomandate

Negocierile pentru învestirea Guvernului Veștea se mută spre AUR , iar USR anunță că nu va susține un executiv pe care îl consideră „antireformă”, pe fondul discuțiilor despre o posibilă apropiere AUR–PSD, potrivit Adevărul . Președintele USR, Dominic Fritz , a reacționat după ce liderul AUR, George Simion, a vorbit despre o eventuală „reconciliere” cu PSD. Într-un mesaj publicat pe Facebook, Fritz a susținut că premierul desemnat Adrian Veștea ar putea ajunge să obțină sprijinul necesar „doar pupând inelul lui Simion” și a pus sub semnul întrebării discursul anti-sistem al AUR, în contextul unei apropieri de PSD. Linia roșie a USR: fără vot pentru un „guvern antireformă” În același mesaj, Fritz a enumerat condițiile în care USR nu ar vota învestirea unui guvern, invocând, între altele, refuzul de a susține: „un guvern antireformă”; „un guvern al extracției banilor românilor în buzunare personale”; „un guvern al incompetenților dovediți”; „un guvern al trădării visurilor românilor care-și doresc un stat care livrează pentru ei”. Veștea confirmă întâlnirea cu Simion: „dialog deschis cu orice formațiune” Pe de altă parte, Adrian Veștea a anunțat că merge la sediul AUR pentru discuții privind o posibilă susținere în plen, după ce George Simion a spus public că îl așteaptă la o întrevedere. Veștea și-a justificat demersul prin nevoia de a construi o majoritate în contextul crizei politice și a afirmat că își asumă dialogul cu orice partid votat de români. Contextul imediat este că premierul desemnat caută sprijin parlamentar pentru învestire, iar deschiderea către AUR amplifică tensiunile politice și repoziționează negocierile, inclusiv prin reacția USR, care își reafirmă public refuzul de a vota un guvern pe care îl consideră lipsit de reforme. [...]

Atacul verbal al USR la adresa premierului desemnat Adrian Veștea ridică miza politică a votului de învestitură și confirmă că noul Executiv intră în Parlament fără o majoritate conturată, într-un moment în care mai multe partide au anunțat deja că nu îl susțin, potrivit G4Media . Irineu Darău (USR), prezentat de publicație drept ministru interimar al Economiei în guvernul demis Bolojan, l-a atacat luni, de la tribuna Parlamentului, pe Adrian Veștea. Darău a arătat către acesta și a spus: „Așa arată un trădător, un iliberal, un fripturist”. În aceeași zi, au fost programate dezbaterile și votul pentru învestirea guvernului Veștea, conform informațiilor publicate. Pe zona de aritmetică parlamentară, USR a anunțat că nu va vota guvernul Veștea, la fel ca PNL, UDMR și SOS, mai notează G4Media. [...]

Guvernul Veștea a căzut la vot, prelungind interimatul și incertitudinea decizională după ce nu a strâns majoritatea necesară în Parlament, potrivit Mediafax . Rezultatul oficial anunțat de senatorul Vasile Blaga indică 189 de voturi „pentru” și 23 „împotrivă”, din 212 voturi exprimate, sub pragul de 233 necesar pentru învestire. Eșecul de la vot mută rapid presiunea pe Palatul Cotroceni: președintele Nicușor Dan trebuie să desemneze un nou candidat la funcția de prim-ministru, după consultări cu partidele. Până atunci, România rămâne cu un guvern interimar, cu capacitate limitată de decizie. Ce arată aritmetica votului și unde s-a rupt susținerea Înainte de anunțul oficial, surse citate de publicație indicau că o parte dintre parlamentarii PNL care îl susțineau pe Adrian Veștea nu ar fi votat Cabinetul. În același timp, în plen, PNL, USR și UDMR au anunțat că nu votează Guvernul Veștea. Daniel Fenechiu a spus că PNL contestă includerea numelui partidului în lista Guvernului și că liberalii nu vor susține Cabinetul propus de Adrian Veștea. UDMR a anunțat că nu participă la vot și părăsește sala, iar Kelemen Hunor a afirmat că: „Dacă trece Guvernul Veștea, va trece cu voturile de la AUR” Poziționările din plen: PSD pentru, AUR iese din sală Din partea PSD, Natalia Intotero a susținut în plen că formațiunea votează Guvernul Veștea, invocând nevoia de „un executiv funcțional” într-un termen scurt. De cealaltă parte, liderul AUR, George Simion, a anunțat că parlamentarii formațiunii părăsesc sala, fără să își oblige colegii să voteze într-un anumit fel: „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și noi toți care nu suntem trădători părăsim această sală” Ce urmează procedural Consecința directă a votului este reluarea procesului de formare a guvernului. Conform informațiilor din articol, președintele Nicușor Dan va trebui să desemneze un nou candidat pentru funcția de prim-ministru, după consultări cu partidele, în condițiile în care pragul de 233 de voturi rămâne reperul pentru orice nouă încercare de învestire. [...]

Guvernul Veștea riscă să pice la vot fără sprijinul AUR, iar presiunea se mută pe Cotroceni , în condițiile în care o parte din PNL cere președintelui Nicușor Dan să oprească „oficializarea” unei formule de guvernare care ar depinde de partidul lui George Simion, potrivit HotNews . Deputata PNL Raluca Turcan , asociată în partid cu tabăra Ilie Bolojan, a reacționat luni după-amiază după confirmarea că premierul desemnat Adrian Veștea urmează să se întâlnească în aceeași seară cu liderul AUR, George Simion, pentru discuții legate de învestirea cabinetului. În paralel, miniștrii propuși sunt audiați în comisiile de specialitate, audieri programate să dureze până la ora 21:00, înaintea votului din plenul reunit anunțat inițial pentru ora 21:30. Într-un mesaj publicat pe Facebook , Turcan susține că Veștea ar fi „dispus să oficializeze” prezența AUR la guvernare și afirmă că „nu există voturile necesare pentru învestire”, invocând „realitatea parlamentară”. Ea cere intervenția șefului statului și vorbește despre „soluții rapide pentru resetarea acestui proces”. Ce opțiuni pune pe masă Raluca Turcan Turcan enumeră mai multe variante pe care le descrie drept „democratice, constituționale”, între care: depunerea mandatului de către premierul desemnat; consultări cu partidele; desemnarea unui premier PSD, care să formeze un cabinet fie cu voturile AUR (asumat „transparent”), fie pe baza unui „pact național”; desemnarea unui premier din „partidele cu adevărat prooccidentale”, pentru un guvern minoritar susținut printr-un „pact de responsabilitate”. În finalul mesajului, deputata PNL avertizează că „ceasul ticăie” și acuză că cei învestiți cu încredere „știu să-și amaneteze țara”, repetând ideea că efectele ar putea fi „pe termen lung” și „poate ireversibil”. AUR spune că nu votează, Veștea anunță întâlnirea George Simion a declarat luni că Guvernul Veștea nu va avea voturile AUR la învestire și a spus că îl așteaptă pe premierul desemnat la sediul partidului până la ora 20:00. Liderul AUR a mai afirmat că, dacă va exista un vot în plen luni seară, parlamentarii AUR vor ieși din sală. Ulterior, Adrian Veștea a anunțat că se va întâlni cu Simion, motivând că își asumă „un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români” pentru a pune capăt „haosului politic”. El nu a precizat unde și când va avea loc întâlnirea. Aritmetica votului și miza imediată Potrivit surselor citate de HotNews, Guvernul Veștea ar mai avea nevoie de 40 de parlamentari pentru a ajunge la majoritatea de 233 de voturi necesare învestirii. În acest context, PSD ar analiza dacă amână plenul programat la 21:30, decizie care ar trebui votată în Biroul Permanent Reunit, deoarece calendarul a fost deja aprobat. În calculele prezentate, PSD ar avea 127 de voturi și ar miza pe încă 66 „din afara formațiunii”. Sunt menționate și posibile voturi din grupul parlamentar PACE (11 membri) și de la minoritățile naționale (17). În același timp, PNL, USR și UDMR au declarat că nu votează guvernul, însă aproximativ 20 de parlamentari PNL ar susține tabăra Veștea. Pe termen scurt, întâlnirea Veștea–Simion și eventuala decizie de amânare a plenului devin punctele care pot schimba rapid traseul învestirii, într-un Parlament în care, conform sursei, majoritatea nu se conturează fără voturi din AUR. [...]

PNL încearcă să blocheze asocierea cu viitorul cabinet Veștea, invocând lipsa unui acord politic formal , iar mesajul este transmis public de noul prim-vicepreședinte Dan Motreanu , potrivit HotNews . Miza este una de poziționare politică înaintea votului de învestitură: partidul susține că nu face parte din formula guvernamentală propusă de Adrian Veștea și că orice etichetare a Executivului drept „PSD-PNL” ar fi nefondată. Motreanu afirmă că, pentru ca un guvern să poată fi considerat rezultat al unei înțelegeri PSD–PNL, ar trebui să existe „un acord politic formal”, concretizat într-un protocol semnat și asumat de ambele partide. În absența unui astfel de document, spune el, nu se poate susține că PNL intră la guvernare. Declarațiile au fost făcute într-un mesaj publicat pe Facebook, în contextul în care în Parlament au început audierile miniștrilor propuși pentru cabinetul Veștea. Motreanu reclamă că în spațiul public au apărut interpretări care „ignoră realitățile politice” și deciziile interne ale partidului. Deciziile interne invocate de PNL Al doilea argument invocat este unul statutar: Motreanu spune că forurile de conducere ale PNL au adoptat decizii „clare” privind poziționarea partidului, iar cea mai recentă reconfirmare ar fi avut loc la Congresul extraordinar desfășurat duminică, unde ar fi fost reiterată opțiunea ca PNL să nu mai intre într-un guvern alături de PSD. În același mesaj, el respinge ideea că prezența în guvern a unor persoane care „au fost sau sunt” membri PNL ar echivala cu participarea partidului la guvernare, argumentând că există o diferență între opțiunea individuală și poziția oficială a unei formațiuni. De ce contează disputa de etichetare Intervenția lui Motreanu urmărește să delimiteze responsabilitatea politică a PNL față de un executiv care urmează să treacă prin procedurile parlamentare, în condițiile în care audierile miniștrilor sunt deja în desfășurare. În logica prezentată de liderul liberal, fără un protocol politic și fără o decizie formală de partid, asocierea guvernului cu PNL ar fi „o manipulare a realității politice”. Motreanu mai afirmă că PNL ar avea „peste 150.000 de membri” și susține că reprezentarea politică a partidului este stabilită exclusiv prin hotărârile forurilor statutare și deciziile oficiale ale conducerii, nu prin decizii personale ale unor membri. [...]

AUR condiționează votul pentru Guvernul Veștea de o retragere publică a „liniei roșii” a președintelui Nicușor Dan , iar în lipsa unor „clarificări” până la ora 21:30 parlamentarii partidului ar urma să părăsească sala în momentul votului de învestitură, potrivit HotNews . George Simion a făcut declarațiile luni seară, la sediul AUR, după întâlnirea cu premierul desemnat Adrian Veștea . Liderul AUR a spus că partidul nu ia „în calcul în acest moment” un vot pentru Veștea din cauza unor „restricții” pe care le atribuie președintelui, invocând poziția exprimată de Nicușor Dan pe 6 mai, când ar fi spus că nu este de acord cu un guvern din care să facă parte AUR sau care să treacă „cu voturile AUR”. Condiția pusă înaintea votului din Parlament Simion a cerut ca Nicușor Dan să își retragă public „linia roșie” prin care i-ar fi numit pe cei de la AUR „extremiști” și a solicitat „clarificări” înainte de votul programat la 21:30. „Așteptăm din partea lui Nicușor Dan niște clarificări înainte de votul de astăzi, de la 21.30.” În același timp, Simion a afirmat că AUR continuă demersul de suspendare a președintelui, deși, potrivit propriilor declarații, partidul nu are în prezent suficiente voturi pentru acest pas. El a încheiat intervenția spunând că Nicușor Dan „nu e un președinte legitim”. Ce înseamnă, practic, pentru învestirea guvernului Liderul AUR a susținut că nu a cerut funcții în urma discuțiilor cu premierul desemnat și a indicat că miza ar fi „implementarea soluțiilor” promovate de partid. Totodată, a avertizat că, dacă până la 21:30 nu apar clarificările cerute, parlamentarii AUR vor ieși din plen în momentul votului pentru Guvernul Veștea. În paralel, Adrian Veștea anunțase anterior că urmează să se întâlnească cu George Simion, descriindu-se drept „un om al dialogului” și invocând nevoia de a pune capăt „haosului politic”, într-o postare pe Facebook. Efect imediat: PSD ia în calcul amânarea plenului După anunțul lui Simion că AUR nu votează guvernul, PSD analizează dacă amână plenul programat la ora 21:30 pentru votul de învestitură, mai notează publicația. [...]