Știri
Știri din categoria Politică

Un parlamentar rus cere sancțiuni sportive împotriva României după ce primarul Clujului, Emil Boc, a decis să nu permită arborarea drapelului Rusiei și intonarea imnului rus la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică organizată la BT Arena, potrivit G4Media. Miza depășește disputa simbolică: o astfel de solicitare, dacă ar fi preluată de federații internaționale, ar putea afecta capacitatea României de a găzdui competiții, cu efecte de imagine și organizare pentru sportul local.
Dmitri Șvișcev, prim-vicepreședinte al Comitetului Dumei de Stat pentru Cultură Fizică și Sport (LDPR), a declarat pentru agenția Tass că României „ar trebui să i se retragă dreptul de a găzdui turnee internaționale” ca urmare a poziției exprimate de Emil Boc. Parlamentarul rus a invocat posibilitatea unor sancțiuni la nivelul Federației Internaționale și al Comitetului Internațional Olimpic, susținând că ar exista precedente în care țări au fost private de dreptul de organizare „din cauza excluderii rușilor”. Declarațiile sunt redate de G4Media, cu trimitere la Rador.
Primarul Clujului a anunțat public că nu va permite folosirea simbolurilor de stat ale Rusiei la competiția de gimnastică ritmică, argumentând că nu acceptă „simbolurile politice ale unui stat agresor” într-o țară a Uniunii Europene.
„În sala polivalentă BT Arena de la Cluj-Napoca nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei pentru reprezentarea sportivilor din această țară.”
Boc a precizat, în aceeași declarație, că decizia nu este îndreptată împotriva sportivilor și că susține sportul, dar respinge asocierea competiției cu simbolurile unui stat pe care îl consideră agresor, în contextul invaziei Rusiei în Ucraina.
G4Media amintește că Rusia a invadat Ucraina în 2022 și că efectele războiului se resimt și în România, menționând un incident recent în care o dronă rusească ar fi lovit un bloc din Galați, rănind două persoane.
În acest moment, articolul nu indică existența unei decizii formale a vreunei federații internaționale privind România; este vorba despre o solicitare publică formulată de un parlamentar rus și despre reacția politică generată de decizia autorităților locale din Cluj-Napoca.
Recomandate

România va găzdui următorul Summit al Flancului Estic , o decizie care mută la București o reuniune de coordonare UE–NATO cu miză directă pentru arhitectura de securitate regională, potrivit Mediafax . Președintele Nicușor Dan a anunțat joi, într-un mesaj publicat pe platforma X, că a comunicat la Summitul Flancului Estic faptul că România va găzdui următoarea reuniune a liderilor în acest „format Helsinki”. Șeful statului a prezentat găzduirea ca pe o confirmare a „rolului activ” al României în UE și NATO în consolidarea Flancului Estic. De ce contează: coordonare UE–NATO pe un arc de securitate de la Arctica la Marea Neagră În mesajul său, Nicușor Dan a argumentat că securitatea și apărarea Flancului Estic acoperă un spațiu extins „de la Arctica și Marea Baltică până la Marea Neagră”, ceea ce face necesară o coordonare strânsă între state. El a legat această coordonare de două obiective: complementaritatea dintre UE și NATO (în sensul „conceptului NATO 3.0”, menționat în postare) și menținerea unei relații transatlantice puternice, concomitent cu consolidarea Uniunii Europene în domeniile militar și al apărării. Contextul invocat: Rusia și logica descurajării Președintele a mai transmis că „agresivitatea Rusiei” este evidentă și că nu vede perspective de reducere a acesteia sau intenții reale ale Moscovei de a ajunge la pace în războiul împotriva Ucrainei. În acest cadru, el a susținut că întărirea Flancului Estic este „singura soluție” pentru a descuraja acțiuni viitoare ale Rusiei în regiune. Nicușor Dan i-a mulțumit premierului polonez Donald Tusk pentru organizarea reuniunii curente și a spus că îl așteaptă, împreună cu ceilalți lideri, la următoarea întâlnire de la București. Materialul citat nu precizează data exactă a summitului care urmează să fie găzduit în România. [...]

Oprirea neanunțată a lui Nicușor Dan la Cluj, în drum spre Polonia, a fost folosită pentru a pune pe agendă tema apărării anti-dronă și a întăririi capabilităților la Marea Neagră , într-un context regional dominat de riscurile de securitate dinspre Rusia, potrivit Adevărul . Președintele a publicat joi, 25 iunie, fotografii cu tinerii care l-au întâmpinat la Cluj-Napoca, înainte de plecarea spre Gdańsk (Polonia), unde urmează să participe la Summitul Flancului Estic . În mesajul postat pe X, Nicușor Dan a descris oprirea ca fiind una scurtă și a menționat „entuziasmul tinerilor” din oraș. Ce a spus președintele despre miza summitului În discuția cu jurnaliștii prezenți la Cluj, șeful statului a legat deplasarea de subiecte de apărare și de poziționarea României în cadrul formatului regional: „E important pentru România, pentru că e vorba de protecția față de drone și față de amenințări în general din partea Rusiei și e important pentru noi să subliniem că trebuie să aducem capabilități și în sud și în special la Marea Neagră.” Nicușor Dan a precizat că se află „în drum spre Polonia” pentru întâlnirea Summitului Flancului Estic, iar oprirea la Cluj a fost făcută și pentru o cină cu organizatorii Techsylvania . O vizită în afara agendei oficiale, cu componentă de tehnologie și business Conform aceleiași surse, președintele a ajuns la Cluj-Napoca miercuri seară, în jurul orei 21:00, cu o aeronavă militară C-27J Spartan, după participarea la recepția organizată de Ambasada Statelor Unite. Vizita nu a fost inclusă în agenda oficială. La Cluj, Nicușor Dan a petrecut aproape o oră făcând fotografii cu susținătorii, majoritatea tineri, și a avut o întâlnire informală (inclusiv o cină) cu organizatorii Techsylvania, despre „inovație, antreprenoriat” și oportunități pentru România „în economia viitorului”. Ce urmează Nicușor Dan urmează să participe joi, 26 iunie, la a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), organizată la Gdańsk, Polonia, mai notează publicația. Pentru context suplimentar despre discuțiile cu presa, Adevărul a relatat separat aici , iar despre reuniunea de la Gdańsk aici . [...]

PNL, USR și UDMR au convenit să-l susțină pe Siegfried Mureșan ca propunere de premier , într-o încercare de a debloca formarea rapidă a unui guvern, pe fondul presiunilor legate de termenele din PNRR și al crizei politice prelungite, potrivit POLITICO . Ilie Bolojan a spus că propunerea se bazează pe experiența lui Mureșan în „gestionarea fondurilor europene” și a „bugetelor mari de investiții”, iar PNL a votat această variantă în Biroul Permanent Național. În aceeași linie, liderul USR, Dominic Fritz, l-a prezentat pe Mureșan drept „un europarlamentar experimentat” și „un economist” cu experiență de negociere și de construcție bugetară, susținând că poate coagula „o echipă funcțională de guvernare”. Miza: un guvern „plin” și evitarea unui executiv monocolor USR a insistat că România are nevoie de un „guvern plin” și a reluat ideea că nu este „rezonabil” un guvern monocolor PSD în actuala criză. Fritz a afirmat că fostul partener de coaliție PSD „a dat jos acest guvern” și a cerut ca PSD „să fie rezonabil” în negocieri, în condițiile în care PNL-USR-UDMR propun un guvern minoritar de dreapta, cu Mureșan premier. UDMR, prin senatorul Turos Lorand, a calificat varianta drept „o soluție viabilă” după două luni de criză politică și a transmis că speră ca în câteva zile situația guvernamentală să se încheie. Contextul de calendar: PNRR și fereastra scurtă din Parlament În același context, președintele Nicușor Dan a declarat, aflat în Polonia, că miza până la 31 august este legată de banii din PNRR și că este important ca România să aibă un guvern cât mai repede. Șeful statului a mai spus că, având în vedere intrarea parlamentarilor în vacanță marți, „ar fi bine să avem un guvern până marți” și că se așteaptă ca partidele să vină cu o majoritate și „responsabilitate”. Totodată, Dominic Fritz a anunțat că i-a propus lui Sorin Grindeanu susținerea unui guvern minoritar PNL-USR-UDMR, cu o rotativă anul viitor, când ar urma să fie susținut un guvern PSD. USR a reiterat însă că nu va vota un guvern monocolor PSD. De partea PSD, Sorin Grindeanu – mandatat de partid să fie propunerea de premier la discuțiile cu președintele – a spus că s-au făcut primii pași pentru un nou guvern și a acuzat USR că blochează găsirea unei soluții, susținând că „se poate și fără ei”. [...]

Întrebarea dacă PNL își asumă să ducă PSD singur la guvernare devine miza politică imediată, dincolo de invectivele din războiul intern al liberalilor, potrivit unei analize HotNews . În esență, tema ridicată este una de responsabilitate și calcul politic: cum justifică PNL un vot care ar valida un guvern minoritar format exclusiv din PSD, după ce partidul a contribuit la căderea unui executiv în care avea premier și miniștri. Textul plasează revenirea lui Rareș Bogdan în prim-planul politicii de la București după o perioadă de relativă tăcere, pe fondul eșecului PNL la prezidențialele din 2024, când Nicolae Ciucă a înregistrat un „dezastru”, cum notează analiza. În ultimele zile, europarlamentarul liberal a lansat atacuri dure la adresa lui Ilie Bolojan , inclusiv acuzații și etichete jignitoare, într-un registru pe care articolul îl descrie ca amestec de insulte și derapaje. Miza: votul PNL între un guvern cu liberali și un guvern PSD Dincolo de stilul lui Rareș Bogdan, analiza consideră legitimă întrebarea de fond: de ce ar fi dispusă conducerea PNL să voteze instalarea unui guvern minoritar PSD, după ce a „jubila” la ideea răsturnării în Parlament a unui guvern format din PNL și PSD, cu premier PNL, vicepremier PNL și miniștri liberali. Formularea centrală este că, printr-un asemenea vot, PNL ar ajunge să „ducă PSD la guvernare” și ar trebui să explice propriilor membri și susținători de ce renunță la negocierea guvernării „cu oamenii tăi la putere” în favoarea unui executiv în care nu mai are pârghii. Efect intern: „curățenie” în organizații și voturi „anulate” Articolul mai notează că în partid s-a făcut „curățenie” în mai multe organizații județene și locale, fiind enumerate: Brașov, Călărași, Ialomița, Gorj, Argeș, Ilfov și Galați, precum și Sectorul 2 și Sectorul 3 din București. Ideea susținută este că, în aceste cazuri, organizațiile s-au trezit cu liderii schimbați, deși fuseseră aleși, ceea ce echivalează, în interpretarea autorului, cu un vot „anulat”. Ce urmează, în logica textului: câștig politic pe termen scurt, risc pe termen lung Concluzia analizei este că validarea unui guvern PSD ar fi un calcul politic mărunt, în care „un singur om” și „un singur partid” ar avea de câștigat, în timp ce „o țară întreagă” ar avea de pierdut. În plus, textul avertizează că, indiferent de speranțele pentru 2028, nimeni nu poate anticipa votul electoratului, iar scenariul unei noi coaliții cu PSD ar putea reveni, din nou, sub eticheta „pro-occidentală”. [...]

Disputa internă din AUR privind votul pentru guvernul Veștea ridică semne de întrebare despre disciplina de partid și predictibilitatea deciziilor parlamentare , după ce deputatul Mohammad Murad susține că George Simion ar fi schimbat „în ultima secundă” linia de vot și ar fi transmis, anterior, mesaje că va lăsa „votul la liber”, potrivit G4Media . Murad, care spune că a cerut constant ca AUR să voteze guvernul Veștea, a declarat joi seară la Realitatea TV că decizia de a vota împotrivă nu ar fi fost asumată transparent de partid, ci impusă de liderul formațiunii „în ultima secundă”, după „peste 15 negocieri secrete” despre care liderii de grup și parlamentarii nu ar fi știut. În relatarea sa, cu aproximativ o jumătate de oră înainte de vot, Simion ar fi trimis mesaje text către parteneri de negociere în care ar fi dat asigurări că va lăsa votul parlamentarilor AUR „la liber”. „La ieșire, în jurul orei 09:30, el trimisese mesaje prin care spunea că o să lase votul la liber. Am mesajul la mine, mi l-a retrimis persoana respectivă”, a spus Murad. Deputatul AUR a mai afirmat că, în dimineața votului, în interiorul partidului nu ar fi fost cunoscută o decizie, descriind o stare de incertitudine în rândul parlamentarilor. „Eu nu pot să mint o țară întreagă. Să fim corecți, acesta este adevărul, chiar dacă îi doare pe unii: la ora 9:00, noi în partid nu știam ce avem de făcut. Eram vreo 10-15 parlamentari la mine în birou și fierbeam cu toții, pentru că nu se cunoștea decizia”, a declarat Murad. De ce contează: semnal de instabilitate în decizia de vot Dincolo de conflictul personal, acuzațiile indică o problemă operațională pentru un partid parlamentar: dacă linia de vot se schimbă pe ultima sută de metri și nu este comunicată intern, capacitatea formațiunii de a negocia și de a livra voturi predictibile poate fi pusă sub semnul întrebării. Contextul conflictului cu Simion Murad a explicat și de ce s-ar fi certat cu George Simion în Parlament după votul de luni seară, susținând că parlamentarii ar fi fost ținuți „în întuneric” privind poziția partidului, iar tensiunile ar fi escaladat după ce Simion ar fi strigat că „trădătorii rămân în sală”. „M-am supărat pentru că nu este normal să fim lăsați în întuneric și să nu știm poziția partidului decât după ce vorbește Simion, în momentul în care a strigat că trădătorii rămân în sală”, a spus el. [...]

Maia Sandu pune presiune pe București pentru fluidizarea frontierei , susținând că autoritățile de la Chișinău nu pot interveni în modul în care este organizat controlul pe partea română, deși subiectul este ridicat „absolut de fiecare dată” în discuțiile cu oficialii români, potrivit G4Media . Miza este una operațională, cu efect direct asupra transportului, navetei și comerțului transfrontalier, în condițiile în care timpii mari de așteptare reapar periodic. Președinta Republicii Moldova spune că partea moldoveană a făcut „ce ținea de ea” și că, dacă există obiecții sau întrebări, Chișinăul poate încerca să își îmbunătățească procesele, însă nu poate „îmbunătăți” procedurile de pe partea României. „Noi, pe partea noastră, ce putem face, am făcut. (…) Pe partea cealaltă, noi nu le putem îmbunătăți”, a spus Maia Sandu. „Nu înțelegem unde sunt obstacolele” Maia Sandu afirmă că primește asigurări „la nivel înalt” din România că problema cozilor va fi rezolvată, dar că situația revine după perioade în care traficul funcționează mai bine. „Nu înțelegem unde sunt obstacolele, pentru că de fiecare dată primim asigurări și am toată certitudinea că, la nivel înalt, chiar se dorește ca problema să fie rezolvată”, a declarat șefa statului. Ce urmează: subiectul rămâne pe agenda bilaterală Problema timpilor mari de așteptare la frontieră este descrisă ca una veche în relația România–Republica Moldova. În acest context, cele două state au discutat în ultimii ani despre extinderea controlului coordonat , pentru verificări mai eficiente și reducerea timpilor de tranzit. Sandu spune că autoritățile de la Chișinău vor continua să ridice subiectul în discuțiile cu partea română ori de câte ori situația se agravează. „Noi abordăm această problemă, o să continuăm să o abordăm, de fiecare dată când se semnalează că s-a înrăutățit situația, revenim (…) dar nu avem cum să rezolvăm noi problema pe partea cealaltă”, a spus Maia Sandu. [...]