Știri
Știri din categoria Politică

Reluarea turului doi al prezidențialelor din 2024 „nu mai este posibilă legal”, iar mesajul „Turul doi, înapoi” este „o vrăjeală” care prinde la public, a declarat Elena Lasconi, potrivit Mediafax.
Fosta președintă a USR a spus că ar fi fost deschisă la o reluare a turului al doilea împotriva lui Călin Georgescu, însă susține că, în acest moment, demersul nu mai poate fi făcut din punct de vedere legal. Declarațiile au fost făcute în emisiunea „Ai Aflat! Cu Ionuț Cristache”, găzduită de Gândul.
Lasconi a criticat discursul liderilor suveraniști care cer sau promit reluarea turului doi al alegerilor prezidențiale din decembrie 2024, afirmând că ideea este folosită ca instrument de mobilizare, deși nu ar exista pârghii legale pentru aplicarea ei.
În același context, ea a pus sub semnul întrebării promisiunile potrivit cărora un viitor președinte ar putea „aduce turul 2 înapoi”, insistând că întrebarea esențială este „cum”, în termeni procedurali și legali.
În intervenția sa, Lasconi a susținut că retorica „Turul doi, înapoi” prinde la o parte a electoratului care nu are „cultură juridică” și nu urmărește cadrul legal.
„Cum este posibil, din punct de vedere legal, dacă există cea mai mică pârghie să se reia turul 2? Asta este o vrăjeală, un bullshit. Dar merge. Ține la popor. Și ține la cei care nu citesc legislație și nu știu toate pârghiile.”
Ea a adăugat că, dacă ar fi existat astfel de pârghii, le-ar fi folosit, invocând faptul că a ajuns în turul al doilea.
Lasconi a făcut distincția între reluarea turului doi și organizarea unor alegeri, afirmând că „alegeri” ar fi „altă treabă”, dar că „turul 2 înapoi nu mai există”. În același pasaj, ea a menționat și o posibilă invalidare a lui Călin Georgescu, legată de modul în care și-ar fi făcut campania, potrivit declarațiilor sale.
Recomandate

Elena Lasconi propune o formulă de guvernare care include AUR , alături de PNL și USR, cu PSD în opoziție, ca variantă de ieșire din criza politică, potrivit Mediafax . Miza declarațiilor este una operațională: o majoritate parlamentară care ar putea debloca formarea guvernului, dar care ar schimba semnificativ echilibrul politic prin cooptarea AUR la putere. Declarațiile au fost făcute marți, în emisiunea „Ai aflat! Cu Ionuț Cristache”, unde Lasconi a spus că, dacă ar fi președinte, ar lua în calcul această variantă, deși afirmă că are rezerve față de AUR și îl acuză de populism. „Eu, dacă aș fi președinte, aș lua în calcul și-am spus-o de mult, deși mă doare stomacul când aud de AUR.” „Puneți-i la treabă”: rațiunea invocată pentru aducerea AUR la guvernare Lasconi susține că menținerea AUR în opoziție ar putea alimenta creșterea partidului până la următoarele alegeri parlamentare, motiv pentru care ar prefera „testarea” lui la guvernare. „Dacă îi lași să fie mereu în opoziție, ea o să crească până la următoarele alegeri parlamentare. Așa că eu i-aș pune la treabă și i-aș duce la guvernare.” Ea a afirmat și că, în urma unor evenimente recente (pe care le numește „faza de aseară”), i s-ar fi confirmat că liderul AUR, George Simion, „are o urmă de moralitate”. Formula politică indicată: PSD în opoziție, majoritate cu AUR–PNL–USR Întrebată explicit în ce formulă ar aduce AUR la guvernare, Lasconi a spus că PSD ar trebui lăsat în opoziție și că vede posibilă o majoritate parlamentară formată din AUR, PNL și USR. „Ai avea majoritate în Parlament, dacă ai face un guvern împreună cu PNL și USR.” În același context, Lasconi a declarat că ar urmări reducerea influenței PSD, dacă partidul ar rămâne în afara guvernării. „Eu aș ține PSD în opoziție de data asta și aș face tot ce ar ține de mine ca să îi reduc la nimic pe cei din PSD.” Ce urmează Materialul plasează aceste declarații în contextul consultărilor de la Cotroceni , însă nu indică o decizie concretă rezultată din ele. În lipsa unor pași instituționali anunțați, propunerea rămâne, deocamdată, la nivel de scenariu politic avansat public de Elena Lasconi. [...]

Discuțiile USR–Nicuşor Dan pentru desemnarea premierului au fost scurte și fără semne de detensionare , potrivit News : liderul USR Dominic Fritz spune că întâlnirea de la Cotroceni a durat „15 sau 20 de minute” și s-a desfășurat într-o atmosferă „destul de sobră”, pe fondul unei „situații serioase”. Fritz a relatat, într-o intervenție la Euronews, că întâlnirea delegației USR cu șeful statului a fost mai scurtă decât alte consultări și că tonul a reflectat presiunea momentului. „Nu a dansat nimeni pe masă, pentru că suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă.” Diferențe de perspectivă și roluri „constituționale” diferite Șeful USR a recunoscut existența unor diferențe de perspectivă privind soluțiile pentru criza politică, dar a punctat că președintele și partidele au roluri distincte. „Constituţional, comunicaţional, politic, avem roluri diferite.” În același timp, Fritz a spus că USR vrea să facă parte dintr-o soluție, cu condiția ca aceasta „să livreze ce este corect pentru România”, adăugând că „toți sperăm că vom avea o soluție în curând”. Context: consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui premier Potrivit aceleiași surse, președintele Nicușor Dan a avut marți consultări cu partidele parlamentare în vederea desemnării unui premier. Din informațiile disponibile în material nu reiese dacă discuția cu USR a produs un rezultat concret sau un calendar pentru pașii următori. [...]

Radu Miruță susține că ieșirea din criza guvernamentală trece printr-un executiv minoritar PNL–USR–UDMR , pentru a evita ca deciziile majore să ajungă să depindă de negocieri repetate PSD–AUR în Parlament, potrivit HotNews . Ministrul interimar al Apărării și deputat USR, Radu Miruță, a transmis marți că „soluţia ieșirii din criza guvernamentală” este un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, în paralel cu o „perioadă de carantină” pentru PSD. În mesajul citat de News.ro, Miruță argumentează că un guvern monocolor PSD ar face ca „fiecare decizie importantă” să ajungă să depindă de o „negociere săptămânală” între PSD și AUR, ceea ce, în viziunea sa, ar împinge AUR în zona de decizie. El afirmă că AUR „trebuie izolat de zona de decizie”, invocând nevoia unui „parcurs pro-european”. „Carantină” pentru PSD și avertismentul privind „oboseala” politică Miruță mai spune că PSD ar trebui să intre într-o perioadă de „carantină”, în care „să reflecteze asupra situaţiei în care a adus România”, „să îşi schimbe direcţia” și să demonstreze că poate reveni la guvernare „ca un partid reformat şi responsabil”. Totodată, el respinge ideea că „oboseala” partidelor în fața crizei ar putea justifica lăsarea guvernării „doar pe mâna PSD” și critică și varianta unui „experiment” în care PSD ar fi lăsat să guverneze pentru a se „distruge mitul PSD-AUR”, pe care o consideră riscantă „pe soarta fiecăruia dintre noi”. [...]

Diana Buzoianu susține că alegerile anticipate ar limita concentrarea puterii la PSD , într-un moment în care se discută scenarii de guvernare după respingerea Guvernului Veștea , potrivit HotNews . Mesajul vine pe fondul negocierilor politice de la Cotroceni și al calculelor parlamentare pentru formarea unei majorități. Ministrul interimar al Mediului, deputata USR Diana Buzoianu, a argumentat într-o postare pe Facebook că soluția „să lăsăm toată puterea pe mâna PSD-ului” nu ar reflecta „votul românilor de la ultimele 4 rânduri de alegeri”. Ea a transmis mesajul la împlinirea unui an de când a depus jurământul pentru funcția de ministru. De ce miza este una de „reguli de joc” în Parlament Buzoianu avertizează că un „guvern minoritar monocolor PSD” ar putea fi demis „doar și cu voturile AUR”, ceea ce, în opinia ei, ar crea un mecanism politic prin care PSD ar putea guverna fără constrângeri reale, invocând apoi riscul „legitimării” unei mișcări extremiste dacă ar fi dat jos. „Un guvern minoritar monocolor PSD va însemna un guvern care poate fi dat jos doar și cu voturile AUR. Așa că PSD va putea face tot ce vrea, indiferent cât de abuziv sau aberant…” Anticipatele, prezentate ca alternativă la o guvernare PSD În aceeași intervenție, ministra interimară pledează pentru revenirea la electorat, criticând „calculele în Parlament pe voturi contra dorinței românilor” și susținând că anticipatele ar fi „mai oportun[e]” decât o guvernare PSD. „În loc de tot felul de calcule în Parlament pe voturi contra dorinței românilor, totuși, de ce nu vrem să ne întoarcem la români?” Ea respinge și argumentul că AUR ar putea crește în cazul anticipatelor, afirmând că o guvernare PSD „monocolor” pe termen de doi ani ar alimenta mai puternic ascensiunea extremismului. Context: consultări la Cotroceni și poziția USR Potrivit aceleiași surse, despre scenariul alegerilor anticipate a vorbit și liderul USR, Dominic Fritz , în contextul consultărilor convocate de președintele Nicușor Dan la Cotroceni, după ce Parlamentul a respins Guvernul Veștea. Consultările sunt prezentate în articol ca parte a demersurilor pentru ieșirea din blocajul politic (detalii în materialul HotNews despre consultări, menționat în text). [...]

USR își condiționează sprijinul parlamentar de excluderea PSD din viitorul Executiv , poziție care complică scenariul unui guvern minoritar și crește presiunea pentru o formulă de majoritate sau, în ultimă instanță, pentru alegeri anticipate , potrivit HotNews . Dominic Fritz a declarat marți, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că USR „nu va putea susține un guvern din care face parte PSD”, argumentând că partidul „nu mai are încrederea românilor”. Liderul USR a spus că formațiunea nu urmărește un guvern care „să treacă cumva cu 233 de voturi”, ci „o direcție clară”. Ce variantă acceptă USR În același context, Fritz a indicat că USR ar fi dispus să discute și să susțină o formulă de guvern minoritar fără PSD: guvern minoritar cu PNL și UDMR, pentru care USR se declară „deschis” la discuții. Divergența cu PNL și miza pentru stabilitatea politică Poziția USR intră în contradicție cu cea a PNL, care a transmis că ar vota un guvern PSD minoritar dacă se încheie un acord politic până la finalul anului, conform relatării HotNews . În plus, Fritz a invocat și opțiunea alegerilor anticipate, susținând că actualul Parlament „cu greu mai poate fi descris” ca oglindind preferințele românilor și că USR „nu” se teme de anticipate. Consultările de la Cotroceni au fost relatate în format live de HotNews . [...]

USR condiționează sprijinul politic pentru viitorul Executiv de excluderea PSD , iar liderul partidului, Dominic Fritz , spune că formațiunea ar fi dispusă să intre într-un guvern minoritar alături de PNL și UDMR, după consultările de la Cotroceni, potrivit news . Fritz a afirmat că USR i-a transmis președintelui că România are nevoie „mai ales de o direcție clară”, nu doar de un guvern care să obțină 233 de voturi în Parlament. În lista de priorități invocată de liderul USR intră reducerea „privilegiilor” și a cheltuielilor statului, scăderea deficitului, debirocratizarea pentru stimularea antreprenoriatului, digitalizarea și transparentizarea administrației, precum și reforme în instituțiile de control, inclusiv cele de mediu, alături de menținerea unei direcții „clar asumate” pro-europene. Linia roșie: PSD la guvernare Dominic Fritz a susținut că aceste obiective „nu sunt posibile” cu PSD în Executiv și a reiterat că USR nu poate susține un guvern din care face parte PSD, poziție pe care a descris-o drept consecventă. În același context, el a făcut referire la un „pact” PSD–AUR, fără a oferi detalii suplimentare în declarațiile citate. Opțiunea USR: guvern minoritar cu PNL și UDMR, cu sprijin negociat Liderul USR a spus că partidul este „la dispoziție” pentru a face parte dintr-un guvern minoritar împreună cu PNL și UDMR și că este pregătit să discute condițiile în care un astfel de guvern ar putea fi susținut și de PSD din Parlament. Fritz a mai argumentat că actualul Parlament „greu mai poate fi descris” ca oglindind preferințele românilor și a adăugat că USR nu se teme de alegeri anticipate , pe care le vede ca o posibilă „relegitimare” a procesului democratic, deși a admis că un astfel de scenariu este „puțin probabil”. [...]