Știri
Știri din categoria Politică

Suspiciuni privind integritatea votului la moțiunea de cenzură au apărut marți în Parlament, după ce senatorul USR Cristian Ghinea a susținut că în urna folosită la votul secret „cu bile” au fost găsite două mărgele negre, potrivit Agerpres.
Ghinea, secretar al Biroului Permanent, a scris pe Facebook că, la numărarea voturilor, au fost identificate „281 voturi valabile pentru moțiune” și „3 contra”, iar pe lângă acestea „două mărgele negre”, despre care afirmă că au fost introduse în urnă după ce „doi parlamentari au luat bilele acasă”.
„281 voturi valabile pentru moțiune. 3 contra. Și două mărgele negre. Serios, tocmai am numărat bilele democrației suveraniste, ca membru în Biroul Permanent. Doi parlamentari au luat bilele acasă și au băgat două mărgele. Practic, s-au prefăcut că votează pentru colegii care filmau. Mărgelele au fost anulate.”
Potrivit postării citate, „mărgelele au fost anulate”. Materialul nu oferă detalii suplimentare despre identitatea parlamentarilor invocați de Ghinea sau despre eventuale măsuri instituționale ulterioare.
Recomandate

Negocierile pentru învestirea Guvernului Veștea se mută spre AUR , iar USR anunță că nu va susține un executiv pe care îl consideră „antireformă”, pe fondul discuțiilor despre o posibilă apropiere AUR–PSD, potrivit Adevărul . Președintele USR, Dominic Fritz , a reacționat după ce liderul AUR, George Simion, a vorbit despre o eventuală „reconciliere” cu PSD. Într-un mesaj publicat pe Facebook, Fritz a susținut că premierul desemnat Adrian Veștea ar putea ajunge să obțină sprijinul necesar „doar pupând inelul lui Simion” și a pus sub semnul întrebării discursul anti-sistem al AUR, în contextul unei apropieri de PSD. Linia roșie a USR: fără vot pentru un „guvern antireformă” În același mesaj, Fritz a enumerat condițiile în care USR nu ar vota învestirea unui guvern, invocând, între altele, refuzul de a susține: „un guvern antireformă”; „un guvern al extracției banilor românilor în buzunare personale”; „un guvern al incompetenților dovediți”; „un guvern al trădării visurilor românilor care-și doresc un stat care livrează pentru ei”. Veștea confirmă întâlnirea cu Simion: „dialog deschis cu orice formațiune” Pe de altă parte, Adrian Veștea a anunțat că merge la sediul AUR pentru discuții privind o posibilă susținere în plen, după ce George Simion a spus public că îl așteaptă la o întrevedere. Veștea și-a justificat demersul prin nevoia de a construi o majoritate în contextul crizei politice și a afirmat că își asumă dialogul cu orice partid votat de români. Contextul imediat este că premierul desemnat caută sprijin parlamentar pentru învestire, iar deschiderea către AUR amplifică tensiunile politice și repoziționează negocierile, inclusiv prin reacția USR, care își reafirmă public refuzul de a vota un guvern pe care îl consideră lipsit de reforme. [...]

PNL își asumă varianta unui guvern minoritar cu USR și UDMR, dacă PSD refuză intrarea la guvernare , iar Congresul partidului a decis că liberalii nu vor participa la o formulă de guvernare alături de PSD, potrivit Ziarul Financiar . Decizia are un impact direct asupra stabilității politice și a capacității viitorului executiv de a trece rapid prin Parlament măsuri cu efect bugetar, în condițiile în care un guvern minoritar depinde de negocieri punctuale pentru fiecare vot. Ilie Bolojan a fost reales președinte al PNL, cu 94% din voturile celor care au votat, fiind singurul candidat la șefia partidului. În același timp, Congresul a stabilit că liberalii care s-ar angaja într-o guvernare alături de PSD vor fi excluși din partid. Presiune internă și disciplină de partid În cadrul Congresului, mai mulți lideri PNL – Adrian Veștea, Lucian Bode, Rareș Bogdan, Hubert Thuma și Alina Gorghiu – au fost somați să demisioneze din partid până astăzi la ora 12.00, în caz contrar urmând să fie excluși. Publicația notează că aceștia sunt adversari ai lui Bolojan în partid. „Pact pentru România” și condițiile economice invocate Bolojan a propus un „pact pentru România”, adresat tuturor partidelor, care ar urma să fixeze, „cât se poate de clar”, câteva direcții, inclusiv menținerea deficitelor la niveluri „rezonabile” și ducerea la capăt a proiectelor din PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență). „Sunt câteva idei de bază pe care le putem susţine toate partidele şi nu are decât un partid cum este PSD să-şi asume guvernarea ca guvern minoritar sau, dacă nu, noi ne asumăm această guvernare împreună cu aliaţii noştri.” Ce urmează: votul din Parlament pentru guvernul propus de Veștea Adrian Veștea, ultimul premier desemnat de președintele Nicușor Dan să formeze guvernul, urmează să afle în această săptămână dacă guvernul său trece sau nu de votul Parlamentului. În paralel, PSD a publicat o listă de revendicări pentru susținerea lui Veștea, între care majorarea salariului minim, indexarea pensiilor, stoparea măsurilor de austeritate, continuarea plafonării adaosului comercial, garanții de stat pentru investiții și capital de lucru și credite cu dobândă subvenționată în proporție de 80% pentru fermierii români. [...]

USR anunță că nu va vota „Guvernul Veștea”, invocând lipsa de timp pentru dezbateri și proceduri accelerate , după ce lista de miniștri și programul de guvernare au ajuns la Parlament „în toiul nopții”, potrivit news.ro . Mesajul a fost transmis duminică seară de ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu (USR), care susține că astfel de decizii „luate pe furiș” subminează construirea unei majorități stabile în Parlament. Într-o postare pe Facebook, Țoiu afirmă că a primit lista de miniștri și programul de guvernare „la Parlament”, în timpul nopții, și acuză „neseriozitatea” și „lipsa de respect față de procesele decizionale” ale inițiatorilor. În același mesaj, ea spune că poziția USR este fermă. „Nu vom vota Guvernul Veștea.” Calendar strâns: Birourile Permanente , convocate pentru luni dimineață Oana Țoiu anunță că Birourile Permanente au fost convocate pentru luni, 22 iunie, la ora 10.00, tot „la miezul nopții”. Potrivit acesteia, urmează să fie propuse comisiile pentru audierile miniștrilor și ale programelor, iar apoi să aibă loc votul în plen, „fără timp consistent pentru dezbateri”. Context: documentele au fost depuse duminică seară Programul de guvernare și lista de miniștri au fost depuse la Parlament duminică seară. În evaluarea Oanei Țoiu, procedura accelerată și transmiterea documentelor în timpul nopții nu permit o reconstrucție „stabilă” în Parlament, iar România ar avea nevoie de „un Guvern serios, nu de orice Guvern”. [...]

PNL își delimitează oficial responsabilitatea politică de Guvernul Veștea , susținând că nu are reprezentanți în cabinet și că nominalizările atribuite partidului nu au fost aprobate de forurile sale statutare, potrivit news.ro . Într-un comunicat transmis duminică seară, liberalii afirmă că au luat act de depunerea în Parlament a Programului de guvernare și a listei de miniștri propuse de premierul desemnat Adrian Veștea, dar precizează „fără echivoc” că PNL „nu este parte a acestui guvern” și „nu își asumă responsabilitatea politică” pentru programul propus. Ce înseamnă poziția PNL pentru investirea Guvernului Miza declarației este una de responsabilitate politică și de legitimitate: PNL cere ca Executivul propus să nu fie prezentat public drept un guvern din care partidul face parte și să nu i se atribuie răspunderea pentru lista de miniștri. În același mesaj, PNL susține că persoanele trecute pe lista de miniștri „se situează în afara partidului și a deciziilor adoptate de forurile statutare” și că nominalizările „nu au fost discutate, aprobate sau susținute” de formațiune. Linia roșie invocată: PSD și „majoritatea transparentă” Liberalii arată că poziția a fost reconfirmată de Congresul partidului și de noua conducere aleasă, iar linia anunțată rămâne aceea că PNL nu susține instalarea unui guvern care include PSD, este susținut de PSD sau „nu beneficiază de o majoritate transparentă și asumată în Parlament”. PNL mai transmite că va continua să acționeze „cu responsabilitate” în Parlament, cu accent pe reforme, absorbția fondurilor europene și măsuri pentru dezvoltare. Lista depusă în Parlament și presiunea internă din PNL Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat că a depus în Parlament lista de miniștri și Programul de guvernare. În lista transmisă oficial apar mai multe poziții marcate ca PNL, PSD sau independent, inclusiv Adrian Veștea ca prim-ministru (PNL) și Alina Gorghiu ca vicepremier (PNL), alături de miniștri PSD și independenți. Separat, Congresul Extraordinar al PNL cere demisiile din partid ale lui Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și ale Alinei Gorghiu, cu termen până luni, ora 12:00; în caz contrar, forurile de conducere sunt mandatate să declanșeze procedurile de excludere. [...]

Premierul ungar Peter Magyar vrea să-l demită pe președintele Tamas Sulyok printr-un amendament constituțional, într-un pachet mai larg de schimbări care rescriu regulile pentru justiție și anticorupție , potrivit Reuters . Miza imediată este una de reglementare: guvernul își propune să modifice Constituția și zeci de legi, cu efect direct asupra echilibrelor instituționale. Magyar a declarat în parlament că executivul va iniția înlăturarea președintelui prin amendament constituțional și că va lansa, în toamnă, o reformă constituțională mai amplă. Demiterea președintelui și pașii următori Planul include un amendament constituțional pentru înlăturarea din funcție a președintelui Tamas Sulyok. Magyar l-a acuzat pe Sulyok — descris drept unul dintre cei mai nepopulari politicieni din Ungaria — că ar fi sprijinit guvernarea fostului lider de dreapta Viktor Orban. Sulyok a respins acuzațiile, afirmând că nu are o agendă politică și că a asigurat doar „verificările și echilibrele” necesare. Dacă și când Sulyok va fi demis, parlamentul ar urma să aleagă un nou președinte pentru un mandat de maximum cinci ani. „Operațiunea Purgatoriul”: arhitectura anticorupție și noul birou de recuperare a activelor În paralel, guvernul anunță un set de măsuri economice, politice și juridice pentru combaterea corupției, inclusiv înființarea unui „ National Asset Protection and Recovery Office ” (un birou național pentru protecția și recuperarea activelor), care ar urma să investigheze suspiciuni de folosire abuzivă a fondurilor publice din ultimii douăzeci de ani. Potrivit planului prezentat de Magyar, guvernul va modifica 47 de legi pentru a crea baza legală a acestei structuri. Premierul susține că, în ultimii ani, corupția ar fi costat Ungaria echivalentul a 8%–10% din PIB. Din opoziție, deputatul Gergely Gulyas, din partea fostului partid de guvernământ Fidesz, a calificat discursul lui Magyar drept „calomnios și revoltător”, notează Reuters. Reformă constituțională în toamnă: referendum și schimbări pentru instanțele de vârf Magyar a mai spus că, în toamnă, va începe o revizuire constituțională cu consultări publice, iar o nouă Constituție ar urma să fie supusă unui referendum. În zona justiției, planul include: stabilirea unei limite de vârstă de 70 de ani pentru judecătorii Curții Constituționale (instituție care poate bloca unele legi), ceea ce ar însemna retragerea lui Peter Polt, aliat al lui Orban, din funcția de judecător-șef; posibilitatea ca două treimi dintre judecători să inițieze demiterea conducerii Curiei (instanța supremă) sau a Oficiului Național al Justiției, cu aprobarea a două treimi dintre parlamentari; limitarea mandatelor parlamentarilor la 12 ani. Reuters nu oferă, în materialul citat, un calendar detaliat pentru adoptarea amendamentului constituțional privind președintele sau pentru înființarea efectivă a noului birou de recuperare a activelor, dincolo de mențiunea că revizuirea constituțională ar urma să înceapă în toamnă. [...]

Premierul desemnat Adrian Veştea încearcă să deblocheze învestirea Guvernului printr-o întâlnire cu liderul AUR, George Simion , în condițiile în care AUR a anunțat că nu va susține cabinetul la votul din plenul comun programat luni seară, potrivit News . Veştea spune că își asumă „un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români”, invocând „responsabilitatea” de a pune capăt „haosului politic” și de a gestiona „o criză fără precedent”. Mesajul a fost publicat pe Facebook. „Sunt un om al dialogului şi al consensului. Înţelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu preşedintele AUR, George Simion.” „Atunci când vine vorba de România şi de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formaţiune politică votată de români.” În același timp, George Simion a transmis că, dacă guvernul Veştea va fi supus votului luni seară și va trece, nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR. Liderul AUR a precizat că îl așteaptă pe premierul desemnat la sediul partidului până la ora 20.00 și i-a cerut președintelui Nicușor Dan să declare public dacă AUR mai este considerat un partid extremist. Simion a mai cerut ca Veştea să predea mandatul sau să amâne votul, susținând că, „în mod evident”, cabinetul nu ar urma să treacă de Parlament, în contextul poziției anunțate de AUR. [...]