Știri
Știri

Șeful armatei israeliene spune că războiul cu Iranul e la „jumătatea sa” , potrivit Ziarul Financiar , pe fondul avertismentelor din piață că prelungirea conflictului până în aprilie ar putea împinge barilul de petrol spre aproape 200 de dolari. Publicația notează că Eyal Zamir, șeful Statului Major General al Israelului, a afirmat că războiul împotriva Iranului va continua și în timpul sărbătorii evreiești Pesah, la începutul lunii viitoare. Declarațiile au fost făcute într-un mesaj video care a marcat trei săptămâni de la începutul operațiunii. Zamir a susținut că ofensiva comună SUA–Israel împotriva Iranului „începe să se transforme într-un rezultat sistemic, strategic, militar, economic și guvernamental”, dar a avertizat că Israelul trebuie să fie pregătit „să continue lupta pentru viitorul și libertatea noastră” până la Pesah, la începutul lunii aprilie. În același context, ministrul israelian al apărării, Israel Katz, a declarat mai devreme în cursul zilei că „intensitatea atacurilor” împotriva Iranului va crește în săptămâna următoare. Comentariile oficialilor israelieni vin după ce președintele american Donald Trump a spus vineri că ia în considerare o „reducere treptată” a campaniei SUA împotriva Iranului și că armata americană este „foarte aproape” de atingerea obiectivelor sale, mai scrie Ziarul Financiar, care citează FT. [...]

Negociatorii Ucrainei și ai SUA au reluat sâmbătă, în Florida, discuțiile despre încheierea războiului , iar întâlnirile vor continua duminică, potrivit Reuters . Runda are loc în contextul eforturilor mediate de Washington pentru a avansa către un acord de pace în conflictul început odată cu invazia pe scară largă a Rusiei în februarie 2022. La discuțiile de sâmbătă nu au participat reprezentanți ruși. Șeful delegației ucrainene, Rustem Umerov, a transmis pe rețeaua X că echipele au continuat să abordeze „problemele-cheie” și pașii următori din procesul de negociere, cu accent pe „alinierea abordărilor” pentru a obține rezultate practice. Casa Albă a descris întâlnirea drept „constructivă”, precizând că discuțiile s-au concentrat pe reducerea diferențelor și pe soluționarea punctelor rămase, pentru a se ajunge mai aproape de un acord de pace cuprinzător. Potrivit Reuters, echipa americană este condusă de emisarul special Steve Witkoff și de Jared Kushner, ginerele președintelui Donald Trump. „Este important pentru noi toți în lume ca diplomația să continue și să încercăm să punem capăt acestui război.... Nimeni nu vrea acest război”, a spus președintele ucrainean Volodîmîr Zelenski, în mesajul său video de seară. Zelenski a mai afirmat că miza principală este evaluarea disponibilității Rusiei de a avansa către o încheiere reală a războiului și dacă este pregătită să o facă „cinstit și decent”. El a declarat, de asemenea, că vor urma discuții duminică, iar vineri le-a spus jurnaliștilor că grupurile de lucru americano-ucrainene vor aborda documente bilaterale și vor discuta un acord amplu privind dronele. Reuters mai notează că Ucraina lucrează, în paralel, la finalizarea unor acorduri cu opt țări din Orientul Mijlociu, pentru a valorifica experiența acumulată în apărarea împotriva atacurilor cu drone rusești, pe fondul escaladării războiului SUA-Israel cu Iran, potrivit unei surse familiarizate cu subiectul. În planul negocierilor cu Rusia, disputa majoră rămâne teritoriul: Moscova cere ca Ucraina să cedeze integral Donbasul, inclusiv zone pe care forțele ruse nu le-au ocupat, cerere respinsă de Kiev. [...]