Știri
Știri din categoria Externe

Atacurile rusești cu drone asupra porturilor ucrainene s-au intensificat puternic în 2026, crescând riscul de blocaje logistice și presiunea pe exporturile care aduc valută economiei Ucrainei , potrivit Agerpres , care citează o relatare Reuters. Kievul afirmă că Rusia a folosit peste 800 de drone în atacurile din primele patru luni ale anului 2026, de peste 10 ori mai mult decât în aceeași perioadă a anului trecut, vizând infrastructura portuară ucraineană. Miza economică: porturile din Odesa, esențiale pentru exporturi Menținerea deschisă a porturilor maritime din regiunea sudică Odesa este prezentată drept un obiectiv critic pentru Ucraina în timpul războiului, întrucât exporturile – în principal de cereale – sunt importante pentru veniturile în valută forte. În pofida atacurilor, ministrul ucrainean al infrastructurii, Oleksii Kuleba , a declarat că de la începutul anului au fost procesate în porturile ucrainene peste 30 de milioane de tone de mărfuri. Impact operațional: atacuri aproape zilnice și pagube acumulate Regiunea sudică a Ucrainei a fost ținta aproape zilnică a atacurilor rusești în ultimele luni, oficialii raportând cu regularitate „daune aduse infrastructurii și depozitelor portuare”. De la începutul invaziei pe scară largă a Rusiei, în februarie 2022 , atacurile rusești au deteriorat sau distrus parțial peste 900 de instalații portuare, inclusiv 177 de nave civile, potrivit declarațiilor lui Kuleba pe Telegram. [...]

Escaladarea tensiunilor din Strâmtoarea Hormuz ridică riscul de întreruperi pe o rută-cheie pentru energie , în condițiile în care Iranul vorbește despre controlul securității zonei și își intensifică pregătirile interne pentru o reluare a conflictului, potrivit Al Jazeera . Presa iraniană a relatat că o navă de război americană care ar fi încercat să tranziteze strâmtoarea a fost lovită de două rachete după ce ar fi ignorat avertismente, iar nava ar fi fost nevoită să se retragă din apropierea portului iranian Jask. Informația a fost atribuită agenției Fars, afiliată Gardienilor Revoluției (IRGC) . Armata SUA a negat, într-o postare pe rețele sociale, că vreunul dintre vasele sale ar fi fost lovit. Relatarea a apărut la câteva ore după ce șeful comandamentului militar comun al Iranului a avertizat că forțele americane vor fi atacate dacă intră în Strâmtoarea Hormuz. Generalul-maior Ali Abdollahi a spus că forțele aflate sub comanda sa vor „menține și gestiona securitatea Strâmtorii Hormuz cu toată puterea”, după anunțul președintelui SUA, Donald Trump, că Statele Unite vor „ghida” navele blocate de războiul SUA–Israel cu Iranul prin această rută maritimă. Anunțul lui Trump este detaliat într-un material separat al Al Jazeera . Pregătiri interne pentru un conflict prelungit Pe fondul acestor tensiuni, autoritățile iraniene își mobilizează susținătorii și se pregătesc pentru posibilitatea unui conflict de durată, în timp ce continuă schimbul de propuneri cu Washingtonul în încercarea de a opri războiul început pe 28 februarie prin negocieri. Ministerul iranian de Externe a confirmat luni că Teheranul analizează cel mai recent text transmis de Washington prin Pakistan, dar a cerut o abordare mai „realistă” din partea lui Trump. Purtătorul de cuvânt Esmaeil Baghaei a spus că, în acest stadiu, autoritățile de la Teheran nu vor discuta „despre nimic în afară de încetarea completă a războiului”. Reconstituirea capabilităților și controlul informației La aproape o lună după un armistițiu care a suspendat luptele la scară largă, autoritățile iraniene încearcă să își refacă capacitățile de rachete și drone, în eventualitatea reluării războiului. Potrivit articolului, sunt menționate inclusiv lucrări de degajare a intrărilor bombardate către baze subterane care adăpostesc muniții și echipamente. În paralel, Iranul menține un „aproape total” blocaj al internetului, descris ca fiind în a 10-a săptămână (peste 1.550 de ore) și care ar afecta peste 90 de milioane de iranieni, măsură justificată de autorități prin „considerente de securitate”. Guvernul a spus că restricțiile vor rămâne până la finalul războiului. Campania „Jan Fadaa” și disputa asupra cifrelor Pe plan intern, autoritățile promovează o campanie publică numită „Jan Fadaa” („pregătit să se sacrifice”), prezentată ca instrument de menținere a mobilizării. Voluntarii se pot înscrie pe un site administrat de stat doar cu număr de telefon, fără cerința unui cod de identificare național sau a unei înregistrări personale complete, potrivit articolului. Campania susține că are peste 31 de milioane de membri activi, însă autoritățile nu au publicat documente care să susțină cifra. În același timp, campania a fost contestată de opozanți din diaspora: Ali Sharifi Zarchi, fost profesor devenit disident, a afirmat că ar fi identificat, pe baza unor vulnerabilități de proiectare ale site-ului, indicii că numărul celor înscriși ar fi sub patru milioane. Articolul notează și că, după criticile apărute, campania a început să raporteze mai puține înscrieri noi. Săptămâna aceasta, autoritățile au desemnat un purtător de cuvânt al campaniei, Sasan Zare, care a respins acuzațiile și l-a atacat pe Sharifi Zarchi. Zare a mai spus că peste 60% dintre cei înregistrați ar fi femei și că „majoritatea” ar avea între 20 și 45 de ani. Totodată, el a afirmat că inițiativa ar urma să iasă din faza „simbolică” și să cheme în curând persoanele înscrise la activități stabilite de stat, ce vor fi anunțate ulterior. [...]