Știri
Știri din categoria Diverse

Vizita de stat a președintelui Israelului aduce în prim-plan cooperarea României în combaterea antisemitismului, pe fondul unei „recrudescențe” a acestui fenomen, potrivit declarațiilor făcute duminică la Iași de Isaac Herzog, relatează Digi24.
Herzog a participat la cea de-a XII-a ediție a Marșului Vieții de la Iași, eveniment de comemorare a victimelor Pogromului din iunie 1941. În acest context, liderul israelian a mulțumit autorităților române pentru „angajamentul” în combaterea antisemitismului și în păstrarea memoriei Holocaustului, într-o declarație transmisă de Agerpres.
„În fața recrudescenței antisemitismului, avem responsabilitatea comună de a apăra adevărul, memoria și demnitatea umană.”
Ceremonia de la Iași marchează împlinirea a 85 de ani de la unul dintre cele mai tragice episoade din istoria României și are loc în prezența unor oficiali români, a reprezentanților comunității evreiești și a delegațiilor din Israel.
În discurs, Herzog a vorbit despre „datoria memoriei” și a amintit victimele ucise la Iași și în împrejurimi între 28 iunie și 6 iulie 1941, referindu-se și la „trenurile morții”.
Președintele Israelului a afirmat că evreii din România „au avut un rol esențial” în întemeierea și dezvoltarea Statului Israel și că reprezintă „până astăzi o punte vie” între România și poporul evreu. Totodată, a amintit că la Iași a fost scrisă prima versiune a imnului național al Israelului, „Hatikvah” („Speranța”), de către Naftali Herz Imber.
Isaac Herzog se află în vizită de stat în România alături de prima-doamnă, Michal Herzog. Luni, el urmează să fie primit la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, iar ulterior se va adresa Parlamentului.