Știri
Știri din categoria Tehnologie

Xiaomi ridică miza pe segmentul telefoanelor de gaming, mizând pe o combinație de cipuri și răcire activă pentru a susține 144 FPS în jocuri fără supraîncălzire, potrivit Notebookcheck. Modelul vizat este Redmi K90 Max, a cărui lansare este confirmată pentru 21 aprilie 2026, în China.
Compania spune că Redmi K90 Max va folosi Dimensity 9500, actualul procesor de vârf al MediaTek (SoC – „system-on-chip”, cipul principal care include CPU/GPU), împreună cu un cip grafic dedicat, D2, și cu un sistem de răcire activă. În această configurație, Xiaomi susține că telefonul oferă o „experiență de gaming de top”.
Într-un alt material de promovare, Xiaomi afirmă că telefonul poate menține 144 FPS în „Honor of Kings”, fără ca temperatura să depășească 37°C. Publicația notează că producătorul mai pune accent și pe funcții ale ecranului orientate spre gaming, pentru confort în utilizare.
Anterior, Xiaomi a confirmat că Redmi K90 Max va avea un ecran de 6,83 inci, cu rată de reîmprospătare de 165 Hz. Panoul este descris ca fiind de tip M10 și are o luminozitate maximă de 3.500 niți, iar compania spune că este optimizat pentru „vizualuri clare”.
Pe partea de confort, sunt menționate:
Prețul nu a fost anunțat. Notebookcheck scrie însă că Redmi K90 Max este așteptat să fie „puțin mai accesibil” decât K90 Pro Max, care are în prezent un preț de pornire de 4.199 yuani (aprox. 2.700 lei), echivalent indicat în material ca fiind în jur de 614 dolari.
Pe 21 aprilie 2026, Xiaomi ar urma să detalieze specificațiile complete și prețul, în cadrul unui eveniment mai amplu în China, unde compania intenționează să prezinte și o tabletă de dimensiuni mici, o tabletă „de buget” și o gamă de laptopuri. În acest moment, promisiunile legate de 144 FPS și temperatură rămân afirmații de promovare ale companiei, fără rezultate independente în articol.
Recomandate

OnePlus 16 mizează agresiv pe gaming, cu ecran la 165Hz „global” și optimizări pentru 185 FPS , într-un pachet care include și o baterie de 9.000 mAh – o combinație care poate ridica așteptările utilizatorilor pentru autonomia și performanța susținută în jocuri, potrivit Gizmochina . Telefonul a fost lansat în China și intră la vânzare de pe 13 octombrie. Accent pe performanță în jocuri: cipuri dedicate și suport pentru 185 FPS Pe lângă platforma Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 , OnePlus 16 include mai multe cipuri orientate spre gaming: un cip de afișaj P4, un cip G3 eSports și un cip T3 pentru touch. Producătorul susține că G3 reduce latența (întârzierea răspunsului în rețea), iar P4 permite gameplay la 185 FPS. Suportul nativ pentru 185Hz este disponibil, conform sursei, în șase jocuri și ar urma să se extindă la încă 17 titluri prin actualizări programate. OnePlus mai menționează și un giroscop îmbunătățit, pentru mișcări mai precise în jocuri. Ecran BOE personalizat: 165Hz ca limită „sustenabilă” la nivel global Telefonul folosește un panou BOE X4 personalizat, de 6,78 inci, cu acoperire 100% DCI-P3 și densitate de 450 ppi. Ecranul poate urca până la 185Hz, însă un oficial al companiei spune că 165Hz este, în prezent, cea mai mare rată de refresh „globală” sustenabilă cu tehnologia actuală. La capitolul luminozitate, ecranul ajunge la un vârf global de 2.000 niți și poate coborî până la un nit pentru utilizare în medii întunecate. Autonomie și încărcare: baterie de 9.000 mAh și opțiuni multiple OnePlus 16 vine cu baterie de 9.000 mAh și: încărcare pe fir 100W SuperVOOC; încărcare wireless 50W; încărcare inversă pe fir 27W pentru accesorii; „bypass charging” (alimentare directă, ocolind bateria) pentru a reduce încălzirea în timpul sesiunilor de gaming. Camere și variante de culoare Pe foto, configurația include: senzor principal 200 MP (ISOCELL HPE, 1/1.4 inch); cameră selfie 50 MP; ultra-wide 50 MP; teleobiectiv periscopic 50 MP 3x, cu zoom 6x „lossless” (fără pierderi, conform afirmației din sursă). Telefonul este disponibil în trei culori: Tomorrow Starlight (varianta cu matrice LED), Martian Red și Dark Forest. Prețuri în China și disponibilitate OnePlus 16 intră la vânzare în China din 13 octombrie, la următoarele prețuri: 12GB + 256GB: 5.999 yuani (aprox. 896 dolari, ~4.100 lei) 12GB + 512GB: 6.799 yuani (aprox. 1.016 dolari, ~4.700 lei) 16GB + 512GB: 7.499 yuani (aprox. 1.120 dolari, ~5.200 lei) 16GB + 1TB: 8.499 yuani (aprox. 1.270 dolari, ~5.900 lei) Publicația nu oferă detalii despre lansarea internațională; rămâne de văzut dacă și când aceste specificații (în special 165Hz „global” și suportul pentru 185 FPS) vor ajunge și pe alte piețe. [...]

Honor ridică miza pe autonomie și răcire activă pe segmentul de telefoane „de performanță”, iar Win RT 2 ar urma să vină cu o baterie de 12.070 mAh și ventilator integrat, potrivit Gizmochina , care citează o informație publicată pe Weibo de tipsterul Digital Chat Station . Telefonul este programat să fie prezentat pe 21 octombrie, în China, iar înainte de lansare Win 2, Win RT 2 și Win Turbo 2 au apărut listate în magazinul online Honor din China, cu imagini oficiale și opțiuni de configurare. Ce contează: baterie foarte mare și răcire activă într-un telefon mainstream Punctul central al scurgerii de informații este bateria de 12.070 mAh, despre care publicația notează că ar fi cea mai mare întâlnită până acum pe un smartphone de la un brand „mainstream”. În combinație cu un ventilator de răcire integrat, direcția este una clară: autonomie extinsă și menținerea performanței în sarcini susținute (de exemplu, jocuri sau utilizare intensă), unde limitarea termică poate reduce viteza procesorului. Specificații vehiculate pentru Honor Win RT 2 Conform postării de pe Weibo atribuite lui Digital Chat Station, Honor Win RT 2 ar urma să includă: ecran AMOLED 2K cu rată de reîmprospătare de 185 Hz și margini foarte subțiri; chipset Snapdragon 8 Elite Gen 5; ventilator de răcire integrat; difuzoare duale „1216” simetrice; baterie de 12.070 mAh. În plus, pe baza certificării 3C a dispozitivului, Win RT 2 „ar putea” suporta încărcare rapidă la 90 W (informație prezentată ca posibilă, nu confirmată oficial). Configurații și ce se știe despre celelalte modele din serie Win RT 2 este listat în mai multe variante de memorie: 12 GB + 256 GB 16 GB + 256 GB 12 GB + 512 GB 16 GB + 512 GB Win Turbo 2 ar urma să fie vândut în aceleași configurații, plus o variantă de bază 8 GB + 256 GB. Pentru Win Turbo 2 nu sunt oferite specificații clare; există doar „rapoarte vagi” că ar putea avea tot o baterie de 12.070 mAh, iar publicația menționează și posibilitatea unui chipset Dimensity (familie de procesoare MediaTek), fără detalii suplimentare. Pentru Honor Win 2, așteptările menționate includ același ecran 2K la 185 Hz ca pe Win RT 2, cu diagonala posibilă de 6,89 inci pentru ambele modele, plus un chipset Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 și o baterie de 10.000 mAh cu încărcare la 100 W. Win 2 ar urma să aibă și o opțiune suplimentară 16 GB + 1 TB. Ce urmează Detaliile rămân, deocamdată, la nivel de listări și informații din surse neoficiale, iar confirmarea finală ar trebui să vină la lansarea din 21 octombrie, în China. Pentru piață, miza este dacă Honor poate transforma „autonomia foarte mare + răcire activă” într-un diferențiator real într-o categorie în care performanța susținută și încărcarea rapidă au devenit criterii de cumpărare. [...]

OnePlus își retrage practic flagship-ul din Europa , iar OnePlus 16 – lansat oficial doar în China – confirmă schimbarea de strategie, cu efect direct asupra disponibilității și suportului oficial pentru utilizatorii europeni, potrivit Mobilissimo . Modelul devine primul vârf de gamă OnePlus destinat exclusiv pieței chineze, în contextul în care, conform publicației, telefoanele OPPO, realme și OnePlus ar urma să ruleze exclusiv ColorOS, iar OnePlus nu mai ajunge „oficial” în Europa. Pentru piața locală, implicația este că achiziția (dacă se face prin import) ar putea veni fără canale oficiale de vânzare, service și lansare globală. Ce aduce OnePlus 16 (pe scurt, dincolo de lipsa lansării europene) La nivel de hardware, OnePlus 16 mizează pe specificații de top, cu accent pe performanță și autonomie: Ecran LTPO OLED de 6,78 inci, rezoluție 2772 × 1272 pixeli, 165 Hz în utilizare obișnuită și până la 185 Hz în jocuri compatibile; margini de 1,15 mm și cititor de amprente ultrasonic în ecran Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 Configurații cu 12 GB sau 16 GB RAM și stocare între 256 GB și 1 TB Baterie de 9.000 mAh, încărcare la 100 W pe fir și 50 W wireless Sistem de operare: ColorOS 17 Pe partea foto, telefonul are o cameră principală de 200 MP (senzor 1/1,4 inch), plus o cameră telephoto de 50 MP cu zoom optic 3x și o ultrawide de 50 MP. Camera frontală este tot de 50 MP. Prețuri în China și calendarul de vânzări În China, varianta de bază (12 GB RAM și 256 GB stocare) costă 5.999 yuani (aprox. 896 dolari, adică aprox. 4.100 lei), iar versiunea de top (16 GB RAM și 1 TB) ajunge la 8.499 yuani (aprox. 1.270 dolari, adică aprox. 5.800 lei). Vânzările încep pe 31 octombrie, conform informațiilor publicate. Ce ar putea însemna pentru Europa Deși OnePlus 16 nu are în plan o lansare globală, Mobilissimo notează că OnePlus este „strâns integrat” în ecosistemul OPPO, astfel că unele tehnologii (baterie, ecran, soluții foto) ar putea apărea ulterior pe flagship-uri OPPO disponibile în Europa. În lipsa unor detalii suplimentare, rămâne de văzut dacă această „migrare” de tehnologie va compensa pentru utilizatorii europeni dispariția unei lansări OnePlus oficiale. [...]

Xiaomi a pus în vânzare în China camera 5 Pro cu vedere nocturnă color , mizând pe un mix de hardware (două obiective) și iluminare integrată pentru a obține imagini color pe timp de noapte, potrivit IT之家 . Dispozitivul, lansat inițial în septembrie, se numește „Xiaomi Smart Camera 5 Pro Full Color Night Vision” și a intrat la vânzare pe 12 octombrie, de la ora 10:00 (ora locală). Prețul oficial este de 499 yuani, iar prețul de lansare este de 439 yuani. Preț și canal de vânzare În material este indicat și un link de achiziție pe JD.com , la prețul de lansare de 439 yuani: 439 yuani: JD.com Ce aduce nou: noapte color cu iluminare automată Camera folosește un sistem cu două obiective, de 8 MP + 4 MP , și poate filma la rezoluție 4K . Pentru utilizarea nocturnă, produsul include mai multe moduri de vedere pe timp de noapte și o logică de comutare automată: are o lumină de noapte (night light) integrată pentru iluminare suplimentară, astfel încât să poată reda imagini color pe durata nopții ; când nu detectează persoane, trece pe imagine alb-negru ; când detectează o persoană, pornește automat lumina și comută pe imagine color ; include și un iluminator infraroșu la 940 nm , despre care sursa precizează că evită „expunerea roșie” a obiectivului și oferă imagini alb-negru mai clare noaptea. Funcții operaționale: rotire la distanță, urmărire și apeluri prin gest Pe partea de utilizare, camera are capabilități de mișcare și urmărire: gimbal (cap mobil) cu rotire sus-jos și stânga-dreapta controlată de la distanță; urmărire de persoane și animale de companie , pentru înregistrarea dinamică a mișcărilor. La interacțiune, modelul suportă: apel prin recunoașterea gestului „OK” (utilizatorul face gestul în fața camerei pentru a apela telefonul); apel și din aplicația de pe telefon către cameră, cu convorbire audio bidirecțională . Procesare locală și detecție AI IT之家 mai notează că dispozitivul folosește un cip cu „ 1,5T ” putere de calcul (formulare din sursă), pentru detecții mai precise și scenarii mai diverse. Camera are și funcții de detecție AI locală , cu înregistrare și notificări, plus posibilitatea de a revedea evenimentele de tip „AI watch home”. [...]

Huawei a livrat peste 100 de milioane de dispozitive cu procesoare Kirin din 2023 , un prag care indică refacerea capacității sale de a produce și integra cipuri în volum, în pofida restricțiilor americane, potrivit South China Morning Post . Compania a făcut publică cifra marți, odată cu prezentarea unor detalii despre seria Kirin 9050 , descrisă drept primul cip produs în masă care folosește arhitectura proprie „LogicFolding”, dezvoltată în cadrul a ceea ce Huawei numește „Tau Scaling Law” (un cadru intern de proiectare care urmărește creșterea performanței prin optimizarea designului, nu prin acces la cele mai avansate echipamente). Ce aduce Kirin 9050 și de ce contează operațional Huawei susține că noul design integrează peste 50 de milioane de „hybrid bonds” (legături hibride între straturi/elemente ale cipului) și crește densitatea tranzistorilor cu 53,5%. Compania afirmă că seria Kirin 9050 a intrat în producție de masă cu sprijinul lanțului intern de aprovizionare din China, un element important în contextul controalelor la export care limitează accesul la tehnologii de vârf. În esență, strategia descrisă de Huawei urmărește să obțină mai multă putere de calcul prin proiectare și integrare, fără a depinde de cele mai avansate unelte de litografie, la care accesul este restricționat de controalele de export conduse de SUA. Următorul pas: testarea Kirin 2027 Publicația chineză Yicai a relatat marți că Huawei a început și testarea procesorului Kirin 2027, iar rezultatele preliminare ar fi în linie cu țintele companiei. Informația este atribuită lui Xu Songyu, director responsabil de cipurile pentru dispozitive wireless în divizia de semiconductori a Huawei. Tot Yicai notează că Xu a spus, la un briefing de presă în Shanghai, că progresul pe „LogicFolding” a depășit așteptările Huawei, deși inițial existau incertitudini privind posibilitatea fabricării la scară, cu randamente de producție acceptabile. Huawei nu a răspuns imediat solicitării de comentarii a South China Morning Post. Context: sancțiuni, revenirea pe smartphone și extinderea pe cipuri pentru inteligență artificială Ambițiile Huawei în zona cipurilor au fost lovite în 2020, când sancțiunile americane mai dure au împiedicat compania să folosească serviciile de fabricație ale Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Revenirea pe piața smartphone-urilor a venit în 2023, cu procesorul Kirin 9000s, folosit pe Mate 60 Pro . În paralel, Huawei își extinde activitatea și pe semiconductori pentru sisteme de inteligență artificială. Potrivit datelor IDC citate de Reuters, compania a livrat 572.000 de acceleratoare pentru inteligență artificială în prima jumătate din 2026, față de peste 300.000 cu un an înainte, ajungând la o cotă de 28% din piața chineză a cipurilor de inteligență artificială pentru centre de date. În aceeași perioadă, Nvidia ar fi livrat 678.000 de acceleratoare în China, cu o cotă de 34%, în scădere de la 44% cu un an înainte, conform Reuters, care citează IDC (IDC a refuzat să comenteze datele, potrivit agenției). [...]

RedMagic 12 Pro+ mizează pe un avantaj operațional în gaming, cu ecran complet de 185Hz și cip dedicat de control al afișajului , potrivit IT之家 . Producătorul susține că este vorba despre primul „ecran complet” (fără perforație) de 185Hz din industrie, susținut de un cip de control al afișajului cu rată de reîmprospătare de 185Hz. Telefonul ar urma să folosească „a noua generație” de tehnologie RedMagic pentru cameră sub ecran, pentru a livra un design „fără găuri” (full screen). Compania afirmă că soluția aduce o transparență mai bună, rată de reîmprospătare mai mare și rame mai înguste. Ce aduce concret pentru utilizarea în jocuri Conform informațiilor comunicate de RedMagic și preluate de publicație, RedMagic 12 Pro+: integrează un cip de control al afișajului pentru 185Hz , prezentat ca premieră în industrie; folosește materialul luminos X11 pentru zona camerei sub ecran , descris tot ca o premieră în industrie; promite suport nativ pentru „peste 35” de jocuri populare la 185Hz, cu posibilitatea de a rula jocuri mainstream la „cadre maxime” pe mai multe setări. Design: rame mai înguste RedMagic indică și o reducere a ramei ecranului la 0,96 mm , un detaliu care țintește atât estetica, cât și maximizarea suprafeței utile de afișare. În acest stadiu, informațiile sunt prezentate ca parte dintr-o campanie de „încălzire” înainte de lansare, iar detalii precum data disponibilității sau prețul nu apar în materialul citat. [...]