Știri
Știri din categoria Tehnologie

OPPO își duce ofensiva pe segmentul „cameră” în zona premium, cu lansarea globală a Find X9s Pro și Find X9 Ultra programată pe 21 aprilie, mizând pe sisteme foto cu senzori de 200MP într-o categorie în care, potrivit 91mobiles, până recent doar Vivo X300 Ultra bifa această configurație.
Evenimentul are loc în China la ora 19:00 (ora locală), adică 14:00 în România. OPPO confirmase anterior debutul internațional pentru Find X9 Ultra, iar acum a adăugat că și Find X9s Pro va avea lansare globală în aceeași zi.
OPPO a deschis precomenzile în China pentru Find X9s Pro, ceea ce a confirmat designul, culorile și configurațiile de memorie. Telefonul vine cu ecran de 6,3 inci și rame de 1,1 mm, poziționându-se în zona de „flagship compact”.
Configurațiile anunțate pentru China sunt:
Culorile menționate sunt verde, argintiu, piersică și negru. La capitolul foto, modelul este confirmat cu un sistem dual de 200MP, cu brand Hasselblad, în condițiile în care senzorii principali de 50MP rămân încă frecvenți la multe vârfuri de gamă. Publicația notează însă că detaliile despre senzori nu au fost încă făcute publice.
Find X9 Ultra este descris ca modelul orientat mai puternic spre fotografie. OPPO a prezentat hardware-ul camerei, iar imagini publicate pe contul oficial de Weibo arată designul și variantele de culoare. În plus, unele detalii apar și dintr-o listare China Telecom, conform sursei.
Configurația foto menționată include:
OPPO susține îmbunătățiri ale „captării luminii” (light intake) față de Find X8 Ultra: +10% pe senzorul principal și +36% pe periscopul 3x.
Din listarea China Telecom ar reieși și:
La design, Find X9 Ultra revine de la sticla mată la un spate din „piele vegană” (material sintetic cu aspect de piele), cu un modul circular mare pentru camere și branding Hasselblad. Un clip promoțional (între timp retras) ar indica un ecran plat cu decupaj central pentru camera frontală, iar pe partea dreaptă ar urma să existe un buton dedicat, așteptat să funcționeze ca scurtătură pentru cameră.
Prin pariul pe 200MP (inclusiv în configurații duale) și prin diferențierea între un model compact și unul „Ultra” centrat pe cameră, OPPO își aliniază seria Find X9 la competiția directă din zona premium, unde sursa indică rivali precum Xiaomi 17 Ultra, Vivo X300 Ultra și Samsung Galaxy S26 Ultra. În lipsa unor detalii complete despre senzori și procesarea imaginii, rămâne de văzut cât de mult va conta fotografia computațională (optimizările software) în raport cu hardware-ul anunțat.
Recomandate

OnePlus 16 mizează agresiv pe gaming, cu ecran la 165Hz „global” și optimizări pentru 185 FPS , într-un pachet care include și o baterie de 9.000 mAh – o combinație care poate ridica așteptările utilizatorilor pentru autonomia și performanța susținută în jocuri, potrivit Gizmochina . Telefonul a fost lansat în China și intră la vânzare de pe 13 octombrie. Accent pe performanță în jocuri: cipuri dedicate și suport pentru 185 FPS Pe lângă platforma Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 , OnePlus 16 include mai multe cipuri orientate spre gaming: un cip de afișaj P4, un cip G3 eSports și un cip T3 pentru touch. Producătorul susține că G3 reduce latența (întârzierea răspunsului în rețea), iar P4 permite gameplay la 185 FPS. Suportul nativ pentru 185Hz este disponibil, conform sursei, în șase jocuri și ar urma să se extindă la încă 17 titluri prin actualizări programate. OnePlus mai menționează și un giroscop îmbunătățit, pentru mișcări mai precise în jocuri. Ecran BOE personalizat: 165Hz ca limită „sustenabilă” la nivel global Telefonul folosește un panou BOE X4 personalizat, de 6,78 inci, cu acoperire 100% DCI-P3 și densitate de 450 ppi. Ecranul poate urca până la 185Hz, însă un oficial al companiei spune că 165Hz este, în prezent, cea mai mare rată de refresh „globală” sustenabilă cu tehnologia actuală. La capitolul luminozitate, ecranul ajunge la un vârf global de 2.000 niți și poate coborî până la un nit pentru utilizare în medii întunecate. Autonomie și încărcare: baterie de 9.000 mAh și opțiuni multiple OnePlus 16 vine cu baterie de 9.000 mAh și: încărcare pe fir 100W SuperVOOC; încărcare wireless 50W; încărcare inversă pe fir 27W pentru accesorii; „bypass charging” (alimentare directă, ocolind bateria) pentru a reduce încălzirea în timpul sesiunilor de gaming. Camere și variante de culoare Pe foto, configurația include: senzor principal 200 MP (ISOCELL HPE, 1/1.4 inch); cameră selfie 50 MP; ultra-wide 50 MP; teleobiectiv periscopic 50 MP 3x, cu zoom 6x „lossless” (fără pierderi, conform afirmației din sursă). Telefonul este disponibil în trei culori: Tomorrow Starlight (varianta cu matrice LED), Martian Red și Dark Forest. Prețuri în China și disponibilitate OnePlus 16 intră la vânzare în China din 13 octombrie, la următoarele prețuri: 12GB + 256GB: 5.999 yuani (aprox. 896 dolari, ~4.100 lei) 12GB + 512GB: 6.799 yuani (aprox. 1.016 dolari, ~4.700 lei) 16GB + 512GB: 7.499 yuani (aprox. 1.120 dolari, ~5.200 lei) 16GB + 1TB: 8.499 yuani (aprox. 1.270 dolari, ~5.900 lei) Publicația nu oferă detalii despre lansarea internațională; rămâne de văzut dacă și când aceste specificații (în special 165Hz „global” și suportul pentru 185 FPS) vor ajunge și pe alte piețe. [...]

OnePlus își retrage practic flagship-ul din Europa , iar OnePlus 16 – lansat oficial doar în China – confirmă schimbarea de strategie, cu efect direct asupra disponibilității și suportului oficial pentru utilizatorii europeni, potrivit Mobilissimo . Modelul devine primul vârf de gamă OnePlus destinat exclusiv pieței chineze, în contextul în care, conform publicației, telefoanele OPPO, realme și OnePlus ar urma să ruleze exclusiv ColorOS, iar OnePlus nu mai ajunge „oficial” în Europa. Pentru piața locală, implicația este că achiziția (dacă se face prin import) ar putea veni fără canale oficiale de vânzare, service și lansare globală. Ce aduce OnePlus 16 (pe scurt, dincolo de lipsa lansării europene) La nivel de hardware, OnePlus 16 mizează pe specificații de top, cu accent pe performanță și autonomie: Ecran LTPO OLED de 6,78 inci, rezoluție 2772 × 1272 pixeli, 165 Hz în utilizare obișnuită și până la 185 Hz în jocuri compatibile; margini de 1,15 mm și cititor de amprente ultrasonic în ecran Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 Configurații cu 12 GB sau 16 GB RAM și stocare între 256 GB și 1 TB Baterie de 9.000 mAh, încărcare la 100 W pe fir și 50 W wireless Sistem de operare: ColorOS 17 Pe partea foto, telefonul are o cameră principală de 200 MP (senzor 1/1,4 inch), plus o cameră telephoto de 50 MP cu zoom optic 3x și o ultrawide de 50 MP. Camera frontală este tot de 50 MP. Prețuri în China și calendarul de vânzări În China, varianta de bază (12 GB RAM și 256 GB stocare) costă 5.999 yuani (aprox. 896 dolari, adică aprox. 4.100 lei), iar versiunea de top (16 GB RAM și 1 TB) ajunge la 8.499 yuani (aprox. 1.270 dolari, adică aprox. 5.800 lei). Vânzările încep pe 31 octombrie, conform informațiilor publicate. Ce ar putea însemna pentru Europa Deși OnePlus 16 nu are în plan o lansare globală, Mobilissimo notează că OnePlus este „strâns integrat” în ecosistemul OPPO, astfel că unele tehnologii (baterie, ecran, soluții foto) ar putea apărea ulterior pe flagship-uri OPPO disponibile în Europa. În lipsa unor detalii suplimentare, rămâne de văzut dacă această „migrare” de tehnologie va compensa pentru utilizatorii europeni dispariția unei lansări OnePlus oficiale. [...]

Apple își leagă extinderea în „casa inteligentă” de iCloud și Apple Intelligence , mizând pe integrarea în aplicația Apple Home și pe servicii cu abonament pentru a concura mai direct cu ecosistemul Google Nest, potrivit Android Authority . Noua gamă se numește Apple Home Collection și include, în primul val, camere de interior și exterior, termostate, senzori de temperatură, o sonerie video și o yală inteligentă. Apple susține că toate produsele sunt administrate din aplicația Apple Home, fără a fi nevoie de o aplicație sau de un cont separat, ceea ce reduce fricțiunea de instalare și utilizare pentru cei deja în ecosistemul companiei. Ce produse intră în Apple Home Collection și cât costă Lista inițială de dispozitive include produse dezvoltate împreună cu LG și, pentru zona de termostate, și cu Schneider Electric : LG Video Doorbell – 249,95 dolari (aprox. 1.150 lei) : sistem cu două camere, una pentru vizitatori și una pentru colete; camera frontală filmează la 2,5K, cea de jos la Full HD. LG Floodlight Cam – 399,95 dolari (aprox. 1.850 lei) : două proiectoare care se activează automat la detectarea mișcării; vedere color în lumină scăzută. LG Outdoor Cam – 299,95 dolari (aprox. 1.380 lei) : vedere nocturnă color în lumină scăzută; cameră orientabilă. LG Indoor Cam – 199,95 dolari (aprox. 920 lei) : înclinare automată sus/jos la verificări; poate coborî complet pentru a opri monitorizarea după ce primul membru al gospodăriei revine acasă. LG Smart Deadbolt Lock – 349,95 dolari (aprox. 1.610 lei) : folosește Ultra-Wideband (UWB, tehnologie de localizare pe distanțe scurte cu precizie ridicată) pentru deblocare automată în funcție de proximitate; permite și deblocare prin atingere cu telefonul sau ceasul; are tastatură PIN și locaș ascuns pentru cheie de rezervă. LG Smart Thermostat – 199,95 dolari (aprox. 920 lei) : design circular aproape fără ramă; compatibil cu senzori de 39,95 dolari (aprox. 185 lei) pentru măsurarea temperaturii și umidității în mai multe camere. Schneider Home’s Smart Thermostat – 199,95 dolari (aprox. 920 lei) : design pătrat aproape fără ramă; compatibil cu aceiași senzori de 39,95 dolari (aprox. 185 lei). De ce contează: funcțiile „premium” sunt legate de iCloud Plus și Apple Intelligence Apple leagă explicit camerele din gamă de iCloud Plus: fiecare cameră funcționează cu serviciul, iar utilizatorii primesc 10 zile de istoric video al evenimentelor . Pentru cei cu un plan iCloud Plus eligibil, Apple Intelligence ar urma să adauge descrieri automate ale clipurilor și să permită căutarea în înregistrări folosind limbaj natural . Această abordare mută competiția dincolo de hardware: Apple încearcă să diferențieze experiența prin integrare software și servicii, într-o zonă în care Google și Amazon au construit deja ecosisteme puternice. Când ajung produsele pe piață Apple Home Collection este programată să fie disponibilă în decembrie , iar unele accesorii vor fi lansate la începutul lui 2027 . Produsele vor putea fi cumpărate de pe site-ul Apple, din aplicația Apple Store și din magazinele Apple Store, conform informațiilor din anunțul companiei. [...]

Apple își extinde ecosistemul de casă inteligentă spre securitate și controlul locuinței , mizând pe configurare „dintr-o atingere” și administrare nativă în aplicația Home, potrivit Mobilissimo . Noua gamă Apple Home Collection este dezvoltată împreună cu LG Electronics și Schneider Electric și include camere de supraveghere, încuietori inteligente și termostate. Miza operațională este simplificarea instalării și a utilizării: configurarea se face cu iPhone-ul, fără aplicații terțe sau conturi separate, iar gestionarea rămâne în Apple Home. Produsele sunt interconectate prin protocolul Thread (un standard de rețea pentru dispozitive inteligente, gândit pentru stabilitate), iar scenariile de automatizare pot fi rulate prin Siri. Securitate: camere 2.5K, procesare locală și iCloud+ criptat Componenta de supraveghere include patru camere dezvoltate de LG Electronics, cu înregistrare la rezoluție 2.5K și recunoaștere pentru persoane, fețe familiare, animale, vehicule și pachete. În gamă intră: sonerie video cu două camere (pentru vizitatori și colete); cameră cu proiectoare adaptive; cameră de exterior; cameră de interior cu accent pe intimitate, care își înclină automat obiectivul în jos când primul membru al familiei ajunge acasă. Clipurile sunt procesate local sau prin Private Cloud Compute și sunt stocate criptat end-to-end în iCloud+, conform aceleiași surse. Acces în locuință: încuietoare UWB, funcționare locală și integrare cu soneria Pentru controlul accesului, LG a dezvoltat Smart Deadbolt Lock, o încuietoare inteligentă bazată pe Ultra Wideband (UWB), care detectează apropierea utilizatorului cu iPhone sau Apple Watch compatibil și poate descuia automat ușa. Dispozitivul este compatibil cu Matter (standard de interoperabilitate pentru casă inteligentă) și suportă Aliro, iar funcționarea este „complet locală”, astfel încât accesul să fie posibil și în cazul unei pene de internet. În plus, soneria și încuietoarea pot funcționa integrat: utilizatorul poate vedea cine este la ușă și poate debloca din aceeași interfață sau prin comenzi vocale către Siri. Climat: termostate LG și Schneider, reglaj automat după prezență și rutină Apple Home Collection include două termostate inteligente furnizate de LG și Schneider Electric. Acestea folosesc funcția Adaptive Temperature și „inteligența locală” din iPhone pentru a regla căldura sau aerul condiționat în funcție de prezența utilizatorilor acasă sau de rutina de somn. Termostatele pot citi temperatura și umiditatea din mai multe camere prin senzori dedicați din gamă sau folosind senzorii integrați în boxele HomeView, HomePod și HomePod mini, potrivit Mobilissimo. Lansare, disponibilitate și condiții pentru UE Produsele ar urma să fie lansate treptat din decembrie, în Apple Store și pe site-ul oficial, iar unele accesorii sunt programate pentru începutul lui 2027. Pentru Uniunea Europeană, disponibilitatea rămâne „condiționată” de implementarea completă a suitei Apple Intelligence și Siri AI la nivel local, menționează sursa. Prețuri în SUA (și echivalent aproximativ în lei) LG Video Doorbell Wired: 249,95 dolari (aprox. 1.150 lei) LG Floodlight Cam: 399,95 dolari (aprox. 1.840 lei) LG Outdoor Cam Plug-in: 299,95 dolari (aprox. 1.380 lei) LG Indoor Cam Plug-in: 199,95 dolari (aprox. 920 lei) LG Smart Deadbolt Lock: 349,95 dolari (aprox. 1.610 lei) LG Smart Thermostat: 199,95 dolari (aprox. 920 lei) Schneider Home Smart Thermostat: 199,95 dolari (aprox. 920 lei) Schneider Home Room Sensor: 39,95 dolari (aprox. 185 lei) (Conversie aproximativă la ~4,6 lei/dolar, pentru orientare.) [...]

Google își repoziționează suportul Linux pe Googlebook ca infrastructură pentru dezvoltare cu AI, nu ca soluție pentru rularea aplicațiilor Linux , ceea ce limitează, cel puțin pe termen scurt, utilitatea platformei pentru utilizatorii care se așteptau la experiența mai matură de pe Chromebook, potrivit 9to5Google . Într-o postare de blog, compania reiterează că „Linux Terminal Preview” de pe Googlebook nu este gândit pentru a folosi aplicații Linux, ci pentru a „construi cu AI”. Diferența față de ChromeOS este importantă operațional: pe Chromebook, suportul pentru aplicații Linux a fost introdus ca extindere practică a capabilităților laptopului, în timp ce pe Googlebook, deși terminalul există și aplicațiile pot fi instalate tehnic, implementarea nu oferă același nivel de funcționalitate orientată către utilizator. Terminalul, „punct de intrare” pentru agenți AI și instrumente în VM Google descrie Terminalul ca „entry point” pentru agenți AI, astfel încât instrumente precum Antigravity să poată folosi utilitare din linia de comandă în interiorul unei mașini virtuale (VM) Linux. Compania susține că această arhitectură izolează fișierele private de accesul agentului, cu excepția cazului în care utilizatorul acordă permisiuni. În același context, Google afirmă că implementarea Terminalului este „optimizată pentru prototipare rapidă, dezvoltare web, scripting și fluxuri de lucru agentice prin CLI” (interfață de linie de comandă), iar pe viitor ar urma să fie rafinată și pentru „sarcini mai grele”. Integrarea aplicațiilor Linux cu interfață grafică rămâne o lipsă majoră Un punct menționat explicit este că Google lucrează la suportul pentru afișarea aplicațiilor Linux cu interfață grafică (GUI) în launcher-ul de aplicații, descris ca principalul dezavantaj al implementării actuale. „Abia așteptăm ca terminalul și VM-ul Linux să devină mai capabile în timp, inclusiv suport pentru aplicații Linux GUI cu integrare directă în launcher-ul de aplicații.” Nu există însă un termen comunicat pentru această îmbunătățire, iar materialul indică faptul că prioritatea imediată rămâne zona de AI și dezvoltare. Ce mai include „foaia de parcurs” menționată de Google Pe lângă integrarea aplicațiilor GUI, Google indică mai multe direcții de dezvoltare pentru VM și instrumentele asociate: USB passthrough și suport pentru ADB prin USB (pe lângă network passthrough și wireless ADB), pentru depanare locală a dispozitivelor din VM și Antigravity (detalii în postarea de blog: Android Developers Blog ); scalare dinamică a memoriei și stocării pentru VM, pentru sarcini mai complexe; accelerare hardware GPU/NPU pentru „workload-uri” locale mai grele; persistența VM și separarea de fereastra terminalului, pentru procese de lungă durată. Pentru utilizatorii care priveau Googlebook ca alternativă directă la Chromebook în zona de aplicații Linux, mesajul este că funcționalitatea „de productivitate generală” rămâne secundară, cel puțin până când integrarea aplicațiilor GUI și restul îmbunătățirilor vor fi livrate efectiv. Context suplimentar despre diferențele de suport este prezentat și în materialul anterior al publicației: 9to5Google . [...]

Logitech pregătește o ediție specială a MX Master 4, dar fără upgrade tehnic , ceea ce sugerează o mișcare mai degrabă de poziționare și preț într-un segment deja matur, potrivit WinFuture . Noua „Logitech MX Master 4 Special Edition” ar urma să se diferențieze aproape exclusiv prin design: partea superioară este acoperită cu grafici vizibile, iar un buton de deasupra tastelor principale este colorat într-un roșu-oranj. În rest, dimensiunile, greutatea și „toată tehnica” ar rămâne neschimbate, conform informațiilor și imaginilor de marketing consultate de publicație. Ce rămâne neschimbat la MX Master 4 Special Edition Ediția specială păstrează dotările modelului standard, inclusiv: senzorul de 8.000 DPI (sensibilitatea senzorului, relevantă pentru precizie); rotița de derulare MagSpeed; feedback-ul haptic (vibrații/impulsuri tactile) la nivelul zonei de sprijin pentru degetul mare. Preț și disponibilitate: necunoscute, dar există un reper Data de lansare și prețul pentru ediția specială nu sunt încă anunțate. Ca reper, WinFuture notează că versiunea standard este listată de Logitech la „aproape 130 de euro” (aprox. 650 lei), dar în comerțul liber a ajuns „de la puțin peste 100 de euro” (aprox. 500 lei), potrivit comparatorului de prețuri al publicației. Posibile implicații de reglementare, fără indicii concrete WinFuture menționează că ar fi posibil ca Logitech să folosească această ediție pentru a introduce schimbări legate de ușurința înlocuirii acumulatorului intern, în contextul noilor reguli din UE . Publicația precizează însă că nu are, în acest moment, indicii care să confirme o astfel de modificare. O altă ipoteză avansată este că ediția specială ar putea marca, cu întârziere, 10 ani de la lansarea primei serii MX Master (2015), dar și aici informația rămâne la nivel de posibilitate, nu confirmare. [...]