Știri
Tag: negocieri guvernamentale

Premierul desemnat Eugen Tomac încearcă să deblocheze negocierile pentru guvern propunând o schimbare-cheie la Dezvoltare , invitându-l pe primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu , să intre în cabinet, potrivit Digi24 . Tomac a spus că îl vede pe Ciucu la Ministerul Dezvoltării și a făcut invitația public, într-o intervenție la B1 TV, în contextul în care susține că este nevoie de „compromis” pentru a ieși din „starea de blocaj” politic. În același mesaj, premierul desemnat a vorbit despre presiunea publică pentru stabilitate și despre nevoia ca politicienii să arate „responsabilitate”. „M-aș bucura foarte mult ca domnul primar general Ciucu să vină în guvern, să vină la Ministerul Dezvoltării. Putem lucra împreună.” De ce contează: Ministerul Dezvoltării, în centrul disputei pe componența cabinetului Invitația vine după ce Ciprian Ciucu i-a transmis, luni, un mesaj critic lui Tomac, susținând că lista de miniștri ar fi „cusută cu ață alb-fosforescentă” și ar proteja interesele PSD. În postarea citată de Digi24, Ciucu a invocat explicit propunerea pentru Dezvoltare, Vladimir Ionaș (PSD), și a pus sub semnul întrebării procesul decizional care a dus la acest nume. „Nu aveți cum să-mi explicați prin ce proces decizional ați ajuns la dl. Ionaș (...) altul decât că vi l-a dat PSD.” Ce urmează Din informațiile prezentate, invitația lui Tomac este o încercare de a reconfigura o nominalizare contestată și de a obține sprijin politic pentru formarea guvernului. Nu rezultă din articol dacă Ciprian Ciucu a acceptat sau a respins propunerea și nici dacă Vladimir Ionaș rămâne, formal, pe lista pentru Ministerul Dezvoltării. [...]

Victor Ponta avertizează că negocierile pentru viitorul guvern împing România spre un „guvern prezidențial”, cu Parlamentul marginalizat , susținând că, în acest context, „rezultatul alegerilor parlamentare nu mai contează”, potrivit Mediafax . Fostul premier a spus că așteaptă anunțarea oficială a componenței noului Cabinet și a afirmat că numele vehiculate în spațiul public ar fi „mai bine pregătite” decât actualii membri ai Guvernului. „Guvern prezidențial” și rol redus pentru Parlament Invitat la emisiunea „ Marius Tucă Show ”, Ponta a susținut că influența președintelui asupra viitorului Executiv ar fi „fără precedent”, comparând situația cu o „republică prezidențială”. „N-am văzut așa ceva. Nici la Iliescu, nici la Băsescu. Nici la Iohannis. Adică să fie un guvern prezidențial, efectiv. O republică prezidențială, de la un cap la altul” În același registru, el a afirmat că președintele „își impune propria formulă guvernamentală”, iar Parlamentul ajunge să aibă un rol marginal. „Să stabilim un lucru. Chiar nu mai are rost să votăm. N-are rost. Prezidențialele le-am anulat, acum, practic, se anulează și parlamentarele. Uite, avem un președinte care conduce el” Comparația cu precedentul „guvernul meu” Ponta a făcut și o paralelă cu proiectul „guvernul meu”, asociat fostului președinte Klaus Iohannis, despre care a spus că „nu i-a ținut” și că, în final, PSD a ajuns la guvernare. El a adăugat că actualul context politic ar fi diferit, deoarece următoarele alegeri sunt programate abia în 2028. [...]