Știri
Tag: guvern bolojan

Tensiunile din coaliție riscă să blocheze decizii-cheie , după ce ministrul Apărării, Radu Miruță (USR), a avertizat, potrivit news.ro , că PSD nu poate impune PNL pe cine să desemneze premier și nici altor partide numiri interne, într-o coaliție care ar trebui să funcționeze pe reguli de respect reciproc. Miruță a spus, joi seară, la B1 TV, că nu este „normal” ca un partid din coaliția de guvernare să dicteze altuia candidatul pentru funcția de prim-ministru, folosind o comparație cu selecția candidaților PSD la alegeri. „Ce facem acum? O să le spunem şi noi celor din PSD că suntem de acord să aibă doi deputaţi în judeţul Gorj, dar nu pe ăştia doi, pe alţii doi? (...) Nu-i normal. E dincolo de orice respect, de orice normalitate.” Miza: stabilitatea Guvernului Bolojan și regulile din coaliție Ministrul a argumentat că PSD „nu a câștigat alegerile cu 50 la sută” ca să decidă singur ce se întâmplă în România și că, într-o coaliție, fiecare partid își stabilește propriile propuneri pentru funcții. În același registru, Miruță a dat ca exemplu și alte numiri, afirmând că PSD nu poate spune USR pe cine să își desemneze Avocat al Poporului. El a adăugat că USR a votat propunerile PSD la Curtea Constituțională „strângând din dinți”, nu neapărat din convingere, ci pentru a respecta regulile de funcționare ale coaliției. Ce urmează: decizie anunțată după consultarea PSD din 20 aprilie Contextul declarațiilor este conflictul prelungit din interiorul coaliției: de luni de zile, PSD critică premierul și Guvernul Bolojan și a amenințat cu ieșirea de la guvernare sau cu retragerea miniștrilor. Lideri PSD au spus în repetate rânduri că ar dori continuarea coaliției, dar fără Ilie Bolojan, pe care îl acuză de „încăpățânare”. Potrivit informațiilor citate, o decizie ar urma să fie anunțată săptămâna viitoare, după consultarea membrilor PSD programată pentru 20 aprilie. [...]

AUR spune că vizează alegeri anticipate, nu intrarea la guvernare , potrivit Cotidianul , care relatează declarațiile liderului formațiunii, George Simion , în contextul discuțiilor despre o eventuală cădere a Guvernului Bolojan. Întrebat dacă AUR ar intra la guvernare alături de PSD în cazul în care actualul Executiv ar fi demis, Simion a respins această variantă și a indicat drept obiectiv politic declanșarea de alegeri anticipate. El a susținut că AUR ar accepta doar o formulă limitată, de tranziție, pentru a administra perioada până la scrutin. „Nu vom intra la guvernare și nu vom prelua guvernarea decât într-o fază de tranziție, până la alegerile anticipate. Este mandatul pe care îl am din partea colegilor mei (…) Nu ne asumăm nicio guvernare, dorința noastră este să alegem la alegeri anticipate. Putem prelua, sub o formă tranzitorie, putem găsi o soluție de guvern interimar, pentru două-trei luni, un Guvern care să asigure alegeri corecte”, a spus Simion. În paralel, AUR își pregătește instrumentele parlamentare pentru a forța o schimbare de majoritate. La începutul săptămânii, liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a anunțat că partidul pregătește o moțiune de cenzură, condiționată de decizia Guvernului Bolojan de a-și angaja răspunderea pe pachetul de reformă a administrației. Peiu a motivat demersul și prin frecvența utilizării acestei proceduri de către Executiv. În același registru, Dan Dungaciu , intrat recent în echipa AUR, a afirmat că formațiunea nu urmărește „guvernarea”, ci „puterea”, respingând speculațiile despre o intrare rapidă la guvernare dacă se rupe coaliția. Mesajele converg spre aceeași linie: AUR își construiește poziționarea publică în jurul ideii de alegeri anticipate, acceptând cel mult un guvern interimar, pe termen scurt, ca soluție de tranziție. [...]