Știri
Tag: flota fantoma

Rusia amenință cu un răspuns „asimetric” după ce, potrivit HotNews.ro , Londra a anunțat că va opri și reține nave rusești în apele britanice, pentru a perturba exporturile de petrol realizate prin așa-numita „flotă fantomă”, în pofida sancțiunilor occidentale. Ambasada Rusiei în Regatul Unit a calificat planul drept „ostil” și a transmis, într-un comunicat citat de agenția de stat TASS, că Moscova va reacționa prin măsuri politice, legale și „asimetrice”, relatează Reuters. Diplomații ruși susțin că anunțul premierului Keir Starmer reprezintă „încă un pas profund ostil îndreptat împotriva Rusiei”. „Astfel de acțiuni au consecințe. Navigația devine nesigură în apele britanice, unde orice navă poate fi supusă unor confiscări de tip pirateresc. Rusia va folosi toate instrumentele politice, juridice și de altă natură de care dispune, inclusiv pe cele asimetrice, pentru a-și proteja interesele”, au transmis diplomații ruși. Anterior, Keir Starmer a spus că a autorizat armata să oprească și să rețină nave rusești în apele britanice, cu scopul de a perturba o rețea de vase despre care guvernul britanic afirmă că ajută Moscova să exporte petrol în pofida sancțiunilor. În context, Starmer a argumentat că președintele rus Vladimir Putin ar beneficia de creșterea prețurilor petrolului pe fondul războiului din Orientul Mijlociu și a cerut intensificarea acțiunilor împotriva „flotei fantomă”. Marea Britanie a oferit în 2026 informații și sprijin logistic forțelor armate franceze și americane, care au reținut nave rusești, însă anunțul lui Starmer este prezentat ca prima autorizare pentru forțele britanice de a aborda nave rusești. Pe fond, măsura se înscrie într-un efort mai larg al unor state europene de a limita capacitatea Rusiei de a finanța războiul împotriva Ucrainei, aflat în al patrulea an. [...]

Keir Starmer a autorizat interceptarea „flotei fantomă” a Rusiei potrivit POLITICO , oferind forțelor britanice puteri noi pentru a urca la bord și, potențial, pentru a reține nave sancționate care tranzitează apele Regatului Unit, într-un demers de creștere a presiunii economice asupra Moscovei pe fondul războiului din Ucraina. Măsura vizează nave considerate parte a „shadow fleet” (o rețea informală de petroliere vechi, cu structuri de proprietate opace), folosite pentru a ocoli sancțiunile privind exporturile de petrol rusesc. Conform articolului, atât forțele armate, cât și agențiile de aplicare a legii vor putea intercepta aceste nave. Decizia vine după ce Marea Britanie a ajutat Statele Unite să confiște, în ianuarie, un petrolier sub pavilion rusesc în Atlanticul de Nord. Totodată, anunțul fixează mai ferm poziția Londrei într-o dezbatere juridică legată de posibilitatea de a urca la bordul navelor „fără stat” (stateless) sau de a le sechestra. Până acum, eforturile britanice s-au concentrat în principal pe urmărire, monitorizare și furnizarea de informații către aliați. Downing Street a transmis însă că Regatul Unit va putea conduce operațiuni mai active, în contextul în care Starmer se deplasează în Finlanda pentru o reuniune a Joint Expeditionary Force (JEF), programată pentru joi. „Putin își freacă mâinile la războiul din Orientul Mijlociu pentru că el crede că prețurile mai mari la petrol îi vor permite să-și umple buzunarele. De aceea lovim și mai dur flota lui fantomă, nu doar menținând Marea Britanie în siguranță, ci înfometând mașinăria de război a lui Putin de profiturile murdare care finanțează campania lui barbară din Ucraina.” În paralel, mai mulți membri JEF, inclusiv Finlanda, Suedia și Estonia, au desfășurat deja acțiuni în Marea Baltică împotriva navelor suspectate că fac parte din această rețea de evitare a sancțiunilor. Prin extinderea unor puteri similare către forțele britanice, Londra urmărește să limiteze rutele disponibile operatorilor „flotei fantomă” și să-i forțeze să aleagă trasee mai lungi și mai costisitoare. [...]