Știri
Tag: companii de stat

Oana Gheorghiu acuză „pușculițe politice” și reforme „copy-paste” în companiile de stat , susținând că miza din jurul agendei lui Ilie Bolojan este închiderea „robinetelor” de influență și bani, potrivit News . Declarațiile au fost făcute duminică, la Congresul Extraordinar al PNL, unde vicepremierul interimar a fost propusă ca vicepreședinte al partidului în echipa Bolojan. Gheorghiu a spus că a intrat în PNL „la greu, nu când a fost ușor” și că nu fuge de „deciziile grele”, anticipând atacuri la adresa ei, inclusiv etichetări de tip „ONG-ist, sorosist, globalist” sau „neomarxist”. În același registru, a afirmat că nu o sperie „listele negre” și nici „campaniile de denigrare”, invocând experiența de 15 ani în societatea civilă. Ce reclamă despre companiile de stat și aparatul public În discurs, vicepremierul interimar a descris o serie de probleme pe care spune că le-a întâlnit în mandatul din guvern, prezentate ca obstacole directe în calea reformei: companii ale statului „transformate în pușculițe politice”; instituții care „nu știu nici măcar ce avere administrează”; planuri de reformă făcute cu „copy-paste” între companii. Ea a susținut că, împreună cu Ilie Bolojan, a „aprins lumina” în zone unde „prea mult timp s-a lucrat pe întuneric”, sugerând că transparența și controlul ar fi deranjat rețelele care beneficiau de status quo. Tensiuni în coaliție, pe fondul „închiderii robinetelor” Gheorghiu a legat explicit reacțiile politice de măsuri care ar fi limitat accesul la resurse, afirmând că „atunci când au început să fie închise robinetele”, partenerii de coaliție ar fi decis „brusc” că „nu se mai poate cu Ilie Bolojan”. În final, ea a insistat pe ideea că problema nu este politica în sine, ci modul în care este exercitată puterea: „Nu politica e urâtă. Unii dintre cei care o fac au uitat că puterea se exercită cu decenţă, responsabilitate şi respect.” [...]

Intrarea Oanei Gheorghiu în PNL este folosită ca miză într-o dispută internă despre direcția de reformă și controlul asupra companiilor de stat , după ce aceasta a răspuns, de la tribuna Congresului, atacurilor lansate de Rareș Bogdan la adresa noii echipe a lui Ilie Bolojan, potrivit Mediafax . Fără să-l numească direct pe europarlamentarul liberal, Gheorghiu a ironizat etichetele folosite de criticii săi — „oengist”, „sorosist”, „globalist” și „neomarxist” — sugerând că astfel de „știri și titluri” vor apărea și în zilele următoare. „Pentru cei care încă nu mă cunosc, numele meu este Oana Gheorghiu și sunt parte din sistemul oengist, sorosist, globalist și mai ales neomarxist, care, iată, a venit astăzi să pună stăpânire pe PNL. Genul acesta de știri și de titluri le veți putea vedea în zilele următoare.” Miza: reforme în companii de stat și instituții, nu doar un conflict de discurs În intervenția sa, Gheorghiu și-a legat intrarea în PNL de susținerea pentru Ilie Bolojan, pe care l-a descris drept „un om cinstit” și „un administrator” care livrează „prin rezultate, nu prin promisiuni”. În același timp, a atacat vechile mecanisme din zona publică, indicând direct probleme de guvernanță și control în companiile de stat și instituții. „Ce am găsit în mandatul meu? Companii ale statului transformate în pușculițe politice, instituții care nici măcar nu știu ce avere administrează în numele nostru, planuri de reformă întocmite cu copy-paste de la o companie la alta.” Gheorghiu a susținut că, odată cu încercările de a „închide robinetele”, reacția celor avantajați de sistem devine agresivă, iar reformatorii sunt ținta unor acuzații și etichetări. Contextul atacului din PNL Replica vine în aceeași zi în care Rareș Bogdan a criticat direcția în care Ilie Bolojan duce PNL, avertizând că partidul riscă să devină „sluga USR” și ironizând simbolic noua conducere, printr-o referire la înlocuirea „săgeții liberale” cu „o trotinetă” și „un rucsac în culorile curcubeului”, conform relatării. Mesaj către organizațiile din teritoriu Gheorghiu a încercat să delimiteze administrația locală care „muncește” de ceea ce a numit „jaful politic”, argumentând că reforma nu ar trebui să fie interpretată ca un atac la primari și comunități, ci ca o încercare de a elimina practicile prin care instituțiile și partidele sunt tratate „ca pe o proprietate personală”. În final, ea a susținut că PNL trebuie să rămână „partidul care îndrăznește, nu cel care se predă”, poziționând disputa internă ca una despre capacitatea partidului de a susține reforme în zona publică, nu doar despre etichete și alianțe. [...]