Știri
Știri din categoria Politică

PNL condiționează sprijinul pentru Guvernul Tomac de excluderea PSD inclusiv din eșaloanele 2 și 3, ceea ce poate complica rapid formarea unei majorități și numirile în aparatul guvernamental, potrivit Antena 3.
Robert Sighiartău, membru al Biroului Executiv Național al PNL, a spus că partidul nu și-a stabilit încă poziția finală față de guvernul condus de Eugen Tomac, premierul care urmează să fie desemnat de președintele Nicușor Dan. PNL așteaptă programul de guvernare și lista de miniștri, dar transmite că nu va susține o formulă în care PSD are „o influență importantă”, inclusiv prin numiri în eșaloanele doi și trei.
În logica PNL, aceste niveluri de conducere din ministere contează „extrem de” mult, mai ales într-un scenariu cu miniștri tehnocrați (specialiști fără afiliere politică), care „nici măcar nu știu cotloanele puterii și ale ministerelor”, după cum a argumentat Sighiartău.
Sighiartău afirmă că liberalii nu au decis încă dacă vor vota guvernul Tomac și că toate variantele rămân pe masă:
În același timp, PNL își exprimă rezervele față de un guvern de tehnocrați, invocând experiențe recente despre care spune că „nu prea funcționează”.
Decizia ar urma să fie luată în Biroul Executiv al partidului, după ce PNL va avea „toate elementele” legate de program, miniștri și soluția politică de susținere în Parlament.
Sighiartău confirmă și scenariul în care, dacă guvernul Tomac nu obține votul Parlamentului, PNL ar putea veni cu o propunere proprie de premier, numele avansat fiind Ilie Bolojan.
Argumentul invocat este că, în situația în care PSD „nu vine cu o soluție” și „nu vrea să guverneze”, PNL ar putea ajunge să își asume guvernarea, „pentru că, până la urmă, este vorba de țară”.
Întrebat despre consultările informale dintre Ilie Bolojan, Nicușor Dan și liderul USR Dominic Fritz, deputatul PNL a refuzat să ofere detalii, susținând că partidul comunică doar „oficial” și că discuțiile relevante vor fi clarificate în ședința internă în care se va stabili poziția față de noul guvern.
Recomandate

PSD condiționează votul pentru Guvernul Tomac de sprijinul PNL și USR , pentru a evita să rămână singurul partid care îl validează în Parlament, potrivit Digi24 , care citează surse din conducerea formațiunii. Miza este una de aritmetică parlamentară și de cost politic: PSD nu vrea să fie perceput drept „plasa de siguranță” a unui cabinet fără susținere explicită din partea celorlalte partide mari. Conform acelorași surse, conducerea PSD analizează două scenarii dacă PNL și USR nu dau semnale că vor susține Cabinetul propus de Eugen Tomac : fie partidul nu votează viitorul guvern, fie se merge pe „vot la liber”, astfel încât fiecare parlamentar să decidă individual. În ambele variante, obiectivul declarat este să nu existe imaginea unui sprijin total din partea PSD în lipsa unei susțineri similare din partea fostelor partide din coaliția de guvernare. Ce înseamnă pentru calendarul de învestire În paralel, „calculele politice” ar înclina, potrivit surselor citate, spre scenariul unei noi nominalizări pentru funcția de premier. Publicația amintește că, în cazul unui eșec al lui Eugen Tomac la votul din Parlament, președintele ar lua în calcul să vină tot cu un nume din afara partidelor, cu profil tehnocrat, fiind menționați Radu Burnete (consilier prezidențial) și ministrul de Finanțe Alexandru Nazare. Totodată, ideea unui „guvern tehnic” nu ar mai fi menținută la a doua nominalizare, când calculele s-ar face pentru miniștri numiți politic, iar șeful statului ar urmări un consens din partea PSD, PNL, USR și UDMR, potrivit informațiilor Digi24. Presiunea anticipatelor și „Planul B” Un element care poate schimba comportamentul de vot este riscul alegerilor anticipate : fiind a doua propunere de prim-ministru, această perspectivă ar putea împinge parlamentarii să voteze cu majoritate un cabinet. Rămâne însă o condiție majoră, potrivit sursei: dacă USR și PNL își mențin deciziile privind ruperea definitivă de PSD. Pe partea procedurală, Eugen Tomac ar urma să trimită în această seară lista miniștrilor și programul de guvernare către partidele politice. Până vineri, premierul desemnat ar urma să trimită către Parlament componența viitorului guvern, iar săptămâna viitoare să se prezinte în fața aleșilor pentru votul de încredere. [...]

Președintele Nicușor Dan avertizează că blocajul politic poate alimenta riscuri economice și cere reluarea dialogului între partide, după discuțiile purtate de premierul desemnat Eugen Tomac cu formațiunile parlamentare, potrivit Digi24 . În declarația de presă de miercuri, șeful statului a spus că mandatul său are două priorități: menținerea direcției pro-occidentale a României și prevenirea „unei eventuale căderi economice”. În același timp, Nicușor Dan a criticat lipsa de coordonare între partide și a susținut că „niciun partid nu a venit cu o soluție alternativă”, motiv pentru care a ales o persoană pe care o consideră potrivită să discute cu toate părțile. „Fac apel la responsabilitatea partidelor politice: trebuie să aibă întâietate interesul țării. Mandatul meu este, în primul rând, să păstrez direcția pro-occidentală a României și, în al doilea rând, să previn o eventuală cădere economică.” Nicușor Dan a mai afirmat că politicienii sunt preocupați de calcule electorale legate de alegerile parlamentare din 2028 și a transmis un mesaj de calm către populație, respectiv de continuitate către partenerii externi ai României. Ce urmează în calendarul formării Guvernului Eugen Tomac a declarat că este pregătit să găsească „un compromis necesar” pentru stabilitate și că, acolo unde există nemulțumiri privind propunerile de miniștri, este dispus să discute cu partidele pentru a identifica persoane acceptate „de toată lumea”. Potrivit informațiilor din articol, Tomac lucrează la definitivarea listei de miniștri și la conturarea programului de guvernare, documente care ar urma să fie prezentate Parlamentului până la finalul săptămânii, astfel încât săptămâna viitoare să fie supuse votului de încredere . Miza parlamentară: semnale de susținere și poziția PSD Negocierile au loc în contextul în care se caută o majoritate parlamentară pentru învestire. În paralel, PSD nu vrea să lase impresia că este singurul partid care îl susține pe Tomac și, potrivit unor surse din conducerea partidului citate de Digi24.ro, social-democrații nu ar urma să voteze „la unison” viitorul Guvern dacă PNL și USR nu dau semnale că îl vor susține și ei în Parlament. Conform acelorași surse, PSD ar analiza două variante dacă PNL și USR nu susțin Cabinetul Tomac: să nu voteze nici PSD viitorul Guvern; vot „la liber”, în care fiecare parlamentar PSD decide individual. [...]

Radu Burnete cere partidelor să voteze guvernul Tomac, pe fondul riscurilor economice și de securitate , respingând în același timp scenariile potrivit cărora ar fi o variantă de rezervă pentru funcția de premier, relatează Adevărul . Consilierul prezidențial spune, într-un mesaj publicat pe Facebook, că președintele României, Nicușor Dan , l-a desemnat pe Eugen Tomac să formeze guvernul și să construiască o majoritate parlamentară și că nu există „o schemă” sau „o mutare de deschidere” în spatele acestei decizii. „Eugen Tomac este prim-ministrul desemnat de președintele României să formeze un Guvern și să obțină o majoritate parlamentară și am toată convingerea că va reuși să o facă. Nu e o schemă. Nu este o mutare de deschidere în nu știu ce joc.” Dezmințire privind o eventuală nominalizare a lui Burnete Burnete afirmă că scenariile vehiculate în spațiul public despre o posibilă nominalizare a sa pentru funcții guvernamentale sunt „speculații de presă”, menționând că, în ultimele săptămâni, numele lui a fost asociat cu „tot felul de poziții guvernamentale”. Totodată, consilierul prezidențial precizează că va rămâne în echipa președintelui Nicușor Dan atât timp cât se bucură de încrederea acestuia și consideră că poate contribui la obiectivele administrației prezidențiale. Miza votului din Parlament: stabilitate într-un context dificil În mesajul său, Burnete face apel la partidele parlamentare – în special la cele ale fostei coaliții guvernamentale – să susțină executivul propus de Eugen Tomac la votul anunțat pentru săptămâna viitoare, argumentând că România are nevoie de stabilitate într-o perioadă cu „provocări economice și de securitate”. „Mi-aș dori ca partidele fostei coaliții guvernamentale să reflecteze foarte bine la votul pe care-l au de dat săptămâna viitoare în Parlament. Eugen Tomac și-a asumat cu temeritate o misiune foarte complicată și sper că partidele vor acționa responsabil și vor da țării un guvern stabil.” La final, Burnete își exprimă explicit susținerea pentru premierul desemnat: „Eugen, ai tot sprijinul meu!”. Pentru moment, articolul nu oferă detalii despre aritmetica parlamentară sau despre șansele concrete ale lui Tomac de a obține majoritatea. [...]

UDMR cere accelerarea negocierilor pentru un guvern politic până la final de iunie , pe fondul riscului de prelungire a interimatului și al incertitudinii privind o majoritate parlamentară, potrivit Antena 3 . Kelemen Hunor spune că preferă o formulă bazată pe partidele din fosta coaliție și insistă pe asumare politică și transparență, inclusiv printr-un acord scris. Liderul UDMR a declarat la TVR Info că „până la sfârșitul lunii iunie ar trebui să avem un guvern politic”, argumentând că partidele care au cerut votul cetățenilor și-au asumat implicit intrarea la guvernare. În viziunea sa, o soluție ar putea fi găsită dacă există disponibilitate de negociere între PNL, USR, UDMR și PSD, chiar dacă ar fi nevoie de mai multe încercări. De ce insistă Kelemen pe „guvern politic” și pe un acord scris Kelemen Hunor susține că guvernarea este „un act politic” și că un executiv fără oameni politici ar fi dificil de operat, inclusiv din perspectiva numirilor de secretari de stat. În același timp, el pune accent pe nevoia unui acord politic care să facă publice obiectivele și să ofere o bază de susținere parlamentară. „Trebuie și un acord politic (...), măcar să știe lumea, să știe cetățenii, că există un acord politic, există o agendă care înseamnă legea aia, proiectul acela, bugetul, deficitul.” Varianta unui guvern minoritar, condiționată de susținere parlamentară Întrebat despre posibilitatea unui guvern minoritar, liderul UDMR a spus că aceasta ar putea funcționa doar dacă există „totuși o susținere parlamentară” pentru un set de puncte asumate, care să permită guvernării să meargă „până la primăvara anului viitor”. Șansele guvernului propus de Eugen Tomac și scenariul reluării consultărilor Kelemen Hunor a evitat să facă o evaluare fermă privind formarea guvernului Eugen Tomac, dar a afirmat că, din discuțiile și declarațiile pe care le-a urmărit, nu i s-a părut că șansele „au crescut” în ziua respectivă. Dacă guvernul propus ar fi respins în Parlament, el a spus că ar trebui reluate rapid consultările cu președintele, pentru a nu se pierde timp, iar partidele să vină pregătite cu o propunere de prim-ministru. Kelemen a adăugat că speră să nu se ajungă la un guvern interimar până în septembrie. În final, liderul UDMR a reiterat preferința pentru o majoritate „clară, transparentă”, ideal în formula fostei coaliții, „cu supărările puse în paranteză”, pe fondul unei perioade pe care o descrie drept „extrem de complicată”, inclusiv în context regional și internațional. [...]

Schimbul de replici PNL–PSD ridică miza politică în jurul listei de miniștri a lui Eugen Tomac , după ce Ciprian Ciucu a respins acuzația că ar fi „jignit” persoane numindu-le „tehnocrați roșii”, potrivit Mediafax . Prim-vicepreședintele PNL spune că Sorin Grindeanu a interpretat ca insultă afirmația sa despre unii dintre miniștrii propuși de premierul desemnat Eugen Tomac, pe care Ciucu i-a catalogat drept „tehnocrați roșii”, în sensul de persoane apropiate PSD. În replica publicată, Ciucu susține că nu a intenționat să jignească și întoarce acuzația către liderul PSD, întrebând dacă „a fi pesedist” este, în sine, o jignire. „Chiar nu m-am gândit la asta! Consideră oare președinte PSD că a fi pesedist sau afiliat psd, este o jignire?” Contextul disputei: atacul lui Grindeanu la PNL În același context, Mediafax relatează că Sorin Grindeanu a postat pe Facebook un mesaj critic la adresa liberalilor, pe care îi acuză de „mascaradă” și de perpetuarea unui discurs anti-PSD. Liderul PSD susține că PNL ar fi rămas „înșurubat la putere” în ciuda trecerii în opoziție și le transmite liberalilor că „se poate și fără voi”, cerându-le să plece „de la președintele Senatului și până la ultimul reprezentant”. Grindeanu mai afirmă că PNL ar fi dat „4 prim-miniștri” în șapte ani „fără merit electoral” și îi acuză pe liberali că „împroșcă cu venin” persoane pe care le descrie drept „absolut decente” și cu „reputație profesională ireproșabilă”, care au acceptat să intre în echipa propusă. De ce contează Disputa mută accentul de pe aritmetica parlamentară pe legitimitatea politică a listei guvernamentale propuse de Eugen Tomac: PNL atacă presupuse afilieri PSD, iar PSD răspunde acuzând PNL de blocaje și delegitimare. În lipsa altor detalii operaționale în materialul citat, rămâne de urmărit dacă această escaladare va influența negocierile și poziționările publice înaintea unui eventual vot de învestitură. [...]

PSD ridică presiunea pentru formarea rapidă a unui nou guvern , pe fondul interimatului instalat după căderea Cabinetului Bolojan, iar Sorin Grindeanu își leagă mesajul de nevoia de decizii economice „rapide” pentru firme și populație, potrivit Adevărul . Într-un mesaj publicat pe Facebook, liderul PSD susține că „românii, firmele cu capital românesc și întreaga economie” au nevoie de „un partener de discuții credibil” și de „un Guvern nou” care să decidă repede. Grindeanu spune că ar fi vrut o dezbatere despre măsuri pentru creșterea puterii de cumpărare, reluarea investițiilor (pe care le numește „vitale” pentru menținerea locurilor de muncă) și un plan de reducere a fiscalității „prea mari” pentru veniturile mici și medii. În același mesaj, Grindeanu atacă guvernul interimar și pe Ilie Bolojan, pe care îl numește „ayatolah”, și acuză o „mascaradă continuă” după 5 mai, cu „același mesaj anti-PSD”. El afirmă că adversarii politici ar fi „mânați de orgolii”, ar „crea doar blocaje” și ar „găsi pretexte”, acuzând totodată atacuri la adresa unor persoane pe care le descrie drept „absolut decente” și cu „o reputație profesională ireproșabilă”. Contextul interimatului și blocajul politic Adevărul reamintește că Ilie Bolojan a fost demis, iar guvernul a căzut în urma moțiunii de cenzură inițiate de PSD și AUR . Din 5 mai, Executivul funcționează în regim de interimat, până la învestirea unui nou premier și a unui nou cabinet. Pe acest fundal, PNL a transmis recent că nu va participa la formarea și nu va face parte din niciun guvern în care PSD este prezent, „direct sau indirect”, poziție relatată de publicație și detaliată într-un material separat al Adevărul: Adevărul . De ce contează Mesajul PSD mută disputa din registrul strict politic în zona deciziilor economice amânate în perioada de interimat: investiții, locuri de muncă, fiscalitate și putere de cumpărare. În același timp, poziția PNL de excludere a PSD din orice formulă guvernamentală indică un potențial blocaj în negocierile pentru un nou cabinet, ceea ce poate prelungi perioada în care guvernul operează cu atribuții limitate. [...]