Știri
Știri din categoria Politică

Schimbarea de ton dintre președinte și premier reaprinde așteptările pentru deblocarea negocierilor de guvern, după ce Nicușor Dan și Ilie Bolojan au avut o interacțiune vizibil mai cordială la recepția de la Ambasada SUA din București, potrivit Antena 3. Episodul vine la o zi după consultările pentru formarea guvernului, când cei doi ar fi părut tensionați.
Întâlnirea de miercuri seară este prezentată ca prima interacțiune dintre cei doi după discuțiile de marți după-amiază privind formarea Executivului. De această dată, președintele și premierul au dat mâna și au schimbat zâmbete, într-un contrast față de ziua precedentă, când, conform aceleiași surse, au existat „priviri glaciale”.
După salut, Nicușor Dan i-ar fi transmis rapid lui Ilie Bolojan mesajul: „Vorbim după”.
În contextul negocierilor pentru formarea guvernului, semnalele publice privind relația dintre președinte și premier pot influența percepția de stabilitate și capacitatea de coordonare instituțională. Antena 3 notează că Nicușor Dan și Ilie Bolojan au de mai multe luni o relație încordată, iar interacțiunea de la recepția ambasadei a atras atenția celor prezenți, tocmai pentru a evalua dacă tensiunile se mențin sau se reduc.
Din informațiile disponibile în material nu rezultă dacă discuția sugerată de „Vorbim după” a avut loc sau ce teme ar fi vizat. Rămâne de urmărit dacă această detensionare de moment se va reflecta în pași concreți în procesul de formare a guvernului.
Recomandate

Criticile ministrului Dragoș Pîslaru la adresa „liniilor roșii” invocate de PSD riscă să rigidizeze negocierile pentru formarea guvernului , într-un moment în care, potrivit Mediafax , se conturează două scenarii de guvernare și o posibilă soluție minoritară. Pîslaru, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, a declarat miercuri pentru G4Media că poziția PSD în negocieri este „prea restrictivă” și că partidul ar pune „condiții limitative” în discuțiile despre formarea Executivului. În acest context, el a ironizat faptul că PSD ar adopta acum „linii roșii”, după ce ar fi criticat anterior „inflexibilitatea și rigiditatea” premierului Ilie Bolojan. „Ideea pe care PSD-ul a pus-o acum, că ei nu se joacă de lucrurile acestea, este extrem de limitativă pe de-o parte și nu cred că sunt în măsură să pună condiții.” Două opțiuni de guvernare, cu PSD în centru În declarațiile citate, Pîslaru a indicat că discuțiile se poartă în jurul a două variante, pe care le consideră „legitime și posibile”: un guvern PSD „monocolor”; un guvern minoritar PNL–USR–UDMR, susținut de PSD. Ministrul a mai spus că, în final, acceptarea unui vot în Parlament din partea celeilalte tabere este „inevitabilă” în procesul politic. Ce urmează în negocieri: rolul președintelui și ideea unui acord politic Pîslaru a afirmat că președintele României, Nicușor Dan , „a anunțat foarte clar” că se uită la o soluție minoritară și așteaptă de la partide o propunere. În viziunea sa, următorul pas nu ar fi o negociere directă „în cameră între partide”, ci informarea președintelui că există o soluție pentru fiecare dintre cele două posibilități. El a mai indicat că responsabilitatea ar reveni în mare măsură președintelui să decidă „cine are și legitimitatea morală și profesionalismul” și că ar trebui să se ajungă ulterior la un „acord politic” care să includă o condiționare reciprocă pe o perioadă de timp, inclusiv în raport cu moțiuni potențiale și agenda de guvernare. [...]

Disputa internă din PNL riscă să blocheze deciziile de guvernare , după ce eurodeputatul Rareș Bogdan a atacat public conducerea partidului pentru deschiderea către un guvern „în jurul PSD”, în timp ce, în paralel, partidul nu reușește să finalizeze sancțiunile anunțate împotriva grupului etichetat drept „puciști”, potrivit G4Media . Rareș Bogdan îl acuză pe președintele PNL Ilie Bolojan și pe secretarul general Dan Motreanu de „ipocrizie”, după ce aceștia au transmis, la consultările cu președintele Nicușor Dan , că sunt gata să voteze fie un guvern minoritar în jurul PSD, fie o formulă PNL–USR–UDMR. În mesajele sale, Bogdan îl numește pe Bolojan „mândrul cârmaci” și întreabă retoric cine îi sancționează pe cei care ar vota un guvern format în jurul PSD. Sancțiuni anunțate, dar amânate: statutul PNL nu e încă înregistrat la Tribunal Contextul tensionat vine după episodul în care Rareș Bogdan a fost trecut pe lista „trădătorilor”/„puciștilor” care ar fi conlucrat pentru învestirea lui Adrian Veștea ca premier, „peste capul” lui Ilie Bolojan. Conducerea PNL decisese inițial excluderea lui Rareș Bogdan și a altor 12 lideri de filiale județene (decizie votată la Congres), însă la ședința Biroului Permanent Național de marți măsura s-a schimbat: nu au mai fost excluși, ci doar înlocuiți din funcții. În cazul lui Rareș Bogdan a rămas doar „recomandarea” Congresului de a începe procedura de excludere, „spun sursele G4Media”. Deputatul Ionel Bogdan (din echipa lui Bolojan) a explicat că, deși s-au făcut modificări de statut, „puciștii” nu pot fi dați afară până când noul statut nu este înregistrat la Tribunal, o procedură care „poate dura”. Rareș Bogdan: „Pentru delict de opinie nu pot fi dat afară” Rareș Bogdan afirmă că va continua criticile și susține că nu poate fi exclus „pentru delict de opinie”. El mai spune că liberalii care au statut de demnitar – dând ca exemple și pe Cătălin Predoiu sau Alina Gorghiu – nu pot fi excluși decât prin votul Consiliului Național al PNL, iar votul ar fi secret. În același timp, eurodeputatul condamnă sancțiunile aplicate celor schimbați din funcții pentru că l-au sprijinit pe un coleg liberal în demersul de a obține funcția de premier și atacă ideea sprijinirii unui guvern minoritar PSD, pe care o pune în opoziție cu pozițiile anterioare din partid legate de deficit și „stabilitatea bugetară”. Context: consultări la Cotroceni după eșecul guvernului Veștea Potrivit informațiilor prezentate, după ce guvernul Veștea a picat la vot în Parlament, președintele Nicușor Dan a convocat partidele la consultări. Ilie Bolojan a declarat după discuții că ar fi bine să existe o propunere care să nu repete blocajele recente, iar PNL ar susține fie un guvern minoritar în jurul PSD, fie unul în jurul PNL–USR–UDMR. Pentru PNL, miza imediată rămâne dublă: să-și clarifice rapid linia de vot pentru formarea guvernului și, în paralel, să rezolve disputa internă privind sancțiunile, în condițiile în care procedurile statutare invocate pot întârzia deciziile disciplinare. [...]

Cooptarea lui Robert Sighiartău ca secretar general al PNL poate fi citită ca o mișcare de negociere menită să reducă marja de manevră a președintelui Nicușor Dan , în contextul tensiunilor privind formarea guvernului, potrivit unei analize prezentate de politologul Cristian Pîrvulescu, citat de HotNews . Pîrvulescu a comentat la Euronews (intervenție video: https://www.youtube.com/watch?v=XNcx7TFm6zg ) decizia lui Ilie Bolojan, noul lider al PNL, de a-l coopta în echipa de conducere pe Robert Sighiartău, ales secretar general la congresul de duminică. În interpretarea politologului, mutarea vine pe fondul acuzațiilor lansate la adresa lui Nicușor Dan, inclusiv din partea unor foști susținători, că ar fi „un MAGA deschis” (referire la mișcarea „Make America Great Again” asociată președintelui american Donald Trump). În acest cadru, Pîrvulescu susține că Sighiartău ar împărtăși această orientare ideologică și leagă alegerea sa de o strategie mai amplă a PNL de a-l „contracara” pe președinte „exact pe teritoriul” pe care acesta „s-a consolidat”. Politologul mai afirmă că partidul ar încerca, „poate doar ca negociere”, să limiteze „aria de manevră” a șefului statului. Contextul imediat: blocajul de la formarea guvernului Declarațiile vin după consultările de marți de la Cotroceni cu partidele parlamentare. Ulterior, Nicușor Dan a transmis că „varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar”, bazat pe „un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil” (detalii despre consultări: https://hotnews.ro/anuntul-lui-nicusor-dan-dupa-consultarile-fulger-de-la-cotroceni-varianta-care-pare-sa-se-contureze-si-ce-le-cere-partidelor-sa-faca-2282373 ). În planul recent al desemnărilor, președintele l-a nominalizat pe liberalul Adrian Veștea să formeze Guvernul, însă Cabinetul Veștea a fost respins luni seară de Parlament. Anterior, Nicușor Dan îl propusese pe Eugen Tomac, care și-a depus mandatul pe motiv că nu avea susținerea necesară. „Atac permanent” asupra instituției prezidențiale, în lectura politologului Pîrvulescu afirmă că instituția prezidențială ar fi sub un „atac permanent” și că Nicușor Dan ar fi reacționat „așa cum ar fi făcut orice președinte”, apărând rolul constituțional al funcției. În argumentația sa, președintele nu este „o anexă a primului ministru”, iar Constituția îi oferă libertatea de a face nominalizări și inclusiv posibilitatea de a organiza alegeri anticipate. Totodată, politologul propune o interpretare alternativă a criticilor potrivit cărora președintele nu ar fi consultat PNL înaintea nominalizării lui Veștea: ar fi posibil ca PNL să fi făcut o promisiune pe care nu a respectat-o, inclusiv în privința sprijinului pentru un „guvern tehnic și independent”, sprijin care ar fi fost retras ulterior. În lipsa unor elemente suplimentare în spațiul public, analiza rămâne o interpretare politică a motivațiilor PNL și a dinamicii dintre președinte și partide, dar indică o miză imediată: configurarea unei majorități de sprijin pentru un guvern minoritar și, implicit, repoziționarea PNL în negocierile de la vârful puterii. [...]

România își leagă agenda de apărare de negocierile pentru bugetul UE , iar președintele Nicușor Dan merge joi, 25 iunie, la Summitul Flancului Estic din Gdansk (Polonia) cu un mesaj centrat pe finanțare și coordonare regională, potrivit Mediafax . Reuniunea, aflată la a doua ediție și cunoscută și ca „Formatul Helsinki”, aduce la aceeași masă lideri din state aflate în proximitatea granițelor cu Rusia, cu discuții despre întărirea apărării europene și cooperarea între țările UE pentru răspunsuri mai eficiente la riscurile de securitate, conform Administrației Prezidențiale. Ce urmărește România: mai mulți bani pentru apărare în bugetul UE În cadrul summitului, Nicușor Dan urmează să propună o coordonare între statele participante în negocierile privind viitorul buget multianual al Uniunii Europene, astfel încât să fie alocate mai multe fonduri pentru apărare și securitate. Administrația Prezidențială indică faptul că aceste investiții ar urma să sprijine inclusiv infrastructura cu dublă utilizare (civilă și militară), necesară pentru mobilitatea militară în Europa. Temele de pe agendă: Readiness 2030, industrie de apărare, SAFE Pe agenda discuțiilor sunt menționate: aplicarea Planului „Readiness 2030”; creșterea capacităților de apărare ale Uniunii Europene; sprijinirea industriei europene de apărare. Președintele României va prezenta măsurile luate de România pentru întărirea capacităților de apărare și descurajare și va vorbi despre participarea țării la programul european SAFE și la Proiectele de Interes Comun din domeniul Apărării Europene (EDPCI). Marea Neagră și „Eastern Flank Watch” Șeful statului îi va informa pe liderii europeni despre stadiul Hub-ului de Securitate de la Marea Neagră și despre propunerea României de a include un nou pilon în proiectul „Eastern Flank Watch”. În perspectiva Summitului NATO de la Ankara, România și celelalte state UE de pe Flancul Estic susțin o cooperare mai bună între UE și NATO, alături de consolidarea relației transatlantice, potrivit aceleiași surse. Cine participă și programul zilei Summitul este găzduit de premierul Poloniei, Donald Tusk . La reuniune sunt menționați președintele Lituaniei și prim-miniștrii Suediei, Finlandei, Estoniei și Letoniei. Joi, de la ora 15:00, Nicușor Dan este programat la declarații de presă comune, iar de la ora 16:30 are o întâlnire cu Lech Wałęsa, la Centrul European Solidaritatea din Gdansk. Prima întâlnire a acestui format a avut loc în Finlanda, în decembrie 2025. [...]

Robert Negoiță susține că PSD are un „parteneriat” cu președintele Nicușor Dan , o formulare care alimentează percepția unei înțelegeri politice informale în jurul deciziilor de la vârful puterii, într-un moment în care se discută despre formule de guvernare și majorități, potrivit Mediafax . Declarațiile au fost făcute în emisiunea „Ai aflat! Cu Ionuț Cristache”, unde liderul PSD Sector 3 a fost întrebat dacă apropierea partidului de Nicușor Dan este o greșeală. Negoiță a spus că „între PSD și Nicușor Dan există un parteneriat politic”, iar întrebat de ce folosește această etichetă, a răspuns: „De la mine așa se vede”. Cum definește Negoiță „parteneriatul” Primarul Sectorului 3 a descris relația în termeni de colaborare și înțelegere politică, fără a o prezenta ca pe ceva negativ, dar condiționând-o de respectarea unor „principii minimale”. „Parteneriat, înțelegere. Mergem împreună pe un drum. Așa se citește de la mine. Eu nu comentez că e de rău. Mie mi se pare că în viață ai nevoie de astfel de parteneriate, atâta vreme cât respectă anumite principii măcar minimale.” În același context, Negoiță a afirmat că, dacă PSD „știe să folosească acest parteneriat cu președintele” pentru a-și atinge obiectivele, atunci ar exista un câștig, iar întrebat cine ar beneficia, a răspuns: „Sper că măcar fărâmituri, așa, și poporul român”. De ce contează: semnal politic într-o perioadă fără presiune electorală imediată Negoiță a argumentat și că Nicușor Dan nu ar avea o problemă electorală „imediată”, invocând faptul că „nu sunt alegeri în viitorul apropiat”. În acest cadru, el a sugerat că timpul până la finalul mandatului ar putea schimba percepțiile publice asupra actorilor politici. „Domnul Nicușor avea o problemă dacă erau alegeri mâine. Nu, nu avem alegeri anul ăsta. Mai mult, până atunci are tot timpul din lume. La finalul celor cinci ani vor fi toți demoni, va rămâne singurul înger”, a mai spus Negoiță. [...]

PSD susține că negocierile pentru formarea guvernului sunt blocate de condițiile USR , iar propunerea de „rotativă” ar prelungi criza politică, cu efecte „importante” în plan economic și social, potrivit Mediafax . Într-un comunicat, PSD afirmă că acordul politic cerut de președintele României înaintea desemnării premierului, „agreat de principiu” de partidele parlamentare pro-occidentale din fosta coaliție, este „subminat cu bună știință” de USR. Social-democrații susțin că „pretențiile inacceptabile și inaplicabile” ale USR mențin România în criza politică, cu consecințe economice și sociale. De ce respinge PSD „ rotativa ” propusă de USR PSD argumentează că scenariul în care România ar avea „în primele luni” un guvern minoritar PNL–USR–UDMR, urmat apoi de un guvern monocolor PSD, nu ar asigura stabilitatea și predictibilitatea de care ar fi nevoie. În același mesaj, partidul califică propunerea USR drept o tactică de negociere care ar face imposibil un rezultat: „Pretenția «rotativei» USR este în fapt un tertip meschin prin care schimbă mereu condițiile pentru a face imposibil rezultatul și maschează, de fapt, disperarea de a profita de funcții și de sinecuri la stat. Nimic altceva!” PSD mai afirmă că „eschivele” USR „nu au nicio legătură cu realitatea economică și socială” și nu ar urmări „să rezolve ceva concret, în beneficiul românilor”. Ce spune PSD că urmează și ce cere partidelor Social-democrații susțin că și-au asumat guvernarea și că au dat mandat președintelui partidului să formeze guvernul, în cazul în care va fi nominalizat de președintele României. Totodată, PSD face apel la partide și parlamentari „să nu se joace din motive meschine cu dezvoltarea țării și cu traiul zilnic al românilor”, invocând nevoia unei guvernări „cu puteri depline”. Context: cum justifică USR ideea de rotație În material este redată și poziția USR, printr-o declarație a lui Radu Miruță la Digi24, care descrie „constrângerile” dintre partide și propune o rotație între guverne formate din PNL, USR și UDMR, urmată de un guvern monocolor PSD. [...]