Știri
Știri din categoria Politică

Suspendarea proiectelor PNRR sub pragul de 30% riscă să lase primăriile cu costuri deja făcute și fără finanțare, iar Elena Lasconi spune că decizia Guvernului condus de Ilie Bolojan a produs efecte directe în administrațiile locale, potrivit Mediafax.
Fosta președintă USR și actual primar al municipiului Câmpulung afirmă că Ilie Bolojan „nu a gândit ca un primar” atunci când Executivul a hotărât suspendarea proiectelor finanțate prin PNRR cu un grad de realizare mai mic de 30%. Lasconi susține că măsura a afectat proiecte pentru care administrația locală cheltuise deja bani, în special pe documentații necesare depunerii cererilor.
„Mi s-a părut că nu a gândit ca un primar și am simțit că ne-a făcut foarte mult rău.”
În interviul acordat emisiunii „Ai Aflat! – Cu Ionuț Cristache”, Lasconi a descris consecințele, din perspectiva unei „primării sărace”, care a suportat costuri inițiale pentru a accesa fonduri europene.
Printre proiectele menționate de ea se numără:
„Ceea ce mă privește, faptul că a tăiat «din pix» câteva proiecte din PNRR pentru care m-am luptat. Și să știți că au fost proiecte «primul venit, primul servit» și am cheltuit bani.”
Lasconi leagă decizia privind PNRR și de efecte politice și sociale, susținând că majorările de taxe și impozite au fost percepute de cetățeni mai degrabă ca venind de la primării, nu de la Guvern, ceea ce ar fi lovit direct administrațiile locale.
„Creșterea taxelor și impozitelor nu a fost înțeleasă de români ca venind din partea Guvernului, ci mai degrabă din partea Primăriei și ne-a afectat direct.”
Ea a mai spus că măsuri precum creșterea TVA, taxele pe muncă și scăderile de indemnizații „îi afectează pe oameni”, pe care îi descrie ca fiind „disperați”.
În august 2025, Guvernul Bolojan a decis suspendarea proiectelor PNRR cu grad de realizare sub 30%. Potrivit aceleiași surse, justificarea a fost concentrarea fondurilor către proiecte cu un nivel de implementare mai ridicat, decizie care a generat reacții critice din partea unor autorități locale și județene.
Recomandate

PNL propune un „pact pentru România” până la finalul anului, ca bază pentru un guvern rapid investit și pentru măsuri bugetare și PNRR care să reducă riscul de blocaj politic și financiar , potrivit News , după consultările de la Palatul Cotroceni. Ilie Bolojan a spus că PNL vede drept „formulă realistă” un acord politic semnat de forțele care „înțeleg situația dificilă” a țării, valabil până la sfârșitul anului. Miza, în această logică, este ca Executivul să poată funcționa într-un orizont scurt, fără a fi vulnerabil la crize politice repetate. Ce ar include pactul: buget, deficit și reforme PNRR Bolojan a indicat că documentul ar urma să cuprindă elemente legate de constrângerile bugetare și de agenda de reforme, inclusiv: „păstrarea deficitelor și reducerea lor în continuare”; angajarea răspunderii pe proiectele care sunt reforme în PNRR, imediat după instalarea guvernului; menținerea capacității României de a absorbi fonduri europene sub formă de granturi, pentru a evita pierderea finanțării unor investiții precum autostrăzi, școli și spitale. În plus, liderul PNL a menționat prevederi de „respect între partide” și angajamentul de a nu depune moțiuni de cenzură, în perioada în care subiectele sunt acoperite de pact, astfel încât guvernul să poată lucra și să pregătească „un buget realist” pentru anul viitor. Două variante de guvern și votul PNL la învestire După un acord care „poate fi convenit într-o zi sau două”, PNL vede două ipoteze: un guvern minoritar în jurul PSD; sau un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR. Bolojan a precizat că PNL se angajează să voteze instalarea unui astfel de guvern dacă nu se va opta pentru varianta pe care partidul „și-o asumă”, respectiv guvernul cu „partenerii” săi. Ce urmează în PNL Liderul PNL a anunțat că în cursul după-amiezii partidul va avea un Birou Național pentru a clarifica aceste aspecte și a reiterat nevoia unei propuneri care să evite repetarea blocajelor din „ultima perioadă”. [...]

Elena Lasconi propune o formulă de guvernare care include AUR , alături de PNL și USR, cu PSD în opoziție, ca variantă de ieșire din criza politică, potrivit Mediafax . Miza declarațiilor este una operațională: o majoritate parlamentară care ar putea debloca formarea guvernului, dar care ar schimba semnificativ echilibrul politic prin cooptarea AUR la putere. Declarațiile au fost făcute marți, în emisiunea „Ai aflat! Cu Ionuț Cristache”, unde Lasconi a spus că, dacă ar fi președinte, ar lua în calcul această variantă, deși afirmă că are rezerve față de AUR și îl acuză de populism. „Eu, dacă aș fi președinte, aș lua în calcul și-am spus-o de mult, deși mă doare stomacul când aud de AUR.” „Puneți-i la treabă”: rațiunea invocată pentru aducerea AUR la guvernare Lasconi susține că menținerea AUR în opoziție ar putea alimenta creșterea partidului până la următoarele alegeri parlamentare, motiv pentru care ar prefera „testarea” lui la guvernare. „Dacă îi lași să fie mereu în opoziție, ea o să crească până la următoarele alegeri parlamentare. Așa că eu i-aș pune la treabă și i-aș duce la guvernare.” Ea a afirmat și că, în urma unor evenimente recente (pe care le numește „faza de aseară”), i s-ar fi confirmat că liderul AUR, George Simion, „are o urmă de moralitate”. Formula politică indicată: PSD în opoziție, majoritate cu AUR–PNL–USR Întrebată explicit în ce formulă ar aduce AUR la guvernare, Lasconi a spus că PSD ar trebui lăsat în opoziție și că vede posibilă o majoritate parlamentară formată din AUR, PNL și USR. „Ai avea majoritate în Parlament, dacă ai face un guvern împreună cu PNL și USR.” În același context, Lasconi a declarat că ar urmări reducerea influenței PSD, dacă partidul ar rămâne în afara guvernării. „Eu aș ține PSD în opoziție de data asta și aș face tot ce ar ține de mine ca să îi reduc la nimic pe cei din PSD.” Ce urmează Materialul plasează aceste declarații în contextul consultărilor de la Cotroceni , însă nu indică o decizie concretă rezultată din ele. În lipsa unor pași instituționali anunțați, propunerea rămâne, deocamdată, la nivel de scenariu politic avansat public de Elena Lasconi. [...]

Reluarea turului doi al prezidențialelor din 2024 „nu mai este posibilă legal” , iar mesajul „Turul doi, înapoi” este „o vrăjeală” care prinde la public, a declarat Elena Lasconi , potrivit Mediafax . Fosta președintă a USR a spus că ar fi fost deschisă la o reluare a turului al doilea împotriva lui Călin Georgescu, însă susține că, în acest moment, demersul nu mai poate fi făcut din punct de vedere legal. Declarațiile au fost făcute în emisiunea „Ai Aflat! Cu Ionuț Cristache”, găzduită de Gândul. „Turul doi, înapoi”, între promisiune politică și limită juridică Lasconi a criticat discursul liderilor suveraniști care cer sau promit reluarea turului doi al alegerilor prezidențiale din decembrie 2024, afirmând că ideea este folosită ca instrument de mobilizare, deși nu ar exista pârghii legale pentru aplicarea ei. În același context, ea a pus sub semnul întrebării promisiunile potrivit cărora un viitor președinte ar putea „aduce turul 2 înapoi”, insistând că întrebarea esențială este „cum”, în termeni procedurali și legali. Lasconi: „Ține la cei care nu citesc legislație” În intervenția sa, Lasconi a susținut că retorica „Turul doi, înapoi” prinde la o parte a electoratului care nu are „cultură juridică” și nu urmărește cadrul legal. „Cum este posibil, din punct de vedere legal, dacă există cea mai mică pârghie să se reia turul 2? Asta este o vrăjeală, un bullshit. Dar merge. Ține la popor. Și ține la cei care nu citesc legislație și nu știu toate pârghiile.” Ea a adăugat că, dacă ar fi existat astfel de pârghii, le-ar fi folosit, invocând faptul că a ajuns în turul al doilea. Ce alternativă indică: alegeri, nu „reluarea turului doi” Lasconi a făcut distincția între reluarea turului doi și organizarea unor alegeri, afirmând că „alegeri” ar fi „altă treabă”, dar că „turul 2 înapoi nu mai există”. În același pasaj, ea a menționat și o posibilă invalidare a lui Călin Georgescu, legată de modul în care și-ar fi făcut campania, potrivit declarațiilor sale. [...]

AUR condiționează votul pentru viitorul guvern de un premier propus de partid , ridicând miza negocierilor de la Cotroceni și complicând formarea unei majorități parlamentare, potrivit News . După consultările cu președintele Nicușor Dan , George Simion a spus că „fără AUR nu se poate” rezolva criza guvernamentală și a avertizat că, dacă șeful statului „va continua să încalce voința românilor”, „se ajunge la suspendare”. Liderul AUR a afirmat că formațiunea a venit la discuții cu „o propunere de program de ieșire din criză” și cu „o propunere de premier AUR”, invocând rezultatul alegerilor din 1 decembrie 2024, când AUR ar fi devenit „al doilea partid al țării”, iar PSD „cel mai votat partid”. Simion a susținut că a fost „o lună pierdută” și a pus responsabilitatea pe președinte, acuzându-l că ar fi făcut desemnări care „nu reflectă votul”. Condiții pentru sprijin parlamentar și scenarii de blocaj Simion a formulat explicit condiția de vot în Parlament: AUR ar putea vota „numai un premier propus de AUR”; și „un guvern în care să facă parte”. În același timp, a indicat că „toate cărțile sunt pe masă”, enumerând ca opțiuni de la formarea unui guvern până la moțiuni de cenzură, alegeri anticipate și suspendarea și demiterea președintelui. Presiune pe Ilie Bolojan și acuzații privind costul crizei În declarațiile de la Cotroceni, Simion a cerut ca Ilie Bolojan „să părăsească scaunul din Palatul Victoria”, afirmând că au trecut „45 de zile” și că este „un guvern demis”. El a spus că Nicușor Dan și Ilie Bolojan trebuie să decidă „dacă se împacă sau nu”, deoarece „românii suportă costul” crizei, pe care a numit-o „telenovelă politică”. Totodată, liderul AUR a afirmat că Guvernul Bolojan ar fi dus țara într-un „impas economic fără precedent”, fără a oferi în declarațiile citate date sau indicatori care să susțină această evaluare. Mesaj către PSD și poziționare externă Întrebat despre declarația președintelui PSD, Sorin Grindeanu, care a respins ideea unui guvern cu AUR, Simion a făcut „apel la calm” și a susținut că AUR este „parte a soluției”. El a mai spus că una dintre concluziile consultărilor ar fi că AUR „nu este un partid anti-occidental”, prezentând formațiunea drept susținătoare a „parteneriatului transatlantic” și a „valorilor democratice”. În lipsa unei acceptări a condițiilor AUR, Simion a indicat drept alternativă „întoarcerea la voința poporului”, fără a detalia în ce formă ar urma să se materializeze această opțiune. [...]

PSD spune că e gata să preia guvernarea, inclusiv premierul, pe fondul presiunilor PNRR și al angajamentelor externe , potrivit News , după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan. Mesajul central al PSD este că „orice zi pierdută” fără un executiv funcțional produce costuri pentru economie și pentru implementarea programelor asumate. Sorin Grindeanu a invocat explicit nevoia de rapiditate în formarea guvernului, legând-o de „angajamente internaționale”, de PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență) și de SAFE , precum și de situația economică. Liderul PSD a spus că partidul a transmis președintelui că este pregătit să își asume guvernarea și că își dorește ca noul cabinet să intre „cât mai rapid” în funcție. „România are nevoie de un guvern, rapid. E vorba de angajamente internaţionale, e vorba de PNRR, este vorba de SAFE, este vorba de economie.” Ce înseamnă politic și operațional poziția PSD În declarațiile de la Cotroceni, PSD își poziționează disponibilitatea de a conduce guvernul ca parte a unei soluții de stabilizare, cu accent pe continuitatea deciziilor care țin de finanțări și obligații externe. Grindeanu a susținut că întârzierea are efecte negative directe „în viața românilor” și a cerut ca „jocurile politice” legate de menținerea unor persoane în funcții să se încheie. În același timp, PSD a fixat o linie roșie de negociere: partidul nu susține un guvern cu AUR. „Cu AUR, nu, ca să fiu clar.” Ce urmează PSD așteaptă finalul consultărilor de la Cotroceni și spune că vizează o formulă care să ajungă rapid la vot în Parlament. În lipsa altor detalii în informațiile transmise, nu este clar ce majoritate sau ce structură de guvern este avută în vedere și nici un calendar concret pentru desemnarea premierului și instalarea cabinetului. [...]

După respingerea Guvernului Veștea , PNL cere rapid un executiv cu puteri depline , iar Ilie Bolojan spune că partidul susține varianta unui guvern minoritar sprijinit de un „pact național” pe următoarele șase luni, potrivit Antena 3 . Mesajul vine în contextul blocajului politic creat după eșecul votului de învestitură din Parlament. Bolojan, președinte al PNL și premier interimar, afirmă că România are nevoie „urgent” de un guvern „cu puteri depline”, construit pe „transparență, reguli clare și respect pentru principiile democratice”. În același mesaj, el critică „jocurile de culise” și „trădările”, susținând că „ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista”. Ce propune PNL pentru deblocarea situației Potrivit lui Bolojan, PNL își menține propunerea de învestire a unui guvern minoritar, care să funcționeze pe baza unui „pact național” ce ar stabili prioritățile României pentru următoarele șase luni. În acest cadru, liderul liberal spune că partidul este dispus să participe la o soluție, dar „corectă, asumată, transparentă” și „construită în interesul real al României”. Contextul parlamentar: Guvernul Veștea a căzut la vot Guvernul Veștea a fost respins luni de Parlament, cu 189 de voturi „pentru” și 23 „împotrivă”, conform informațiilor din articol. În material este menționată și relatarea Agerpres , care redă același mesaj transmis de Ilie Bolojan după vot. [...]