Știri
Știri din categoria Diverse

Valul de caniculă anunțat de ANM poate împinge „temperatura resimțită” spre 45°C, cu efecte directe asupra activității economice și a funcționării serviciilor publice, iar după răcire există risc de episoade de instabilitate severă (vijelii, grindină, ploi torențiale), potrivit HotNews, care citează declarațiile șefei ANM, Elena Mateescu.
Administrația Națională de Meteorologie a emis cod roșu de temperaturi extreme, nopți tropicale și disconfort termic deosebit de accentuat, începând de duminică, ora 10. De luni, avertizarea se extinde în aproape toată țara, cu excepția a șase județe – Buzău, Brăila, Ialomița, Călărași, Constanța și Tulcea – care vor rămâne sub cod portocaliu. Detalii despre avertizare sunt în materialul HotNews dedicat codului roșu.
Într-o intervenție la Antena 3, Elena Mateescu a descris episodul drept „deosebit de sever” și a spus că temperaturile estimate ar putea fi comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie în mai multe zone.
„Temperaturi maxime între 35 până la 41 de grade la umbră, nopți tropicale, valori ale minimelor între 17-25 de grade și, nu în ultimul rând, indice de disconfort termic accentuat peste 80 de unități, și este posibil să ne apropiem de 45 de grade la nivelul temperaturilor resimțite.”
Șefa ANM a avertizat că, odată cu scăderea temperaturilor, poate crește instabilitatea atmosferică, posibil chiar din seara zilei de marți, mai ales în zonele de deal și de munte.
Potrivit explicațiilor sale, tranziția de la o masă de aer foarte cald la una mai rece – în condițiile în care temperaturile ar urma să scadă cu peste 10–15°C – poate favoriza fenomene meteo extreme, inclusiv:
Recomandate

Bucureștiul intră sub Cod roșu de căldură extremă între 29 iunie și 1 iulie, cu maxime de până la 39°C , după ce trece succesiv prin Cod galben și Cod portocaliu, potrivit Economica . Escaladarea avertizărilor indică un risc crescut de disconfort termic sever, relevant inclusiv pentru activitatea economică și operațională din Capitală. În intervalul 27 iunie, ora 10:00 – 28 iunie, ora 10:00 , meteorologii estimează disconfort termic accentuat, cu indicele temperatură-umezeală (ITU) peste pragul critic de 80 de unități . Temperatura maximă va fi de 32–34°C , iar minima de 18–20°C , „cu o noapte tropicală”. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul slab și moderat. Pentru 28 iunie, ora 10:00 – 29 iunie, ora 10:00 , valul de căldură „va persista și se va intensifica”, cu ITU tot peste 80 . Maxima este indicată „în jurul valorii de 36°C ”, iar minima între 19 și 21°C , cu noapte tropicală. Intervalul de vârf: 29 iunie – 1 iulie, Cod roșu De luni dimineața până miercuri (1 iulie), la ora 10:00 , căldura „va continua să se intensifice”, iar disconfortul termic va fi „deosebit de accentuat”. Prognoza menționează temperaturi maxime de până la 39°C și minime de 20–23°C , pe fondul unui cer mai mult senin și al unui vânt slab până la moderat. Succesiunea avertizărilor pentru București Conform informării, Municipiul București este vizat de: Cod galben : 27 iunie, ora 10:00 – 28 iunie, ora 10:00 Cod portocaliu : 28 iunie, ora 10:00 – 29 iunie, ora 10:00 Cod roșu : 29 iunie, ora 10:00 – 1 iulie, ora 10:00 [...]

Codul roșu de caniculă se extinde de luni în aproape toată țara , iar o schimbare de regim meteo care să reducă presiunea asupra activității economice și a infrastructurii este așteptată abia de la începutul lui iulie, când ar urma să apară și primele ploi, potrivit Digi24 , care citează declarațiile meteorologului ANM Oana Catrina . România traversează unul dintre cele mai intense episoade de caniculă din această vară, cu temperaturi care pot ajunge până la 41°C. Duminică, Crișana, Maramureșul, Transilvania și nordul Moldovei se află sub cod roșu pentru temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat. Extinderea codului roșu: maxime de până la 41°C Potrivit ANM, în zonele aflate duminică sub cod roșu sunt prognozate maxime de 35–38°C, cu valori care pot urca spre 39–40°C în Maramureș, Crișana și nord-vestul Transilvaniei, aproape de recordurile absolute ale lunii iunie. De luni, avertizarea cod roșu se extinde și va acoperi cea mai mare parte a țării, cu maxime între 35 și 41°C. Cele mai ridicate temperaturi sunt așteptate în Banat și Crișana. Dobrogea și jumătatea estică a Munteniei rămân sub cod portocaliu, cu temperaturi între 32 și 38°C. Meteorologul ANM a atras atenția că temperatura resimțită va depăși semnificativ valorile măsurate oficial. Când apar ploile și când se răcorește ANM estimează că, cel puțin până marți, nu sunt șanse pentru ploi de scurtă durată în România. Primele manifestări de instabilitate atmosferică sunt așteptate marți în zonele montane și deluroase, iar de miercuri ar urma să se extindă în mare parte din țară. Răcirea mai consistentă este prognozată începând cu 2 iulie, când, pe lângă scăderea temperaturilor, sunt așteptate și episoade de instabilitate atmosferică (ploi și fenomene asociate). [...]

Ministerul Sănătății cere activarea de urgență a planurilor pentru caniculă , pe fondul extinderii avertizărilor meteo de Cod roșu, care vor acoperi de luni aproape toată țara, potrivit Digi24 . Miza imediată este una operațională: creșterea capacității de răspuns a serviciilor medicale în zilele cu temperaturi extreme. În contextul avertizării Cod roșu valabile duminică și luni pentru 16 județe, ministerul solicită măsuri concrete atât la nivelul ambulanțelor, cât și al direcțiilor de sănătate publică, pentru a limita riscurile medicale asociate temperaturilor ridicate. Ce măsuri sunt cerute în sistemul medical Conform solicitării Ministerului Sănătății, trebuie activate planuri de intervenție care vizează: Serviciile de ambulanță : alertarea echipajelor și suplimentarea lor acolo unde numărul solicitărilor este în creștere; Direcțiile de sănătate publică : verificarea condițiilor de asigurare a asistenței medicale în unitățile sanitare, inclusiv stocurile de medicamente de urgență (în special pentru afecțiuni determinate sau agravate de caniculă) și resursa umană. Ministerul transmite și recomandări pentru populație: „Ascultați sfaturile medicilor și evitați expunerea prelungită la soare, deshidratarea și activitățile în exterior care necesită un consum mare de energie.” Context meteo: temperaturi până la 41°C și nopți tropicale Administrația Națională de Meteorologie a extins avertizarea Cod roșu, iar de luni aceasta ar urma să vizeze aproape toată țara. Potrivit informațiilor prezentate, temperaturile vor ajunge până la 41°C , cu „disconfort termic deosebit de accentuat” și nopți tropicale , cu minime de până la 25°C. Directorul ANM, Elena Mateescu, a declarat la Digi24 că valorile prognozate se apropie de recordurile absolute ale lunii iunie și a indicat că zonele vizate în mod deosebit includ Crișana, Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei, unde maximele se pot apropia de 39–40°C. În același timp, indicele temperatură-umezeală poate depăși pragul critic de 80 de unități. Valul de căldură se intensifică treptat și, potrivit prognozei citate, ar urma să atingă punctul maxim la începutul săptămânii viitoare, când aproape întreaga țară va fi sub avertizări de caniculă severă. [...]

Amenințările unui oficial rus la adresa Finlandei vin pe fondul întăririi cooperării militare cu NATO , într-un nou episod de escaladare verbală care amplifică riscurile de securitate în regiunea nordică și presiunea asupra frontierelor Alianței, potrivit Digi24 . Alexei Juravliov , prim-vicepreședinte al Comitetului de Apărare al Dumei de Stat a Rusiei, a acuzat Finlanda că „se transformă treptat într-o a doua Ucraină” și a susținut că Moscova ar avea capacitatea militară de a „arunca în aer jumătate din Finlanda”. Declarațiile au fost făcute pentru publicația rusă pro-Kremlin Gazeta.Ru, iar relatarea este preluată de Kyiv Independent, conform articolului. Ce a declanșat reacția: proiectul MLRS din Tampere Amenințările au venit la o zi după ce Finlanda a anunțat planuri de asociere cu compania americană Lockheed Martin pentru a construi, la Tampere, primul centru de mentenanță din Europa pentru sisteme de rachete cu lansare multiplă (MLRS). În acest context, Juravliov a acuzat conducerea finlandeză că „duce țara într-o prăpastie” și a vorbit despre „escaladare” și „provocări” la adresa Rusiei. „Ei continuă escaladarea, încercând în toate modurile posibile să înfurie Rusia. Noi, desigur, nu vom ceda provocărilor, dar ne vom consolida apărarea pe această secțiune foarte importantă a frontierei. Chiar și acum, vă asigur, avem suficient echipament militar concentrat acolo pentru a arunca în aer jumătate din Finlanda.” Miza de securitate: granița de 1.300 km și postura de apărare Finlanda are o graniță de 1.300 de kilometri cu Rusia și, după invazia la scară largă a Ucrainei din 2022, a renunțat la politica de neutralitate și a aderat la NATO în 2023. În articol se arată că președintele rus Vladimir Putin a avertizat atunci că Helsinki va avea acum „probleme”. De atunci, Finlanda și-a intensificat postura de apărare, pe fondul acuzațiilor că Rusia ar orchestra operațiuni hibride și și-ar extinde infrastructura militară de-a lungul frontierei. Granița Finlandei cu Rusia este închisă din 2023, potrivit aceleiași surse. Schimbare de reglementare: ridicarea interdicției privind armele nucleare Un alt element cu impact este decizia recentă a Finlandei de a vota ridicarea interdicției de lungă durată asupra armelor nucleare, astfel încât țara să poată primi, transporta și facilita circulația armelor nucleare pe teritoriul său, ca parte a apărării aliate. Măsura urmează să intre în vigoare la 1 iulie. În material se menționează și concluzia unei anchete din 26 iunie, potrivit căreia Rusia își consolidează semnificativ prezența militară la granița NATO, inclusiv în apropierea Finlandei, Norvegiei și a statelor baltice, în pregătirea unui potențial război cu Alianța. Juravliov este descris ca fiind cunoscut pentru opinii agresive și pentru amenințări anterioare la adresa Finlandei, inclusiv cu „anihilarea”. [...]

AUR își proiectează intrarea la guvernare după 2028 cu un program de dereglementare și taxe mai mici , într-un context în care partidul spune că până atunci România nu va putea avea o majoritate stabilă, potrivit Digi24 . Declarațiile îi aparțin lui Petrișor Peiu , liderul senatorilor AUR, care afirmă că formațiunea are „peste 90%” șanse să fie „principalul partid de la guvernare” după alegerile parlamentare din 2028 și să dea premierul. Peiu susține că, până la scrutinul din 2028, „nu se va putea” construi în România o majoritate stabilă. În aceeași intervenție, el a legat perspectiva AUR de preluarea conducerii guvernului, cu un premier desemnat din interiorul partidului. Ce ar însemna, în termeni economici, agenda invocată de AUR Între măsurile pe care Peiu spune că AUR le-ar implementa dacă ajunge la guvernare se află politici economice „bazate pe simplificare, dereglementare și o taxare redusă”. În termeni practici, o astfel de direcție ar putea însemna schimbări în reguli și proceduri pentru companii și o presiune pentru reducerea poverii fiscale, însă articolul nu oferă detalii despre instrumente concrete, calendar sau impact bugetar. În relația cu Uniunea Europeană, Peiu afirmă că AUR „nu are nicio problemă” cu UE, dar contestă unele priorități ale Comisiei Europene conduse de Ursula von der Leyen, în special politicile din „Green Deal” (pachetul de politici europene pentru reducerea emisiilor și tranziția energetică). El indică drept exemplu deciziile României de închidere a capacităților pe cărbune și spune că acestea au fost „recompensate” prin bani din Fondul de modernizare, dar acuză guvernele din ultimii cinci ani că sunt „incapabile” să cheltuie „două miliarde de euro” pe proiectele convenite. Tot pe zona de politici europene, Peiu spune că AUR ar vrea o schimbare de abordare a Politicii Agricole Comune, în sensul alocării unor sume „mult mai mari” către politici naționale în agricultură, „în defavoarea subvenției unice pe hectar”. Cine ar putea fi premier, în scenariul descris Întrebat despre variantele de premier, Peiu spune că prima opțiune este președintele partidului, George Simion , argumentând că liderul formațiunii ar trebui să reprezinte partidul „în funcțiile de top”. El adaugă că, dacă Simion își trasează o „traiectorie” spre Președinție, atunci discuția despre premier se poate schimba. În privința lui Călin Georgescu, Peiu afirmă că fostul candidat la prezidențiale este „o posibilitate de luat în calcul”, pe motiv că este „foarte votat și popular”. În același timp, precizează că Georgescu nu este membru AUR și că influența lui publică poate ajuta partidul dacă se exprimă în favoarea lui, dar „poate să facă însă și invers”. De ce contează pentru mediul economic Mesajul central cu relevanță economică este că AUR își leagă explicit un posibil mandat de guvernare de trei direcții: dereglementare, taxare redusă și renegocierea unor priorități europene (Green Deal și agricultura). Pentru companii, aceste teme sunt sensibile prin efectele potențiale asupra costurilor de conformare, fiscalității și predictibilității cadrului de reglementare, însă, în acest stadiu, declarațiile rămân la nivel de intenții și poziționare politică, fără un pachet de măsuri detaliat. [...]

Remiza 0–0 dintre Columbia și Portugalia a închis grupa K cu ambele echipe calificate în 16-imi , un rezultat care fixează ierarhia finală și, implicit, traseul din fazele eliminatorii ale CM 2026 , potrivit Digi24 . Meciul s-a jucat sâmbătă dimineață, în ultima etapă a grupei K, și s-a încheiat fără goluri. Clasamentul final al grupei K și miza imediată Columbia a terminat pe primul loc, cu 7 puncte, după victoriile cu RD Congo (1–0) și Uzbekistan (3–1), notează News.ro. Portugalia a încheiat grupa pe locul al doilea, cu 5 puncte, după remiza cu RD Congo (1–1) și victoria cu Uzbekistan (5–0). În urma acestor rezultate, ambele echipe s-au calificat în 16-imi , iar pozițiile din grupă stabilesc ordinea intrării în faza eliminatorie. [...]