Diverse28 iun. 2026
ANM avertizează asupra unui val de caniculă „deosebit de sever” - temperaturi resimțite aproape de 45°C și risc de vijelii după răcire
Valul de caniculă anunțat de ANM poate împinge „temperatura resimțită” spre 45°C, cu efecte directe asupra activității economice și a funcționării serviciilor publice , iar după răcire există risc de episoade de instabilitate severă (vijelii, grindină, ploi torențiale), potrivit HotNews , care citează declarațiile șefei ANM, Elena Mateescu . Administrația Națională de Meteorologie a emis cod roșu de temperaturi extreme , nopți tropicale și disconfort termic deosebit de accentuat, începând de duminică, ora 10. De luni, avertizarea se extinde în aproape toată țara, cu excepția a șase județe – Buzău, Brăila, Ialomița, Călărași, Constanța și Tulcea – care vor rămâne sub cod portocaliu. Detalii despre avertizare sunt în materialul HotNews dedicat codului roșu . Într-o intervenție la Antena 3 , Elena Mateescu a descris episodul drept „deosebit de sever” și a spus că temperaturile estimate ar putea fi comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie în mai multe zone. „Temperaturi maxime între 35 până la 41 de grade la umbră, nopți tropicale, valori ale minimelor între 17-25 de grade și, nu în ultimul rând, indice de disconfort termic accentuat peste 80 de unități, și este posibil să ne apropiem de 45 de grade la nivelul temperaturilor resimțite.” Ce urmează după caniculă: risc de instabilitate severă Șefa ANM a avertizat că, odată cu scăderea temperaturilor, poate crește instabilitatea atmosferică, posibil chiar din seara zilei de marți, mai ales în zonele de deal și de munte. Potrivit explicațiilor sale, tranziția de la o masă de aer foarte cald la una mai rece – în condițiile în care temperaturile ar urma să scadă cu peste 10–15°C – poate favoriza fenomene meteo extreme, inclusiv: vijelii; căderi de grindină; cantități mari de precipitații în intervale scurte, cu potențial de a genera probleme hidrologice. [...]