Știri
Știri din categoria Tehnologie

RedMagic încearcă să valideze „tabletă de gaming” cu cifre de FPS susținute pe sesiuni lungi, înaintea lansării din China programate pe 30 iunie 2026, potrivit Notebookcheck. Compania a publicat rezultate de performanță în jocuri pentru viitoarea RedMagic Tablet 5 Pro, mizând pe un mesaj operațional: stabilitate la rulare pe teste de 60 de minute și un pachet hardware orientat explicit spre gaming.
RedMagic susține că tableta poate menține, în medie:
Într-un al treilea test, descris doar ca un joc „open-world” de mari dimensiuni, RedMagic afirmă că tableta a rulat la 60 FPS în medie, cu „1% low” de 59 FPS, tot pe o sesiune de 60 de minute.
Publicația notează însă că toate aceste cifre provin de la producător și „ar trebui privite cu prudență”, în lipsa unor teste independente.
Mesajul implicit al RedMagic este că nu urmărește doar vârfuri de performanță pe termen scurt, ci menținerea FPS-ului în timp, ceea ce, în practică, depinde de limitarea încălzirii și de controlul consumului.
În acest context, compania confirmă câteva elemente tehnice care susțin poziționarea de „gaming”:
RedMagic Tablet 5 Pro ar urma să vină cu un emulator de jocuri PC preinstalat, cu suport pentru jocuri din Steam și cu un „mod desktop”, similar cu ce a oferit compania pe generația anterioară (RedMagic Astra).
Lansarea este anunțată pentru China, pe 30 iunie 2026, iar tableta este „așteptată” să ajungă și pe piețele globale la scurt timp după debutul local. RedMagic ar urma să comunice detalii suplimentare în zilele următoare.
Recomandate

RedMagic 12 Pro+ mizează pe un avantaj operațional în gaming, cu ecran complet de 185Hz și cip dedicat de control al afișajului , potrivit IT之家 . Producătorul susține că este vorba despre primul „ecran complet” (fără perforație) de 185Hz din industrie, susținut de un cip de control al afișajului cu rată de reîmprospătare de 185Hz. Telefonul ar urma să folosească „a noua generație” de tehnologie RedMagic pentru cameră sub ecran, pentru a livra un design „fără găuri” (full screen). Compania afirmă că soluția aduce o transparență mai bună, rată de reîmprospătare mai mare și rame mai înguste. Ce aduce concret pentru utilizarea în jocuri Conform informațiilor comunicate de RedMagic și preluate de publicație, RedMagic 12 Pro+: integrează un cip de control al afișajului pentru 185Hz , prezentat ca premieră în industrie; folosește materialul luminos X11 pentru zona camerei sub ecran , descris tot ca o premieră în industrie; promite suport nativ pentru „peste 35” de jocuri populare la 185Hz, cu posibilitatea de a rula jocuri mainstream la „cadre maxime” pe mai multe setări. Design: rame mai înguste RedMagic indică și o reducere a ramei ecranului la 0,96 mm , un detaliu care țintește atât estetica, cât și maximizarea suprafeței utile de afișare. În acest stadiu, informațiile sunt prezentate ca parte dintr-o campanie de „încălzire” înainte de lansare, iar detalii precum data disponibilității sau prețul nu apar în materialul citat. [...]

Honor ridică miza pe autonomie și răcire activă pe segmentul de telefoane „de performanță”, iar Win RT 2 ar urma să vină cu o baterie de 12.070 mAh și ventilator integrat, potrivit Gizmochina , care citează o informație publicată pe Weibo de tipsterul Digital Chat Station . Telefonul este programat să fie prezentat pe 21 octombrie, în China, iar înainte de lansare Win 2, Win RT 2 și Win Turbo 2 au apărut listate în magazinul online Honor din China, cu imagini oficiale și opțiuni de configurare. Ce contează: baterie foarte mare și răcire activă într-un telefon mainstream Punctul central al scurgerii de informații este bateria de 12.070 mAh, despre care publicația notează că ar fi cea mai mare întâlnită până acum pe un smartphone de la un brand „mainstream”. În combinație cu un ventilator de răcire integrat, direcția este una clară: autonomie extinsă și menținerea performanței în sarcini susținute (de exemplu, jocuri sau utilizare intensă), unde limitarea termică poate reduce viteza procesorului. Specificații vehiculate pentru Honor Win RT 2 Conform postării de pe Weibo atribuite lui Digital Chat Station, Honor Win RT 2 ar urma să includă: ecran AMOLED 2K cu rată de reîmprospătare de 185 Hz și margini foarte subțiri; chipset Snapdragon 8 Elite Gen 5; ventilator de răcire integrat; difuzoare duale „1216” simetrice; baterie de 12.070 mAh. În plus, pe baza certificării 3C a dispozitivului, Win RT 2 „ar putea” suporta încărcare rapidă la 90 W (informație prezentată ca posibilă, nu confirmată oficial). Configurații și ce se știe despre celelalte modele din serie Win RT 2 este listat în mai multe variante de memorie: 12 GB + 256 GB 16 GB + 256 GB 12 GB + 512 GB 16 GB + 512 GB Win Turbo 2 ar urma să fie vândut în aceleași configurații, plus o variantă de bază 8 GB + 256 GB. Pentru Win Turbo 2 nu sunt oferite specificații clare; există doar „rapoarte vagi” că ar putea avea tot o baterie de 12.070 mAh, iar publicația menționează și posibilitatea unui chipset Dimensity (familie de procesoare MediaTek), fără detalii suplimentare. Pentru Honor Win 2, așteptările menționate includ același ecran 2K la 185 Hz ca pe Win RT 2, cu diagonala posibilă de 6,89 inci pentru ambele modele, plus un chipset Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 și o baterie de 10.000 mAh cu încărcare la 100 W. Win 2 ar urma să aibă și o opțiune suplimentară 16 GB + 1 TB. Ce urmează Detaliile rămân, deocamdată, la nivel de listări și informații din surse neoficiale, iar confirmarea finală ar trebui să vină la lansarea din 21 octombrie, în China. Pentru piață, miza este dacă Honor poate transforma „autonomia foarte mare + răcire activă” într-un diferențiator real într-o categorie în care performanța susținută și încărcarea rapidă au devenit criterii de cumpărare. [...]

OnePlus 16 mizează agresiv pe gaming, cu ecran la 165Hz „global” și optimizări pentru 185 FPS , într-un pachet care include și o baterie de 9.000 mAh – o combinație care poate ridica așteptările utilizatorilor pentru autonomia și performanța susținută în jocuri, potrivit Gizmochina . Telefonul a fost lansat în China și intră la vânzare de pe 13 octombrie. Accent pe performanță în jocuri: cipuri dedicate și suport pentru 185 FPS Pe lângă platforma Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 , OnePlus 16 include mai multe cipuri orientate spre gaming: un cip de afișaj P4, un cip G3 eSports și un cip T3 pentru touch. Producătorul susține că G3 reduce latența (întârzierea răspunsului în rețea), iar P4 permite gameplay la 185 FPS. Suportul nativ pentru 185Hz este disponibil, conform sursei, în șase jocuri și ar urma să se extindă la încă 17 titluri prin actualizări programate. OnePlus mai menționează și un giroscop îmbunătățit, pentru mișcări mai precise în jocuri. Ecran BOE personalizat: 165Hz ca limită „sustenabilă” la nivel global Telefonul folosește un panou BOE X4 personalizat, de 6,78 inci, cu acoperire 100% DCI-P3 și densitate de 450 ppi. Ecranul poate urca până la 185Hz, însă un oficial al companiei spune că 165Hz este, în prezent, cea mai mare rată de refresh „globală” sustenabilă cu tehnologia actuală. La capitolul luminozitate, ecranul ajunge la un vârf global de 2.000 niți și poate coborî până la un nit pentru utilizare în medii întunecate. Autonomie și încărcare: baterie de 9.000 mAh și opțiuni multiple OnePlus 16 vine cu baterie de 9.000 mAh și: încărcare pe fir 100W SuperVOOC; încărcare wireless 50W; încărcare inversă pe fir 27W pentru accesorii; „bypass charging” (alimentare directă, ocolind bateria) pentru a reduce încălzirea în timpul sesiunilor de gaming. Camere și variante de culoare Pe foto, configurația include: senzor principal 200 MP (ISOCELL HPE, 1/1.4 inch); cameră selfie 50 MP; ultra-wide 50 MP; teleobiectiv periscopic 50 MP 3x, cu zoom 6x „lossless” (fără pierderi, conform afirmației din sursă). Telefonul este disponibil în trei culori: Tomorrow Starlight (varianta cu matrice LED), Martian Red și Dark Forest. Prețuri în China și disponibilitate OnePlus 16 intră la vânzare în China din 13 octombrie, la următoarele prețuri: 12GB + 256GB: 5.999 yuani (aprox. 896 dolari, ~4.100 lei) 12GB + 512GB: 6.799 yuani (aprox. 1.016 dolari, ~4.700 lei) 16GB + 512GB: 7.499 yuani (aprox. 1.120 dolari, ~5.200 lei) 16GB + 1TB: 8.499 yuani (aprox. 1.270 dolari, ~5.900 lei) Publicația nu oferă detalii despre lansarea internațională; rămâne de văzut dacă și când aceste specificații (în special 165Hz „global” și suportul pentru 185 FPS) vor ajunge și pe alte piețe. [...]

OnePlus își retrage practic flagship-ul din Europa , iar OnePlus 16 – lansat oficial doar în China – confirmă schimbarea de strategie, cu efect direct asupra disponibilității și suportului oficial pentru utilizatorii europeni, potrivit Mobilissimo . Modelul devine primul vârf de gamă OnePlus destinat exclusiv pieței chineze, în contextul în care, conform publicației, telefoanele OPPO, realme și OnePlus ar urma să ruleze exclusiv ColorOS, iar OnePlus nu mai ajunge „oficial” în Europa. Pentru piața locală, implicația este că achiziția (dacă se face prin import) ar putea veni fără canale oficiale de vânzare, service și lansare globală. Ce aduce OnePlus 16 (pe scurt, dincolo de lipsa lansării europene) La nivel de hardware, OnePlus 16 mizează pe specificații de top, cu accent pe performanță și autonomie: Ecran LTPO OLED de 6,78 inci, rezoluție 2772 × 1272 pixeli, 165 Hz în utilizare obișnuită și până la 185 Hz în jocuri compatibile; margini de 1,15 mm și cititor de amprente ultrasonic în ecran Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 Configurații cu 12 GB sau 16 GB RAM și stocare între 256 GB și 1 TB Baterie de 9.000 mAh, încărcare la 100 W pe fir și 50 W wireless Sistem de operare: ColorOS 17 Pe partea foto, telefonul are o cameră principală de 200 MP (senzor 1/1,4 inch), plus o cameră telephoto de 50 MP cu zoom optic 3x și o ultrawide de 50 MP. Camera frontală este tot de 50 MP. Prețuri în China și calendarul de vânzări În China, varianta de bază (12 GB RAM și 256 GB stocare) costă 5.999 yuani (aprox. 896 dolari, adică aprox. 4.100 lei), iar versiunea de top (16 GB RAM și 1 TB) ajunge la 8.499 yuani (aprox. 1.270 dolari, adică aprox. 5.800 lei). Vânzările încep pe 31 octombrie, conform informațiilor publicate. Ce ar putea însemna pentru Europa Deși OnePlus 16 nu are în plan o lansare globală, Mobilissimo notează că OnePlus este „strâns integrat” în ecosistemul OPPO, astfel că unele tehnologii (baterie, ecran, soluții foto) ar putea apărea ulterior pe flagship-uri OPPO disponibile în Europa. În lipsa unor detalii suplimentare, rămâne de văzut dacă această „migrare” de tehnologie va compensa pentru utilizatorii europeni dispariția unei lansări OnePlus oficiale. [...]

Apple își extinde ecosistemul de casă inteligentă spre securitate și controlul locuinței , mizând pe configurare „dintr-o atingere” și administrare nativă în aplicația Home, potrivit Mobilissimo . Noua gamă Apple Home Collection este dezvoltată împreună cu LG Electronics și Schneider Electric și include camere de supraveghere, încuietori inteligente și termostate. Miza operațională este simplificarea instalării și a utilizării: configurarea se face cu iPhone-ul, fără aplicații terțe sau conturi separate, iar gestionarea rămâne în Apple Home. Produsele sunt interconectate prin protocolul Thread (un standard de rețea pentru dispozitive inteligente, gândit pentru stabilitate), iar scenariile de automatizare pot fi rulate prin Siri. Securitate: camere 2.5K, procesare locală și iCloud+ criptat Componenta de supraveghere include patru camere dezvoltate de LG Electronics, cu înregistrare la rezoluție 2.5K și recunoaștere pentru persoane, fețe familiare, animale, vehicule și pachete. În gamă intră: sonerie video cu două camere (pentru vizitatori și colete); cameră cu proiectoare adaptive; cameră de exterior; cameră de interior cu accent pe intimitate, care își înclină automat obiectivul în jos când primul membru al familiei ajunge acasă. Clipurile sunt procesate local sau prin Private Cloud Compute și sunt stocate criptat end-to-end în iCloud+, conform aceleiași surse. Acces în locuință: încuietoare UWB, funcționare locală și integrare cu soneria Pentru controlul accesului, LG a dezvoltat Smart Deadbolt Lock, o încuietoare inteligentă bazată pe Ultra Wideband (UWB), care detectează apropierea utilizatorului cu iPhone sau Apple Watch compatibil și poate descuia automat ușa. Dispozitivul este compatibil cu Matter (standard de interoperabilitate pentru casă inteligentă) și suportă Aliro, iar funcționarea este „complet locală”, astfel încât accesul să fie posibil și în cazul unei pene de internet. În plus, soneria și încuietoarea pot funcționa integrat: utilizatorul poate vedea cine este la ușă și poate debloca din aceeași interfață sau prin comenzi vocale către Siri. Climat: termostate LG și Schneider, reglaj automat după prezență și rutină Apple Home Collection include două termostate inteligente furnizate de LG și Schneider Electric. Acestea folosesc funcția Adaptive Temperature și „inteligența locală” din iPhone pentru a regla căldura sau aerul condiționat în funcție de prezența utilizatorilor acasă sau de rutina de somn. Termostatele pot citi temperatura și umiditatea din mai multe camere prin senzori dedicați din gamă sau folosind senzorii integrați în boxele HomeView, HomePod și HomePod mini, potrivit Mobilissimo. Lansare, disponibilitate și condiții pentru UE Produsele ar urma să fie lansate treptat din decembrie, în Apple Store și pe site-ul oficial, iar unele accesorii sunt programate pentru începutul lui 2027. Pentru Uniunea Europeană, disponibilitatea rămâne „condiționată” de implementarea completă a suitei Apple Intelligence și Siri AI la nivel local, menționează sursa. Prețuri în SUA (și echivalent aproximativ în lei) LG Video Doorbell Wired: 249,95 dolari (aprox. 1.150 lei) LG Floodlight Cam: 399,95 dolari (aprox. 1.840 lei) LG Outdoor Cam Plug-in: 299,95 dolari (aprox. 1.380 lei) LG Indoor Cam Plug-in: 199,95 dolari (aprox. 920 lei) LG Smart Deadbolt Lock: 349,95 dolari (aprox. 1.610 lei) LG Smart Thermostat: 199,95 dolari (aprox. 920 lei) Schneider Home Smart Thermostat: 199,95 dolari (aprox. 920 lei) Schneider Home Room Sensor: 39,95 dolari (aprox. 185 lei) (Conversie aproximativă la ~4,6 lei/dolar, pentru orientare.) [...]

Google își repoziționează suportul Linux pe Googlebook ca infrastructură pentru dezvoltare cu AI, nu ca soluție pentru rularea aplicațiilor Linux , ceea ce limitează, cel puțin pe termen scurt, utilitatea platformei pentru utilizatorii care se așteptau la experiența mai matură de pe Chromebook, potrivit 9to5Google . Într-o postare de blog, compania reiterează că „Linux Terminal Preview” de pe Googlebook nu este gândit pentru a folosi aplicații Linux, ci pentru a „construi cu AI”. Diferența față de ChromeOS este importantă operațional: pe Chromebook, suportul pentru aplicații Linux a fost introdus ca extindere practică a capabilităților laptopului, în timp ce pe Googlebook, deși terminalul există și aplicațiile pot fi instalate tehnic, implementarea nu oferă același nivel de funcționalitate orientată către utilizator. Terminalul, „punct de intrare” pentru agenți AI și instrumente în VM Google descrie Terminalul ca „entry point” pentru agenți AI, astfel încât instrumente precum Antigravity să poată folosi utilitare din linia de comandă în interiorul unei mașini virtuale (VM) Linux. Compania susține că această arhitectură izolează fișierele private de accesul agentului, cu excepția cazului în care utilizatorul acordă permisiuni. În același context, Google afirmă că implementarea Terminalului este „optimizată pentru prototipare rapidă, dezvoltare web, scripting și fluxuri de lucru agentice prin CLI” (interfață de linie de comandă), iar pe viitor ar urma să fie rafinată și pentru „sarcini mai grele”. Integrarea aplicațiilor Linux cu interfață grafică rămâne o lipsă majoră Un punct menționat explicit este că Google lucrează la suportul pentru afișarea aplicațiilor Linux cu interfață grafică (GUI) în launcher-ul de aplicații, descris ca principalul dezavantaj al implementării actuale. „Abia așteptăm ca terminalul și VM-ul Linux să devină mai capabile în timp, inclusiv suport pentru aplicații Linux GUI cu integrare directă în launcher-ul de aplicații.” Nu există însă un termen comunicat pentru această îmbunătățire, iar materialul indică faptul că prioritatea imediată rămâne zona de AI și dezvoltare. Ce mai include „foaia de parcurs” menționată de Google Pe lângă integrarea aplicațiilor GUI, Google indică mai multe direcții de dezvoltare pentru VM și instrumentele asociate: USB passthrough și suport pentru ADB prin USB (pe lângă network passthrough și wireless ADB), pentru depanare locală a dispozitivelor din VM și Antigravity (detalii în postarea de blog: Android Developers Blog ); scalare dinamică a memoriei și stocării pentru VM, pentru sarcini mai complexe; accelerare hardware GPU/NPU pentru „workload-uri” locale mai grele; persistența VM și separarea de fereastra terminalului, pentru procese de lungă durată. Pentru utilizatorii care priveau Googlebook ca alternativă directă la Chromebook în zona de aplicații Linux, mesajul este că funcționalitatea „de productivitate generală” rămâne secundară, cel puțin până când integrarea aplicațiilor GUI și restul îmbunătățirilor vor fi livrate efectiv. Context suplimentar despre diferențele de suport este prezentat și în materialul anterior al publicației: 9to5Google . [...]