Știri
Știri din categoria Tehnologie

OnePlus 16 ar putea împinge competiția spre ecrane cu rată de refresh tot mai mare, după ce o nouă scăpare indică trecerea la 185 Hz – un salt care, dacă se confirmă, va pune presiune pe rivali să livreze performanță mai bună în jocuri și interacțiune tactilă mai rapidă, nu doar camere mai avansate. Informațiile apar în Mobilissimo, care citează un leaker de pe Weibo.
Potrivit publicației, sursa scăpării este „Smart Pikachu”, care susține că OnePlus 16 va avea un panou BOE de 6,78 inci, OLED LTPO (tehnologie care permite ajustarea dinamică a ratei de refresh pentru eficiență energetică), cu un „cip special de control tactil” și acoperire BT.2020 (standard de culoare folosit în special pentru conținut video). În context, OnePlus 15 ar fi trecut la 165 Hz, iar acum ar urma 185 Hz; în piață circulă și speculații despre 240 Hz, însă acestea sunt menționate ca așteptări, nu ca informație confirmată.
O rată de refresh mai mare poate aduce o senzație de fluiditate în interfață și, în anumite jocuri, o latență percepută mai mică. Totuși, beneficiul depinde de suportul aplicațiilor/jocurilor și de consumul energetic, motiv pentru care contează și faptul că panoul ar fi LTPO.
Scăparea mai indică un procesor „Snapdragon 8 Elite Gen 6 Pro”, cu suport pentru RAM LPDDR6 (o generație nouă de memorie). La capitolul baterie, este menționată o capacitate de 9.000 mAh, iar încărcarea rămâne neclară: „posibil” 100 W pe fir și 50 W wireless, fără o confirmare fermă.
Pe partea foto, ar urma un sistem cu:
La dotări, sunt menționate certificări IP68 și IP69 (rezistență la apă și praf, cu un nivel suplimentar pentru jeturi de apă la presiune), difuzoare duale simetrice și cititor de amprente ultrasonic. Apare și referința la un „buton AI”, în linie cu trendul actual.
Mobilissimo notează și că OnePlus „merge înainte cu proiectul”, deși ar exista planuri la OPPO de a fuziona realme cu OnePlus într-un brand nou. Informația este prezentată ca posibilitate, nu ca decizie oficială.
În acest moment, toate detaliile despre OnePlus 16 rămân la nivel de scăpări; relevanța lor va depinde de confirmări ulterioare și, mai ales, de modul în care OnePlus va gestiona compromisurile dintre rată de refresh, autonomie și controlul temperaturii în utilizare intensă (gaming).
Recomandate

Calendarul oficial de actualizare la Android 17 pentru OnePlus și realme începe pe 29 octombrie și se întinde până în T1 2027 , ceea ce fixează o fereastră operațională clară pentru utilizatori și pentru companiile care gestionează flote de dispozitive, potrivit Android Authority . Actualizarea vine sub forma Color OS 17, după anunțul OPPO pentru piețele globale. Pentru OnePlus, lansarea este etapizată și pornește la final de octombrie 2026, cu modelele de vârf. Publicația notează că OnePlus 16 ar urma să fie lansat cu noua versiune „din cutie”, în timp ce dispozitivele existente intră în valul de actualizări stabile care se prelungește până la începutul lui 2027. OnePlus: datele din foaia de parcurs Conform calendarului oficial publicat de OnePlus, actualizarea la Color OS 17 este programată astfel: 29 octombrie 2026: OnePlus 15, OnePlus Pad 4 30 octombrie 2026: OnePlus 15R, OnePlus 13, OnePlus 13s noiembrie 2026: OnePlus Open, OnePlus 13R, OnePlus 12, OnePlus Nord 6, OnePlus Nord CE6, OnePlus Pad 3 decembrie 2026: OnePlus 12R, OnePlus 12R Genshin Impact Edition, OnePlus 11, OnePlus Nord 5, OnePlus Nord CE6 Lite, OnePlus Nord CE5, OnePlus Pad 2, OnePlus Pad Go 2 T1 2027: OnePlus Nord 4, OnePlus N6, OnePlus N6x, OnePlus N6 Lite, OnePlus Pad Lite Ce poate întârzia efectiv update-ul Ca în cazul actualizărilor majore de Android, OnePlus precizează că distribuția se face „în valuri”, pe regiuni. Modelele vândute prin operatori (carrier-locked) pot avea calendare diferite, în funcție de certificările rețelei, iar unele funcții pot varia în funcție de capabilitățile hardware ale fiecărui dispozitiv. De ce nu mai apare OxygenOS 17 Materialul amintește că OnePlus a anunțat anterior ieșirea din America de Nord și Europa și trecerea telefoanelor OnePlus pe Color OS . Compania spusese atunci că utilizatorii din Europa și America de Nord ar putea alege dacă fac trecerea la Color OS, însă nu au mai apărut informații noi pe acest subiect. În practică, notează publicația, diferența ar fi limitată, deoarece OxygenOS era oricum construit în mare parte peste Color OS. realme: începe cu seria GT 8 Pro, apoi se extinde până în T1 2027 Și realme a publicat un calendar de implementare: seria realme GT 8 Pro primește actualizarea începând cu 29 octombrie 2026 , urmată de GT 7 Pro și gama realme 16 Pro pe 30 octombrie . Modelele din segmentele mediu și de buget, din seriile GT, „number”, P și Narzo, sunt programate pentru noiembrie 2026 – T1 2027 , fără o defalcare pe zile în textul sursă. Pentru utilizatori și administratori IT, miza imediată este una de planificare: fereastra de rollout este acum explicită, dar data efectivă poate depinde de regiune și, mai ales, de aprobările operatorilor pentru modelele blocate în rețea. [...]

OnePlus 16 mizează agresiv pe gaming, cu ecran la 165Hz „global” și optimizări pentru 185 FPS , într-un pachet care include și o baterie de 9.000 mAh – o combinație care poate ridica așteptările utilizatorilor pentru autonomia și performanța susținută în jocuri, potrivit Gizmochina . Telefonul a fost lansat în China și intră la vânzare de pe 13 octombrie. Accent pe performanță în jocuri: cipuri dedicate și suport pentru 185 FPS Pe lângă platforma Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 , OnePlus 16 include mai multe cipuri orientate spre gaming: un cip de afișaj P4, un cip G3 eSports și un cip T3 pentru touch. Producătorul susține că G3 reduce latența (întârzierea răspunsului în rețea), iar P4 permite gameplay la 185 FPS. Suportul nativ pentru 185Hz este disponibil, conform sursei, în șase jocuri și ar urma să se extindă la încă 17 titluri prin actualizări programate. OnePlus mai menționează și un giroscop îmbunătățit, pentru mișcări mai precise în jocuri. Ecran BOE personalizat: 165Hz ca limită „sustenabilă” la nivel global Telefonul folosește un panou BOE X4 personalizat, de 6,78 inci, cu acoperire 100% DCI-P3 și densitate de 450 ppi. Ecranul poate urca până la 185Hz, însă un oficial al companiei spune că 165Hz este, în prezent, cea mai mare rată de refresh „globală” sustenabilă cu tehnologia actuală. La capitolul luminozitate, ecranul ajunge la un vârf global de 2.000 niți și poate coborî până la un nit pentru utilizare în medii întunecate. Autonomie și încărcare: baterie de 9.000 mAh și opțiuni multiple OnePlus 16 vine cu baterie de 9.000 mAh și: încărcare pe fir 100W SuperVOOC; încărcare wireless 50W; încărcare inversă pe fir 27W pentru accesorii; „bypass charging” (alimentare directă, ocolind bateria) pentru a reduce încălzirea în timpul sesiunilor de gaming. Camere și variante de culoare Pe foto, configurația include: senzor principal 200 MP (ISOCELL HPE, 1/1.4 inch); cameră selfie 50 MP; ultra-wide 50 MP; teleobiectiv periscopic 50 MP 3x, cu zoom 6x „lossless” (fără pierderi, conform afirmației din sursă). Telefonul este disponibil în trei culori: Tomorrow Starlight (varianta cu matrice LED), Martian Red și Dark Forest. Prețuri în China și disponibilitate OnePlus 16 intră la vânzare în China din 13 octombrie, la următoarele prețuri: 12GB + 256GB: 5.999 yuani (aprox. 896 dolari, ~4.100 lei) 12GB + 512GB: 6.799 yuani (aprox. 1.016 dolari, ~4.700 lei) 16GB + 512GB: 7.499 yuani (aprox. 1.120 dolari, ~5.200 lei) 16GB + 1TB: 8.499 yuani (aprox. 1.270 dolari, ~5.900 lei) Publicația nu oferă detalii despre lansarea internațională; rămâne de văzut dacă și când aceste specificații (în special 165Hz „global” și suportul pentru 185 FPS) vor ajunge și pe alte piețe. [...]

OnePlus își retrage practic flagship-ul din Europa , iar OnePlus 16 – lansat oficial doar în China – confirmă schimbarea de strategie, cu efect direct asupra disponibilității și suportului oficial pentru utilizatorii europeni, potrivit Mobilissimo . Modelul devine primul vârf de gamă OnePlus destinat exclusiv pieței chineze, în contextul în care, conform publicației, telefoanele OPPO, realme și OnePlus ar urma să ruleze exclusiv ColorOS, iar OnePlus nu mai ajunge „oficial” în Europa. Pentru piața locală, implicația este că achiziția (dacă se face prin import) ar putea veni fără canale oficiale de vânzare, service și lansare globală. Ce aduce OnePlus 16 (pe scurt, dincolo de lipsa lansării europene) La nivel de hardware, OnePlus 16 mizează pe specificații de top, cu accent pe performanță și autonomie: Ecran LTPO OLED de 6,78 inci, rezoluție 2772 × 1272 pixeli, 165 Hz în utilizare obișnuită și până la 185 Hz în jocuri compatibile; margini de 1,15 mm și cititor de amprente ultrasonic în ecran Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 Configurații cu 12 GB sau 16 GB RAM și stocare între 256 GB și 1 TB Baterie de 9.000 mAh, încărcare la 100 W pe fir și 50 W wireless Sistem de operare: ColorOS 17 Pe partea foto, telefonul are o cameră principală de 200 MP (senzor 1/1,4 inch), plus o cameră telephoto de 50 MP cu zoom optic 3x și o ultrawide de 50 MP. Camera frontală este tot de 50 MP. Prețuri în China și calendarul de vânzări În China, varianta de bază (12 GB RAM și 256 GB stocare) costă 5.999 yuani (aprox. 896 dolari, adică aprox. 4.100 lei), iar versiunea de top (16 GB RAM și 1 TB) ajunge la 8.499 yuani (aprox. 1.270 dolari, adică aprox. 5.800 lei). Vânzările încep pe 31 octombrie, conform informațiilor publicate. Ce ar putea însemna pentru Europa Deși OnePlus 16 nu are în plan o lansare globală, Mobilissimo notează că OnePlus este „strâns integrat” în ecosistemul OPPO, astfel că unele tehnologii (baterie, ecran, soluții foto) ar putea apărea ulterior pe flagship-uri OPPO disponibile în Europa. În lipsa unor detalii suplimentare, rămâne de văzut dacă această „migrare” de tehnologie va compensa pentru utilizatorii europeni dispariția unei lansări OnePlus oficiale. [...]

RedMagic 12 Pro+ mizează pe un avantaj operațional în gaming, cu ecran complet de 185Hz și cip dedicat de control al afișajului , potrivit IT之家 . Producătorul susține că este vorba despre primul „ecran complet” (fără perforație) de 185Hz din industrie, susținut de un cip de control al afișajului cu rată de reîmprospătare de 185Hz. Telefonul ar urma să folosească „a noua generație” de tehnologie RedMagic pentru cameră sub ecran, pentru a livra un design „fără găuri” (full screen). Compania afirmă că soluția aduce o transparență mai bună, rată de reîmprospătare mai mare și rame mai înguste. Ce aduce concret pentru utilizarea în jocuri Conform informațiilor comunicate de RedMagic și preluate de publicație, RedMagic 12 Pro+: integrează un cip de control al afișajului pentru 185Hz , prezentat ca premieră în industrie; folosește materialul luminos X11 pentru zona camerei sub ecran , descris tot ca o premieră în industrie; promite suport nativ pentru „peste 35” de jocuri populare la 185Hz, cu posibilitatea de a rula jocuri mainstream la „cadre maxime” pe mai multe setări. Design: rame mai înguste RedMagic indică și o reducere a ramei ecranului la 0,96 mm , un detaliu care țintește atât estetica, cât și maximizarea suprafeței utile de afișare. În acest stadiu, informațiile sunt prezentate ca parte dintr-o campanie de „încălzire” înainte de lansare, iar detalii precum data disponibilității sau prețul nu apar în materialul citat. [...]

Poliția din Köln investighează un posibil abuz comis cu un robot controlat de la distanță , după ce un dispozitiv umanoid ar fi atins o adolescentă de 16 ani, iar incidentul ar fi fost transmis live pe rețele sociale, potrivit WinFuture . Cazul ridică o problemă operațională și de răspundere: cum sunt încadrate și probată penal faptele atunci când „autorul” este un dispozitiv, iar controlul poate fi la distanță. Incidentul ar fi avut loc sâmbătă seara târziu, aproape de miezul nopții, în centrul orașului Köln, în fața unui restaurant de tip fast-food de la colțul străzilor Palmstraße și Hohenzollernring. Robotul, descris ca fiind roșu-auriu, „deghizat” cu mustață și având circa 1,20 metri înălțime, s-ar fi apropiat de fată și ar fi atins-o la fese, executând și mișcări de împingere. Suspecți sunt, conform unei informări a Poliției din Köln, proprietarul robotului – un minor de 16 ani din Wegberg – și un însoțitor de 19 ani. Cei doi ar fi filmat, transmis live și „moderat” momentul pe canale de socializare. Adolescenta se afla împreună cu două prietene, de 17 și 18 ani. Robotul și telefoanele, ridicate de poliție Echipajele chemate la fața locului i-au găsit pe cei implicați la intersecția Magnusstraße – Hohenzollernring. Robotul a fost descoperit în portbagajul unui Volkswagen, unde ar fi fost pus de tânărul de 16 ani. Poliția a confiscat atât robotul, cât și telefoanele mobile ale celor doi suspecți. Încadrarea și probele: a existat control de la distanță? Kriminalpolizei (poliția judiciară) anchetează pentru suspiciunea de „insultă cu tentă sexuală”, iar investigația vizează și modul în care funcționa dispozitivul în momentul incidentului, inclusiv dacă mișcările au fost controlate de la distanță. Zona este supravegheată video, iar anchetatorii analizează în prezent înregistrările camerelor. Ca sursă primară pentru detaliile cazului, WinFuture indică și comunicatul Poliției din Köln, disponibil aici: Polizei Köln . [...]

Scumpirea componentelor și repoziționarea ofertei către modele premium au împins livrările globale de PC-uri la un minim din 2023 , cu 55,4 milioane de unități în trimestrul al treilea, în scădere cu 22,4% față de aceeași perioadă a anului trecut, potrivit Notebook , care citează date Gartner . Declinul vine pe fondul mai multor factori cumulați: creșterea prețurilor produselor, ajustări ale producătorilor privind prioritizarea alocării unor componente limitate și o migrare a pieței către PC-uri mai scumpe, cu configurații mai puternice, conform analizei citate. De ce contează: costurile au fost transferate în prețul final Un element central indicat de Gartner este evoluția prețurilor la memorie. Datele menționate arată că, în trimestrul al doilea, prețul de aprovizionare pentru DRAM a urcat la de cinci ori nivelul anterior (an la an). Pe măsură ce producătorii au transferat costurile mai mari în prețurile de vânzare, cheltuielile consumatorilor pentru achiziția sau înlocuirea PC-urilor au crescut, ceea ce a redus cererea și, implicit, livrările din trimestrul al treilea. În paralel, reducerea ofertei de modele ieftine de către marii producători a ridicat „pragul” de preț pentru schimbarea dispozitivelor, ceea ce a frânat suplimentar piața de masă. Schimbare de structură: companiile mută bugete către stații de lucru și „AI PC” Pe segmentul corporate, Gartner indică o reorientare a bugetelor către produse mai scumpe, precum stațiile de lucru și așa-numitele „AI PC” (PC-uri promovate pentru capabilități legate de inteligența artificială), în detrimentul configurațiilor standard. În termeni operaționali, această mutare sugerează că volumele pot rămâne sub presiune chiar dacă valoarea medie pe unitate crește. Cum au performat marii producători Conform datelor citate, primii șase producători globali au înregistrat scăderi anuale ale livrărilor în trimestrul al treilea. Diferențele între jucători au fost însă semnificative: HP a avut cea mai mare scădere: -30,9% . Apple a avut cea mai mică scădere: -7,1% și și-a crescut cota de piață cu 1,7 puncte procentuale , susținută de linia principală MacBook. Context: un nou minim, dar cu alte cauze decât în 2023 Pentru comparație, în trimestrul I 2023 livrările globale au fost de 55,2 milioane de unități, cu 30% sub nivelul din anul anterior, într-un declin pus atunci în principal pe seama stocurilor excesive la marii producători. De această dată, apropierea de acel nivel minim este asociată mai ales cu scumpirea memoriei, ajustarea structurii de produse și schimbarea direcției achizițiilor în zona de business. [...]