Știri
Știri din categoria Tehnologie

Nvidia a început livrările pentru primul său CPU „Vera”, iar compania vizează inclusiv China în estimarea unei piețe de 200 de miliarde de dolari (aprox. 920 de miliarde de lei) pentru procesoare, potrivit Notebook. Mesajul vine în contextul în care CEO-ul Jensen Huang (Huang Renxun) încearcă să păstreze accesul la o piață considerată „foarte importantă” pentru creșterea viitoare, în pofida constrângerilor de export impuse de SUA.
Huang a declarat la Taipei că prognoza Nvidia pentru piața de 200 de miliarde de dolari include China, răspunzând „ar trebui să fie așa” la o întrebare a presei. El a mai spus că Nvidia a primit permisiunea guvernului american pentru exportul către China al acceleratorului AI H200, însă vânzările nu au fost încă aprobate de autoritățile chineze.
„H200 a fost aprobat pentru export în China, iar dacă putem deservi această piață ar fi grozav.”
Nvidia a anunțat recent că Vera, primul său CPU dedicat „agentic AI” (modele capabile să execute sarcini în mod autonom), a intrat în producție și a început livrările. Primele sisteme au fost trimise către Anthropic, OpenAI, SpaceX AI și Oracle Cloud.
Potrivit informațiilor din articol, Vera are:
CPU-ul este prezentat ca fiind potrivit pentru orchestrare (coordonarea execuției sarcinilor), învățare prin recompensă (reinforcement learning) și gestionarea contextelor lungi, și poate funcționa împreună cu Rubin GPU și BlueField 4 DPU (procesor specializat pentru accelerarea sarcinilor de rețea și stocare).
Notebook notează că, pe măsură ce „agentic AI” se extinde, cererea se mută de la achiziții centrate exclusiv pe GPU către o infrastructură completă, în care CPU și GPU lucrează împreună. În acest cadru, livrările Vera ar deschide pentru Nvidia o nouă direcție de creștere, în timp ce compania încearcă să mențină China în aria sa comercială, inclusiv prin reluarea vânzărilor H200 dacă vor exista aprobările necesare pe partea chineză.
Recomandate

OnePlus 16 mizează agresiv pe gaming, cu ecran la 165Hz „global” și optimizări pentru 185 FPS , într-un pachet care include și o baterie de 9.000 mAh – o combinație care poate ridica așteptările utilizatorilor pentru autonomia și performanța susținută în jocuri, potrivit Gizmochina . Telefonul a fost lansat în China și intră la vânzare de pe 13 octombrie. Accent pe performanță în jocuri: cipuri dedicate și suport pentru 185 FPS Pe lângă platforma Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 , OnePlus 16 include mai multe cipuri orientate spre gaming: un cip de afișaj P4, un cip G3 eSports și un cip T3 pentru touch. Producătorul susține că G3 reduce latența (întârzierea răspunsului în rețea), iar P4 permite gameplay la 185 FPS. Suportul nativ pentru 185Hz este disponibil, conform sursei, în șase jocuri și ar urma să se extindă la încă 17 titluri prin actualizări programate. OnePlus mai menționează și un giroscop îmbunătățit, pentru mișcări mai precise în jocuri. Ecran BOE personalizat: 165Hz ca limită „sustenabilă” la nivel global Telefonul folosește un panou BOE X4 personalizat, de 6,78 inci, cu acoperire 100% DCI-P3 și densitate de 450 ppi. Ecranul poate urca până la 185Hz, însă un oficial al companiei spune că 165Hz este, în prezent, cea mai mare rată de refresh „globală” sustenabilă cu tehnologia actuală. La capitolul luminozitate, ecranul ajunge la un vârf global de 2.000 niți și poate coborî până la un nit pentru utilizare în medii întunecate. Autonomie și încărcare: baterie de 9.000 mAh și opțiuni multiple OnePlus 16 vine cu baterie de 9.000 mAh și: încărcare pe fir 100W SuperVOOC; încărcare wireless 50W; încărcare inversă pe fir 27W pentru accesorii; „bypass charging” (alimentare directă, ocolind bateria) pentru a reduce încălzirea în timpul sesiunilor de gaming. Camere și variante de culoare Pe foto, configurația include: senzor principal 200 MP (ISOCELL HPE, 1/1.4 inch); cameră selfie 50 MP; ultra-wide 50 MP; teleobiectiv periscopic 50 MP 3x, cu zoom 6x „lossless” (fără pierderi, conform afirmației din sursă). Telefonul este disponibil în trei culori: Tomorrow Starlight (varianta cu matrice LED), Martian Red și Dark Forest. Prețuri în China și disponibilitate OnePlus 16 intră la vânzare în China din 13 octombrie, la următoarele prețuri: 12GB + 256GB: 5.999 yuani (aprox. 896 dolari, ~4.100 lei) 12GB + 512GB: 6.799 yuani (aprox. 1.016 dolari, ~4.700 lei) 16GB + 512GB: 7.499 yuani (aprox. 1.120 dolari, ~5.200 lei) 16GB + 1TB: 8.499 yuani (aprox. 1.270 dolari, ~5.900 lei) Publicația nu oferă detalii despre lansarea internațională; rămâne de văzut dacă și când aceste specificații (în special 165Hz „global” și suportul pentru 185 FPS) vor ajunge și pe alte piețe. [...]

OnePlus își retrage practic flagship-ul din Europa , iar OnePlus 16 – lansat oficial doar în China – confirmă schimbarea de strategie, cu efect direct asupra disponibilității și suportului oficial pentru utilizatorii europeni, potrivit Mobilissimo . Modelul devine primul vârf de gamă OnePlus destinat exclusiv pieței chineze, în contextul în care, conform publicației, telefoanele OPPO, realme și OnePlus ar urma să ruleze exclusiv ColorOS, iar OnePlus nu mai ajunge „oficial” în Europa. Pentru piața locală, implicația este că achiziția (dacă se face prin import) ar putea veni fără canale oficiale de vânzare, service și lansare globală. Ce aduce OnePlus 16 (pe scurt, dincolo de lipsa lansării europene) La nivel de hardware, OnePlus 16 mizează pe specificații de top, cu accent pe performanță și autonomie: Ecran LTPO OLED de 6,78 inci, rezoluție 2772 × 1272 pixeli, 165 Hz în utilizare obișnuită și până la 185 Hz în jocuri compatibile; margini de 1,15 mm și cititor de amprente ultrasonic în ecran Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 Configurații cu 12 GB sau 16 GB RAM și stocare între 256 GB și 1 TB Baterie de 9.000 mAh, încărcare la 100 W pe fir și 50 W wireless Sistem de operare: ColorOS 17 Pe partea foto, telefonul are o cameră principală de 200 MP (senzor 1/1,4 inch), plus o cameră telephoto de 50 MP cu zoom optic 3x și o ultrawide de 50 MP. Camera frontală este tot de 50 MP. Prețuri în China și calendarul de vânzări În China, varianta de bază (12 GB RAM și 256 GB stocare) costă 5.999 yuani (aprox. 896 dolari, adică aprox. 4.100 lei), iar versiunea de top (16 GB RAM și 1 TB) ajunge la 8.499 yuani (aprox. 1.270 dolari, adică aprox. 5.800 lei). Vânzările încep pe 31 octombrie, conform informațiilor publicate. Ce ar putea însemna pentru Europa Deși OnePlus 16 nu are în plan o lansare globală, Mobilissimo notează că OnePlus este „strâns integrat” în ecosistemul OPPO, astfel că unele tehnologii (baterie, ecran, soluții foto) ar putea apărea ulterior pe flagship-uri OPPO disponibile în Europa. În lipsa unor detalii suplimentare, rămâne de văzut dacă această „migrare” de tehnologie va compensa pentru utilizatorii europeni dispariția unei lansări OnePlus oficiale. [...]

Mind Robotics , startup-ul de robotică industrială desprins din Rivian, îl aduce pe Doug Field în rolul de președinte, o mutare care întărește capacitatea companiei de a trece de la cercetare la producție în fabrici. Potrivit Electrek , Field va conduce produsul, ingineria și operațiunile alături de CEO-ul Rivian, RJ Scaringe, care a separat Mind din Rivian anul trecut. Field este cunoscut pentru conducerea programului Tesla Model 3 și, ulterior, pentru coordonarea operațiunilor de vehicule electrice ale Ford. În anunțul Mind, Scaringe îl descrie drept „un lider remarcabil” cu experiență în livrarea de tehnologii noi în produse de succes, în timp ce Field numește combinația dintre inteligență artificială și robotică „una dintre cele mai importante – și dificile – provocări de inginerie ale vremurilor noastre”. De ce contează: execuție industrială, nu doar finanțare și promisiuni Numirea lui Field indică o prioritate operațională: industrializarea hardware-ului robotic, adică transformarea unor prototipuri funcționale în echipamente suficient de fiabile pentru a lucra în schimburi, într-o uzină auto. Electrek notează că „modelele fundamentale” (modele de inteligență artificială antrenate pe volume mari de date, folosite ca bază pentru aplicații) sunt relativ ușor de finanțat, însă partea grea rămâne hardware-ul care trebuie să funcționeze constant în condiții reale de producție. În acest context, profilul lui Field – asociat cu trecerea la producție de volum – este relevant pentru ambiția Mind de a „implementa roboți în fabrici reale și dincolo de ele”, conform declarațiilor lui Scaringe. Un startup cu peste 1 miliard de dolari atras în mai puțin de un an Mind Robotics a strâns „peste 1 miliard de dolari” (aprox. 4,6 miliarde lei) în mai puțin de un an, potrivit sursei. Electrek detaliază etapele de finanțare menționate anterior în contextul companiei: 115 milioane dolari (aprox. 530 milioane lei) rundă seed, condusă de Eclipse (sfârșit de 2025); 500 milioane dolari (aprox. 2,3 miliarde lei) Seria A, co-condusă de Accel și Andreessen Horowitz (martie 2026); 400 milioane dolari (aprox. 1,8 miliarde lei) rundă condusă de Kleiner Perkins (mai 2026), despre care Reuters a relatat că evaluează Mind la 3,4 miliarde dolari (aprox. 15,6 miliarde lei). Compania nu a prezentat public un produs, dar spune că dezvoltă atât „modele fundamentale”, cât și hardware robotic „construit pentru scop” pentru sarcini de fabricație care cer dexteritate. Mind nu a precizat dacă hardware-ul va include roboți umanoizi. Avantajul operațional: acces la o fabrică auto pentru date și implementare Un element-cheie pentru Mind este accesul la infrastructura Rivian. Startup-ul are Rivian ca acționar important și client de lansare, ceea ce îi oferă o uzină auto „live”, cu volum ridicat, pentru colectarea de date de antrenare și pentru implementarea roboților. Electrek menționează că producția modelului R2 crește în Normal, Illinois, iar Rivian a livrat 19.248 de vehicule în T3. Comparația inevitabilă: Mind vs. Tesla Optimus Recrutarea lui Field plasează Mind într-o zonă de competiție directă cu Optimus, programul Tesla folosit, potrivit sursei, pentru a susține o parte importantă din evaluarea companiei. Electrek trece în revistă întârzierile și ajustările de plan comunicate de Elon Musk, inclusiv faptul că, în ianuarie, acesta a recunoscut că niciun robot nu făcea „muncă utilă”, precum și amânări repetate ale prezentării Optimus V3 și o producție descrisă în iulie drept „extrem de lentă la început”. În contrapondere, Mind ar urma o strategie mai discretă: fără demonstrații pe scenă și fără ținte publice de unități, mizând pe antrenarea roboților pe o linie reală de asamblare, cu un client care deține deja o participație în companie. Context: plecarea de la Ford și traseul profesional Electrek amintește că, în aprilie, Ford își integra grupul de vehicule electrice în zona de producție odată cu plecarea lui Field, iar departamentul a ajuns sub coordonarea COO Kumar Galhotra, fără o recrutare externă pentru înlocuire. La cinci luni distanță, Field preia rolul de președinte la Mind Robotics. Dincolo de Tesla și Ford, Field a condus și efortul auto al Apple în cadrul Special Projects Group, potrivit sursei. Ce urmează Informațiile disponibile nu includ un calendar de produs sau detalii despre primele implementări comerciale ale Mind. Semnalul principal rămâne însă operațional: aducerea unui executiv cu experiență în industrializare sugerează că Mind încearcă să reducă riscul de execuție într-un domeniu în care, până acum, promisiunile au depășit rezultatele vizibile în fabrici. [...]

Apple TV 4K (2026) ridică prețul de intrare la 299 de dolari, dar lasă România pe dinafară la Siri AI la lansare , potrivit Mobilissimo . Noul player multimedia mizează pe funcții de inteligență artificială și pe integrarea mai strânsă în ecosistemul Apple, însă disponibilitatea locală și suportul lingvistic rămân, deocamdată, limitări. Ce se schimbă, concret, pentru utilizatori Principala noutate este integrarea Siri AI (varianta avansată a asistentului, bazată pe Apple Intelligence), care poate gestiona întrebări mai complexe despre filme și seriale, poate recomanda conținut și poate răspunde inclusiv la întrebări despre producția urmărită. Dispozitivul include și trei microfoane pentru captarea vocii de la distanță, astfel încât Siri poate fi activată fără telecomandă. Este menționat și un sistem de anulare a ecoului, util când televizorul rulează la volum ridicat. Telecomanda: Find My și localizare mai ușoară Noul Siri Remote primește suport pentru Find My, inclusiv Precision Finding (ghidare mai precisă pentru găsirea dispozitivului) și opțiunea de a reda un sunet pentru localizare — o funcție orientată spre reducerea fricțiunii de utilizare în scenarii comune (telecomanda „pierdută” în casă). Performanță și „home cinema”: A19, AV1 și HomePod în configurație cu 4 boxe Apple TV 4K (generația a 4-a) trece la procesorul Apple A19, cu promisiuni de performanță CPU cu până la 50% mai bună și grafică de până la două ori mai puternică față de generația anterioară. Apare și un decodor AV1 dedicat, pentru streaming mai eficient și consum mai mic de bandă. Pe zona audio, dispozitivul ar permite conectarea a patru boxe HomePod mini 2 sau HomePod (generația a doua), în perechi compatibile, cu calibrare automată în funcție de poziționare, pentru o experiență surround. Hub pentru casă inteligentă și limitările de lansare Apple TV 4K funcționează și ca hub pentru locuința inteligentă, cu Wi‑Fi și Thread, control pentru accesorii smart, notificări de la sonerii video compatibile și rezumate ale activității camerelor generate prin Apple Intelligence. Totuși, Siri AI debutează în versiune beta, în limba engleză, doar în anumite piețe, iar România nu este pe lista inițială, conform informațiilor citate. Preț și calendar. Ce știm despre România În SUA, noul Apple TV 4K costă 299 de dolari (aprox. 1.350 lei). Precomenzile încep pe 13 octombrie, iar livrările sunt programate pentru 13 noiembrie 2026. Pentru România, Mobilissimo notează că nu există încă un preț oficial și nici confirmarea distribuției locale. Contextul este că serviciul de streaming Apple TV este disponibil oficial în România, ceea ce ar putea crește șansele ca dispozitivul să apară în oferta retailerilor, însă acest lucru nu este confirmat. [...]

Bateria și confidențialitatea au devenit frustrări dominante în utilizarea smartphone-urilor, iar asta poate împinge cererea spre modele cu autonomie mai bună și ecrane mai „private” , potrivit unui sondaj publicat de GSMArena , realizat de Samsung pe 5.001 consumatori (18+) din Franța, Germania, Italia, Spania și Marea Britanie. Datele indică o presiune directă asupra producătorilor: 36% dintre respondenți spun că încărcarea prea frecventă a telefonului este una dintre cele mai mari neplăceri de zi cu zi, ceea ce menține autonomia ca diferențiator comercial major într-o piață matură. În paralel, 27% afirmă că au oprit sau au evitat serviciile de online/mobile banking în public de teama ca cineva din apropiere să le vadă ecranul — un semnal că „confidențialitatea la vedere” (protecția conținutului afișat în spații publice) poate deveni un criteriu de achiziție, nu doar o funcție secundară. Ce îi împinge pe europeni să-și aleagă telefonul Sondajul sugerează că decizia de cumpărare nu se bazează doar pe nevoi imediate, ci și pe planuri personale: 66% au ales telefonul actual având în minte cel puțin un interes pe care vor să-l urmeze (de la divertisment și activități secundare până la jocuri, călătorii și creație de conținut). 46% spun că își iau în calcul ambițiile când fac alegeri tehnologice, inclusiv 24% care afirmă că opțiunile lor sunt modelate în principal de viața la care aspiră. 28% au ales smartphone-ul pentru a reflecta mai bine stilul personal. Unde apar fricțiunile: autonomie, multitasking și spațiu pe ecran Pe lângă problema bateriei, respondenții reclamă și limite operaționale ale utilizării zilnice: 18% sunt frustrați de nevoia de a comuta constant între aplicații pentru a rezolva o sarcină. 14% spun că nu au mereu suficient spațiu pe ecran. 13% au trecut la un dispozitiv cu ecran mai mare ca să finalizeze ceva început pe telefon. Ce vor de la următorul telefon și ce înseamnă pentru piață La întrebarea despre următorul smartphone, criteriile dominante sunt legate de performanță și portabilitate: viteza și performanța conduc cu 22%; 20% vor să poată face mai mult fără să treacă la un dispozitiv cu ecran mai mare; 15% vor un design mai subțire și mai ușor de transportat; 18% spun că o confidențialitate mai bună când folosesc telefonul în preajma altor persoane i-ar putea influența să aleagă alt tip de smartphone. Deschiderea către formate alternative este mai mare la adulții tineri: în segmentul 25–34 de ani, 21% ar lua în calcul un telefon de dimensiune obișnuită care se deschide într-o „mică tabletă”, iar 23% spun că un telefon mai ușor sau mai subțire, mai potrivit stilului lor de viață, i-ar putea face să-și reconsidere alegerea obișnuită. Cum își leagă Samsung concluziile de portofoliul propriu În material sunt menționate explicit produse din gama Samsung, compania indicând potriviri între rezultate și funcții/forme: „Privacy Display” pe Galaxy S26 Ultra , accent pe stil pentru Galaxy Z Flip8 , ecran mare și „Multi Window” (funcție de împărțire a ecranului pentru lucru în paralel) pe Galaxy Z Fold8 Ultra , respectiv divertisment „din mers” pe Galaxy Z Fold8 . Benjamin Braun, director de marketing (CMO) pentru Samsung Europe, afirmă că acesta este motivul pentru care compania oferă acum trei tipuri de pliabile, pe lângă telefoanele clasice tip „bară”. Prețuri menționate în material (oferte comerciale) Pentru modelele prezentate, articolul include și exemple de prețuri din retaileri: Galaxy S26 Ultra : 939,00 euro (aprox. 4.695 lei) / 809,49 lire (aprox. 4.695 lei) Galaxy S26 Ultra (altă configurație): 1.112,90 euro (aprox. 5.565 lei) / 948,89 lire (aprox. 5.505 lei) Galaxy Z Flip8: 729,99 euro (aprox. 3.650 lei) / 815,69 lire (aprox. 4.730 lei) Galaxy Z Flip8 (altă configurație): 919,00 euro (aprox. 4.595 lei) (Conversiile în lei sunt aproximative, la cursuri rotunjite.) În ansamblu, sondajul conturează două direcții cu impact comercial imediat: autonomia rămâne principala sursă de nemulțumire, iar confidențialitatea în spații publice — inclusiv în contexte sensibile precum banking-ul — începe să influențeze explicit intenția de cumpărare, mai ales când este împachetată în funcții ușor de înțeles și de comparat între modele. [...]

Apple își leagă extinderea în „casa inteligentă” de iCloud și Apple Intelligence , mizând pe integrarea în aplicația Apple Home și pe servicii cu abonament pentru a concura mai direct cu ecosistemul Google Nest, potrivit Android Authority . Noua gamă se numește Apple Home Collection și include, în primul val, camere de interior și exterior, termostate, senzori de temperatură, o sonerie video și o yală inteligentă. Apple susține că toate produsele sunt administrate din aplicația Apple Home, fără a fi nevoie de o aplicație sau de un cont separat, ceea ce reduce fricțiunea de instalare și utilizare pentru cei deja în ecosistemul companiei. Ce produse intră în Apple Home Collection și cât costă Lista inițială de dispozitive include produse dezvoltate împreună cu LG și, pentru zona de termostate, și cu Schneider Electric : LG Video Doorbell – 249,95 dolari (aprox. 1.150 lei) : sistem cu două camere, una pentru vizitatori și una pentru colete; camera frontală filmează la 2,5K, cea de jos la Full HD. LG Floodlight Cam – 399,95 dolari (aprox. 1.850 lei) : două proiectoare care se activează automat la detectarea mișcării; vedere color în lumină scăzută. LG Outdoor Cam – 299,95 dolari (aprox. 1.380 lei) : vedere nocturnă color în lumină scăzută; cameră orientabilă. LG Indoor Cam – 199,95 dolari (aprox. 920 lei) : înclinare automată sus/jos la verificări; poate coborî complet pentru a opri monitorizarea după ce primul membru al gospodăriei revine acasă. LG Smart Deadbolt Lock – 349,95 dolari (aprox. 1.610 lei) : folosește Ultra-Wideband (UWB, tehnologie de localizare pe distanțe scurte cu precizie ridicată) pentru deblocare automată în funcție de proximitate; permite și deblocare prin atingere cu telefonul sau ceasul; are tastatură PIN și locaș ascuns pentru cheie de rezervă. LG Smart Thermostat – 199,95 dolari (aprox. 920 lei) : design circular aproape fără ramă; compatibil cu senzori de 39,95 dolari (aprox. 185 lei) pentru măsurarea temperaturii și umidității în mai multe camere. Schneider Home’s Smart Thermostat – 199,95 dolari (aprox. 920 lei) : design pătrat aproape fără ramă; compatibil cu aceiași senzori de 39,95 dolari (aprox. 185 lei). De ce contează: funcțiile „premium” sunt legate de iCloud Plus și Apple Intelligence Apple leagă explicit camerele din gamă de iCloud Plus: fiecare cameră funcționează cu serviciul, iar utilizatorii primesc 10 zile de istoric video al evenimentelor . Pentru cei cu un plan iCloud Plus eligibil, Apple Intelligence ar urma să adauge descrieri automate ale clipurilor și să permită căutarea în înregistrări folosind limbaj natural . Această abordare mută competiția dincolo de hardware: Apple încearcă să diferențieze experiența prin integrare software și servicii, într-o zonă în care Google și Amazon au construit deja ecosisteme puternice. Când ajung produsele pe piață Apple Home Collection este programată să fie disponibilă în decembrie , iar unele accesorii vor fi lansate la începutul lui 2027 . Produsele vor putea fi cumpărate de pe site-ul Apple, din aplicația Apple Store și din magazinele Apple Store, conform informațiilor din anunțul companiei. [...]