Știri
Știri din categoria Tehnologie

Huawei testează materiale și o arhitectură nouă de celule pentru o baterie de peste 10.000 mAh, o mișcare care ar putea împinge compania într-o zonă cu impact direct asupra autonomiei și diferențierii comerciale într-o piață în care utilizatorii cer tot mai multă rezistență la utilizare intensă, potrivit CNMO.
Informația vine dintr-o postare a bloggerului „数码闲聊站”, care susține că Huawei testează „materiale noi pentru baterie” și un „sistem nou de celule” (adică o schimbare atât la nivel de chimie a bateriei, cât și la nivel de construcție internă). Conform aceleiași surse, capacitatea „la implementare” ar urma să depășească 10.000 mAh, ceea ce ar face-o cea mai mare din industria smartphone-urilor, dacă se confirmă și ajunge în producție.
CNMO leagă această direcție de succesul comercial al modelului Huawei Enjoy 90 Pro Max, care este în prezent telefonul Huawei cu cea mai mare baterie: 8.500 mAh. Modelul a intrat la vânzare pe 2 aprilie 2026, cu preț de pornire de 1.699 yuani, și suportă încărcare rapidă 40W „Huawei Super Fast Charging Turbo”. Publicația menționează și o soluție numită „super energy pump”, despre care afirmă că ridică „rata de eliberare a capacității” la peste 98%, pentru a utiliza cât mai mult din energia stocată.
Tot CNMO notează că Enjoy 90 Pro Max ar fi „unul dintre” cele mai vândute modele ca vânzări pe unitate în China, iar în anumite intervale ar fi depășit iPhone 17, iPhone 17 Pro și iPhone 17 Pro Max. În această logică, performanța de vânzări ar putea încuraja managementul Huawei să crească investițiile în dezvoltarea telefoanelor cu baterii foarte mari.
Există speculații că tehnologia ar putea ajunge pe seria Huawei Enjoy 100, însă informația rămâne la nivel de zvon și testare, fără confirmare oficială privind un model anume sau un calendar de lansare.
Separat, CNMO estimează că Huawei ar mai putea lansa în acest an mai multe game, inclusiv: nova 16, Mate 90, pliabilul Mate X8, Mate XT 2 (model „tri-fold”, cu trei plieri) și nova 17. În lipsa unor detalii oficiale, rămâne de urmărit dacă pragul de peste 10.000 mAh va fi atins într-un produs comercial și ce compromisuri (grosime, greutate, cost) va implica.
Recomandate

Huawei a livrat peste 100 de milioane de dispozitive cu procesoare Kirin din 2023 , un prag care indică refacerea capacității sale de a produce și integra cipuri în volum, în pofida restricțiilor americane, potrivit South China Morning Post . Compania a făcut publică cifra marți, odată cu prezentarea unor detalii despre seria Kirin 9050 , descrisă drept primul cip produs în masă care folosește arhitectura proprie „LogicFolding”, dezvoltată în cadrul a ceea ce Huawei numește „Tau Scaling Law” (un cadru intern de proiectare care urmărește creșterea performanței prin optimizarea designului, nu prin acces la cele mai avansate echipamente). Ce aduce Kirin 9050 și de ce contează operațional Huawei susține că noul design integrează peste 50 de milioane de „hybrid bonds” (legături hibride între straturi/elemente ale cipului) și crește densitatea tranzistorilor cu 53,5%. Compania afirmă că seria Kirin 9050 a intrat în producție de masă cu sprijinul lanțului intern de aprovizionare din China, un element important în contextul controalelor la export care limitează accesul la tehnologii de vârf. În esență, strategia descrisă de Huawei urmărește să obțină mai multă putere de calcul prin proiectare și integrare, fără a depinde de cele mai avansate unelte de litografie, la care accesul este restricționat de controalele de export conduse de SUA. Următorul pas: testarea Kirin 2027 Publicația chineză Yicai a relatat marți că Huawei a început și testarea procesorului Kirin 2027, iar rezultatele preliminare ar fi în linie cu țintele companiei. Informația este atribuită lui Xu Songyu, director responsabil de cipurile pentru dispozitive wireless în divizia de semiconductori a Huawei. Tot Yicai notează că Xu a spus, la un briefing de presă în Shanghai, că progresul pe „LogicFolding” a depășit așteptările Huawei, deși inițial existau incertitudini privind posibilitatea fabricării la scară, cu randamente de producție acceptabile. Huawei nu a răspuns imediat solicitării de comentarii a South China Morning Post. Context: sancțiuni, revenirea pe smartphone și extinderea pe cipuri pentru inteligență artificială Ambițiile Huawei în zona cipurilor au fost lovite în 2020, când sancțiunile americane mai dure au împiedicat compania să folosească serviciile de fabricație ale Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Revenirea pe piața smartphone-urilor a venit în 2023, cu procesorul Kirin 9000s, folosit pe Mate 60 Pro . În paralel, Huawei își extinde activitatea și pe semiconductori pentru sisteme de inteligență artificială. Potrivit datelor IDC citate de Reuters, compania a livrat 572.000 de acceleratoare pentru inteligență artificială în prima jumătate din 2026, față de peste 300.000 cu un an înainte, ajungând la o cotă de 28% din piața chineză a cipurilor de inteligență artificială pentru centre de date. În aceeași perioadă, Nvidia ar fi livrat 678.000 de acceleratoare în China, cu o cotă de 34%, în scădere de la 44% cu un an înainte, conform Reuters, care citează IDC (IDC a refuzat să comenteze datele, potrivit agenției). [...]

OnePlus 16 mizează agresiv pe gaming, cu ecran la 165Hz „global” și optimizări pentru 185 FPS , într-un pachet care include și o baterie de 9.000 mAh – o combinație care poate ridica așteptările utilizatorilor pentru autonomia și performanța susținută în jocuri, potrivit Gizmochina . Telefonul a fost lansat în China și intră la vânzare de pe 13 octombrie. Accent pe performanță în jocuri: cipuri dedicate și suport pentru 185 FPS Pe lângă platforma Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 , OnePlus 16 include mai multe cipuri orientate spre gaming: un cip de afișaj P4, un cip G3 eSports și un cip T3 pentru touch. Producătorul susține că G3 reduce latența (întârzierea răspunsului în rețea), iar P4 permite gameplay la 185 FPS. Suportul nativ pentru 185Hz este disponibil, conform sursei, în șase jocuri și ar urma să se extindă la încă 17 titluri prin actualizări programate. OnePlus mai menționează și un giroscop îmbunătățit, pentru mișcări mai precise în jocuri. Ecran BOE personalizat: 165Hz ca limită „sustenabilă” la nivel global Telefonul folosește un panou BOE X4 personalizat, de 6,78 inci, cu acoperire 100% DCI-P3 și densitate de 450 ppi. Ecranul poate urca până la 185Hz, însă un oficial al companiei spune că 165Hz este, în prezent, cea mai mare rată de refresh „globală” sustenabilă cu tehnologia actuală. La capitolul luminozitate, ecranul ajunge la un vârf global de 2.000 niți și poate coborî până la un nit pentru utilizare în medii întunecate. Autonomie și încărcare: baterie de 9.000 mAh și opțiuni multiple OnePlus 16 vine cu baterie de 9.000 mAh și: încărcare pe fir 100W SuperVOOC; încărcare wireless 50W; încărcare inversă pe fir 27W pentru accesorii; „bypass charging” (alimentare directă, ocolind bateria) pentru a reduce încălzirea în timpul sesiunilor de gaming. Camere și variante de culoare Pe foto, configurația include: senzor principal 200 MP (ISOCELL HPE, 1/1.4 inch); cameră selfie 50 MP; ultra-wide 50 MP; teleobiectiv periscopic 50 MP 3x, cu zoom 6x „lossless” (fără pierderi, conform afirmației din sursă). Telefonul este disponibil în trei culori: Tomorrow Starlight (varianta cu matrice LED), Martian Red și Dark Forest. Prețuri în China și disponibilitate OnePlus 16 intră la vânzare în China din 13 octombrie, la următoarele prețuri: 12GB + 256GB: 5.999 yuani (aprox. 896 dolari, ~4.100 lei) 12GB + 512GB: 6.799 yuani (aprox. 1.016 dolari, ~4.700 lei) 16GB + 512GB: 7.499 yuani (aprox. 1.120 dolari, ~5.200 lei) 16GB + 1TB: 8.499 yuani (aprox. 1.270 dolari, ~5.900 lei) Publicația nu oferă detalii despre lansarea internațională; rămâne de văzut dacă și când aceste specificații (în special 165Hz „global” și suportul pentru 185 FPS) vor ajunge și pe alte piețe. [...]

OnePlus își retrage practic flagship-ul din Europa , iar OnePlus 16 – lansat oficial doar în China – confirmă schimbarea de strategie, cu efect direct asupra disponibilității și suportului oficial pentru utilizatorii europeni, potrivit Mobilissimo . Modelul devine primul vârf de gamă OnePlus destinat exclusiv pieței chineze, în contextul în care, conform publicației, telefoanele OPPO, realme și OnePlus ar urma să ruleze exclusiv ColorOS, iar OnePlus nu mai ajunge „oficial” în Europa. Pentru piața locală, implicația este că achiziția (dacă se face prin import) ar putea veni fără canale oficiale de vânzare, service și lansare globală. Ce aduce OnePlus 16 (pe scurt, dincolo de lipsa lansării europene) La nivel de hardware, OnePlus 16 mizează pe specificații de top, cu accent pe performanță și autonomie: Ecran LTPO OLED de 6,78 inci, rezoluție 2772 × 1272 pixeli, 165 Hz în utilizare obișnuită și până la 185 Hz în jocuri compatibile; margini de 1,15 mm și cititor de amprente ultrasonic în ecran Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 Configurații cu 12 GB sau 16 GB RAM și stocare între 256 GB și 1 TB Baterie de 9.000 mAh, încărcare la 100 W pe fir și 50 W wireless Sistem de operare: ColorOS 17 Pe partea foto, telefonul are o cameră principală de 200 MP (senzor 1/1,4 inch), plus o cameră telephoto de 50 MP cu zoom optic 3x și o ultrawide de 50 MP. Camera frontală este tot de 50 MP. Prețuri în China și calendarul de vânzări În China, varianta de bază (12 GB RAM și 256 GB stocare) costă 5.999 yuani (aprox. 896 dolari, adică aprox. 4.100 lei), iar versiunea de top (16 GB RAM și 1 TB) ajunge la 8.499 yuani (aprox. 1.270 dolari, adică aprox. 5.800 lei). Vânzările încep pe 31 octombrie, conform informațiilor publicate. Ce ar putea însemna pentru Europa Deși OnePlus 16 nu are în plan o lansare globală, Mobilissimo notează că OnePlus este „strâns integrat” în ecosistemul OPPO, astfel că unele tehnologii (baterie, ecran, soluții foto) ar putea apărea ulterior pe flagship-uri OPPO disponibile în Europa. În lipsa unor detalii suplimentare, rămâne de văzut dacă această „migrare” de tehnologie va compensa pentru utilizatorii europeni dispariția unei lansări OnePlus oficiale. [...]

Huawei evită să confirme un nou subbrand, menținând incertitudinea asupra unei posibile repoziționări pe segmentul mediu , potrivit Mobilissimo . Compania a reacționat la zvonurile despre o marcă nouă asociată cu numele „Xingmang”/„Xingyao” („Star Shine”), însă răspunsul nu validează existența proiectului și nici nu îl infirmă. Un reprezentant Huawei a transmis pentru Beijing Business Today, într-o relatare publicată pe 11 octombrie, un mesaj scurt: „Vă rugăm să vă bazați pe informațiile oficiale.” Dincolo de formularea prudentă, miza este operațională și comercială: fără o confirmare, piața rămâne fără repere privind calendarul, poziționarea și portofoliul unui eventual subbrand care ar putea viza telefoane mai accesibile sub umbrela Huawei. Două nume, aceeași speculație: Xingmang vs. Xingyao Materialul notează și o confuzie de denumiri. Huawei Central folosește „Xingyao”, tradus ca „Star Shine”, în timp ce sursa chineză care a obținut reacția companiei vorbește despre „Xingmang”. Mobilissimo atrage atenția că cele două nume nu ar trebui tratate automat ca fiind identice. Indiciul „tare”: marcă solicitată în 2023, dar fără garanția unui produs Un element concret menționat de Beijing Business Today este existența unei cereri pentru marca „Huawei Xingmang”, depusă pe 1 februarie 2023, cu înregistrarea anunțată pe 14 septembrie 2023. Ar fi acoperite mai multe categorii, inclusiv instrumente și dispozitive electronice, ceasuri și servicii. Totuși, o marcă înregistrată indică mai degrabă protejarea unui nume decât lansarea sigură a unor produse. Ce ar putea însemna pentru piață, dacă zvonurile se confirmă În plan de poziționare, comparația cu HONOR este folosită ca reper pentru o posibilă strategie: telefoane mai accesibile, cu accent pe raport dotări–preț. Mobilissimo subliniază însă diferența esențială: HONOR a fost desprins și vândut de Huawei, iar revenirea serviciilor Google a venit după separare — un nou subbrand sub Huawei nu ar reproduce automat acest traseu. În paralel, leak-urile invocate indică telefoane cu procesoare Kirin din seria 8 și HarmonyOS nativ, orientate spre segmentul mediu, fără unele funcții de vârf (precum comunicațiile prin satelit). Pentru debut sunt vehiculate, neoficial, lunile octombrie sau noiembrie, dar compania nu confirmă nici configurația, nici termenul de lansare. Surse secundare menționate în material: bbtnews.com.cn și Huawei Central . [...]

Huawei ar putea pregăti un nou sub-brand orientat spre volum, cu un prim telefon așteptat chiar luna aceasta , potrivit informațiilor publicate de CNMO , care citează o „dezvăluire exclusivă” a bloggerului @定焦数码. Miza, dacă zvonul se confirmă, este extinderea portofoliului Huawei cu o linie separată ce ar putea împinge ecosistemul HarmonyOS și cipurile Kirin către segmente mai accesibile. Bloggerul susține că noul brand (menționat abreviat ca „H”, sugerând Huawei) ar avea deja planificate „mai multe telefoane + produse digitale 3C” (electronice de consum precum accesorii și echipamente conexe), iar prima lansare ar urma să aibă loc în această lună , descrisă ca un potențial „mare succes de vânzări”. „Xingmang” (星芒), numele vehiculat, apare în istoricul de mărci Înaintea postării cu detalii despre planuri, același blogger a publicat mesajul „你好,星芒” („Salut, Xingmang”), care a alimentat speculațiile că ar fi vorba despre încălzirea pentru un sub-brand nou. Tema a urcat rapid în tendințe, iar CNMO notează că, potrivit informațiilor publice despre mărci, Huawei Technologies ar fi depus de mai mult timp cereri pentru denumirea „星芒”: mai multe mărci „星芒” depuse în 2020 și 2023 ar fi fost deja înregistrate; în iulie 2026, compania ar fi depus o nouă cerere pentru „星芒”, cu statut „în curs de înregistrare”, pe clase ce includ echipamente electronice și domenii legate de comunicații. Poziționare: Kirin 8 și HarmonyOS „nativ”, cu compromisuri la funcții premium Conform acelorași informații neoficiale, viitoarele telefoane „星芒” ar urma să vină cu cipuri Kirin din seria 8 și cu HarmonyOS „nativ” (sistemul de operare HarmonyOS în varianta sa proprie, nu o adaptare), iar tehnologia de imagine XMAGE ar putea fi „coborâtă” către această gamă. În același timp, sursa indică faptul că ar putea exista tăieri de dotări față de vârfurile de gamă — de exemplu, lipsa comunicațiilor prin satelit — pentru a reduce costurile și a păstra investiția pe „experiența de bază”. Cum s-ar schimba portofoliul Huawei și ce rămâne neconfirmat În scenariul descris, Huawei ar ajunge la o structură cu cinci linii majore: Mate, Pura, Nova, Enjoy (畅享) și „星芒”, aceasta din urmă ca produs nou, separat, menit să completeze acoperirea de piață. Totuși, CNMO subliniază că Huawei nu a anunțat oficial existența sub-brandului „星芒” , iar informațiile rămân, deocamdată, la nivel de „scurgeri” și speculații din industrie. Într-un context separat, menționat de publicație, serviciul de relații cu clienții al Huawei ar fi transmis anterior că nu există informații concrete și că publicul ar trebui să urmărească canalele oficiale ale companiei pentru eventuale anunțuri. [...]

Apple TV 4K (2026) ridică prețul de intrare la 299 de dolari, dar lasă România pe dinafară la Siri AI la lansare , potrivit Mobilissimo . Noul player multimedia mizează pe funcții de inteligență artificială și pe integrarea mai strânsă în ecosistemul Apple, însă disponibilitatea locală și suportul lingvistic rămân, deocamdată, limitări. Ce se schimbă, concret, pentru utilizatori Principala noutate este integrarea Siri AI (varianta avansată a asistentului, bazată pe Apple Intelligence), care poate gestiona întrebări mai complexe despre filme și seriale, poate recomanda conținut și poate răspunde inclusiv la întrebări despre producția urmărită. Dispozitivul include și trei microfoane pentru captarea vocii de la distanță, astfel încât Siri poate fi activată fără telecomandă. Este menționat și un sistem de anulare a ecoului, util când televizorul rulează la volum ridicat. Telecomanda: Find My și localizare mai ușoară Noul Siri Remote primește suport pentru Find My, inclusiv Precision Finding (ghidare mai precisă pentru găsirea dispozitivului) și opțiunea de a reda un sunet pentru localizare — o funcție orientată spre reducerea fricțiunii de utilizare în scenarii comune (telecomanda „pierdută” în casă). Performanță și „home cinema”: A19, AV1 și HomePod în configurație cu 4 boxe Apple TV 4K (generația a 4-a) trece la procesorul Apple A19, cu promisiuni de performanță CPU cu până la 50% mai bună și grafică de până la două ori mai puternică față de generația anterioară. Apare și un decodor AV1 dedicat, pentru streaming mai eficient și consum mai mic de bandă. Pe zona audio, dispozitivul ar permite conectarea a patru boxe HomePod mini 2 sau HomePod (generația a doua), în perechi compatibile, cu calibrare automată în funcție de poziționare, pentru o experiență surround. Hub pentru casă inteligentă și limitările de lansare Apple TV 4K funcționează și ca hub pentru locuința inteligentă, cu Wi‑Fi și Thread, control pentru accesorii smart, notificări de la sonerii video compatibile și rezumate ale activității camerelor generate prin Apple Intelligence. Totuși, Siri AI debutează în versiune beta, în limba engleză, doar în anumite piețe, iar România nu este pe lista inițială, conform informațiilor citate. Preț și calendar. Ce știm despre România În SUA, noul Apple TV 4K costă 299 de dolari (aprox. 1.350 lei). Precomenzile încep pe 13 octombrie, iar livrările sunt programate pentru 13 noiembrie 2026. Pentru România, Mobilissimo notează că nu există încă un preț oficial și nici confirmarea distribuției locale. Contextul este că serviciul de streaming Apple TV este disponibil oficial în România, ceea ce ar putea crește șansele ca dispozitivul să apară în oferta retailerilor, însă acest lucru nu este confirmat. [...]