Știri
Știri din categoria Rezultate financiare

Digi își accelerează creșterea în afara României, iar baza de clienți devine principalul motor al veniturilor, pe fondul unui avans puternic al contractelor generatoare de venituri (RGU) în Spania și al unei noi intrări operaționale în Regatul Unit, potrivit datelor prezentate de HDSatelit.
În T1 2026, Digi Communications N.V. a raportat venituri și alte câștiguri consolidate de 593 milioane de euro (inclusiv vânzarea extraordinară de active), în creștere cu 7% față de aceeași perioadă din 2025. EBITDA ajustată a fost de 161,2 milioane de euro, cu 15% peste nivelul din T1 2025. Fără vânzarea extraordinară de active, veniturile consolidate au fost de 583 milioane de euro, cu 10% mai mari, compania indicând extinderea bazei de clienți drept principal factor al creșterii.
La nivel de grup (România, Spania, Portugalia și Italia), numărul contractelor generatoare de venituri (RGU) a depășit 33 de milioane, cu 15% peste anul anterior (plus 4,2 milioane față de T1 2025). Telefonia mobilă rămâne segmentul dominant: 16,8 milioane RGU în T1 2026, în creștere cu 21% și reprezentând 51% din totalul RGU pe cele patru piețe.
În România, totalul RGU (incluzând și telefonia fixă) a ajuns la 20,2 milioane, cu 9% peste T1 2025, cu următoarea structură:
În Spania, creșterea a fost semnificativ mai rapidă: 11,4 milioane RGU la finalul trimestrului, în urcare cu 26% față de T1 2025. Telefonia mobilă a ajuns la 7,6 milioane RGU (+22%), iar internetul fix la 2,8 milioane RGU (+30%).
Portugalia a ajuns la 905 mii RGU (+20%), dintre care 507 mii în telefonie mobilă și 173 mii în internet fix. În Italia, utilizatorii de telefonie mobilă au urcat la 534 de mii RGU (+7%).
Tot în T1 2026, Digi Communications a făcut primii pași pentru intrarea pe piața telecom din Regatul Unit prin Fiber One Ltd., filială deținută integral și înființată în Anglia. Aceasta a cumpărat 51% din Whyfibre Limited, companie care deține o rețea de fibră optică aflată în dezvoltare în Bedfordshire și Hertfordshire (sudul Angliei). Fiber One operează rețeaua și estimează că va începe „în curând” un proiect pilot pentru servicii de internet fix, ceea ce marchează primul pas operațional al grupului în Regatul Unit.
După încheierea trimestrului, pe 8 aprilie 2026, compania a finalizat emisiunea de acțiuni gratuite aprobată de acționari, prin capitalizarea rezervelor și a rezultatelor reportate, acționarii primind până la două acțiuni noi pentru fiecare acțiune existentă.
Digi Communications intenționează să propună un dividend brut de 0,5 lei pe acțiune la Adunarea Generală a Acționarilor din 29 iunie 2026; compania notează că, ținând cont de majorarea de trei ori a numărului de acțiuni după emisiunea gratuită, dividendul propus ar însemna o creștere brută de 11% față de anul precedent.
În ansamblu, datele din T1 2026 indică o dependență tot mai mare a creșterii de extinderea bazei de clienți, în special în Spania, în timp ce intrarea în Regatul Unit deschide o nouă direcție operațională care, deocamdată, este în fază de proiect pilot estimat.
Recomandate

Digi Communications își accelerează creșterea operațională în T1 2026, cu EBITDA ajustată în urcare cu 15% , pe fondul extinderii bazei de clienți și al avansului puternic pe mobil, potrivit news.ro . Grupul a raportat venituri consolidate (inclusiv venituri și alte câștiguri, excluzând vânzarea extraordinară de active) de 583 milioane euro (aprox. 2,9 mld. lei) în primul trimestru din 2026, în creștere cu 10% față de T1 2025. EBITDA ajustată (excluzând impactul IFRS 16) a ajuns la 161,2 milioane euro (aprox. 806 mil. lei), un avans de 15% față de anul anterior. În același timp, veniturile și alte câștiguri consolidate, incluzând vânzarea extraordinară de active, au fost de 593 milioane euro (aprox. 3,0 mld. lei), în creștere cu 7%. „Serviciile de telefonie mobilă rămân principalul motor de creștere al Grupului”, a declarat Serghei Bulgac , CEO al Digi Communications. Mobilul trage grupul: 16,8 milioane RGU, +21% într-un an Digi a depășit 33 milioane de contracte generatoare de venituri (RGU) în România, Spania, Portugalia și Italia, în creștere absolută cu 4,2 milioane față de anul precedent. Segmentul de telefonie mobilă reprezintă 51% din totalul clienților pe cele patru piețe și a ajuns la 16,8 milioane RGU, în creștere cu 21% față de T1 2025. Compania indică o evoluție pozitivă și pe internet fix și televiziune cu plată, dar dinamica cea mai puternică rămâne pe mobil, atât în România, cât și în Spania și în piețele emergente. România și Spania susțin creșterea, Portugalia și Italia rămân „piețe emergente” În România, numărul total de RGU a ajuns la 20,2 milioane la finalul T1 2026, în creștere cu 9% față de aceeași perioadă a anului trecut. Pe segmente, telefonia mobilă a urcat la 8,2 milioane RGU (+20%), internetul fix la 5,2 milioane (+5%), iar televiziunea cu plată la 6 milioane (+2%). Telefonia fixă a scăzut la 788 mii (-6,1%). În Spania, totalul RGU a crescut cu 26%, la 11,4 milioane, cu avansuri de 22% pe mobil (7,6 milioane RGU) și de 30% pe internet fix (2,8 milioane RGU). În Portugalia, RGU a ajuns la 905 mii (+20%), iar în Italia, utilizatorii de servicii mobile au urcat la 534 mii (+7%). Primii pași către Regatul Unit și semnale către acționari În T1 2026, Digi a făcut pași inițiali pentru intrarea pe piața telecom din Regatul Unit prin Fiber One Ltd., filială deținută integral, care a achiziționat 51% din Whyfibre Limited. Whyfibre deține o rețea de fibră optică în dezvoltare în comitatele Bedfordshire și Hertfordshire, iar Fiber One estimează că va începe furnizarea de servicii de internet fix „pe bază de proiect pilot” în viitorul apropiat. După încheierea trimestrului, pe 8 aprilie 2026, compania a finalizat o emisiune de acțiuni gratuite (până la două acțiuni noi pentru fiecare acțiune existentă). Totodată, Digi intenționează să propună în AGA din 29 iunie 2026 un dividend brut de 0,5 lei/acțiune; ajustat pentru triplarea numărului de acțiuni în urma emisiunii, dividendul propus ar reprezenta o creștere brută de 11% față de anul precedent. Raportul financiar la 31 martie 2026 este disponibil pe site-ul companiei, la secțiunea de raportări trimestriale. [...]

Figma a accelerat creșterea veniturilor în T1 și a ridicat prognoza pe 2026, dar monetizarea funcțiilor AI rămâne testul care poate decide dacă revenirea acțiunii are susținere potrivit The Next Web . Compania spune că impunerea limitelor de credite pentru AI a început să producă încasări, însă o parte dintre clienții mari a renunțat, iar piața încă tratează cu prudență povestea „AI ca motor de creștere”. Figma a raportat venituri de 333,4 milioane dolari (aprox. 1,53 miliarde lei) în primul trimestru din 2026, în creștere cu 46% față de anul anterior, peste așteptările analiștilor (316 milioane dolari). Compania a ridicat estimarea de venituri pentru întregul an cu 55 milioane dolari, la 1,422–1,428 miliarde dolari, și a oferit ghidaj pentru T2 de 348–350 milioane dolari, cu circa 20 milioane dolari peste consens. Acțiunile au urcat cu peste 8% în tranzacționarea „after-hours” (după închiderea bursei). Monetizarea AI: conversie ridicată, dar cu pierderi de clienți Indicatorul urmărit îndeaproape a fost reacția clienților după ce, din 18 martie, Figma a început să aplice limite de credite pentru funcțiile AI. Directorul financiar Praveer Melwani a spus că, dintre utilizatorii Organisation și Enterprise care depășiseră anterior alocarea gratuită, peste 75% au continuat să cumpere credite AI în aprilie. În același timp, aproximativ 5% dintre utilizatorii „higher-tier” care au depășit limita nu mai erau activi pe platformă la 30 aprilie, conform informațiilor citate în material dintr-un raport Bloomberg. Pentru o companie evaluată în funcție de ipoteza că AI îi extinde piața adresabilă, această „scurgere” de clienți, chiar dacă modestă în termeni de software, rămâne relevantă. Indicatorii operaționali: retenție la maximul ultimilor doi ani Dincolo de AI, Figma a raportat o îmbunătățire a indicatorilor de bază: Net dollar retention (cât cheltuiesc în plus clienții existenți în timp) a ajuns la 139% , un maxim al ultimilor peste doi ani; numărul de clienți plătitori a crescut cu 54% , la aproximativ 690.000 ; clienții cu peste 100.000 dolari venit recurent anual (ARR) au urcat cu 48% , la 1.525 . La nivel de profitabilitate, compania a raportat 52,1 milioane dolari venit operațional non-GAAP (marjă de 16%) și 88,6 milioane dolari flux de numerar liber. Pe standarde GAAP, Figma a avut pierdere netă de 142,4 milioane dolari , pusă în principal pe seama 169 milioane dolari cheltuieli cu compensarea în acțiuni, după listare. De ce rămâne piața rezervată Deși rezultatele au depășit așteptările, acțiunea Figma este încă în scădere cu peste 80% față de maximul post-IPO (142,92 dolari), după ce compania a fost presată de competiția unor instrumente gratuite (precum Stitch de la Google) și de temerea că AI va „ieftini” chiar categoria de produse pe care o vinde. În acest context, datele din T1 sugerează că, cel puțin pe termen scurt, clienții acceptă să plătească pentru AI în ecosistemul Figma, însă întrebarea pentru investitori rămâne dacă rata de peste 75% de cumpărare a creditelor este un semnal de cerere durabilă sau doar un vârf al adopției timpurii. [...]

Cisco a ridicat ținta de comenzi și venituri din AI pentru 2026 , după un trimestru al treilea în care profitul net a urcat cu 35%, dar fluxul de numerar din operațiuni a scăzut cu 7%, potrivit IT之家 . În trimestrul al treilea al anului fiscal 2026 (25 ianuarie–25 aprilie 2026), Cisco a raportat venituri totale de 15,841 miliarde dolari (aprox. 72,9 mld. lei), în creștere cu 12% față de aceeași perioadă a anului precedent. Profitul net atribuibil acționarilor (GAAP) a fost de 3,373 miliarde dolari (aprox. 15,5 mld. lei), +35% an/an, iar câștigul pe acțiune a ajuns la 0,85 dolari (aprox. 3,9 lei), atât în variantă de bază, cât și diluată. AI devine un motor de comenzi, iar compania își ridică așteptările Compania indică o accelerare a cererii pe zona de infrastructură pentru inteligență artificială . Până la finalul trimestrului, Cisco acumulase 5,3 miliarde dolari (aprox. 24,4 mld. lei) în comenzi legate de AI și a majorat ghidajul (estimarea) pentru întreg anul fiscal 2026 la: 9 miliarde dolari (aprox. 41,4 mld. lei) comenzi AI; 4 miliarde dolari (aprox. 18,4 mld. lei) venituri AI. La nivel de comenzi, totalul comenzilor de produse a crescut cu 35% an/an; excluzând comenzile de la clienți „hiperscaleri” (operatori foarte mari de centre de date), creșterea a fost de 19%. Pentru produsele de rețea, creșterea comenzilor a depășit 50%, conform datelor prezentate. Marje solide, dar numerarul din operațiuni scade Cisco a raportat o marjă brută GAAP de 63,6% și o marjă operațională GAAP de 25,0%, indicând o eficiență operațională ridicată în trimestru. În același timp, fluxul de numerar din activități operaționale a fost de 3,757 miliarde dolari (aprox. 17,3 mld. lei), în scădere cu 7% față de anul anterior. Pe structură de venituri, publicația notează că veniturile din produse au crescut cu 17%, în timp ce veniturile din servicii au scăzut cu 1%. Regional, veniturile au avansat cu 14% în Americi și cu 9% atât în EMEA (Europa, Orientul Mijlociu și Africa), cât și în APJC (Asia-Pacific, Japonia și China). Returnări către acționari și ghidaj pentru trimestrul următor În trimestru, Cisco a returnat acționarilor 2,9 miliarde dolari (aprox. 13,3 mld. lei), incluzând 1,7 miliarde dolari (aprox. 7,8 mld. lei) dividende și 1,3 miliarde dolari (aprox. 6,0 mld. lei) răscumpărări de acțiuni. Pentru trimestrul al patrulea al anului fiscal 2026, compania estimează venituri între 16,7 și 16,9 miliarde dolari (aprox. 76,8–77,7 mld. lei). Pentru întreg anul fiscal 2026, intervalul de venituri prognozat este 62,8–63,0 miliarde dolari (aprox. 288,9–289,8 mld. lei). [...]

Grupul PPC își accelerează tranziția spre energie verde, cu investiții de 500 milioane euro (aprox. 2,5 miliarde lei) în T1 2026 , în condițiile în care producția din surse regenerabile a ajuns la 56% din mixul total, potrivit Economedia . Pe acest fundal, compania a raportat un EBITDA ajustat de 700 milioane euro (aprox. 3,5 miliarde lei), în creștere față de aceeași perioadă a anului trecut. EBITDA ajustat a urcat la 0,7 miliarde euro, de la 0,5 miliarde euro, iar profitul net ajustat (după scăderea sumelor atribuibile acționarilor minoritari) a crescut la 0,2 miliarde euro, de la 0,1 miliarde euro. Compania pune evoluția pe seama contribuției investițiilor din ultimii ani și a condițiilor hidrologice și eoliene favorabile din primul trimestru. Investițiile: 82% către regenerabile, flexibilitate și rețele În primele trei luni din 2026, PPC a investit 0,5 miliarde euro, din care 82% au fost alocate proiectelor din surse regenerabile (SRE), generării flexibile și modernizării rețelelor de distribuție, în linie cu planul de afaceri al grupului. La finalul trimestrului, capacitatea instalată din SRE era de 7,2 GW, adică 59% din capacitatea totală instalată. Grupul anticipează o creștere în trimestrele următoare, având proiecte de 6,7 GW „în construcție, gata de construcție sau în faza de licitație”. Mix mai curat, emisii mai mici Producția din SRE a crescut cu 141% în T1 2026, la 3,6 TWh (de la 1,5 TWh), în principal pe fondul creșterii producției în hidrocentrale mari (+282%), susținută de precipitații abundente. Producția eoliană a urcat cu 30%, iar cea fotovoltaică cu 23%, deși compania notează un nivel mai scăzut al radiației solare și ninsori reduse în unele zone, inclusiv în România. În paralel, producția termică a scăzut: pe gaz natural la 1,6 TWh (de la 2,3 TWh), pe cărbune la 0,9 TWh (de la 1,1 TWh), iar din hidrocarburi la 0,4 TWh (de la 0,7 TWh), pe fondul interconexiunii electrice Creta–Grecia continentală, aflată în faza finală de finalizare. Intensitatea emisiilor de CO₂ a coborât la 0,35 tone/MWh, de la 0,55 tone/MWh. România: cerere în creștere, cotă mai mică la vânzări, mai mare la regenerabile Pe segmentul de furnizare, cererea de electricitate în România a crescut cu 1,2% în T1 2026, în timp ce în Grecia a fost aproape stabilă (-0,6%). În România, cota medie de piață a PPC în vânzările de electricitate a scăzut la 15%, de la 16% în T1 2025. În producția din surse regenerabile, cota medie de piață a PPC în România a crescut la 29% (de la 26%), pe fondul adăugării de capacitate solară în portofoliu. Rețele și digitalizare: contoare inteligente și indicatori de întreruperi În distribuție, investițiile au fost de 0,2 miliarde euro în T1 2026, cu accent pe modernizare și digitalizare. Indicatorii de continuitate au evoluat diferit între cele două piețe: SAIDI (durata medie a întreruperilor): în Grecia 30 minute (de la 21), în România 18 minute (de la 19); SAIFI (frecvența medie a întreruperilor): în Grecia 0,4 (de la 0,3), în România 0,4 (de la 0,5). În privința contoarelor inteligente, penetrarea a ajuns la 19% în Grecia (de la 14%) și la 62% în România (de la 57%). Ținte confirmate pentru 2026 și expansiune în e-mobilitate PPC și-a confirmat obiectivele pentru 2026: EBITDA ajustat de 2,4 miliarde euro și profit net ajustat (după minoritari) de 0,7 miliarde euro, plus un dividend de 0,80 euro/acțiune. În e-mobilitate, grupul raportează 4.359 puncte de încărcare în Grecia și România, în creștere cu 33% față de anul anterior, menționând și extinderea prezenței în România. În paralel, în Grecia, rețeaua „Fibergrid” a ajuns să acopere 1,8 milioane de gospodării și afaceri, cu țintă de extindere FTTH la 2,7 milioane până la finalul lui 2026. [...]

ASUS a raportat un profit net atribuibil acționarilor de 9,797 miliarde dolari taiwanezi (NTD) în primul trimestru al anului fiscal 2026 , pe fondul unor venituri totale de 208,37 miliarde NTD, potrivit IT之家 . Rezultatele vizează trimestrul I al exercițiului financiar 2026 (ianuarie–martie), iar raportul a fost aprobat pe 12 mai 2026 de consiliul de administrație și comitetul de audit. În același interval, compania a raportat un câștig de bază pe acțiune (EPS) de 13,19 NTD/acțiune. La nivel operațional, ASUS indică o marjă brută susținută de un profit brut de 30,969 miliarde NTD și un profit operațional de 11,896 miliarde NTD. Principalele cifre raportate pentru T1 (ianuarie–martie 2026) Venituri totale: 208,370 miliarde NTD Profit brut: 30,969 miliarde NTD Profit operațional: 11,896 miliarde NTD Profit înainte de impozitare: 13,860 miliarde NTD Profit net al perioadei: 11,157 miliarde NTD Profit net atribuibil acționarilor (grup): 9,797 miliarde NTD EPS (de bază): 13,19 NTD/acțiune Poziția bilanțieră la finalul perioadei La finalul trimestrului, ASUS a raportat: Active totale: 671,442 miliarde NTD Datorii totale: 354,712 miliarde NTD Capitaluri proprii atribuibile acționarilor companiei-mamă: 286,889 miliarde NTD Publicația precizează că materialul include o interpretare automată (AI) și recomandă verificarea informațiilor în platforma oficială de raportare a companiilor listate, menționând totodată că textul nu reprezintă recomandare de investiții. [...]

Samsung a raportat cel mai mare profit net trimestrial dintre producătorii globali de cipuri de memorie, iar salturile de profit indică o revenire puternică a ciclului din industrie , potrivit datelor centralizate de „Shande Information” și prezentate de CNMO . În clasamentul celui mai recent trimestru fiscal, Samsung Electronics conduce cu un profit net de aproximativ 217,2 miliarde yuani, în creștere cu 474,3% față de aceeași perioadă a anului trecut. Pe locul al doilea se află SK Hynix , cu un profit net de circa 185,6 miliarde yuani, în urcare cu 398% an/an. Micron Technology este pe poziția a treia, cu aproximativ 93,7 miliarde yuani, după un avans de 770,8% an/an. Topul profiturilor: liderii globali și ritmul de creștere În afara primilor trei jucători, clasamentul include și companii din zona de stocare (NAND/SSD) și producție asociată: SanDisk: profit net de aproximativ 24,6 miliarde yuani, +287% an/an (locul 4) Western Digital: profit net de aproximativ 21,6 miliarde yuani, +320% an/an (locul 5) Datele sugerează o îmbunătățire generală a profitabilității în sector, în condițiile în care mai multe companii din listă au raportat creșteri anuale foarte mari. Companiile chineze din clasament: creșteri accelerate, dar de la baze mai mici CNMO notează că în listă apar și mai multe companii chineze din zona cipurilor de memorie, cu profituri nete mai mici decât liderii globali, dar cu dinamici puternice: Longsys (江波龙): profit net de aprox. 3,862 miliarde yuani, +2.644,05% an/an Deyi (德明利): profit net de aprox. 3,346 miliarde yuani, revenire pe profit (după pierdere) Biwin Storage (佰维存储): profit net de aprox. 2,899 miliarde yuani, revenire pe profit GigaDevice (兆易创新): profit net de aprox. 1,461 miliarde yuani, +522,79% an/an În același clasament mai sunt menționate și Shannon Xinchuang, Lanqi Technology și Dapu Micro, însă cu profituri nete „relativ mici”, fără valori detaliate în material. Ce înseamnă pentru piață: ciclul memoriilor rămâne dominat de „cei trei”, dar China recuperează Potrivit analiștilor citați, dacă doi mari producători chinezi de cipuri de memorie — Yangtze Memory (长江存储) și ChangXin Memory (长鑫存储) — ar ajunge să fie listați, profiturile lor nete ar putea intra în top 5 global. În prezent, piața globală a cipurilor de memorie este descrisă ca fiind dominată de Samsung Electronics, SK Hynix și Micron, însă materialul subliniază că ritmul de creștere al companiilor chineze este „evident”. Totodată, unele companii din clasament, precum Nanya Technology și Phison Electronics, ar fi raportat creșteri anuale de peste 1.000%, un semnal că profitabilitatea sectorului s-a îmbunătățit pe scară largă. [...]