Știri
Știri din categoria Politică

Kelemen Hunor propune ca PSD să primească prima șansă la guvernare, invocând logica constituțională a desemnării partidului cu cele mai multe mandate, într-un moment în care prelungirea interimatului ar limita capacitatea executivului de a legifera și de a opera prin ordonanțe, potrivit News.
Președintele UDMR spune că, dacă ar fi președintele României, ar începe consultările pentru formarea unui guvern cu PSD, „fiindcă constituțional așa merge”, iar dacă această variantă nu se concretizează, ar trece la următorul partid cu mandate multe în Parlament. În același raționament, Kelemen Hunor afirmă că „nu trebuie să pice”, pentru că există posibilitatea de a reveni asupra unei nominalizări dacă nu se poate forma guvernul.
În declarațiile sale, liderul UDMR respinge explicit ideea unei formule „mixte” – premier tehnocrat cu miniștri politici – pe care o consideră mai problematică decât un guvern tehnocrat integral.
„Ori vine cineva cu un guvern tehnocrat, are o susținere parlamentară și face treabă, ori face un guvern politic. Deci și tehnocrat, și politic, și semi-politic, și semi-tehnocrat, nu merge.”
Kelemen Hunor respinge și varianta prelungirii interimatului Guvernului până în toamnă, argumentând că un executiv interimar are capacități limitate, inclusiv în privința inițierii de acte normative.
„Nu poate guvernul să vină nici cu ordonanță de urgență, nici măcar cu proiect de lege, după aceea nu poate da ordonanțe în perioada vacanței parlamentare și eu nu aș vrea să mergem până în toamnă cu un guvern interimar.”
În acest context, el susține că ar începe cu „varianta politică”, iar dacă nu funcționează, procesul ar trebui să continue fără blocaje inutile, inclusiv fără a aștepta „10 zile cu fiecare nominalizare”.
În același set de declarații, Kelemen Hunor afirmă că, în scenariul în care PSD ar primi prima șansă, „nu trebuie să fie Sorin Grindeanu” premier. Totodată, întrebat despre susținerea unui guvern monocolor PSD, liderul UDMR evită un angajament, spunând că discuția este prematură în lipsa unei nominalizări.
„Nu-mi permit să merg eu să spun dacă aș vota un guvern PSD monocolor, dar e o posibilitate, dar până când nu există nominalizare, noi suntem pe un teren aproape minat.”
Recomandate

UDMR cere accelerarea negocierilor pentru un guvern politic până la final de iunie , pe fondul riscului de prelungire a interimatului și al incertitudinii privind o majoritate parlamentară, potrivit Antena 3 . Kelemen Hunor spune că preferă o formulă bazată pe partidele din fosta coaliție și insistă pe asumare politică și transparență, inclusiv printr-un acord scris. Liderul UDMR a declarat la TVR Info că „până la sfârșitul lunii iunie ar trebui să avem un guvern politic”, argumentând că partidele care au cerut votul cetățenilor și-au asumat implicit intrarea la guvernare. În viziunea sa, o soluție ar putea fi găsită dacă există disponibilitate de negociere între PNL, USR, UDMR și PSD, chiar dacă ar fi nevoie de mai multe încercări. De ce insistă Kelemen pe „guvern politic” și pe un acord scris Kelemen Hunor susține că guvernarea este „un act politic” și că un executiv fără oameni politici ar fi dificil de operat, inclusiv din perspectiva numirilor de secretari de stat. În același timp, el pune accent pe nevoia unui acord politic care să facă publice obiectivele și să ofere o bază de susținere parlamentară. „Trebuie și un acord politic (...), măcar să știe lumea, să știe cetățenii, că există un acord politic, există o agendă care înseamnă legea aia, proiectul acela, bugetul, deficitul.” Varianta unui guvern minoritar, condiționată de susținere parlamentară Întrebat despre posibilitatea unui guvern minoritar, liderul UDMR a spus că aceasta ar putea funcționa doar dacă există „totuși o susținere parlamentară” pentru un set de puncte asumate, care să permită guvernării să meargă „până la primăvara anului viitor”. Șansele guvernului propus de Eugen Tomac și scenariul reluării consultărilor Kelemen Hunor a evitat să facă o evaluare fermă privind formarea guvernului Eugen Tomac, dar a afirmat că, din discuțiile și declarațiile pe care le-a urmărit, nu i s-a părut că șansele „au crescut” în ziua respectivă. Dacă guvernul propus ar fi respins în Parlament, el a spus că ar trebui reluate rapid consultările cu președintele, pentru a nu se pierde timp, iar partidele să vină pregătite cu o propunere de prim-ministru. Kelemen a adăugat că speră să nu se ajungă la un guvern interimar până în septembrie. În final, liderul UDMR a reiterat preferința pentru o majoritate „clară, transparentă”, ideal în formula fostei coaliții, „cu supărările puse în paranteză”, pe fondul unei perioade pe care o descrie drept „extrem de complicată”, inclusiv în context regional și internațional. [...]

PSD ridică presiunea pentru formarea rapidă a unui nou guvern , pe fondul interimatului instalat după căderea Cabinetului Bolojan, iar Sorin Grindeanu își leagă mesajul de nevoia de decizii economice „rapide” pentru firme și populație, potrivit Adevărul . Într-un mesaj publicat pe Facebook, liderul PSD susține că „românii, firmele cu capital românesc și întreaga economie” au nevoie de „un partener de discuții credibil” și de „un Guvern nou” care să decidă repede. Grindeanu spune că ar fi vrut o dezbatere despre măsuri pentru creșterea puterii de cumpărare, reluarea investițiilor (pe care le numește „vitale” pentru menținerea locurilor de muncă) și un plan de reducere a fiscalității „prea mari” pentru veniturile mici și medii. În același mesaj, Grindeanu atacă guvernul interimar și pe Ilie Bolojan, pe care îl numește „ayatolah”, și acuză o „mascaradă continuă” după 5 mai, cu „același mesaj anti-PSD”. El afirmă că adversarii politici ar fi „mânați de orgolii”, ar „crea doar blocaje” și ar „găsi pretexte”, acuzând totodată atacuri la adresa unor persoane pe care le descrie drept „absolut decente” și cu „o reputație profesională ireproșabilă”. Contextul interimatului și blocajul politic Adevărul reamintește că Ilie Bolojan a fost demis, iar guvernul a căzut în urma moțiunii de cenzură inițiate de PSD și AUR . Din 5 mai, Executivul funcționează în regim de interimat, până la învestirea unui nou premier și a unui nou cabinet. Pe acest fundal, PNL a transmis recent că nu va participa la formarea și nu va face parte din niciun guvern în care PSD este prezent, „direct sau indirect”, poziție relatată de publicație și detaliată într-un material separat al Adevărul: Adevărul . De ce contează Mesajul PSD mută disputa din registrul strict politic în zona deciziilor economice amânate în perioada de interimat: investiții, locuri de muncă, fiscalitate și putere de cumpărare. În același timp, poziția PNL de excludere a PSD din orice formulă guvernamentală indică un potențial blocaj în negocierile pentru un nou cabinet, ceea ce poate prelungi perioada în care guvernul operează cu atribuții limitate. [...]

Schimbul de replici PNL–PSD reaprinde disputa despre cine își asumă guvernarea după moțiune , într-un moment în care, potrivit Digi24 , secretarul general al PNL, Dan Motreanu , îi cere președintelui PSD, Sorin Grindeanu , să „preia guvernarea” și să aplice „soluțiile PSD”, invocând faptul că PSD ar avea majoritate împreună cu AUR. Motreanu afirmă că a trecut „mai mult de o lună” de când PSD și AUR au demis Guvernul Ilie Bolojan și susține că, în loc să-și asume guvernarea, Grindeanu „se răfuiește cu PNL pe Facebook”. În mesajul publicat miercuri, liderul liberal întreabă retoric „cine îl împiedică” pe Grindeanu să facă „toate lucrurile minunate” pe care spune că le vrea pentru români. În aceeași intervenție, Motreanu acuză PSD că ar încerca să controleze „prin interpuși” ministerele „care dau bani” – Dezvoltare, Agricultură și Transporturi – și să lase altora funcțiile unde trebuie luate „decizii dificile”, precum cea de premier. El mai susține că PSD ar putea recurge ulterior la o nouă moțiune de cenzură, „scrisă, semnată și votată împreună cu AUR”, dacă nu i-ar mai conveni premierul. Replica vine după ce Sorin Grindeanu a lansat miercuri un atac la adresa PNL, transmițând că „se poate și fără ei” la guvernare. În mesajul său, liderul PSD îi îndeamnă pe liberali să plece „toți acasă” și îi acuză că au creat „blocaje” și că „împrăștie cu venin” la adresa unor „oameni absolut decenți” care ar fi încercat să repare „dezastrul” lăsat de PNL. Grindeanu își încheie mesajul cu formula în engleză „it’s the economy!”, pe care Digi24 o redă ca atare. [...]

PSD ridică miza negocierilor pentru noul guvern, sugerând că PNL poate fi scos din ecuație , pe fondul disputei publice dintre Sorin Grindeanu și prim-vicepreședintele PNL Ciprian Ciucu , potrivit Digi24 . Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a transmis un mesaj dur către liberali, afirmând că „se poate și fără ei” la guvernare și cerându-le să plece „toți acasă”, „de la președintele Senatului și până la ultimul reprezentant”. În același mesaj, Grindeanu acuză PNL că atacă „oameni decenți” care ar fi acceptat să încerce să repare „dezastrul” lăsat de liberali. Ce invocă Grindeanu: economie, investiții și decizii rapide În postarea citată de Digi24, liderul PSD susține că „românii, firmele cu capital românesc și întreaga economie” ar avea nevoie de „un Guvern nou” care să ia rapid decizii. El spune că ar fi vrut o dezbatere despre măsuri pentru: creșterea puterii de cumpărare; reluarea investițiilor, cu rol în menținerea locurilor de muncă; reducerea fiscalității „prea mari” pentru românii cu venituri mici și medii. Grindeanu afirmă că, din 5 mai, când „unii au fost concediați de Parlament”, ar exista „o mascaradă continuă” cu mesaj „anti-PSD”. De la ce a pornit conflictul: acuzațiile lui Ciprian Ciucu despre „tehnocrați roșii” Reacția lui Grindeanu vine după ce Ciprian Ciucu a criticat propunerile de miniștri asociate cu Eugen Tomac . Într-o intervenție telefonică la Digi24, Ciucu a spus că lista ar fi părut PNL „niște tehnocrați roșii” și a reiterat că liberalii nu vor vota un guvern cu PSD și nu vor participa la o formulă de guvernare cu PSD, incluzând și persoane considerate apropiate de PSD. Ciucu a mai afirmat că i s-a părut „o coincidență” că portofolii deținute anterior de PSD ar urma să fie ocupate de persoane care, în opinia sa, nu ar fi putut fi identificate de Tomac sau Nicușor Dan decât dacă ar fi fost „servite de PSD”. De ce contează: semnal de blocaj politic în formarea executivului Schimbul de acuzații publice indică o tensionare a discuțiilor despre susținerea viitorului cabinet și crește riscul ca negocierile să se mute din zona tehnică (program, portofolii, măsuri economice) în zona de veto politic între partide. În acest context, mesajul PSD către PNL sugerează că social-democrații încearcă să își consolideze poziția de negociere, inclusiv prin ideea unei majorități fără liberali, dacă ar exista alternative parlamentare. [...]

Schimbul de replici PNL–PSD ridică miza politică în jurul listei de miniștri a lui Eugen Tomac , după ce Ciprian Ciucu a respins acuzația că ar fi „jignit” persoane numindu-le „tehnocrați roșii”, potrivit Mediafax . Prim-vicepreședintele PNL spune că Sorin Grindeanu a interpretat ca insultă afirmația sa despre unii dintre miniștrii propuși de premierul desemnat Eugen Tomac, pe care Ciucu i-a catalogat drept „tehnocrați roșii”, în sensul de persoane apropiate PSD. În replica publicată, Ciucu susține că nu a intenționat să jignească și întoarce acuzația către liderul PSD, întrebând dacă „a fi pesedist” este, în sine, o jignire. „Chiar nu m-am gândit la asta! Consideră oare președinte PSD că a fi pesedist sau afiliat psd, este o jignire?” Contextul disputei: atacul lui Grindeanu la PNL În același context, Mediafax relatează că Sorin Grindeanu a postat pe Facebook un mesaj critic la adresa liberalilor, pe care îi acuză de „mascaradă” și de perpetuarea unui discurs anti-PSD. Liderul PSD susține că PNL ar fi rămas „înșurubat la putere” în ciuda trecerii în opoziție și le transmite liberalilor că „se poate și fără voi”, cerându-le să plece „de la președintele Senatului și până la ultimul reprezentant”. Grindeanu mai afirmă că PNL ar fi dat „4 prim-miniștri” în șapte ani „fără merit electoral” și îi acuză pe liberali că „împroșcă cu venin” persoane pe care le descrie drept „absolut decente” și cu „reputație profesională ireproșabilă”, care au acceptat să intre în echipa propusă. De ce contează Disputa mută accentul de pe aritmetica parlamentară pe legitimitatea politică a listei guvernamentale propuse de Eugen Tomac: PNL atacă presupuse afilieri PSD, iar PSD răspunde acuzând PNL de blocaje și delegitimare. În lipsa altor detalii operaționale în materialul citat, rămâne de urmărit dacă această escaladare va influența negocierile și poziționările publice înaintea unui eventual vot de învestitură. [...]

Validarea rapidă a unui guvern devine miza politică imediată , în condițiile în care partidele sunt acuzate că prelungesc blocajul din calcule pentru 2028, iar președintele le cere public „responsabilitate” și „flexibilitate”, potrivit Antena 3 . Premierul desemnat Eugen Tomac a spus miercuri seară, la B1 TV, că Nicușor Dan „are dreptate” să transmită un nou mesaj către partide și că „e momentul să lăsăm jocul politic la o parte”. Tomac susține că, dincolo de rolul lor într-o democrație, partidele au și „obligația de a valida un guvern dacă e nevoie”, mai ales în contextul actual. În explicația sa, Tomac a indicat că reticența partidelor și „barierele greu de explicat” pe care și le-ar fi impus alimentează „blocajul” și „tensiunea” din societate. El a argumentat că președintele le cere formațiunilor „mai multă flexibilitate” și să pună „pe primul loc România și cetățenii români”. Contextul invocat: presiuni externe și efecte asupra pieței interne Tomac a legat urgența formării unui executiv funcțional de situația de securitate și de impactul economic intern, afirmând că „avem război la graniță” și „conflicte care ne afectează piața internă”. În acest cadru, el a spus că a discutat cu toate partidele pentru a găsi „consensul necesar” ieșirii din blocaj. Totodată, premierul desemnat a susținut că „niciun român nu e vinovat” că partidele „se uită mai mult spre anul electoral 2028 decât spre ce se întâmplă azi”, sugerând că negocierile sunt influențate de calcule politice pe termen mediu. Ce propune Tomac și ce cere partidelor Tomac a afirmat că a propus un cabinet „format din profesioniști”, pe care îl descrie ca fiind capabil să răspundă rapid „provocărilor” și „urgențelor” actuale. El a insistat că rămâne deschis la dialog pentru construirea unui program de guvernare, dar a condiționat rezultatul de existența „bunei credințe”. În același registru, Tomac a spus că România are „probleme cronice” care nu mai pot fi amânate și a reluat apelul către partide să iasă dintr-o „logică” pe care o consideră „extrem de păguboasă”, pentru a permite instalarea unui guvern „capabil să răspundă acestor urgențe”. [...]