Știri
Știri din categoria Tehnologie

Calendarul oficial de actualizare la Android 17 pentru OnePlus și realme începe pe 29 octombrie și se întinde până în T1 2027, ceea ce fixează o fereastră operațională clară pentru utilizatori și pentru companiile care gestionează flote de dispozitive, potrivit Android Authority. Actualizarea vine sub forma Color OS 17, după anunțul OPPO pentru piețele globale.
Pentru OnePlus, lansarea este etapizată și pornește la final de octombrie 2026, cu modelele de vârf. Publicația notează că OnePlus 16 ar urma să fie lansat cu noua versiune „din cutie”, în timp ce dispozitivele existente intră în valul de actualizări stabile care se prelungește până la începutul lui 2027.
Conform calendarului oficial publicat de OnePlus, actualizarea la Color OS 17 este programată astfel:
Ca în cazul actualizărilor majore de Android, OnePlus precizează că distribuția se face „în valuri”, pe regiuni. Modelele vândute prin operatori (carrier-locked) pot avea calendare diferite, în funcție de certificările rețelei, iar unele funcții pot varia în funcție de capabilitățile hardware ale fiecărui dispozitiv.
Materialul amintește că OnePlus a anunțat anterior ieșirea din America de Nord și Europa și trecerea telefoanelor OnePlus pe Color OS. Compania spusese atunci că utilizatorii din Europa și America de Nord ar putea alege dacă fac trecerea la Color OS, însă nu au mai apărut informații noi pe acest subiect. În practică, notează publicația, diferența ar fi limitată, deoarece OxygenOS era oricum construit în mare parte peste Color OS.
Și realme a publicat un calendar de implementare: seria realme GT 8 Pro primește actualizarea începând cu 29 octombrie 2026, urmată de GT 7 Pro și gama realme 16 Pro pe 30 octombrie. Modelele din segmentele mediu și de buget, din seriile GT, „number”, P și Narzo, sunt programate pentru noiembrie 2026 – T1 2027, fără o defalcare pe zile în textul sursă.
Pentru utilizatori și administratori IT, miza imediată este una de planificare: fereastra de rollout este acum explicită, dar data efectivă poate depinde de regiune și, mai ales, de aprobările operatorilor pentru modelele blocate în rețea.
Recomandate

OnePlus își retrage practic flagship-ul din Europa , iar OnePlus 16 – lansat oficial doar în China – confirmă schimbarea de strategie, cu efect direct asupra disponibilității și suportului oficial pentru utilizatorii europeni, potrivit Mobilissimo . Modelul devine primul vârf de gamă OnePlus destinat exclusiv pieței chineze, în contextul în care, conform publicației, telefoanele OPPO, realme și OnePlus ar urma să ruleze exclusiv ColorOS, iar OnePlus nu mai ajunge „oficial” în Europa. Pentru piața locală, implicația este că achiziția (dacă se face prin import) ar putea veni fără canale oficiale de vânzare, service și lansare globală. Ce aduce OnePlus 16 (pe scurt, dincolo de lipsa lansării europene) La nivel de hardware, OnePlus 16 mizează pe specificații de top, cu accent pe performanță și autonomie: Ecran LTPO OLED de 6,78 inci, rezoluție 2772 × 1272 pixeli, 165 Hz în utilizare obișnuită și până la 185 Hz în jocuri compatibile; margini de 1,15 mm și cititor de amprente ultrasonic în ecran Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 Configurații cu 12 GB sau 16 GB RAM și stocare între 256 GB și 1 TB Baterie de 9.000 mAh, încărcare la 100 W pe fir și 50 W wireless Sistem de operare: ColorOS 17 Pe partea foto, telefonul are o cameră principală de 200 MP (senzor 1/1,4 inch), plus o cameră telephoto de 50 MP cu zoom optic 3x și o ultrawide de 50 MP. Camera frontală este tot de 50 MP. Prețuri în China și calendarul de vânzări În China, varianta de bază (12 GB RAM și 256 GB stocare) costă 5.999 yuani (aprox. 896 dolari, adică aprox. 4.100 lei), iar versiunea de top (16 GB RAM și 1 TB) ajunge la 8.499 yuani (aprox. 1.270 dolari, adică aprox. 5.800 lei). Vânzările încep pe 31 octombrie, conform informațiilor publicate. Ce ar putea însemna pentru Europa Deși OnePlus 16 nu are în plan o lansare globală, Mobilissimo notează că OnePlus este „strâns integrat” în ecosistemul OPPO, astfel că unele tehnologii (baterie, ecran, soluții foto) ar putea apărea ulterior pe flagship-uri OPPO disponibile în Europa. În lipsa unor detalii suplimentare, rămâne de văzut dacă această „migrare” de tehnologie va compensa pentru utilizatorii europeni dispariția unei lansări OnePlus oficiale. [...]

OnePlus mizează pe latență mai mică în jocuri cu un cip de rețea propriu : modelul OnePlus 16 va debuta cu „G3”, un cip de rețea pentru gaming dezvoltat intern, plus o antenă anti-interferențe care ar trebui să mențină conexiunea stabilă inclusiv când utilizatorul acoperă antena cu degetul, potrivit IT之家 . Informațiile au fost prezentate de Li Jie , președintele OnePlus pentru China, care susține că OnePlus 16 a ajuns „lider în industrie” la capitolul latență redusă a rețelei în jocuri. Conform detaliilor publicate, cipul „电竞网络芯片 G3” este proiectat special pentru a reduce întârzierea (latența) în scenarii de gaming, iar „antena anti-interferențe” ar limita fluctuațiile de semnal în utilizare reală. Ce schimbă, concret, la utilizarea în rețele aglomerate OnePlus afirmă că telefonul folosește și un design de antene „360°” (în jurul dispozitivului), cu ținta explicită de a păstra stabilitatea în locuri unde rețelele sunt frecvent congestionate — cămine, cafenele sau metrou. Miza operațională este una directă: mai puține variații de conexiune și latență mai mică în jocuri, inclusiv în condiții în care priza pe telefon poate afecta în mod normal recepția. Lansare și specificații vehiculate OnePlus 16 este programat să fie lansat pe 12 octombrie, la ora 19:00 (ora Chinei), adică 14:00 în România. Publicația notează că bloggerul „数码闲聊站” a sintetizat o listă de specificații, pe care IT之家 o reproduce, între care: ecran de 6,78 inci, 1.5K, până la 185 Hz (menționat și suport pentru 165 Hz „global”); cameră frontală de 50 MP; sistem foto spate cu 200 MP (principal) + 50 MP (ultra-wide) + 50 MP (tele periscop 3x, IMX882); procesor Snapdragon 8EE6 (descris ca „a șasea generație Snapdragon 8” în varianta „Super Supreme”); baterie de 9.000 mAh, încărcare 100 W pe fir și 50 W wireless; motor de vibrații pe axa X de dimensiuni mari, difuzoare stereo „simetrice”; amprentă ultrasonică 3D; certificări IP66/IP68/IP69/IP69K; USB 3.2 Gen1. În acest stadiu, OnePlus pune accentul pe diferențierea prin conectivitate pentru gaming; rămâne de văzut dacă promisiunile privind stabilitatea și latența vor fi susținute de teste independente după lansare. [...]

OnePlus 16 mizează agresiv pe gaming, cu ecran la 165Hz „global” și optimizări pentru 185 FPS , într-un pachet care include și o baterie de 9.000 mAh – o combinație care poate ridica așteptările utilizatorilor pentru autonomia și performanța susținută în jocuri, potrivit Gizmochina . Telefonul a fost lansat în China și intră la vânzare de pe 13 octombrie. Accent pe performanță în jocuri: cipuri dedicate și suport pentru 185 FPS Pe lângă platforma Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 , OnePlus 16 include mai multe cipuri orientate spre gaming: un cip de afișaj P4, un cip G3 eSports și un cip T3 pentru touch. Producătorul susține că G3 reduce latența (întârzierea răspunsului în rețea), iar P4 permite gameplay la 185 FPS. Suportul nativ pentru 185Hz este disponibil, conform sursei, în șase jocuri și ar urma să se extindă la încă 17 titluri prin actualizări programate. OnePlus mai menționează și un giroscop îmbunătățit, pentru mișcări mai precise în jocuri. Ecran BOE personalizat: 165Hz ca limită „sustenabilă” la nivel global Telefonul folosește un panou BOE X4 personalizat, de 6,78 inci, cu acoperire 100% DCI-P3 și densitate de 450 ppi. Ecranul poate urca până la 185Hz, însă un oficial al companiei spune că 165Hz este, în prezent, cea mai mare rată de refresh „globală” sustenabilă cu tehnologia actuală. La capitolul luminozitate, ecranul ajunge la un vârf global de 2.000 niți și poate coborî până la un nit pentru utilizare în medii întunecate. Autonomie și încărcare: baterie de 9.000 mAh și opțiuni multiple OnePlus 16 vine cu baterie de 9.000 mAh și: încărcare pe fir 100W SuperVOOC; încărcare wireless 50W; încărcare inversă pe fir 27W pentru accesorii; „bypass charging” (alimentare directă, ocolind bateria) pentru a reduce încălzirea în timpul sesiunilor de gaming. Camere și variante de culoare Pe foto, configurația include: senzor principal 200 MP (ISOCELL HPE, 1/1.4 inch); cameră selfie 50 MP; ultra-wide 50 MP; teleobiectiv periscopic 50 MP 3x, cu zoom 6x „lossless” (fără pierderi, conform afirmației din sursă). Telefonul este disponibil în trei culori: Tomorrow Starlight (varianta cu matrice LED), Martian Red și Dark Forest. Prețuri în China și disponibilitate OnePlus 16 intră la vânzare în China din 13 octombrie, la următoarele prețuri: 12GB + 256GB: 5.999 yuani (aprox. 896 dolari, ~4.100 lei) 12GB + 512GB: 6.799 yuani (aprox. 1.016 dolari, ~4.700 lei) 16GB + 512GB: 7.499 yuani (aprox. 1.120 dolari, ~5.200 lei) 16GB + 1TB: 8.499 yuani (aprox. 1.270 dolari, ~5.900 lei) Publicația nu oferă detalii despre lansarea internațională; rămâne de văzut dacă și când aceste specificații (în special 165Hz „global” și suportul pentru 185 FPS) vor ajunge și pe alte piețe. [...]

OnePlus 16 mizează pe jocuri pe mobil cu un giroscop de până la 800 Hz și hardware dedicat pentru latență redusă , potrivit iThome , care notează că telefonul va debuta cu un „giroscop de mare precizie pentru profesioniști”, cu specificații pe care compania le compară favorabil cu cele ale controlerelor de console. Producătorul susține că noul giroscop, cu rată de eșantionare de până la 800 Hz, ar îmbunătăți reacția și precizia în jocuri (de tip „trăgaci mai rapid”, „urmărire mai precisă”, „control mai stabil”), iar „specificațiile de bază” ar depăși giroscoapele din gamepad-urile pentru console, conform afirmațiilor din anunțul oficial citat de publicație. Consecința practică: reducerea întârzierilor și a variațiilor de rețea în jocuri Pe lângă componenta de senzori, OnePlus 16 ar urma să fie lansat și cu elemente orientate explicit spre conectivitate în gaming. Președintele OnePlus China, Li Jie , a declarat că modelul va introduce: un cip de rețea pentru e-sports „G3”, dezvoltat intern, proiectat pentru latență redusă în jocuri; o „antenă anti-interferențe” pentru gaming, menită să evite fluctuațiile de semnal chiar și când utilizatorul acoperă zona antenei cu mâna; un design de antene „360°”, gândit pentru scenarii aglomerate (cămin, cafenea, metrou), unde rețelele sunt mai congestionate. Lansare și configurații vehiculate Conform planificării menționate, OnePlus 16 urmează să fie prezentat pe 12 octombrie, la ora 19:00 (ora Chinei), adică 14:00 în România. Publicația enumeră și o listă de specificații „deja expuse” (neconfirmate integral în același anunț), între care: ecran de 6,78 inci 1.5K cu rată de refresh până la 185 Hz, cameră frontală de 50 MP, sistem foto cu senzor principal de 200 MP, procesor Snapdragon 8EE6, baterie de 9.000 mAh cu încărcare pe fir de 100 W și wireless de 50 W, certificări IP66/IP68/IP69/IP69K și USB 3.2 Gen1. [...]

Scumpirea componentelor și repoziționarea ofertei către modele premium au împins livrările globale de PC-uri la un minim din 2023 , cu 55,4 milioane de unități în trimestrul al treilea, în scădere cu 22,4% față de aceeași perioadă a anului trecut, potrivit Notebook , care citează date Gartner . Declinul vine pe fondul mai multor factori cumulați: creșterea prețurilor produselor, ajustări ale producătorilor privind prioritizarea alocării unor componente limitate și o migrare a pieței către PC-uri mai scumpe, cu configurații mai puternice, conform analizei citate. De ce contează: costurile au fost transferate în prețul final Un element central indicat de Gartner este evoluția prețurilor la memorie. Datele menționate arată că, în trimestrul al doilea, prețul de aprovizionare pentru DRAM a urcat la de cinci ori nivelul anterior (an la an). Pe măsură ce producătorii au transferat costurile mai mari în prețurile de vânzare, cheltuielile consumatorilor pentru achiziția sau înlocuirea PC-urilor au crescut, ceea ce a redus cererea și, implicit, livrările din trimestrul al treilea. În paralel, reducerea ofertei de modele ieftine de către marii producători a ridicat „pragul” de preț pentru schimbarea dispozitivelor, ceea ce a frânat suplimentar piața de masă. Schimbare de structură: companiile mută bugete către stații de lucru și „AI PC” Pe segmentul corporate, Gartner indică o reorientare a bugetelor către produse mai scumpe, precum stațiile de lucru și așa-numitele „AI PC” (PC-uri promovate pentru capabilități legate de inteligența artificială), în detrimentul configurațiilor standard. În termeni operaționali, această mutare sugerează că volumele pot rămâne sub presiune chiar dacă valoarea medie pe unitate crește. Cum au performat marii producători Conform datelor citate, primii șase producători globali au înregistrat scăderi anuale ale livrărilor în trimestrul al treilea. Diferențele între jucători au fost însă semnificative: HP a avut cea mai mare scădere: -30,9% . Apple a avut cea mai mică scădere: -7,1% și și-a crescut cota de piață cu 1,7 puncte procentuale , susținută de linia principală MacBook. Context: un nou minim, dar cu alte cauze decât în 2023 Pentru comparație, în trimestrul I 2023 livrările globale au fost de 55,2 milioane de unități, cu 30% sub nivelul din anul anterior, într-un declin pus atunci în principal pe seama stocurilor excesive la marii producători. De această dată, apropierea de acel nivel minim este asociată mai ales cu scumpirea memoriei, ajustarea structurii de produse și schimbarea direcției achizițiilor în zona de business. [...]

Honor ridică miza pe autonomie și răcire activă pe segmentul de telefoane „de performanță”, iar Win RT 2 ar urma să vină cu o baterie de 12.070 mAh și ventilator integrat, potrivit Gizmochina , care citează o informație publicată pe Weibo de tipsterul Digital Chat Station . Telefonul este programat să fie prezentat pe 21 octombrie, în China, iar înainte de lansare Win 2, Win RT 2 și Win Turbo 2 au apărut listate în magazinul online Honor din China, cu imagini oficiale și opțiuni de configurare. Ce contează: baterie foarte mare și răcire activă într-un telefon mainstream Punctul central al scurgerii de informații este bateria de 12.070 mAh, despre care publicația notează că ar fi cea mai mare întâlnită până acum pe un smartphone de la un brand „mainstream”. În combinație cu un ventilator de răcire integrat, direcția este una clară: autonomie extinsă și menținerea performanței în sarcini susținute (de exemplu, jocuri sau utilizare intensă), unde limitarea termică poate reduce viteza procesorului. Specificații vehiculate pentru Honor Win RT 2 Conform postării de pe Weibo atribuite lui Digital Chat Station, Honor Win RT 2 ar urma să includă: ecran AMOLED 2K cu rată de reîmprospătare de 185 Hz și margini foarte subțiri; chipset Snapdragon 8 Elite Gen 5; ventilator de răcire integrat; difuzoare duale „1216” simetrice; baterie de 12.070 mAh. În plus, pe baza certificării 3C a dispozitivului, Win RT 2 „ar putea” suporta încărcare rapidă la 90 W (informație prezentată ca posibilă, nu confirmată oficial). Configurații și ce se știe despre celelalte modele din serie Win RT 2 este listat în mai multe variante de memorie: 12 GB + 256 GB 16 GB + 256 GB 12 GB + 512 GB 16 GB + 512 GB Win Turbo 2 ar urma să fie vândut în aceleași configurații, plus o variantă de bază 8 GB + 256 GB. Pentru Win Turbo 2 nu sunt oferite specificații clare; există doar „rapoarte vagi” că ar putea avea tot o baterie de 12.070 mAh, iar publicația menționează și posibilitatea unui chipset Dimensity (familie de procesoare MediaTek), fără detalii suplimentare. Pentru Honor Win 2, așteptările menționate includ același ecran 2K la 185 Hz ca pe Win RT 2, cu diagonala posibilă de 6,89 inci pentru ambele modele, plus un chipset Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 și o baterie de 10.000 mAh cu încărcare la 100 W. Win 2 ar urma să aibă și o opțiune suplimentară 16 GB + 1 TB. Ce urmează Detaliile rămân, deocamdată, la nivel de listări și informații din surse neoficiale, iar confirmarea finală ar trebui să vină la lansarea din 21 octombrie, în China. Pentru piață, miza este dacă Honor poate transforma „autonomia foarte mare + răcire activă” într-un diferențiator real într-o categorie în care performanța susținută și încărcarea rapidă au devenit criterii de cumpărare. [...]