Știri
Știri din categoria Rezultate financiare

Fabrica japoneză JASM a TSMC a trecut pe profit în 2026T1, un semnal că cererea pentru cipuri pe „noduri mature” își revine, după un 2025 pe pierdere, potrivit IT之家, care citează raportul financiar consolidat al grupului pentru 2026T1.
JASM (joint-venture-ul TSMC din Japonia) a intrat în producție de serie la finalul lui 2024, însă în 2025 a acumulat o pierdere totală de 9,797 miliarde dolari taiwanezi noi (TWD), din care TSMC a recunoscut 7,096 miliarde TWD. În 2026T1, compania a raportat un profit de 951 milioane TWD (aprox. 139 milioane lei), iar TSMC a recunoscut un câștig de 691 milioane TWD (aprox. 101 milioane lei).
Schimbarea de la pierdere la profit este pusă de publicație pe seama îmbunătățirii treptate a cererii pentru piața de „procese mature” (tehnologii de fabricație mai vechi, folosite pe scară largă în auto, industrial și electronice de consum), ceea ce a ridicat gradul de utilizare a capacității la fabrica din prefectura Kumamoto. În plus, sunt menționate evoluții favorabile ale randamentelor (proporția de cipuri bune din producție) și ale curbei de amortizare.
Prima fabrică JASM (Fab23 PH1) produce pe tehnologii de 22/28 nm și 12/16 nm, adică exact segmentul unde cererea este mai puțin legată de vârful de performanță și mai mult de volume stabile și costuri.
În același raport, TSMC indică o creștere a profitabilității și pentru TSMC Arizona: în 2026T1, profitul net a fost de 18,808 miliarde TWD (aprox. 2,75 miliarde lei), iar TSMC a recunoscut un câștig de 16,909 miliarde TWD (aprox. 2,47 miliarde lei). În 2025T4, cele două valori au fost 11,372 miliarde TWD și, respectiv, 10,078 miliarde TWD.
Datele sugerează că noile capacități ale TSMC din afara Taiwanului încep să aibă o contribuție financiară mai solidă, pe măsură ce crește încărcarea liniilor și se stabilizează parametrii de producție.
Recomandate

Acțiunile Apple au urcat 3,6% după rezultate trimestriale peste așteptări , într-un moment în care compania intră în linie dreaptă pentru schimbarea CEO-ului și încearcă să gestioneze presiuni de cost din lanțul de aprovizionare, potrivit Reuters . Creșterea vine după ce Apple a raportat cea mai puternică accelerare a vânzărilor trimestriale din ultimii peste patru ani, susținută de cererea pentru iPhone 17 Pro și pentru noul laptop „low-cost” MacBook Neo, într-o piață de electronice de consum afectată de scumpiri legate de penuria de cipuri de memorie. Costurile cu memoria și constrângerile la cipuri pot limita marjele Deși marjele din trimestrul ianuarie–martie și prognoza pentru trimestrul al treilea fiscal au depășit estimările Wall Street, CEO-ul în funcție, Tim Cook, a avertizat că majorarea costurilor la memoria utilizată în dispozitive va apăsa tot mai mult asupra afacerii începând din iunie. În paralel, oferta limitată de procesoare avansate pentru iPhone a redus capacitatea Apple de a valorifica pe deplin cererea, cipurile fiind produse de TSMC , principalul producător de procesoare pentru aplicații de inteligență artificială (IA), notează Reuters. Analiștii citați de publicație consideră că puterea de negociere a Apple în relația cu furnizorii ar putea ajuta compania să se aprovizioneze mai bine decât rivalii, dar avertizează că ar putea fi nevoită să crească prețurile mai târziu în acest an. „Întrebarea-cheie va fi găsirea echilibrului strategic perfect între creșterea prețurilor și menținerea profitabilității sau concentrarea pe câștigarea de cotă prin necreșterea prețurilor”, a spus Nabila Popal, director de cercetare la IDC. Semnal pentru tranziția de management și pentru strategia în era IA Rezultatele și estimarea de creștere a vânzărilor cu 14%–17% pentru trimestrul curent, peste așteptări, sunt un element favorabil înainte ca șeful diviziei hardware, John Ternus , să preia funcția de CEO în septembrie; Tim Cook va rămâne președinte executiv, potrivit Reuters. Schimbarea are loc în timp ce Apple încearcă să reducă diferența față de Microsoft și Alphabet, care au avansat mai rapid cu funcții și infrastructură de IA. Investitorii sunt așteptați să primească mai multe detalii despre planurile Apple în zona IA la conferința anuală pentru dezvoltatori de software din iunie. Reacția pieței: ținte de preț mai mari și capitalizare în creștere După raportare, cel puțin 13 brokeri și-au majorat țintele de preț pentru acțiunile Apple. Dacă avansul se menține, compania ar urma să adauge aproximativ 143 miliarde dolari (aprox. 644 miliarde lei) la capitalizarea de piață de 3,983 trilioane dolari, conform calculelor Reuters. Totodată, unii analiști au remarcat decizia Apple de a nu mai urmări aducerea „numerarului net” (numerar minus datorie) la un nivel neutru, considerând că aceasta poate crește flexibilitatea bilanțului: compania ar putea absorbi mai ușor costuri mai mari, susține răscumpărările de acțiuni și aloca capitalul mai strategic, inclusiv în contextul investițiilor legate de IA. [...]

Patria Bank și-a îmbunătățit eficiența operațională în T1 2026, în pofida dublării taxei pe cifra de afaceri , raportând un profit net de 11,3 milioane lei (+12% față de T1 2025), potrivit Economedia . Venitul net bancar a urcat la 61,9 milioane lei (+9%), susținut în principal de majorarea veniturilor din activitatea financiară (+58%) și de avansul veniturilor nete din comisioane (+13%). În paralel, cheltuielile operaționale au crescut cu 4%, banca indicând drept factor principal majorarea taxei pe cifra de afaceri de la 2% la 4%, aplicabilă instituțiilor de credit din a doua parte a anului 2025. Taxa mai mare, dar cost/venituri în scădere În acest context, Patria Bank a raportat o îmbunătățire a indicatorului cost/venituri la 70%, de la 73% în T1 2025. Excluzând impactul taxei pe cifra de afaceri, indicatorul s-a redus la 64%, față de 71% în perioada similară a anului trecut. Rezultatul operațional a crescut cu 24%, la 18,7 milioane lei. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a fost de 9,2%, iar rentabilitatea activelor (ROA) de 0,8%, niveluri similare celor din T1 2025, pe fondul unui „context economic și fiscal mai exigent”, conform băncii. Creștere a activelor și a creditării, cu prudență pe risc Activele totale au depășit 5,4 miliarde lei la finalul lunii martie 2026, în creștere cu 17% față de martie 2025 și cu 2% față de finalul lui 2025, evoluție susținută de creșterea portofoliului de credite și de majorarea investițiilor în titluri de datorie. Portofoliul total de credite performante a ajuns la 2,8 miliarde lei (+11% față de martie 2025), iar raportul credite brute/depozite a urcat la 72% (de la 71% la finalul anului trecut). Pe calitatea portofoliului, rata expunerilor neperformante (NPE) s-a situat la 4,4%, iar gradul de acoperire cu ajustări de depreciere a fost de aproximativ 53%. Unde a crescut creditarea Pe segmentele comerciale, banca indică avansuri pe mai multe linii: IMM: 822 milioane lei (+13%) Agro & Food: 456 milioane lei (+32%) Corporate: 535 milioane lei (+4%) Micro: aproximativ 410 milioane lei (stabil) Vânzările de credite noi către persoane juridice au totalizat aproape 280 milioane lei în T1 2026, în creștere cu 34% față de trimestrul patru al anului trecut. În retail, creditele acordate persoanelor fizice au fost de 58,4 milioane lei, într-un context de cerere mai prudentă la nivelul sistemului bancar. Pe zona digitală, banca raportează o creștere de 21% a numărului de utilizatori ai platformei Patria Online și un avans de 19% al tranzacțiilor prin Internet & Mobile Banking față de T1 2025. Capitalizare peste cerințe Rata fondurilor proprii totale a fost de 20,39% la finalul lunii martie 2026, peste cerințele reglementate, ceea ce, potrivit băncii, susține dezvoltarea activității comerciale „într-un mod prudent și sustenabil”. „Cheltuielile operaționale au crescut moderat, cu 4%, în principal ca urmare a majorării taxei pe cifra de afaceri de la 2% la 4%”, arată banca, în informațiile citate de Economedia. [...]

Profitul net al TCL Electronics a crescut cu 123,6% în T1 2026, pe fondul avansului livrărilor pentru Cupa Mondială și al mixului tot mai premium , într-un context în care piața globală de televizoare rămâne fragilă pe întreg anul, potrivit CNMO . Compania a raportat venituri de 29,225 miliarde dolari Hong Kong (HKD) (aprox. 16,9 miliarde lei), în creștere cu 15,3% față de aceeași perioadă a anului trecut. Profitul net atribuibil acționarilor a fost de 359 milioane HKD (aprox. 207 milioane lei), în urcare cu 123,6%. CNMO pune evoluția pe seama extinderii globale a businessului de televizoare, a repoziționării spre segmentul high-end și a cererii de stocuri pentru Cupa Mondială din SUA-Canada-Mexic , care ar fi devansat ritmul livrărilor. Ce a tras în sus rezultatele: exporturile și televizoarele mari, premium Structura veniturilor indică o dependență în creștere de piețele externe: veniturile din afara Chinei au ajuns la 61% din total, principala sursă de creștere, conform datelor citate. Pe zona de afișaje, veniturile au urcat la 19,523 miliarde HKD (aprox. 11,3 miliarde lei), +19% an/an. În interiorul acestei categorii, ponderea televizoarelor cu diagonale mari a crescut, iar mixul de produse s-a mutat mai vizibil spre segmente superioare: televizoare mari: ponderea veniturilor din „large-size TV” a urcat la 57,2%; livrări pe diagonale: 65” și peste au ajuns la 32,6% din volum, iar 75” și peste la 17,1%; Mini LED: livrările globale au crescut cu 102,1%, iar livrările Mini LED în afara Chinei au avansat cu 178,3%. Mișcare cu impact operațional: joint-venture cu Sony și plafon pentru opțiunea de vânzare CNMO notează că, la finalul lui martie, TCL Electronics a semnat un acord de asociere în participațiune cu Sony, urmând să preia businessul global de divertisment pentru acasă al companiei japoneze. Ulterior, pe 11 mai, părțile au semnat un act adițional care stabilește un plafon de preț pentru opțiunea de vânzare (put option) a Sony, de maximum 4,9 miliarde HKD (aprox. 2,8 miliarde lei). Publicația interpretează pasul drept o consolidare a poziționării TCL pe segmentul global mediu-înalt. Alte linii de business și context de piață: presiuni de cost în a doua parte a anului În afara televizoarelor, compania a raportat: venituri din internet: 740 milioane HKD (aprox. 427 milioane lei), +13,2%; venituri din „inovație”: 8,956 miliarde HKD (aprox. 5,2 miliarde lei), +8,1%, din care fotovoltaicele au contribuit cu 4,81 miliarde HKD (aprox. 2,8 miliarde lei), +12,7%. Ca reper de industrie, CNMO menționează că Hisense Visual a raportat în T1 venituri de 13,721 miliarde yuani (CNY) (aprox. 8,8 miliarde lei) și profit net de 591 milioane CNY (aprox. 379 milioane lei), ambele cu creșteri ușoare. În același timp, firma de analiză Sigmaintell (menționată de CNMO) estimează că livrările globale de televizoare au crescut cu 3% în T1, dar pentru întreg anul ar urma să scadă cu 1,9%. Analiza mai indică faptul că presiunea costurilor din scumpirea memoriilor nu s-a transmis complet în T1, însă din T2 ar putea deveni mai vizibilă, în timp ce companiile mari accelerează tranziția către venituri din software. [...]

Digi Communications își accelerează creșterea operațională în T1 2026, cu EBITDA ajustată în urcare cu 15% , pe fondul extinderii bazei de clienți și al avansului puternic pe mobil, potrivit news.ro . Grupul a raportat venituri consolidate (inclusiv venituri și alte câștiguri, excluzând vânzarea extraordinară de active) de 583 milioane euro (aprox. 2,9 mld. lei) în primul trimestru din 2026, în creștere cu 10% față de T1 2025. EBITDA ajustată (excluzând impactul IFRS 16) a ajuns la 161,2 milioane euro (aprox. 806 mil. lei), un avans de 15% față de anul anterior. În același timp, veniturile și alte câștiguri consolidate, incluzând vânzarea extraordinară de active, au fost de 593 milioane euro (aprox. 3,0 mld. lei), în creștere cu 7%. „Serviciile de telefonie mobilă rămân principalul motor de creștere al Grupului”, a declarat Serghei Bulgac , CEO al Digi Communications. Mobilul trage grupul: 16,8 milioane RGU, +21% într-un an Digi a depășit 33 milioane de contracte generatoare de venituri (RGU) în România, Spania, Portugalia și Italia, în creștere absolută cu 4,2 milioane față de anul precedent. Segmentul de telefonie mobilă reprezintă 51% din totalul clienților pe cele patru piețe și a ajuns la 16,8 milioane RGU, în creștere cu 21% față de T1 2025. Compania indică o evoluție pozitivă și pe internet fix și televiziune cu plată, dar dinamica cea mai puternică rămâne pe mobil, atât în România, cât și în Spania și în piețele emergente. România și Spania susțin creșterea, Portugalia și Italia rămân „piețe emergente” În România, numărul total de RGU a ajuns la 20,2 milioane la finalul T1 2026, în creștere cu 9% față de aceeași perioadă a anului trecut. Pe segmente, telefonia mobilă a urcat la 8,2 milioane RGU (+20%), internetul fix la 5,2 milioane (+5%), iar televiziunea cu plată la 6 milioane (+2%). Telefonia fixă a scăzut la 788 mii (-6,1%). În Spania, totalul RGU a crescut cu 26%, la 11,4 milioane, cu avansuri de 22% pe mobil (7,6 milioane RGU) și de 30% pe internet fix (2,8 milioane RGU). În Portugalia, RGU a ajuns la 905 mii (+20%), iar în Italia, utilizatorii de servicii mobile au urcat la 534 mii (+7%). Primii pași către Regatul Unit și semnale către acționari În T1 2026, Digi a făcut pași inițiali pentru intrarea pe piața telecom din Regatul Unit prin Fiber One Ltd., filială deținută integral, care a achiziționat 51% din Whyfibre Limited. Whyfibre deține o rețea de fibră optică în dezvoltare în comitatele Bedfordshire și Hertfordshire, iar Fiber One estimează că va începe furnizarea de servicii de internet fix „pe bază de proiect pilot” în viitorul apropiat. După încheierea trimestrului, pe 8 aprilie 2026, compania a finalizat o emisiune de acțiuni gratuite (până la două acțiuni noi pentru fiecare acțiune existentă). Totodată, Digi intenționează să propună în AGA din 29 iunie 2026 un dividend brut de 0,5 lei/acțiune; ajustat pentru triplarea numărului de acțiuni în urma emisiunii, dividendul propus ar reprezenta o creștere brută de 11% față de anul precedent. Raportul financiar la 31 martie 2026 este disponibil pe site-ul companiei, la secțiunea de raportări trimestriale. [...]

Digi își accelerează creșterea în afara României, iar baza de clienți devine principalul motor al veniturilor , pe fondul unui avans puternic al contractelor generatoare de venituri (RGU) în Spania și al unei noi intrări operaționale în Regatul Unit , potrivit datelor prezentate de HDSatelit . În T1 2026, Digi Communications N.V. a raportat venituri și alte câștiguri consolidate de 593 milioane de euro (inclusiv vânzarea extraordinară de active), în creștere cu 7% față de aceeași perioadă din 2025. EBITDA ajustată a fost de 161,2 milioane de euro, cu 15% peste nivelul din T1 2025. Fără vânzarea extraordinară de active, veniturile consolidate au fost de 583 milioane de euro, cu 10% mai mari, compania indicând extinderea bazei de clienți drept principal factor al creșterii. Creșterea RGU: mobilul domină, Spania trage în sus La nivel de grup (România, Spania, Portugalia și Italia), numărul contractelor generatoare de venituri (RGU) a depășit 33 de milioane, cu 15% peste anul anterior (plus 4,2 milioane față de T1 2025). Telefonia mobilă rămâne segmentul dominant: 16,8 milioane RGU în T1 2026, în creștere cu 21% și reprezentând 51% din totalul RGU pe cele patru piețe. În România, totalul RGU (incluzând și telefonia fixă) a ajuns la 20,2 milioane, cu 9% peste T1 2025, cu următoarea structură: telefonie mobilă: 8,2 milioane RGU (+20%); internet fix: 5,2 milioane RGU (+5%); televiziune cu plată (cablu și satelit): 6 milioane RGU (+2%). În Spania, creșterea a fost semnificativ mai rapidă: 11,4 milioane RGU la finalul trimestrului, în urcare cu 26% față de T1 2025. Telefonia mobilă a ajuns la 7,6 milioane RGU (+22%), iar internetul fix la 2,8 milioane RGU (+30%). Portugalia a ajuns la 905 mii RGU (+20%), dintre care 507 mii în telefonie mobilă și 173 mii în internet fix. În Italia, utilizatorii de telefonie mobilă au urcat la 534 de mii RGU (+7%). Regatul Unit: primul pas operațional printr-o rețea de fibră în dezvoltare Tot în T1 2026, Digi Communications a făcut primii pași pentru intrarea pe piața telecom din Regatul Unit prin Fiber One Ltd., filială deținută integral și înființată în Anglia. Aceasta a cumpărat 51% din Whyfibre Limited, companie care deține o rețea de fibră optică aflată în dezvoltare în Bedfordshire și Hertfordshire (sudul Angliei). Fiber One operează rețeaua și estimează că va începe „în curând” un proiect pilot pentru servicii de internet fix, ceea ce marchează primul pas operațional al grupului în Regatul Unit. Context pentru investitori: acțiuni gratuite și dividend propus După încheierea trimestrului, pe 8 aprilie 2026, compania a finalizat emisiunea de acțiuni gratuite aprobată de acționari, prin capitalizarea rezervelor și a rezultatelor reportate, acționarii primind până la două acțiuni noi pentru fiecare acțiune existentă. Digi Communications intenționează să propună un dividend brut de 0,5 lei pe acțiune la Adunarea Generală a Acționarilor din 29 iunie 2026; compania notează că, ținând cont de majorarea de trei ori a numărului de acțiuni după emisiunea gratuită, dividendul propus ar însemna o creștere brută de 11% față de anul precedent. În ansamblu, datele din T1 2026 indică o dependență tot mai mare a creșterii de extinderea bazei de clienți, în special în Spania, în timp ce intrarea în Regatul Unit deschide o nouă direcție operațională care, deocamdată, este în fază de proiect pilot estimat. [...]

Figma a accelerat creșterea veniturilor în T1 și a ridicat prognoza pe 2026, dar monetizarea funcțiilor AI rămâne testul care poate decide dacă revenirea acțiunii are susținere potrivit The Next Web . Compania spune că impunerea limitelor de credite pentru AI a început să producă încasări, însă o parte dintre clienții mari a renunțat, iar piața încă tratează cu prudență povestea „AI ca motor de creștere”. Figma a raportat venituri de 333,4 milioane dolari (aprox. 1,53 miliarde lei) în primul trimestru din 2026, în creștere cu 46% față de anul anterior, peste așteptările analiștilor (316 milioane dolari). Compania a ridicat estimarea de venituri pentru întregul an cu 55 milioane dolari, la 1,422–1,428 miliarde dolari, și a oferit ghidaj pentru T2 de 348–350 milioane dolari, cu circa 20 milioane dolari peste consens. Acțiunile au urcat cu peste 8% în tranzacționarea „after-hours” (după închiderea bursei). Monetizarea AI: conversie ridicată, dar cu pierderi de clienți Indicatorul urmărit îndeaproape a fost reacția clienților după ce, din 18 martie, Figma a început să aplice limite de credite pentru funcțiile AI. Directorul financiar Praveer Melwani a spus că, dintre utilizatorii Organisation și Enterprise care depășiseră anterior alocarea gratuită, peste 75% au continuat să cumpere credite AI în aprilie. În același timp, aproximativ 5% dintre utilizatorii „higher-tier” care au depășit limita nu mai erau activi pe platformă la 30 aprilie, conform informațiilor citate în material dintr-un raport Bloomberg. Pentru o companie evaluată în funcție de ipoteza că AI îi extinde piața adresabilă, această „scurgere” de clienți, chiar dacă modestă în termeni de software, rămâne relevantă. Indicatorii operaționali: retenție la maximul ultimilor doi ani Dincolo de AI, Figma a raportat o îmbunătățire a indicatorilor de bază: Net dollar retention (cât cheltuiesc în plus clienții existenți în timp) a ajuns la 139% , un maxim al ultimilor peste doi ani; numărul de clienți plătitori a crescut cu 54% , la aproximativ 690.000 ; clienții cu peste 100.000 dolari venit recurent anual (ARR) au urcat cu 48% , la 1.525 . La nivel de profitabilitate, compania a raportat 52,1 milioane dolari venit operațional non-GAAP (marjă de 16%) și 88,6 milioane dolari flux de numerar liber. Pe standarde GAAP, Figma a avut pierdere netă de 142,4 milioane dolari , pusă în principal pe seama 169 milioane dolari cheltuieli cu compensarea în acțiuni, după listare. De ce rămâne piața rezervată Deși rezultatele au depășit așteptările, acțiunea Figma este încă în scădere cu peste 80% față de maximul post-IPO (142,92 dolari), după ce compania a fost presată de competiția unor instrumente gratuite (precum Stitch de la Google) și de temerea că AI va „ieftini” chiar categoria de produse pe care o vinde. În acest context, datele din T1 sugerează că, cel puțin pe termen scurt, clienții acceptă să plătească pentru AI în ecosistemul Figma, însă întrebarea pentru investitori rămâne dacă rata de peste 75% de cumpărare a creditelor este un semnal de cerere durabilă sau doar un vârf al adopției timpurii. [...]