Externe27 iun. 2026
Israel, Liban și SUA semnează un acord-cadru pentru retragerea trupelor israeliene din două zone din sudul Libanului - pozițiile vor fi transferate sub controlul armatei libaneze
Israel, Liban și SUA au convenit retragerea trupelor israeliene din două zone din sudul Libanului , într-un acord-cadru care mută controlul acelor poziții către armata libaneză, potrivit Mediafax . Înțelegerea vine după luni de conflict, extins pe fondul războiului cu Iran, și este prezentată de părți ca bază pentru negocieri ulterioare. Acordul prevede retragerea forțelor israeliene din două poziții și transferul acestora sub controlul armatei libaneze. Premierul israelian Benjamin Netanyahu a spus că una dintre zonele vizate este la nord de râul Litani, iar cealaltă la sud, descriind mișcarea drept părăsirea unor poziții de care armata israeliană „nu mai are nevoie”, potrivit CNN. Ce semnale transmit părțile despre pașii următori Secretarul de stat american Marco Rubio a caracterizat semnarea acordului drept „începutul începutului” și a avertizat că urmează o etapă dificilă de implementare și negociere. De partea libaneză, ambasadoarea Libanului în Statele Unite, Nada Hamadeh Moawad, a numit acordul-cadru „primul pas” către restabilirea suveranității și integrității teritoriale a țării. Obstacolul politic și de securitate: reacția Hezbollah În același timp, acordul a fost criticat de Hezbollah. Deputatul Hassan Fadallah a declarat: „Oricine dă mâna cu inamicul este un criminal ca și ei”. În paralel, Netanyahu a afirmat că Israelul păstrează controlul asupra unei părți semnificative a teritoriului ocupat în sudul Libanului și că prezența militară israeliană va continua atât timp cât Hezbollah nu va fi dezarmată. [...]