Diverse28 iun. 2026
Petrișor Peiu (AUR) îl acuză pe Sorin Grindeanu că a mizat pe „jocuri de culise” în negocierile pentru Guvern - AUR susține că excluderea sa din discuții îl poate transforma în „arbitru” în Parlament
Petrișor Peiu susține că negocierile pentru noul Guvern riscă să producă o majoritate fragilă dacă sunt conduse „în jocuri de culise” și dacă AUR rămâne în afara discuțiilor, potrivit Digi24 . Liderul senatorilor AUR a declarat duminică, în emisiunea „În fața ta” de la Digi24, că „principala greșeală” a lui Sorin Grindeanu , în contextul crizei politice, ar fi „credința prea mare în jocuri de culise” și „lipsa de încredere în ceea ce se face transparent”. „Cred că greșeala principală pe care a făcut-o în acest joc a fost credința prea mare în jocuri de culise și lipsa de încredere în ceea ce se face transparent, în văzul lumii.” Ce spune Peiu despre rolul AUR în ecuația majorității Peiu afirmă că AUR a fost exclus de la negocieri de către Grindeanu, care ar fi spus că va face o majoritate și o guvernare fără AUR. În acest scenariu, AUR și-ar urma, „probabil”, rolul în Parlament, în momentul în care proiectele vor deveni „extrem de disputate”, pe fondul intereselor diferite ale partidelor care ar semna o înțelegere de guvernare. În această logică, Peiu susține că AUR ar putea ajunge într-o poziție de „arbitru” în multe cazuri. De ce contează: risc de blocaje la vot și negociere „pe proiecte” Mesajul lui Peiu indică o vulnerabilitate operațională a unei eventuale formule guvernamentale: dacă AUR rămâne în afara negocierilor, iar majoritatea rezultată este fragilă, susținerea pentru proiecte controversate s-ar putea muta de la o coaliție stabilă la negocieri punctuale în Parlament. Peiu mai spune că menținerea AUR în afara discuțiilor nu ar ajuta partidele din fosta coaliție și nici nu ar slăbi AUR, apreciind că, „cinic vorbind”, pentru AUR poate fi „o poziție convenabilă” să nu intervină „când adversarul greșește”. [...]