Știri
Tag: libertatea de navigatie

Starmer și Trump au convenit că libertatea de navigație trebuie restabilită pentru a limita impactul economic global , în contextul eforturilor de a pune capăt conflictului cu Iranul, potrivit news.ro . Conform unui comunicat transmis sâmbătă de Downing Street , premierul britanic Keir Starmer a discutat telefonic cu președintele SUA, Donald Trump, despre demersurile în curs pentru încheierea conflictului. Starmer a salutat „progresele” făcute până acum și a reiterat că Marea Britanie este pregătită să sprijine implementarea oricărui acord de pace și să lucreze cu partenerii internaționali pentru ca acesta să aibă succes. Miza economică: rutele maritime și costurile globale Cei doi lideri au subliniat „necesitatea de a restabili libertatea de navigație”, argumentând că acest pas ar contribui la atenuarea impactului economic la nivel global. În termeni practici, mesajul indică preocuparea pentru riscurile asupra transportului maritim și asupra fluxurilor comerciale, într-un moment în care tensiunile din regiune pot amplifica incertitudinea pentru companii și piețe. Ce urmează: calendarul unui posibil acord Comunicatul Downing Street a venit la scurt timp după ce Donald Trump a scris pe Truth Social că un acord cu Iranul ar urma să fie semnat duminică. În același timp, Teheranul declarase anterior că semnarea ar urma să aibă loc peste „câteva zile”, ceea ce sugerează că momentul exact rămâne neclar. [...]

Militari din 30 de țări discută la Londra un plan comun pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz , miză directă pentru siguranța rutelor maritime și continuitatea fluxurilor comerciale , potrivit Economica , care citează Agerpres . Reuniunea are ca scop „planificarea detaliată” a redeschiderii strâmtorii „imediat ce condițiile o vor permite”, după „progresele” obținute la discuțiile de la Paris din săptămâna precedentă, potrivit Ministerului britanic al Apărării. „Obiectivul de astăzi şi mâine este de a traduce consensul diplomatic într-un plan comun pentru a garanta libertatea de navigaţie în strâmtoare şi a sprijini un armistiţiu durabil.” Declarația îi aparține ministrului britanic al apărării, John Healey, care a spus că are încredere că „se pot face progrese concrete”. Misiune multinațională, condiționată de „pace durabilă” Discuțiile de la Londra vin imediat după tratativele de la Paris, unde vineri s-au reunit peste 40 de țări sub conducerea premierului britanic Keir Starmer și a președintelui francez Emmanuel Macron. Starmer a indicat că Franța și Regatul Unit ar urma să conducă o misiune multinațională pentru a asigura libertatea de navigație în strâmtoare „imediat ce condițiile o vor permite”. Londra și Parisul au precizat că forța ar fi „exclusiv defensivă” și ar fi desfășurată doar după instaurarea unei păci durabile în regiune. Statele Unite și Iranul, descrise ca părți beligerante, nu au participat la discuții. Ce urmează Înaintea reuniunii de la Paris, Downing Street anunțase un summit de planificare militară în această săptămână, fără detalii suplimentare. În acest moment, calendarul redeschiderii rămâne condiționat de evoluția situației din regiune, iar planul comun este prezentat ca pregătire pentru momentul în care „condițiile o vor permite”. [...]