Știri
Știri din categoria Diverse

Paul Stănescu deschide public scenariul unui premier PSD și al unei majorități cu voturi AUR, într-un moment în care învestirea Guvernului Veștea este incertă, potrivit Digi24. Miza practică este una de stabilitate guvernamentală: dacă Executivul propus nu trece de Parlament, PSD ar urma să revendice desemnarea premierului, iar discuția despre voturile AUR revine în prim-plan.
Fostul secretar general al PSD spune că Sorin Grindeanu ar trebui să fie „următoarea propunere de premier” în cazul în care Guvernul Veștea nu obține votul de încredere, argumentând că PSD „a câștigat alegerile” și este „pe primul loc”.
„Da, pentru că PSD a câștigat alegerile. PSD a câștigat alegerile, e pe primul loc.”
Stănescu își prezintă intervenția ca o opinie personală, precizând că nu mai face parte din forurile de conducere ale partidului. În același timp, insistă pe urgența formării unui guvern, indiferent de formulă, pe fondul blocajului politic.
„Trebuie să facem un Guvern. Nu știu, ăsta va trece, nu va trece. Nu contează formula. România nu poate să-și permită la această oră, din toate punctele de vedere, să nu aibă guvern.”
Întrebat despre posibilitatea ca AUR să intre la guvernare, Stănescu mută discuția de la partid la electorat și invocă ponderea votului obținut de AUR, susținând că PSD ar fi greșit când „s-a dezis” de această opțiune.
„Românii au votat 20% AUR. Noi nu discutăm de persoane de la AUR, discutăm de votanții AUR.”
„S-a greșit aici.”
În relatarea lui Stănescu, Ilie Bolojan ar fi mers la Nicușor Dan cu două variante: una în care PSD își asumă funcția de prim-ministru și primește votul, respectiv una în care ar fi votată o coaliție PNL–USR–UDMR, dacă PSD nu își asumă premierul.
Ce urmează depinde de votul din Parlament pentru Guvernul Veștea și de negocierile pentru o majoritate funcțională. În acest cadru, declarațiile lui Stănescu indică o presiune internă și externă pentru o soluție rapidă, inclusiv prin acceptarea unor voturi care până recent erau respinse explicit.
Recomandate

Marian Neacșu acceptă deschis sprijinul AUR la învestire, semnalând că formarea Guvernului Veștea se poate baza pe o majoritate „de circumstanță” pentru a ieși din blocajul politic , potrivit Digi24 . Vicepremierul PSD a spus, la finalul audierii în comisiile de specialitate ale Parlamentului, că nu are „nicio problemă” ca Executivul din care face parte să fie votat de AUR, invocând nevoia unui guvern funcțional. Neacșu a amintit că AUR este „partidul alături de care am semnat și votat o moțiune de cenzură” și a susținut că România se află de „două luni de zile în afara unei funcționalități guvernamentale”, motiv pentru care prioritatea ar fi instalarea rapidă a unui cabinet cu susținere parlamentară. „Eu cred că în primul rând trebuie să avem un guvern, în al doilea rând să avem un guvern cu susținere parlamentară reală, pentru că altfel nu va funcționa”. Negocieri negate, dar dialogul cu toate partidele, acceptat Întrebat de când ar negocia PSD cu AUR pentru susținerea Cabinetului Veștea, Neacșu a respins ideea unor negocieri și a afirmat că nu crede „că s-a negociat cu parlamentari AUR”. În același timp, a spus că este „corect” ca premierul desemnat, Adrian Veștea, să discute cu toate partidele parlamentare. Întrebat dacă AUR ar putea primi președinția Senatului, Neacșu a răspuns că „în politică nimic nu este exclus”. Contextul imediat: întâlnirea Veștea – Simion Declarațiile vin în contextul în care premierul desemnat urmează să se întâlnească cu liderul AUR, George Simion. Digi24 notează că Veștea a scris pe Facebook că își asumă „un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români”, după ce Simion a cerut o discuție în aceeași zi dacă AUR ar urma să dea voturile necesare învestirii. În plus, Neacșu a făcut o apreciere la adresa liderului senatorilor AUR, Petrișor Peiu, despre care a spus că are cunoștințe consistente în zona economică și că apreciază unele dintre ideile acestuia. [...]

USR anunță că nu votează Guvernul Veștea, iar Diana Buzoianu susține că AUR ar putea asigura ulterior sprijinul necesar fără asumare publică , pe fondul unor negocieri „în spatele ușilor închise”, potrivit Digi24 . Miza politică imediată este aritmetica parlamentară a învestirii și costul de imagine al unui vot care poate deveni decisiv. Buzoianu, lider USR și ministru interimar al Mediului, a spus că AUR nu ar fi exclus să susțină Executivul, dar ar încerca să evite „costul public” al unei astfel de decizii. În intervenția la Digi24, ea a insistat asupra nuanței că AUR ar fi transmis că nu votează „în această seară” guvernul, nu că exclude sprijinul în general, interpretând mesajul ca o deschidere pentru negocieri. „Pentru USR este foarte clar, noi nu vom vota acest guvern.” Scenariul invocat: sprijin fără asumare și negocieri „închise” Întrebată dacă George Simion își pregătește electoratul pentru o eventuală susținere a Guvernului Veștea, Buzoianu a afirmat că se așteaptă ca AUR să încerce să nu își asume public votul și să construiască ulterior explicații pentru a limita costurile politice. „Nu își vor asuma votul și vor face un teatru ieftin (...) vor încerca să nu-și plătească costul public de asumare publică pentru aceste voturi.” În același context, Buzoianu a acuzat că, în aceste zile, „nu se mai vorbește despre interesul românilor” și că se „tranzacționează” diverse lucruri în negocieri purtate în afara spațiului public. Critici la adresa viitorului Executiv și rolul președintelui Buzoianu a susținut că președintele României are obligația de a se asigura că guvernele „nu fac abuzuri” și a afirmat că „Guvernul Veștea va face abuzuri”, invocând, fără alte detalii în material, numele cu care ar fi venit Adrian Veștea în ziua respectivă. „Președintele are datoria să se asigure că guvernele României nu fac abuzuri. Guvernul Veștea va face abuzuri.” Dispută pe programul de guvernare: proiect de mediu „preluat”, dar blocat în Parlament Pe zona de mediu, ministrul interimar a spus că în programul de guvernare ar fi fost inclusă o măsură care reproduce „cuvânt cu cuvânt” un proiect legislativ inițiat de ea și blocat de PSD în Parlament de doi ani. Potrivit declarațiilor sale, este vorba despre proiectul PL-x 326/2024, care prevede: monitorizarea permanentă a gropilor de gunoi prin senzori; publicarea datelor rezultate. În final, Buzoianu a declarat că speră ca Guvernul Veștea să nu treacă de votul Parlamentului și a reiterat că nu are încredere în AUR, acuzând partidul că a abandonat mesajul anti-sistem. „Am zero încredere în AUR și cred, de asemenea, că un partid care s-a vândut anti-sistem este mână-n mână azi cu sistemul.” [...]

Guvernul Veștea depinde de voturile AUR, iar negocierile au intrat în zona măsurilor economice , după discuțiile purtate luni seara între premierul desemnat Adrian Veștea și liderul AUR, George Simion , potrivit Digi24 . Veștea a spus că a discutat cu AUR „o serie de măsuri economice” cerute de partid și că ar fi dispus să includă în programul de guvernare acele solicitări „care nu vor avea impact economic”, fără să detalieze ce măsuri au fost pe masă. În același timp, premierul desemnat a invocat „implementarea reformelor” ca obiectiv al viitoarei guvernări. „Am discutat o serie de măsuri economice dorite de AUR. I-am asigurat de toată disponibilitatea pentru toate aspectele care nu vor avea impact economic în așa fel încât să le pot include. Am deschidere pentru orice solicitare care poate duce la o mai bună guvernare, la implementarea reformelor.” Miza: votul de învestire și condițiile politice Premierul desemnat a anunțat că, „în această seară”, echipa sa merge la învestire și va cere parlamentarilor informați despre programul de guvernare să își exprime votul. Conform informațiilor disponibile la momentul publicării, guvernul propus nu ar trece de Parlament fără voturile AUR. Veștea a justificat întâlnirea cu Simion printr-o poziționare de principiu privind dialogul cu partidele reprezentate în Parlament, după ce liderul AUR ceruse o discuție directă în cazul în care premierul desemnat își dorește susținerea la vot. Cine a participat la discuții La sediul AUR, Adrian Veștea a fost însoțit de doi miniștri propuși, conform Digi24: Sorin Cîmpeanu – propus la Apărare; Bogdan Ivan – propus la Energie. În lipsa unor detalii despre conținutul „măsurilor economice” discutate, rămâne neclar ce ar putea fi preluat în programul de guvernare și ce condiții ar putea influența votul de învestire. [...]

AUR pune sub semnul întrebării învestirea Guvernului Veștea , după ce George Simion a transmis că partidul nu va vota cabinetul propus de Adrian Veștea dacă președintele Nicușor Dan nu oferă „clarificări” până la ora 21:30, potrivit Digi24 . Declarația a fost făcută luni seară, după negocierile de la sediul AUR, unde premierul desemnat a mers pentru a căuta susținerea necesară în Parlament. În același context, Simion a afirmat că AUR „nu e parte a problemei, e parte a soluției”, conform relatării Digi24. Miza: voturile pentru învestire și condiționarea politică Mesajul AUR introduce o condiție explicită pentru votul de învestire, legată de un răspuns public din partea președintelui Nicușor Dan, cu un termen-limită precis (21:30). În lipsa acestor „clarificări”, AUR ar urma să nu susțină Guvernul Veștea, ceea ce poate complica aritmetica parlamentară necesară formării Executivului. Ce urmează Din informațiile prezentate de Digi24, următorul pas depinde de reacția președintelui până la ora indicată și de modul în care această condiționare va influența negocierile pentru obținerea unei majorități la votul de învestire. În material nu sunt detaliate conținutul „clarificărilor” cerute sau forma în care ar urma să fie oferite. [...]

AUR ridică miza negocierilor pentru învestirea Guvernului Veștea , cerând suspendarea președintelui Nicușor Dan , într-un mesaj care mută disputa din zona parlamentară în cea a unui posibil conflict instituțional, potrivit Digi24 . George Simion a declarat luni seară, după întâlnirea cu premierul desemnat Adrian Veștea, că susține ideea lansată de Călin Georgescu privind „blocarea susținerii” noului Guvern și că președintele „trebuie suspendat”, invocând modul în care șeful statului ar fi gestionat relația cu opoziția și cu formațiunile parlamentare. În declarațiile sale, liderul AUR a indicat și limita aritmeticii parlamentare a partidului, spunând că formațiunea are „90 de voturi” și că acestea „nu sunt suficiente”. În același timp, a afirmat că AUR va continua demersul de suspendare dacă, în opinia sa, nu se revine „la democrație, la votul poporului” și la „respect pentru toate formațiunile politice”. „Călin Georgescu are dreptate: la cum s-a comportat până acum, Nicușor Dan trebuie suspendat. Noi avem 90 de voturi, nu sunt suficiente. Vom merge mai departe cu procesul suspendării, dacă nu revenim la democraţie, la votul poporului, la respect pentru toate formaţiunile politice, pentru tot electoratul.” Ce semnal transmite AUR în negocierile pentru Guvern Mesajul lui Simion vine în contextul discuțiilor cu premierul desemnat Adrian Veștea și sugerează că AUR își leagă poziționarea față de noul Executiv de o confruntare politică directă cu președintele. Liderul AUR a reiterat că își va susține pozițiile și în Parlament, inclusiv „de la tribuna Parlamentului”. Întrebat dacă Nicușor Dan știa despre întâlnirea sa cu Adrian Veștea, Simion a evitat un răspuns direct și a făcut o trimitere la o întâlnire a președintelui la Bruxelles, fără să ofere detalii suplimentare despre informările oficiale. Ce urmează Din informațiile prezentate, AUR indică intenția de a continua demersul politic privind suspendarea președintelui, însă Simion admite că numărul de voturi invocat de partid nu este suficient pentru o astfel de procedură. În paralel, rămâne deschisă ecuația parlamentară a învestirii Guvernului Veștea, pe fondul negocierilor cu diverse formațiuni. [...]

Producătorii auto își mută controlul asupra ecranelor din mașină, limitând Android Auto și CarPlay. Într-o analiză publicată de Android Headlines , mai mulți constructori sunt descriși ca renunțând (total sau parțial) la integrarea standard a Android Auto și Apple CarPlay , pe fondul unei repoziționări care ține mai puțin de argumentele „oficiale” și mai mult de controlul asupra experienței digitale și a veniturilor asociate. Miza, dincolo de confortul șoferilor, este una operațională și comercială: cine deține interfața de la bord (navigație, media, comenzi, aplicații) deține și relația directă cu clientul, datele de utilizare și posibilitatea de a monetiza servicii în timp. De ce contează: interfața devine un produs, nu un accesoriu Analiza indică faptul că decizia de a reduce dependența de Android Auto și CarPlay este legată de dorința producătorilor de a controla mai strict software-ul din mașină. Pe scurt, constructorii vor ca sistemul infotainment (platforma digitală de la bord) să fie al lor, nu „o extensie” a telefonului. În această logică, Android Auto și CarPlay pot fi percepute ca limitând capacitatea producătorului de a-și impune propriile servicii, actualizări și fluxuri de venit (de exemplu, funcții contra cost sau abonamente), chiar dacă materialul nu cuantifică impactul financiar. Ce se schimbă pentru utilizatori Consecința practică, așa cum reiese din text, este că șoferii pot ajunge să aibă mai puține opțiuni standardizate pentru a-și folosi telefonul pe ecranul mașinii, în funcție de marca și modelul ales. În locul unei experiențe relativ uniforme (Android Auto/CarPlay), vor apărea implementări mai fragmentate, dependente de ecosistemul software al fiecărui producător. Materialul nu oferă o listă completă de mărci sau un calendar al tranziției, iar detaliile diferă de la un constructor la altul. Ce urmează: presiune pe ecosisteme și pe standarde Dacă tendința continuă, competiția se mută tot mai mult în zona software: producătorii auto vor încerca să-și consolideze propriile platforme, iar Google și Apple vor fi împinse să negocieze altfel accesul la ecranele din mașini. Pentru piață, asta înseamnă o perioadă de tranziție în care compatibilitatea și ușurința de utilizare pot varia semnificativ între modele, chiar în aceeași gamă de preț. [...]