Diverse23 iun. 2026
Kremlinul acuză Ucraina că amenință suveranitatea Belarusului - reacție după ultimatumul lui Zelenski privind demontarea stațiilor de retransmisie
Kremlinul ridică miza diplomatică în relația cu Belarusul după ultimatumul transmis de Kiev privind demontarea unor echipamente despre care Ucraina spune că ajută atacurile rusești, potrivit Digi24 , care citează Reuters. Moscova acuză Ucraina că „amenință suveranitatea” Belarusului, după ce președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat vineri că o săptămână ar fi suficient pentru ca liderul belarus Aleksandr Lukașenko să demonteze stații de retransmisie a semnalului. Kievul susține că aceste echipamente sunt folosite pentru a ghida atacurile rusești asupra Ucrainei și a avertizat că va reacționa dacă Minsk nu se conformează. Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov , a spus luni că președinții Vladimir Putin și Aleksandr Lukașenko ar urma să discute „în timpul apropiat” despre declarațiile lui Zelenski. „Cât despre ameninţarea în sine, desigur, aceasta este extrem de agresivă: interferenţă în afacerile interne ale unei alte ţări şi o încălcare a suveranităţii altei ţări.” Peskov a adăugat că Rusia nu are îndoieli că autoritățile belaruse „sunt capabile să-și apere suveranitatea”. Contextul operațional: rolul Belarusului în război Belarus a fost folosit de forțele ruse ca teritoriu de intrare în Ucraina în februarie 2022, însă, potrivit informațiilor citate, Minsk nu și-a trimis propriile trupe și a spus că nu are planuri să se alăture războiului dus de Moscova. În același timp, Belarus găzduiește arme nucleare tactice rusești. În acest cadru, disputa despre echipamentele de retransmisie indică o presiune în creștere asupra Belarusului, cu potențial de a complica suplimentar relațiile dintre Kiev, Minsk și Moscova, în funcție de răspunsul autorităților belaruse și de discuțiile anunțate între Putin și Lukașenko. [...]