Securitate cibernetică27 iun. 2026
Opershtabul din regiunea Murmansk a publicat și apoi a șters un avertisment despre „diversanți” - motivul retragerii mesajului rămâne neclar
Autoritățile din regiunea Murmansk au transmis și apoi au retras un avertisment despre „grupuri de sabotaj”, o mișcare care ridică semne de întrebare privind comunicarea oficială în situații de securitate , potrivit Meduza . Mesajul a fost publicat în seara de 26 iunie de către „statul major operativ” al regiunii Murmansk, vizând locuitorii a patru districte de graniță. În postare, oamenii erau îndemnați să își sporească vigilența pe motiv că în Rusia „au fost stabilite cazuri de acțiune ale unor grupuri străine de sabotaj și recunoaștere”. Postarea a apărut pe canalul de Telegram al structurii regionale, iar activista Violetta Grudina a semnalat-o public (link în sursă). La aproximativ o oră și jumătate de la publicare, mesajul a fost șters din canal; o copie a rămas însă arhivată în serviciul Tgstat (link în sursă). Motivul ștergerii nu este cunoscut. Ce conținea avertismentul și ce nu preciza În mesaj, locuitorilor li se cerea să sune la poliție sau la FSB dacă observă în afara localităților persoane suspecte sau obiecte abandonate. În același timp, statul major operativ nu a precizat dacă astfel de „sabotori” ar fi fost identificați chiar în regiunea Murmansk, care se învecinează cu Norvegia și Finlanda. [...]