Externe27 iun. 2026
MAE: Oana Țoiu a discutat cu omologul iranian Abbas Araghchi despre Orientul Mijlociu și Strâmtoarea Ormuz - Apelul vine după acuzațiile Teheranului privind „complicitatea” României la acțiunea SUA–Israel
România încearcă să limiteze riscurile pentru energie și agricultură, pe fondul tensiunilor cu Iranul , după ce ministra de Externe Oana Țoiu a avut o discuție telefonică cu omologul iranian Abbas Araghchi, într-un moment în care Teheranul a invocat direct România în acuzații legate de conflictul SUA–Iran, potrivit HotNews . În comunicarea Ministerului Afacerilor Externe, cei doi au discutat despre situația din Orientul Mijlociu și despre Memorandumul de înțelegere semnat recent de România cu SUA. Oana Țoiu a spus că România își menține „angajamentul ferm și constant” pentru soluții diplomatice care să contribuie la securitate și stabilitate, menționând totodată „riscurile generate de războiul ilegal de agresiune” al Federației Ruse. Miza economică: Strâmtoarea Ormuz și stabilizarea piețelor Un punct central al discuției a fost Strâmtoarea Ormuz, rută prin care trece „o cincime din petrolul consumat la nivel mondial”, conform informațiilor din comunicat. Șefa diplomației române a indicat explicit legătura dintre navigația sigură în zonă și efecte economice mai largi, de la energie la agricultură. „Am subliniat necesitatea redeschiderii depline și în condiții de siguranță a Strâmtorii Ormuz, precum și a restabilirii libertății de navigație, în vederea stabilizării piețelor energetice, consolidării securității alimentare și asigurării, în timp util, a accesului la îngrășămintele necesare sectorului agricol.” Context: acuzațiile Teheranului și poziția României Apelul are loc la o zi după ce purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, a acuzat NATO de „complicitate” la „războiul de agresiune ilegal” declanșat împotriva Iranului de către SUA și Israel, menționând direct România, pe baza unei declarații atribuite secretarului general al NATO, Mark Rutte . Potrivit relatării, Baghai a invocat o intervenție a lui Rutte la Fox News, în care acesta ar fi spus că „500 de avioane americane au decolat de pe bazele americane din Italia” pentru a sprijini operațiunea „Epic Fury”, lansată împotriva Iranului pe 28 februarie. În același context, Rutte ar fi afirmat că aeroportul din București și-ar fi redus zborurile comerciale pentru a face loc avioanelor de realimentare și că, în timpul conflictului, au fost efectuate între 4.000 și 5.000 de zboruri ale avioanelor americane de pe bazele europene. În replică, MAE a transmis miercuri că România nu a fost parte a conflictului SUA–Iran și că prioritatea a fost sprijinirea eforturilor diplomatice de dezescaladare și obținerea unui climat de pace și securitate în Orientul Mijlociu, conform HotNews . [...]