Externe27 iun. 2026
Oana Țoiu cere redeschiderea Strâmtorii Ormuz în discuția cu ministrul de Externe al Iranului - miza: libertatea de navigație și stabilizarea piețelor energetice
România a cerut redeschiderea Strâmtorii Ormuz pentru stabilizarea piețelor energetice într-o convorbire telefonică între ministra de Externe Oana Țoiu și omologul iranian Abbas Araghchi, potrivit Antena 3 . Mesajul vine pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu și al discuțiilor din NATO despre sprijinul acordat operațiunilor conduse de SUA. În mesajul transmis public, Oana Țoiu spune că discuția a vizat „situația actuală din Orientul Mijlociu”, memorandumul de înțelegere semnat recent cu Statele Unite și „abordarea României în conformitate cu dreptul internațional”. „Am subliniat necesitatea redeschiderii depline și în condiții de siguranță a Strâmtorii Ormuz, precum și a restabilirii libertății de navigație, în vederea stabilizării piețelor energetice, consolidării securității alimentare și asigurării, în timp util, a accesului la îngrășămintele necesare sectorului agricol.” De ce contează: energie, transport maritim și costuri în lanț Accentul pus pe Strâmtoarea Ormuz indică o preocupare directă pentru efectele economice ale escaladării regionale: libertatea de navigație pe această rută este relevantă pentru fluxurile de energie și pentru transportul maritim, cu impact potențial asupra prețurilor și aprovizionării, inclusiv în Europa. În același mesaj, ministra afirmă că România își menține „angajamentul ferm și constant” pentru soluții diplomatice care să contribuie la securitate și stabilitate, atât în Orientul Mijlociu, cât și „în regiunea noastră”, reiterând și „riscurile generate de războiul ilegal de agresiune” al Federației Ruse. Componenta operațională: ambasada din Teheran și sprijin pentru navigatori Oana Țoiu mai precizează că „Ambasada României la Teheran este pe deplin operațională” și „pregătită să ofere sprijin” pentru facilitarea revenirii în țară a navigatorilor, „în special a celor care necesită asistență medicală”. Contextul politic și reacțiile din NATO Convorbirea are loc după ce secretarul general al NATO, Mark Rutte, a lăudat România (și Italia) ca exemple de sprijin pentru operațiunile militare conduse de SUA în conflictul cu Iran, mai notează publicația. În plan intern, Antena 3 menționează o reacție critică a liderului AUR, George Simion, la adresa ministrului de Externe. În paralel, purtătorul de cuvânt al diplomației iraniene, Esmail Baghaei, a acuzat NATO de „complicitate” în „războiul de agresiune ilegală” lansat împotriva Iranului de SUA și Israel, iar vicepremierul italian Antonio Tajani a respins ideea unei implicări militare a Italiei, potrivit aceleiași surse. [...]