Piața valutară (FX)24 iun. 2026
Renault Group Maroc începe industrializarea generației a patra pentru Dacia Sandero, Logan și Jogger - debut anunțat pentru sfârșit de 2027-început de 2028, cu versiuni electrice și hibride
Dacia pregătește lansarea unei noi generații Sandero, cu versiuni electrice și hibride, la final de 2027 – început de 2028 , un calendar care indică accelerarea tranziției mărcii către electrificare și o schimbare importantă de mix de producție pentru uzina din Tanger, potrivit Profit . Informația a fost anunțată de Mohamed Bachiri, directorul general al Renault Group Maroc , care coordonează activitatea uzinei unde sunt produse Dacia Sandero, Jogger și Logan. Acesta a spus că a început lucrul la „industrializarea celei de-a patra generații” a gamei Dacia din Tanger, care „va debuta la sfârșitul anului 2027, începutul lui 2028, cu diferite versiuni electrice și hibrid”. Ce se schimbă operațional: electrificarea platformei folosite de Dacia Noul val de modele ar urma să marcheze electrificarea platformei CMF-B, utilizată în prezent pe toate modelele mărcii, cu excepția Spring. Conform aceleiași surse, platforma și-a schimbat denumirea din acest an în „RGMP small” și va avea o nouă generație. De ce contează: Sandero intră în planul de electrificare al mărcii Profit notează că Dacia Sandero va fi al treilea automobil electric al mărcii, după primele două Spring. Este, totodată, prima dată când un oficial al Renault Group indică o dată de lansare pentru noul model. [...]