Diverse25 iun. 2026
Kremlinul discută o nouă mobilizare în Rusia, potrivit presei de opoziție - recrutarea de contractori scade, iar măsuri pregătitoare ar fi în derulare
Rusia ia în calcul o nouă mobilizare, pe fondul scăderii recrutărilor plătite , ceea ce ar putea amplifica presiunea asupra pieței muncii și a economiei interne, după șocul produs de „ mobilizarea parțială” din 2022 , potrivit Bild . Publicația scrie, citând relatări din presa de opoziție rusă, că în cercurile puterii de la Moscova se discută „la toate nivelurile” despre o mobilizare, posibil chiar în octombrie, imediat după alegerile parlamentare, deși o decizie nu ar fi fost încă luată. Miza economică este că modelul actual de completare a efectivelor – bazat pe contracte și stimulente financiare – ar da semne de epuizare. Conform unei estimări a fundației germane Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP) , rata de angajare a scăzut în primul trimestru din 2026 la aproximativ 800 de contracte pe zi, cel mai redus nivel din ultimii trei ani. În trimestrul al doilea, cifra ar putea urca spre circa 1.000 pe zi, însă ar exista indicii că o parte dintre contracte sunt obținute în condiții discutabile. Recrutare cu sprijinul poliției și acuzații de constrângere În încercarea de a atinge țintele de recrutare, birourile militare ar apela tot mai des la sprijinul poliției, relatează „Meduza”, citată de Bild. În unele regiuni din Siberia, persoanelor care au comis infracțiuni li s-ar propune semnarea unui contract militar în schimbul evitării pedepselor. Separat, sunt menționate și acuzații de recrutări forțate. Bild descrie un videoclip apărut în rețelele sociale dintr-un birou militar din Pensa (aprox. 600 km sud-est de Moscova), în care bărbați sunt urcați într-un microbuz, iar femei plâng și susțin că acestora li s-ar fi făcut rău. Organizația Idite Lesom afirmă că bărbați ar fi „adunați la întâmplare” de pe străzi, în timp ce localnici citați ar susține că raziile îi vizează în special pe cei care refuză serviciul militar. Ministerul rus al Apărării ar fi catalogat imaginile drept „înscenare”, potrivit materialului. De ce ar conta o mobilizare: risc de pierdere de forță de muncă și tensiune socială O eventuală mobilizare ar veni cu riscuri interne ridicate, inclusiv economice. Bild amintește că mobilizarea din 2022 a declanșat proteste, iar sute de mii de bărbați au plecat din țară, ceea ce a redus disponibilul de forță de muncă. În plus, publicația notează că populația ar resimți acum războiul mai direct, inclusiv prin scumpiri și atacuri cu drone pe teritoriul Rusiei, ceea ce ar complica gestionarea stării de spirit publice. Pe plan militar, materialul susține că Rusia ar avea nevoie de personal calificat, în condițiile în care armata înaintează greu în Ucraina. În acest context, analistul militar Konrad Muzyka a declarat pentru Financial Times, citat de Bild: „În afară de armele nucleare, nu cred că (Moscova) poate face prea multe pentru a schimba semnificativ cursul luptelor în lunile următoare – decât dacă anunță o nouă mobilizare parțială.” În lipsa unei decizii oficiale, informațiile rămân la nivel de relatări și estimări, însă semnalul principal este că Moscova ar putea reveni la un instrument cu costuri economice și sociale mari, după ce recrutarea pe bază de contracte pare să nu mai acopere necesarul de personal. [...]