Diverse26 iun. 2026
Mohammad Murad (AUR) spune că George Simion ar fi negociat cu PSD ministere pentru votul la Guvernul Veștea - AUR susține că deciziile au fost transparente și comunicate înainte de vot
Acuzațiile interne din AUR privind negocieri pentru ministere ridică un semn de întrebare asupra disciplinei de vot și a predictibilității politice în jurul formării guvernului, într-un moment în care Parlamentul ar trebui să ofere o majoritate funcțională, potrivit Digi24 . Mohammad Murad, prezentat drept unul dintre cei mai importanți membri ai partidului condus de George Simion , susține că liderul AUR ar fi negociat cu PSD funcții și ministere în schimbul votului pentru învestirea guvernului Veștea. În relatarea sa, Murad spune că ar fi aflat „peste noapte” că ar putea ajunge ministru și că Simion i-ar fi indicat portofoliul Economiei. În material sunt redate declarații ale lui Murad despre discuții în care Simion ar fi vorbit despre o înțelegere privind Senatul și, ulterior, despre solicitarea a patru ministere. Murad afirmă că nu ar fi fost de acord cu varianta în care el ar fi fost propus la Economie și că ar fi sugerat un alt nume. Contradicția cu mesajul public din ziua votului Digi24 amintește că, în 22 iunie, ziua în care guvernul Veștea a picat la vot în Parlament, George Simion declara public că AUR nu a cerut funcții, ministere sau posturi în teritoriu. „Nu exagerăm, nu suntem pretențioși, nu suntem mofturosi. Vrem să scoatem țară din criză, de aceea noi n-am cerut funcții. Nu am vrut funcții, nu am vrut nici deconcentrate, nici ministere”. Murad susține, în schimb, că astfel de funcții ar fi fost folosite și ca instrument de control intern, prin oferirea de poziții către persoane care ar putea influența partidul. „Nu știa nimeni în partid ce era de făcut” Un alt punct sensibil din declarațiile lui Murad vizează modul de luare a deciziei la votul pentru învestirea guvernului Veștea. El afirmă că majoritatea membrilor AUR nu ar fi știut din timp „care e linia” și că poziția partidului ar fi devenit evidentă abia când a vorbit Simion. În seara votului, Simion a cerut parlamentarilor să părăsească sala, iar Digi24 redă și această intervenție, în care liderul AUR spune că nu își va obliga colegii să voteze „într-un fel sau altul”, dar îi îndeamnă să iasă din plen. Reacția AUR: decizii „transparente” în Biroul Național AUR respinge acuzațiile și afirmă că deciziile conducerii au fost „transparente”, luate în cadrul Biroului Național și transmise tuturor parlamentarilor înainte de votul pentru guvernul Veștea, potrivit aceleiași surse. Miza practică a acestui episod ține de credibilitatea și coerența unui actor parlamentar într-o perioadă de negocieri pentru majorități: acuzațiile de negocieri paralele și de lipsă de coordonare internă pot complica discuțiile politice și pot crește incertitudinea privind comportamentul la vot în momente-cheie. [...]