Știri
Tag: mohammed bin abdulrahman al thani

Qatar avertizează că o blocare a Strâmtorii Ormuz ar adânci criza din Golf și ar lovi fluxurile energetice globale , după ce premierul Mohammed bin Abdulrahman Al Thani i-a transmis ministrului de externe iranian, Abbas Araghchi, că libertatea de navigație prin această rută „nu este negociabilă”, potrivit Agerpres . Mesajul a fost transmis într-o convorbire telefonică, pe fondul unor contacte diplomatice intense ale mediatorilor pentru a se ajunge la un acord între SUA și Iran. Doha avertizează că închiderea Strâmtorii Ormuz sau folosirea ei ca „monedă de schimb” nu ar face decât să agraveze criza și să pună în pericol interesele vitale ale țărilor din regiune, conform comunicatului citat. De ce contează: o rută critică pentru exporturile de petrol și gaze Strâmtoarea Ormuz este descrisă drept o cale maritimă vitală, pe unde trece o cincime din exporturile mondiale de petrol și gaze. În acest context, Qatar și alte țări arabe vecine Iranului au cerut în repetate rânduri să fie parte a discuțiilor despre viitorul Golfului, inclusiv în ceea ce privește gestionarea traficului maritim prin strâmtoare. Contextul diplomatic: negocieri SUA–Iran și rolul mediatorilor Convorbirea dintre oficialii qatarez și iranian se înscrie într-o serie de contacte diplomatice din ultimele ore legate de negocierile dintre Iran și SUA, mediate de Pakistan. Potrivit informațiilor transmise, aceste discuții urmăresc pregătirea terenului pentru un acord care să pună capăt războiului început la sfârșitul lunii februarie și să deblocheze Strâmtoarea Ormuz. În același schimb, premierul qatarez a insistat și asupra „importanței respectării dreptului internațional” și a principiilor bunei vecinătăți, prezentate ca elemente care pot sprijini reducerea tensiunilor și consolidarea securității regionale și internaționale. [...]

Administrația SUA caută o formulă rapidă de dezescaladare cu Iranul , iar Qatarul își consolidează rolul de canal de comunicare în negocieri, potrivit Adevărul . Secretarul de Stat Marco Rubio și emisarul special al Casei Albe Steve Witkoff s-au întâlnit sâmbătă, la Miami, cu premierul Qatarului, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, pentru a discuta perspectivele unei înțelegeri care ar putea duce la oprirea războiului cu Iranul, relatează Axios, citând două surse apropiate discuțiilor. Miza întrevederii a fost, potrivit acelorași surse, conturarea unui memorandum de înțelegere care să deschidă un proces de dezescaladare și să creeze baza unui acord mai amplu între Washington și Teheran. În paralel, mai multe state din regiune își coordonează eforturile pentru apropierea pozițiilor celor două părți. Qatarul, tot mai activ ca mediator În ecuația de mediere, Qatarul, Pakistanul, Egiptul, Turcia și Arabia Saudită își sincronizează demersurile diplomatice. Unul dintre interlocutorii citați de Axios a declarat: „Mediatorii fac apel la dezescaladare și la concentrarea asupra unei soluții negociate.” Axios mai notează că SUA și Iranul discută în prezent un document scurt care să consfințească oprirea ostilităților și să permită continuarea negocierilor politice într-un cadru mai larg, iar Qatarul și-a asumat un rol de mediere „tot mai activ”. Totuși, până în dimineața zilei de 9 mai, administrația americană aștepta încă un răspuns final din partea Teheranului. Deși Pakistanul este considerat oficial principalul intermediar între SUA și Iran de la începutul conflictului, sursele citate susțin că Doha desfășoară în paralel o activitate diplomatică discretă, iar la Casa Albă partea qatareză este percepută drept unul dintre cei mai eficienți interlocutori în comunicarea cu autoritățile iraniene. Coordonare regională și semnale care neliniștesc aliații SUA Înaintea întâlnirii de la Miami, premierul Qatarului a fost la Washington, unde a discutat cu vicepreședintele american J.D. Vance. Inițial, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani urma să revină direct la Doha, dar și-a schimbat programul și a plecat în Florida. În timpul vizitei, a avut și o convorbire telefonică cu ministrul saudit de Externe, pentru coordonarea eforturilor regionale de mediere. În același timp, Axios atrage atenția că decizii și declarații ale președintelui Donald Trump alimentează îngrijorări în rândul aliaților tradiționali ai Washingtonului, inclusiv prin reducerea prezenței militare americane în Germania, amenințări privind diminuarea efectivelor SUA în alte regiuni europene și încercări de a minimaliza recentele atacuri iraniene din Golful Persic. Publicația arată că, deși Washingtonul și Teheranul par să se apropie treptat de o posibilă ieșire din conflict, aceste poziții au reaprins temeri în Europa, Orientul Mijlociu și Indo-Pacific privind predictibilitatea SUA ca aliat într-o viitoare criză internațională. [...]