Politică22 iun. 2026
Oana Ţoiu (USR) spune că nu va vota „Guvernul Veştea” - acuză depunerea listei de miniştri şi a programului de guvernare „la miezul nopţii” şi convocarea Birourilor Permanente luni la 10:00
USR anunță că nu va vota „Guvernul Veștea”, invocând lipsa de timp pentru dezbateri și proceduri accelerate , după ce lista de miniștri și programul de guvernare au ajuns la Parlament „în toiul nopții”, potrivit news.ro . Mesajul a fost transmis duminică seară de ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu (USR), care susține că astfel de decizii „luate pe furiș” subminează construirea unei majorități stabile în Parlament. Într-o postare pe Facebook, Țoiu afirmă că a primit lista de miniștri și programul de guvernare „la Parlament”, în timpul nopții, și acuză „neseriozitatea” și „lipsa de respect față de procesele decizionale” ale inițiatorilor. În același mesaj, ea spune că poziția USR este fermă. „Nu vom vota Guvernul Veștea.” Calendar strâns: Birourile Permanente , convocate pentru luni dimineață Oana Țoiu anunță că Birourile Permanente au fost convocate pentru luni, 22 iunie, la ora 10.00, tot „la miezul nopții”. Potrivit acesteia, urmează să fie propuse comisiile pentru audierile miniștrilor și ale programelor, iar apoi să aibă loc votul în plen, „fără timp consistent pentru dezbateri”. Context: documentele au fost depuse duminică seară Programul de guvernare și lista de miniștri au fost depuse la Parlament duminică seară. În evaluarea Oanei Țoiu, procedura accelerată și transmiterea documentelor în timpul nopții nu permit o reconstrucție „stabilă” în Parlament, iar România ar avea nevoie de „un Guvern serios, nu de orice Guvern”. [...]