Politică25 iun. 2026
Ministrul ungar Zoltán Tarr cere investigarea subvențiilor acordate peste granițe - avertisment pentru liderii UDMR și verificări anunțate pentru ultimii 10 ani
Guvernul Ungariei anunță verificări ale subvențiilor externe, cu potențiale efecte directe asupra finanțărilor către organizații maghiare din România , într-un mesaj care vizează explicit rețelele de influență asociate vechiului regim Orbán și, implicit, lideri UDMR considerați apropiați de acesta, potrivit G4Media . Avertismentul vine de la Zoltán Tarr, noul ministru pentru Relații Sociale și Cultură în guvernul Ungariei condus de Péter Magyar . El susține că dialogul „politicos” cu politicienii maghiari din afara granițelor nu oprește investigațiile privind „alocările de fonduri publice dincolo de granițe” și „abuzul de putere”, invocând existența unei „rețele” de persoane loiale vechiului regim care ar fi folosit bani publici pentru consolidarea propriei puteri. „Faptul că vorbim politicos cu politicienii maghiari din străinătate nu înseamnă că nu vom investiga alocările de fonduri publice dincolo de granițe și cazurile de abuz de putere. Fiecare subvenție cheltuită în mod ilegal va avea consecințe.” Ce se schimbă: audit și responsabilitate politică pentru banii trimiși peste graniță Tarr afirmă că, după alegeri, premierul Péter Magyar s-a întâlnit cu reprezentanți politici ai comunităților maghiare din afara Ungariei, iar ulterior guvernul a anunțat că va investiga utilizarea subvențiilor acordate comunităților în ultimii 10 ani, invocând „anomalii” și „nenumărate forme de influențare politică”. În mesajul său, ministrul indică și o posibilă schimbare de abordare: nu doar controale administrative, ci și examinarea „responsabilității politice” legate de utilizarea fondurilor publice externe. Exemplul invocat de ministru: 6 miliarde de forinți către academii de fotbal, zero către ONG-uri Ca argument pentru dezechilibrele din sistem, oficialul maghiar indică perioada de la începutul lui 2026, în lunile premergătoare lunii aprilie, când ar fi fost transferate 6 miliarde de forinți către academii de fotbal din țările vecine, pe baza unor cereri individuale, în timp ce organizațiile civice care au aplicat prin apeluri de proiecte ar fi primit „exact zero forinți”. Tarr mai spune că cererile „de mică valoare” ale organizațiilor civice ar fi fost depuse încă din decembrie 2025, dar nu ar fi fost plătite până la schimbarea guvernului. În același timp, bugetul total pentru granturile destinate organizațiilor civice ar reprezenta „doar o cincime” din sumele alocate rapid pe baza cererilor individuale. Ministrul afirmă că guvernul a început plata fondurilor către organizațiile civice și verificarea cererilor individuale. Fondul Bethlen Gábor , în vizor Conform transtelex.ro (citat de G4Media), ar fi fost deja demarată o anchetă la Fondul Bethlen Gábor, principala structură care intermediază alocarea fondurilor și care a gestionat cea mai mare parte a granturilor obținute de asociații și fundații maghiare din România. Tarr ar fi spus că urmează să fie schimbați o parte dintre angajații fondului. În context, G4Media amintește că sistemul de finanțare a fost investigat de-a lungul timpului de presa de opoziție din Ungaria și că un raport anterior privind politica de ajutor a indicat cheltuieli de 826 de milioane de euro în 2020 pentru afaceri transfrontaliere, aproape 70% din sumă ajungând în Transilvania. De ce contează pentru România Miza imediată este una de control și condiționare a finanțărilor externe: dacă Budapesta trece la audituri și eventuale sancțiuni, fluxurile de bani către organizații și proiecte din România pot fi întârziate, revizuite sau reorientate, iar actorii locali care au beneficiat de aceste subvenții pot intra sub presiune politică și administrativă. În plan politic intern, mesajul lui Tarr este prezentat ca un avertisment către lideri UDMR descriși ca loiali lui Viktor Orbán și ca beneficiari ai sprijinului financiar venit de la Budapesta prin asociații și fundații maghiare active în România. [...]