Externe27 iun. 2026
Organizația Maritimă Internațională a evacuat 115 nave și circa 2.500 de marinari din Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz - operațiunea vizează 11.000 de oameni pe 600 de nave, dar a fost suspendată după un atac
Planul OMI a deblocat ieșirea a 115 nave din Golf, dar riscul de securitate menține presiunea pe rutele comerciale : 115 nave și circa 2.500 de marinari au părăsit Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz începând de marți, în cadrul unui plan de evacuare coordonat de Organizația Maritimă Internațională (OMI), potrivit Agerpres . Operațiunea vizează reducerea blocajului naval apărut după închiderea strâmtorii de către Iran, pe fondul războiului declanșat pe 28 februarie de SUA și Israel împotriva Iranului. Secretarul general al OMI, Arsenio Dominguez , a precizat că evacuarea a fost suspendată „ieri” (în contextul bilanțului publicat vineri) după un atac asupra unei nave, însă unele nave continuă să tranziteze partea de sud a Strâmtorii Ormuz. Cât de mare este blocajul și ce urmărește planul Planul OMI prevede evacuarea în total a aproximativ 11.000 de marinari aflați la bordul a circa 600 de nave rămase blocate în Golf. Bilanțul comunicat de organizație indică, până acum, ieșirea a: 115 nave circa 2.500 de marinari Cum se face evacuarea și de ce contează operațional Evacuarea se desfășoară pe două rute separate , una în apropierea coastei Iranului și cealaltă în apropierea coastei Omanului, în coordonare cu autoritățile celor două țări. Ruta navigabilă folosită în mod obișnuit înainte de război rămâne impracticabilă din cauza minelor instalate acolo de Iran, potrivit informațiilor transmise de OMI. Riscuri de securitate: suspendări, atacuri și amenințări Operațiunea a fost suspendată joi, după un atac cu un proiectil asupra unei nave. În aceeași zi, Corpul Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC) a amenințat că va răspunde prin „măsuri adecvate” oricărei tentative de traversare a strâmtorii fără autorizația sa prealabilă. OMI a anunțat că a obținut garanții de securitate pentru a se asigura că navele nu vor fi atacate, iar Dominguez a spus că evacuarea va fi reluată de îndată ce vor fi „obținute confirmări suplimentare” în acest sens. [...]