Știri
Tag: techsylvania

Președintele Nicușor Dan spune că se conturează un guvern până la finalul sesiunii parlamentare , într-un context în care partidele mai au „câteva zile” să ajungă la un acord, potrivit Știrile Pro TV . Mesajul vine pe fondul tensiunilor politice și al presiunii publice pentru formarea rapidă a unei majorități funcționale. Într-o declarație de presă la Cluj, șeful statului a indicat că, din anunțurile publice făcute de partide, „se întrevede șansa unui guvern”, exprimând speranța ca înțelegerea să fie închisă până la sfârșitul sesiunii parlamentare. Nicușor Dan a plasat explicit responsabilitatea negocierii la nivelul formațiunilor politice: „E mingea la ei acum”. Tot la Cluj, președintele a spus că revine vineri la București și că este disponibil pentru discuții dacă va fi nevoie. Declarațiile au fost făcute după o discuție privată cu organizatorii conferinței Techsylvania . Mesaj către criticii din societatea civilă: „Pasul 1” poate afecta „pasul 2” În același context, Nicușor Dan a reacționat la observația unei jurnaliste potrivit căreia o parte din societatea civilă din care a făcut parte „se întoarce” acum împotriva sa. Președintele a susținut că deciziile sale sunt luate „pentru binele României” și a insistat asupra ideii de prudență în succesiunea măsurilor. „Uneori e mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2, pasul 3. Uneori e foarte tentant să faci un gest în pasul 1 care are consecinţe negative în pasul 2.” El a adăugat că înțelege „foarte bine responsabilitatea mandatului” și a invocat „o istorie de 20 de ani” pentru a-și susține credibilitatea în luarea deciziilor. Materialul Știrile Pro TV are ca sursă Agerpres. [...]

Oprirea neanunțată a lui Nicușor Dan la Cluj, în drum spre Polonia, a fost folosită pentru a pune pe agendă tema apărării anti-dronă și a întăririi capabilităților la Marea Neagră , într-un context regional dominat de riscurile de securitate dinspre Rusia, potrivit Adevărul . Președintele a publicat joi, 25 iunie, fotografii cu tinerii care l-au întâmpinat la Cluj-Napoca, înainte de plecarea spre Gdańsk (Polonia), unde urmează să participe la Summitul Flancului Estic . În mesajul postat pe X, Nicușor Dan a descris oprirea ca fiind una scurtă și a menționat „entuziasmul tinerilor” din oraș. Ce a spus președintele despre miza summitului În discuția cu jurnaliștii prezenți la Cluj, șeful statului a legat deplasarea de subiecte de apărare și de poziționarea României în cadrul formatului regional: „E important pentru România, pentru că e vorba de protecția față de drone și față de amenințări în general din partea Rusiei și e important pentru noi să subliniem că trebuie să aducem capabilități și în sud și în special la Marea Neagră.” Nicușor Dan a precizat că se află „în drum spre Polonia” pentru întâlnirea Summitului Flancului Estic, iar oprirea la Cluj a fost făcută și pentru o cină cu organizatorii Techsylvania . O vizită în afara agendei oficiale, cu componentă de tehnologie și business Conform aceleiași surse, președintele a ajuns la Cluj-Napoca miercuri seară, în jurul orei 21:00, cu o aeronavă militară C-27J Spartan, după participarea la recepția organizată de Ambasada Statelor Unite. Vizita nu a fost inclusă în agenda oficială. La Cluj, Nicușor Dan a petrecut aproape o oră făcând fotografii cu susținătorii, majoritatea tineri, și a avut o întâlnire informală (inclusiv o cină) cu organizatorii Techsylvania, despre „inovație, antreprenoriat” și oportunități pentru România „în economia viitorului”. Ce urmează Nicușor Dan urmează să participe joi, 26 iunie, la a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), organizată la Gdańsk, Polonia, mai notează publicația. Pentru context suplimentar despre discuțiile cu presa, Adevărul a relatat separat aici , iar despre reuniunea de la Gdańsk aici . [...]