România24 iun. 2026
Emil Boc cere autorităților române clarificări privind folosirea steagului și imnului Rusiei la Cupa Mondială de gimnastică ritmică de la Cluj - Primarul spune că în BT Arena nu vor fi permise simbolurile Rusiei, după schimbarea regulilor federației mondiale
Primăria Cluj-Napoca cere intervenția autorităților pentru a evita un conflict de organizare la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică, după ce federația internațională ar fi schimbat regulile privind folosirea simbolurilor Rusiei, potrivit Mediafax . Miza este una operațională: clarificarea rapidă a cadrului de desfășurare, înainte de startul competiției, ca să nu apară dispute în timpul evenimentului. Competiția Rhythmic Gymnastics World Challenge Cup este programată la Cluj-Napoca, în BT Arena, între 26 și 28 iunie, iar la start ar urma să fie prezenți și sportivi ruși. Emil Boc spune că, în momentul aprobării organizării evenimentului la Cluj, condiția cunoscută era că sportivii din Rusia nu pot folosi imnul și steagul în competițiile oficiale. Primarul afirmă că, între timp, Federația Mondială de Gimnastică Ritmică ar fi modificat regulile și ar permite utilizarea acestor simboluri inclusiv la competiția de la Cluj. „În sala polivalentă BT Arena de la Cluj-Napoca nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei pentru reprezentarea sportivilor din această țară”, a spus Emil Boc. Ce solicită primarul și de ce contează pentru organizare Boc susține că poziția sa nu este îndreptată împotriva sportivilor, dar respinge folosirea „simbolurilor politice ale unui stat agresor” într-o țară din Uniunea Europeană. În acest context, el cere Federației Mondiale de Gimnastică să păstreze regulile valabile la momentul în care Clujul a acceptat găzduirea competiției. Totodată, primarul solicită Federației Române de Gimnastică și autorităților statului român să lămurească situația „acum, înainte de începerea competiției oficiale”, pentru a evita „probleme sau dispute” pe parcursul desfășurării Cupei Mondiale. [...]