Externe25 iun. 2026
Nicușor Dan participă la Summitul Flancului Estic de la Gdansk, Polonia - Ursula von der Leyen și Donald Tusk, între liderii prezenți
Participarea lui Nicușor Dan la Summitul Flancului Estic de la Gdansk fixează România în discuțiile regionale de securitate , cu declarații comune așteptate joi după-amiază, potrivit HotNews . Summitul are loc la Primăria din Gdansk, unde liderii europeni prezenți au ieșit înaintea întâlnirii pentru o „fotografie de familie”. În același context, premierul Poloniei, Donald Tusk, și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen , au fost aplaudați și felicitați de câțiva oameni aflați la fața locului. În fotografia de grup menționată de publicație apar, alături de președintele României, Nicușor Dan, următorii oficiali: Andrius Kubilius, comisar european pentru apărare și spațiu; Kristen Michal, prim-ministrul Estoniei; Gitanas Nauseda, președintele Lituaniei; Petteri Orpo, prim-ministrul Finlandei; Donald Tusk, prim-ministrul Poloniei; Andris Kulbergs, prim-ministrul Letoniei; Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene. Ce urmează în program Conform programului, după discuții, în jurul orei 15:00 (ora României) sunt programate declarații de presă comune ale liderilor prezenți la Summitul Flancului Estic. Tot joi, la ora 16:30, Nicușor Dan are programată o întâlnire cu Lech Wałęsa, fost președinte al Poloniei. Întâlnirea are loc la șase zile după ce, pe 19 iunie, Nicușor Dan a semnat decretul de decorare a lui Lech Wałęsa. „În semn de înaltă apreciere pentru meritele excepționale avute la consolidarea și aprofundarea relațiilor bilaterale româno-polone, precum și pentru contribuția esențială la promovarea valorilor democratice în spațiul est-european, Președintele Nicușor Dan a conferit Ordinul Național «Steaua României» în grad de Mare Cruce domnului Lech Wałęsa, fost Președinte al Republicii Polone.” [...]