Diverse23 iun. 2026
Norvegia se califică în șaisprezecimile CM 2026 după 3-2 cu Senegal - Haaland marchează de două ori, iar nordicii joacă pentru primul loc cu Franța
Norvegia și-a asigurat calificarea în șaisprezecimile CM 2026 , după victoria cu 3-2 în fața Senegalului, rezultat care o menține în cursa pentru câștigarea Grupei I și îi oferă un avantaj sportiv cu potențial impact direct asupra traseului din fazele eliminatorii, potrivit Digi24 . Meciul s-a jucat luni seara, pe New York/New Jersey Stadium , în cadrul turneului final găzduit de Statele Unite, Mexic și Canada. Norvegia a câștigat cu 3-2 (1-0), prin golurile lui Marcus Holmgren Pedersen (43) și Erling Haaland (48, 58), în timp ce pentru Senegal a marcat Ismaila Sarr (53, 90+3). Deși Senegal a avut o posesie superioară (56%-34%), norvegienii au fost mai direcți și și-au creat ocazii importante încă din start, inclusiv prin Ajer (min. 3) și Odegaard (37), acesta ratând singur cu portarul Mendy. Norvegia a intrat la pauză în avantaj, după ce Holmgren Pedersen, intrat în locul lui Ryerson (accidentat), a deschis scorul în minutul 43. După pauză, Haaland a dus scorul la 2-0 (48), Senegal a redus rapid prin Sarr (53), iar atacantul Norvegiei a refăcut diferența (58). Digi24 notează și o fază controversată în minutul 75, când Moeller Wolfe a intervenit la Gana Gueye în careu, însă arbitrul nu a acordat nimic. Finalul a fost tensionat: Bobb a ratat pentru Norvegia în minutul 90, iar Senegal a revenit la 3-2 în prelungiri (90+3), având și o ultimă șansă de egalare, irosită de același Sarr (90+9). Ce urmează în Grupa I În ultima etapă, pe 26 iunie, Norvegia va juca pentru câștigarea grupei cu Franța, în timp ce Senegal își păstrează șansele de calificare de pe locul al treilea, dar are nevoie de victorie cu Irakul. Partida Norvegia – Senegal a avut 80.663 de spectatori, la East Rutherford. [...]